Вивід майна з ТОВ. Як вигідніше?

Алексей

Внутренний аудитор. Консультант по налоговому и бухгалтерскому учету. Буду рад вашим вопросам в комментариях к моим статьям.

Завдання: вивести з підприємства більшу частину майна. Для чого це робиться, кожен додумує сам. Як зробити це найбільш швидко і з мінімальними негативними грошовими наслідками у вигляді податків або інших витрат.

Пропонуються такі варіанти:

1. Продаж.

2. Вихід одного із засновників зі складу ТОВ.

3. Перехід на єдиний податок і подальший продаж.

4. Ліквідація за самостійним рішенням.

5. Уцінка майна і подальший продаж.

Почнемо з самого дешевого, але найбільш небезпечного варіанту.

Читати також Статутний капітал ТОВ формується майном. Чи обов’язково залучати незалежного оцінювача?

Руйнування, крадіжка, вимушеність відмовитися від використання ОС внаслідок загрози чи неминучості їх заміни, руйнування або ліквідації.

Згідно пункту 146.16 ПКУ:

146.16. У разі ліквідації основних засобів за рішенням платника податку або в разі якщо з незалежних від платника податку обставин основні засоби (їх частина) зруйновані, викрадені чи підлягають ліквідації, або платник податку змушений відмовитися від використання таких основних засобів внаслідок загрози чи неминучості їх заміни, руйнування або ліквідації, платник податку у звітному періоді, в якому виникають такі обставини, збільшує витрати на суму вартості, яка амортизується, за вирахуванням сум накопиченої амортизації окремого об’єкта основних засобів.

Тобто, тут можна виділити наступні причини списання основних засобів:

— руйнування;

— крадіжка;

— інша ліквідація з незалежних від платника причин.

У цих випадках ліквідація основних засобів не прирівнюється до продажу. І податкових наслідків у вигляді податкових зобов’язань з ПДВ та доходів з податку на прибуток не буде.

Читати також Багато прикладів розрахунку податку на нерухоме майно для різних випадків

189.9. У разі якщо основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання таких основних виробничих або невиробничих засобів за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації.

Норма цього пункту не поширюється на випадки, коли основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються у зв’язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення основних виробничих або невиробничих засобів, що підтверджується відповідно до законодавства або коли платник податку подає контролюючому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основних виробничих або невиробничих засобів у інший спосіб, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням.

Плюси:

Немає негативних податкових наслідків.

Виникає право на витрати в розмірі недоамортизованої вартості.

Мінуси:

Потрібно писати заяву в міліцію про крадіжку і вирішувати з ними питання.

Офіційно ці основні засоби зникають. Тобто, щоб потім їх внести в СК нового ТОВ, на них потрібно буде робити документи.

Продаж ОЗ фізичній особі

Звичайна продаж майна фізичним особам.

ПДВ — 20 % від ринкової ціни (пункт 188.1 ПКУ)

Доходи з податку на прибуток — різниця між договірною та залишковою вартістю (пункт 146.13 ПКУ).

Плюси:

Відразу є документи, що підтверджують вартість.

Майно офіційно виводиться з ТОВ.

Мінуси:

Податкові зобов’язання з ПДВ за звичайними цінами (фактично — 20 % від ринкової вартості майна).

Потрібно проводити грошову операцію (фактичне надходження грошей на рахунок або в касу).

Зменшення статутного капіталу

Тут мова йде про ту ситуацію, коли два засновники приймають рішення зменшити свої номінальні частки в статутному капіталі. Наприклад, два засновники мають по 50 % частки в СК підприємства. Номінальна вартість частки становить по 150 000 грн. Частка кожного учасника зменшується, скажімо, до 10 000 грн., При цьому процентне співвідношення не змінюється і кожен учасник як і раніше має по 50%.

Згідно зі статтею 56 ЗУ «Про господарські товариства»:

Рішення товариства з обмеженою відповідальністю про зменшення його статутного капіталу набирає чинності не раніш як через 3 місяці після державної реєстрації і публікації про це у встановленому порядку.

Тобто, зменшення статутного капіталу це порівняно тривалий процес. Здійснити виплату частки учасника можна тільки після набрання чинності рішення ТОВ, тобто не раніше 3х місяців з держ.реєстрації змін.

Також, відповідно до пункту 5 статті 144 Цивільного кодексу:

Зменшення статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю допускається після повідомлення в порядку, встановленому законом, усіх його кредиторів. У цьому разі кредитори мають право вимагати дострокового припинення або виконання відповідних зобов’язань товариства та відшкодування їм збитків.

Читати також Кто и как уплачивает налог на недвижимое имущество, отличное от земельного участка (налог на недвижимость)?

Порядок дій (коротко):

1. Приймаємо рішення про зменшення СК.

2. Повідомляємо кредиторів про це рішення і чекаємо від них заперечень.

3. Реєструємо зміни в Єдиному державному реєстрі.

4. Після закінчення 3х місяців виплачуємо засновникам їх зменшувану частку.

Оподаткування:

Податок на прибуток

Регулюється пунктом 136.1.13 ПКУ:

Якщо номінальна вартість частки, яка виплачується засновнику, менше або дорівнює, ніж те що вносилося, дохід у цілях податку на прибуток не виникає.

Якщо повертається більше, ніж вносив засновник, то позитивна різниця йде в дохід.

ПДВ

При поверненні частки засновника у вигляді майна нараховуються податкові зобов’язання за ставкою 20 % за звичайною ціною (ринкова вартість майна на момент передачі). У цьому випадку передача основних засобів прирівнюється до продажу товарів (лист ДПСУ від 27.01.2012 р. N 2688/7/15-3417-26 ).

ПДФО для засновників

Питання регулюється пунктами 164.2.9 і 170.2.2 ПКУ. Коротко:

Якщо номінальна вартість частки, яку забирає засновник, більше ніж номінальна вартість частки, яку він вніс, то різниця обкладається податком на доходи фізичних осіб за ставкою 15 / 17 %.

Якщо номінальна вартість частки, частки яка забирається, менше або дорівнює вартості того, що вносилося, для засновника податкових наслідків не виникає.

Читати також Чем отличаются платежные системы, выпускающие банковские кредитные карты?

Вихід одного із засновників

Процес ще більш розтягнутий у порівнянні навіть з попереднім способом і в будь-якому випадку передує подальшому зменшення статутного капіталу.

Згідно статті 148 Цивільного кодексу:

Учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.

Згідно статті 54 ЗУ «Про господарські товариства»:

Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі.

Податкові наслідки ті ж, що і в попередньому випадку.

Перехід на єдиний податок і продаж

При переході на єдиний податок, підприємство має можливість відмовитися від реєстрації платником ПДВ. У цьому випадку доходи такого платника єдиного податку будуть обкладатися за ставкою 7 % або 5 % (залежно від суми доходу, за попередній рік і, відповідно, обраній групі).

Це дає можливість реалізувати основні засоби і заплатити з суми продажу 7 % або 5 % єдиного податку.

Плюси:

Майно офіційно виводиться з підприємства.

У нових власників майна є документи на нього.

Податкові наслідки м’якше, ніж у випадку з податком на прибуток і ПДВ

Мінуси:

Варіант не підходить діючому ТОВ, якому потрібен ПДВ.

Потрібно проводити грошову операцію.

При поддержке: Очень часто молодые люди сталкиваются с отказами в получении кредита с связи с отсутствием постоянного источника дохода или по другим причинам. Кредитный брокер k-respect окажет помощь получения кредита в Санкт-Петербурге. Шансы получить кредит даже без официального источника дохода есть всегда.

Вивід майна з ТОВ. Як вигідніше?
Оцените статью

4 Responses to Вивід майна з ТОВ. Як вигідніше?

 1. Людмила:

  Добрий день, Олексій!
  А якщо засновник вносив у статутний фонд не кошти, а майно (автомобіль), а потім це ж саме майно йому повернемо при зменшенні статутного фонду, ця операція теж прирівнюється до продажу, чи ні? Дякую! З повагою, Людмила.

 2. Людмила:

  Добрий день,Олексій!ТОВ на Єдиному податку 3% з ПДВ.Вихід одного із засновників.Хоче забрати свою частку основними засобами.
  Чи не буде це порушенням п.291.6 НКУ.Чи загрожує це переходом на загальну систему оподаткування?.Дякую! З повагою, Людмила.

 3. Инна:

  Добрий день, Олексій!
  Якщо засновник вносив у статутний капітал майно (автомобіль), а потім це ж саме майно йому повернемо при зменшенні статутного капіталу, ця операція прирівнюється до продажу, чи ні? Потрібно буде платити податок на прибуток?

 4. Світлана:

  Вітаю!
  Роз»ясніть будь-ласка.. На Тзов є нерухоме майно — магазин,власник має 99%,співзасновник-1%.
  Як правильно оформити документи на фізичну особу.,на одного власника,вивести майно з Тзов.
  Дякую!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.51MB/0.00082 sec