Податки > Бухгалтерський облік > Торгівельні операції інтернет-магазину. Бухгалтерський та податковий облік

Торгівельні операції інтернет-магазину. Бухгалтерський та податковий облік

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

У процесі діяльності інтренет-магазину є дві фундаментальні частини: функціонування веб-сайту магазину (адміністрування сайту, спілкування з покупцями, прийом інформації щодо товарів,  які замовили і т.ін.) та безпосередньо здійснення торгівельних операцій (доставка, продаж товарів покупцям, документальне та бухгалтерське супроводження цього всього).

Про процесс створення веб-сайту інтернет-магазину з точки зору бухгалтерського та податкового обліку я розповів у попередній статті. У цій публікації буде розглянуто особливості обліку торгівельних операцій інтернет-магазину. Якісний інтернет-магазин передбачає надання покупцям всіх умов для того, щоб їм було зручно зробити покупку саме тут. Для цього необхідно запропонувати потенційному клієнту різні способи оплати товарів для того, щоб він міг зробити вибір, який якнайбільше підходить для нього. Вибір способів сплати товарів передбачає і різні моменти визнання доходу підприємства, а звідси і різні способи обліку цих операцій.

Отже, покупець може оплатити товар наступними способами:

1. Оплатити товар, після доставки, кур’єру власної кур’єрської служби підприємства.

2. Оплатити товар після отримання у поштовому відділенні.

3. Оплатити товар, після доставки, кур’єру сторонньої кур’єрської організації.

4. Оплатити електронними грошима прямо на сайті інтернет-магазину.

5. Забравши товар самостійно у офісі підприємства, оплатити товар на місці.

Кожен спосіб оплати товару має свої особливості відображення цих операцій у бухгалтерському та податковому обліку. Про це і поговоримо докладніше.

Облік оплати товару кур’єру власної кур’єрської служби

Торгівельні операції інтернет-магазину. Бухгалтерський та податковий облік
Товар видається кур’єру. Після доставки, кур’єр отримує готівку та видає покупцю документи на товар та чек. Покупець розписується у документі, що підтверджують факт доставки та вручення товару. Після чого кур’єр повертається на підприємство та здає документи та готівку в касу.

Зазвичай кур’єру необхідні гроші, для того щоб він міг дістатися до клієнта. Ці кошти видаються йому під звіт та списуються на “витрати на збут”. Дохід підприємство визнає після надання кур’єром документів, які підтверджують факт доставки товару.

У синтетичному обліку ці операції відобразяться наступним чином:

Зміст операції Дт Кт Сума
1. Передано товар кур’єру 2811 281 1000
2. Кур’єр здійснив доставку товару, прийняв оплату, повернувся на підприємство та здав готівку у касу та надав документи, що підтверджують факт вручення товару покупцю 301 702 2400
3. Податкове зобов’язання 702 641 400
4. Списана собівартість товару 902 2811 1000
5. Нараховані витрати, пов’язані з доставкою 93 372 100
6. Нарахована зар.плата кур’єру 93 661 200
7. Нараховані страхові збори 93 65 70
8. Списані доходи на фінансовий результат 702 791 2000
9. Списана собівартість на фін.результат 791 902 1000
10. Списано витрати на збут на фін.результат 791 93 370

Облік оплати товару у поштовому відділенні

У цьому випадку товар передається працівникам, що займаються пересиланням товарів. Вони відправляють товари поштою, сплачують поштові послуги коштами, отриманими під звіт, після чого повертаються на підприємство, надають поштові квитанції та авансовий звіт за використані кошти. Покупець отримує товар у поштовому відділенні, отримує документи на товар та сплачує готівку. Після цього відділення пошти перераховує кошти за товар на поточний рахунок підприємства.

Дохід слід було би визнати за  настанням першої із подій: або за датою вручення товару покупцю, або за датою отримання грошей на поточний рахунок. Проте слід враховувати наступні моменти: про вручення товару покупцю підприємство дізнається у повідомленні про вручення посилки одержувачу, яке надсилається поштою та йде досить тривалий час; при отриманні готівки за товар, поштове відділення може не одразу перерахувати гроші на рахунок підприємства. Тому може скластися ситуація, коли підприємство визнає дохід не у відповідному податковому періоді. Тому дохід слід визнати у момент відправлення товару у поштовому відділенні.

Синтетичний облік наступний:

Зміст операції Дт Кт Сума
1. Передано товар підзвітним особам для пересилання поштою 2811 281 1000
2. Пред’явлено поштові квитанції, що підтверджують факт відправлення 361 702 2400
3. Податкове зобов’язанн 702 641 400
4. Нараховано поштові витрати 93 372 100
5. Нарахована заробітна плата працівникам, що займаються пересиланням 93 661 200
6. Нараховані внески на соц. страхування 93 65 70
7. Отримано оплату за товар 311 361 2400

Облік доставки товару сторонньою кур’єрською організацією

Дохід визнається за перщою з двох подій: перерахування грошей за товар на рахунок або отримання звіту кур’єрської служби про доставку товарів. В цьому випадку підприємству слід домовитися із кур’єрською службою про строки надання таких звітів.

Зміст операції Дт Кт Сума
1. Передано товари кур’єру 2812 281 1000
2. Нарахована плата за послуги кур’єрської служби 93 631 200
3. Податковий кредит 641 631 40
4. Наданий звіт кур’єрської служби щодо доставки товарів 361 702 2400
5. Податкове зобов’язання 702 641 400
6. Перераховані кошти за товар 311 361 2400

Облік оплати товару електронними грошима (webmoney, RUpay, yandex деньги та ін.)

Електронні гроші для підприємства, фактично є дебіторською заборгованістю компанії, що займається обслуговуванням електронних гаманців. Наприклад обслуговування гривневих гаманців та забезпеченням зобов’язань щодо них у системі Webmoney є ТзОВ “Укараїнське Гарантійне Агенство”. Ця компанія забезпечує можливість поповнення wmu гаманців готівковими або безготівковими гривнями. Так само можливе зняття коштів у готівковій або безготівковій формі.

Фізична або юридична особа, яка хоче проводити операції з wmu укладає з ТзОВ “Українське Гарантійне Агенство” “Договір уступки прав вимоги і їх обліку”. Фізична особа укладає такий договір шляхом прийняття оферти на сайті. Юридичні особи укладають письмовий договір та скріплюють його підписами та печатками.

Згідно з цим договором електронні гроші – це одиниці обліку грошових прав вимоги їх утримувача до компанії-емітента. Права вимоги можуть бути передані іншій особі. Саме це і відбувається, коли покупець перераховує електронні гроші зі свого гаманця на гаманець підприємства як оплата за товари. Тобто покупець переуступає свої права вимоги, у вигляді певної кількості електронних грошей, підприємству, в обмін на товари.

Отже поповнюючи свій електронний гаманець, підприємство збільшую дебіторську заборгованість. Так само, коли покупець переводить оплату за товари у вигляді електронних грошей, у підприємства збільшується дебіторка. Цю заборгованість підприємство може у будь-який час перетворити у готівкові або безготівкові гроші тим самим збільшивши свій валовий дохід.

Операції з оплати товарів електронними грошима у синтетичному обліку підприємства відобразяться наступним чином:

Зміст операції Підтвердні документи Дт Кт Сума
1. Покупець сплати товар електронними грошима Акт, реєстр. 377 719 2400
2. Відвантажено товар Видаткова накладна 902 281 1000
3. Відображено дохід від реалізації 361 702 2400
4. Податкове зобов’язання Податкова накладна 702 6411 400
5. Взаємозалік заборгованостей 685 361 2400
6. Списано собівартість електронних грошей Акт уступки до договору прав вимоги 949 685 2400
7. Переведено електронні гроші у безготівкові та отримано їх на поточний рахунок Акт уступки до договору прав вимоги 311 377 2400

Облік оплати та отримання товару у представництві підприємства

Найпростіший варіант, яким підприємство може користуватися, коли покупець живе у тому самому місті. Синтетичний облік наступний:

Зміст операції Дт Кт Сума
1. Отримана оплата за товар у касу та передано товар покупцеві 301 702 2400
2. Податкое зобов’язання 702 641 400
3. Списана собівартість товару 902 281 1000
4. Списано доходи 702 791 2000
5. Списано витрати 791 902 1000

Отже, підприємство, що займається торгівлею за допомогою інтернет-магазину може обрати будь-який спосіб доставки та оплати товарів. Кожен з них має свої недоліки та переваги. Також кожен з них має свої особливості бухгалтерського та податкового обліку. Проте, для того, щоб створити для потенційних клієнтів найкращі умови для покупки та сплати товарів необхідно надати право обирати найзручніший для них варіант.

Торгівельні операції інтернет-магазину. Бухгалтерський та податковий облік
Оцініть статтю

3 Responses to Торгівельні операції інтернет-магазину. Бухгалтерський та податковий облік

 1. Алексей, здравствуйте. Подскажите пожалуйста выход из следующей ситуации. Допустим есть основная фирма производитель «Мама» за рубежом, они запускают сайт продаж в Украине и курьерами осуществляют доставку заказов из главного склада до заказчика. Но «Мама» хочет что-бы продажи осуществлялись от имени «Мама Украина», хотя никаких складских помещений у «Мама Украина» нет. Возможно-ли как то вести учёт продаж для Украинской компании, так как они физически в цепочки процесса купли-продажи не учавствуют?

  • Здравствуйте. Схема, которую вы описали, очень похожа на то, как в Украине работает интернет магазин bonprix.

   Предполагаю, что деньги от клиентов будут заходить на «Мама Украина». Вот вам и учет продаж товаров, который проданы в Украине.

   Также предполагаю, что будет какой то процент товаров, которые не будут забирать. То есть будут отказываться покупать уже после осуществления заказа. Куда в этом случае будет возвращаться товар?

   Кто будет заключать договор с перевозчиком и курьером?

 2. Віталій:

  Добрый день, Алексей.
  Насколько возможен такой вариант доставки.
  ФЛП (продавец) передает товар ФЛП (курьеру) для доставки.
  ФЛП (курьер) доставляет товар, принимает деньги, выдает Покупателю фискальный чек, но в связи с тем что ФЛП (продавец) не имеет счета в банке, каждый день привозит деньги и не врученный товар в наличной форме.
  ?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.94MB/0.00085 sec