Ставки єдиного податку для фізичних осіб підприємців ФОП

Олег Гоцуляк

Олег Гоцуляк

Консультант. Автор статей з бухгалтерського та податкового обліку. З радістю відповім на ваші питання у коментарях.

Чинним законодавством (ст. 293 ПК України) встановлюються різні ставки єдиного податку для тих, що перебувають на спрощеній системі оподаткування осіб. зокрема, для «єдиноподатників» на 1-й і 2-й групах діють так звані фіксовані ставки, розрахунок яких проводиться у відсотках від розміру затвердженої в поточному календарному році мінімальної зарплати. Для «єдиноподатників» 3-ї групи ставка сплачуваного ними податку розраховується у відсотках від всього отриманого обсягу доходу, тобто є процентною.

Читайте також Мобілізація та демобілізація ФОП. Як сплачувати податки та подавати звітність

Застосування фіксованих ставок

Пунктом 293.2 ст. 293 ПК України затверджено наступні межі для встановлення фіксованих ставок для тих, що перебувають на спрощеній системі осіб:

 • для платників податків на 1-й групі – до десяти відсотків від розміру затвердженої в поточному календарному році мінімальної зарплати;
 • для платників податків на 2-й групі – до двадцяти відсотків від розміру затвердженої в поточному календарному році мінімальної зарплати.

Конкретний розмір ставки податку (у вищевказаних межах) встановлюється місцевими (територіальними) радами для зареєстрованих на підвідомчій їм території платників податків з розрахунку на 1 (один) місяць і в залежності від їх діяльності.

Застосування процентних ставок

Пункт 293.3 ст. 293 ПК України передбачає наступні альтернативні варіанти застосування процентних ставок для платників єдиного податку 3-ї групи:

 1. в розмірі 3-х % від суми всього отриманого особою обсягу доходу з одночасним додатковим нарахуванням і, відповідно, сплатою ПДВ;
 2. у розмірі 5 % від суми всього отриманого особою обсягу доходу, з включенням при цьому ПДВ до складу єдиного податку (тобто без додаткової сплати ПДВ).

Читайте також Анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Причини і наслідки

Акцентуємо увагу читачів на тому, що вищеописаний перший варіант сплати податку не можуть обрати для своєї діяльності особи, що займаються виробництвом, а також збутом ювелірних та інших побутових виробів, виготовлених з дорогоцінних каменів та/чи металів. Для цієї категорії підприємців встановлена імперативна норма щодо нарахування і сплати ними податку в розмірі 5-ти %.

Підвищені розміри ставок

У певних встановлених чинним законом випадках, пов’язаних з порушенням платниками податків правил застосування єдиного податку для тієї чи іншої обраної ними групи, використовуються підвищені розміри податкової ставки (15 %) і максимальні ставки розглянутого типу податку.

За законом, підвищена ставка (15 %) повинна застосовуватись у таких ситуаціях:

Читайте також Анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Причини та наслідки. Частина 2

 • у разі встановлення перевищення платником податку затвердженого для його групи розміру квартального доходу – до всієї суми перевищення;
 • у разі встановлення отримання платником податків, що знаходяться на 1-й або 2-й групі, свого доходу від результатів діяльності, що не містяться у реєстрі платників єдиного податку;
 • у разі встановлення отримання платником податку доходів шляхом застосування негрошової форми розрахунку;
 • у разі встановлення отримання платником податку доходу за результатами діяльності, що не передбачає спрощеною системою;
 • у разі встановлення отримання платником податків, що знаходяться на 1-й або 2-й групі, свого доходу від не перерахованої в пп. 1-2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ діяльності.

Максимальний розмір податкової ставки повинен за законом застосовуватися у ситуації здійснення «єдиноподатником» 1-ї або 2-ї групи кількох (більше одного) видів своєї діяльності. В цьому випадку по відношенню до всього отриманого ним таким чином доходу нараховується податок за максимальною ставкою, затвердженою для цих видів діяльності. Якщо ж даний платник податків займається своєю діяльністю на території декількох населених пунктів, податок повинен їм сплачуватися за максимальною встановленою в таких населених пунктах ставкою.

Читайте також Податкова відпустка для фізичної особи підприємця. Хто має право та як отримати

Перевищення встановленого розміру квартального доходу

Як відомо, кожна група «єдиноподатників» має свій певний встановлений на законодавчому рівні розмір доходу з розрахунку на податковий період. При перевищенні платником податку розміру доходу по своїй групі він зобов’язаний здійснити такі дії:

 • для «єдиноподатників» 1-ї групи – перейти з початку наступного (за даними звітним кварталом) податкового періоду на затверджену для 2-ї або 3-ї групи податкову ставку (залежно від обставин) або ж відмовитися від єдиного податку (не пізніше 20 числа наступного місяця, шляхом подачі в податкову своєї заяви), та сплатити податок з суми перевищення за ставкою 15 %;
 • для «єдиноподатників» 2-ї групи – перейти з початку наступного (за даними звітниго кварталу) податкового періоду на затверджену для 3-ї групи податкову ставку або ж відмовитися від спрощеної системи (не пізніше 20 числа наступного місяця, шляхом подачі в податкову своєї заяви), та сплатити податок з суми перевищення за ставкою 15 %;
 • для «єдиноподатників» 3-ї групи – відмовитися від спрощеної системи (шляхом подачі в податкову своєї заяви), а також сплатити податок з суми перевищення за ставкою 15 %.

При поддержке: Решили вложиться в бинарные опционы? Тогда вам нужен надежный проверенный брокер. Mattexon — это профессиональный участник рынка бинарных опционов, который поможет вам приумножить ваш капитал.

Ставки єдиного податку для фізичних осіб підприємців ФОП
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *