Як та скільки заплатити податків при продажі нерухомості?

Андрей Мендель

Андрей Мендель

Консультант. 14 лет опыт работы

До нерухомості в Україні відносяться житлові та нежитлові будинки, дачні будинки, садові будинки, квартири, котеджі, кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах, об’єкти незавершеного будівництва, земельні ділянки.

Податковим кодексом України встановлено сплату податку на доходи фізичних осіб при продажу нерухомості.

Читайте також Оподаткування спадщини та подарунків згідно Податкового кодексу

У яких випадках сплачується податок на дохід від продажу нерухомості?

Насамперед, зазначу, за яких умов не сплачується податок з доходу при продажу нерухомості.

У п.1 ст.172 НК України зазначено, що податок на дохід від продажу (обміну ) нерухомості фізичними та юридичними особами — резидентами України не сплачується за таких умов:

1. Нерухоме майно належить власнику більше 3- х років, і продаж здійснюється не більше одного разу на рік.

2. На власника нерухомості — резидента України, який отримав її у спадок, не поширюється норма щодо 3 -х літнього періоду володіння майном. Продаж нерухомості, отриманої у спадок резидентом, один раз на рік — не обкладається податком на дохід.

Якщо нерухомість отримав у спадок нерезидент, то він також не сплачує податок на нерухомість від одноразового продажу на рік. ( ст.172.10 НК ).

При продажу власником нерухомості — резидентом України більше одного разу на рік або нерухомості, якою він володіє менше 3 -х років, сплачується податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 % ( п.2 ст. 167 ПК України).

У такому ж порядку оподатковується дохід при продажу ( обміну) об’єктів незавершеного будівництва.

При продажу ( обміні ) нерухомості неризидентів податок на дохід від продажу (обміну ) сплачується в такому ж порядку, як і резидентами, але за ставкою 15 % від доходу, а також 17 % від суми доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року. ( п.9 ст. 172 ПК України).

Читайте також Хто та як сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (податок на нерухомість)?

Як визначається дохід для цілей оподаткування від продажу нерухомості?

Дохід від продажу об’єкта нерухомості визначається з ціни, вказаної в договорі купівлі -продажу, але не нижче оціночної вартості нерухомості ( ст.172 п.3 НК ).

Якщо ціна в договорі купівлі — продажу ( обміні ) нерухомості буде вище оціночної, то податок буде розраховуватись з ціни, вказаної в договорі.

Якщо ціна в договорі купівлі — продажу ( обміні ) нерухомості буде менше оціночної, то податок буде розраховуватися виходячи з оціночної ціни.

Сума податку розраховується самостійно продавцем нерухомості і сплачується через банк до нотаріального посвідчення договору купівлі — продажу ( обміну).

Коли об’єкт нерухомості передається іншому власнику за рішенням суду, то податок сплачується особою, у власності якого знаходився такий об’єкт нерухомості до її передачі.

І якщо це — фізична особа, то така особа зобов’язана подати річну податкову декларацію та відобразити такий дохід у цій декларації. ( п. б ст.172.5 НК ).

Читайте також Багато прикладів розрахунку податку на нерухоме майно для різних випадків

Що робити, якщо після сплати ПДФО, угода купівлі — продажу не відбулася

Якщо після сплати податку угода купівлі — продажу ( обміну ) нерухомості не завершена і не завірена нотаріусом, то сплачену суму податку можна повернути.

Для цього потрібно подати річну податкову декларацію і прикласти до неї платіжні документи щодо надміру сплаченого податку. Тоді суму податку зобов’язані повернути.

У разі, якщо однією зі сторін за договором купівлі — продажу ( обміну ) нерухомості є юридична особа чи фізична особа — підприємець, то тоді саме на таку особу покладається обов’язок щодо нарахування, утримання та сплати податку від купівлі — продажу (обміну ) нерухомості.

Читайте також Податок на нерухоме майно: хто і як сплачуватиме

Сподіваюся, ця стаття допоможе Вам розібратися, хто повинен сплачувати податок на дохід при продажу нерухомості, яка сума цього податку і, коли сплачується цей податок.

Андрій Мендель.

При поддержке: Опытные пользователи косметики наверняка слышали о новых омолаживающих средствах от Maxilift. С опаской смотрите в сторону нового продукта? Читайте отзывы maxilift. Узнайте мнение покупателей, которые уже успели воспользоваться новой косметикой.

Як та скільки заплатити податків при продажі нерухомості?
3 (60%) 1 vote

5 Responses to Як та скільки заплатити податків при продажі нерухомості?

  1. Олександра:

    Доброго дня!
    Батьки в березні купили будинок, але оформили на трьох дітей (одна з них я). Хочу купити квартиру в цьому році. Який % податку потрібно буде сплатити? І чи відрізнятиметься податок, якщо куплю в наступному році?

  2. Іван:

    Доброго дня. Купив квартиру вже майже рік і не сплачував ніякий податок. нічого не приходило на пошту і.т.д. Що в таких випадках робити? Куда платити

  3. Алексей Алексей:

    При покупке квартиры покупатель платит 1% в пенсионный фонд. Советую вам уточнить сначала этот факт у нотариуса, который оформлял сделку купли продажи.

  4. Ірина:

    Добрий день. Які податки і скільки потрібно сплатити при продажі частини нежитлових приміщень. Продавець володіє приміщеннями більше 3-х років. Продає за ціною, яка відповідає оціночній вартості цих приміщень, та складає 200000? Оформляється договір у приватного нотаріуса. Вона каже ,що 5% ПДФО стягне з нас для подальшої сплати цього податку. Дякую.

  5. Надія:

    Доброго дня!Я купила хатинку з присадибною ділянкою, але на цю ділянку два кадастрових номера (будинок в аварійному стані і підлягає зносу)Чи можна для договору купівлі продажу оформити тільки землю(цих два номери )?Чи потрібно обов’язково оформляти і цю хатинку?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.5MB/0.00087 sec