Табель обліку робочого часу. Приклад заповнення

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикующий бухгалтер и сертифицированный аудитор. С удовольствием отвечу на ваши комментарии к моим статьям.

При поддержке: Постоянно имеете дело с электронной валютой вебмани? Вводить и выводить титульные знаки webmoney по выгодному курсу можно на сайте http://webmoney.odessa.ua/. Выгоднее, чем в других обменниках.

На будь-якому підприємстві заробітна плата виплачується на підставі даних про облік фактично відпрацьованого часу. Такі дані для цілей бухгалтерського обліку та нарахування заробітної плати вимагають бланка первинного обліку. В Україні таким бланком вважається табель обліку робочого часу. У даній публікації розберемося з тим, чим регламентовано заповнення табеля обліку робочого часу, як він заповнюється і розглянемо невеликий приклад його заповнення.

Читайте також Табель обліку використання робочого часу. Скачати бланк

Навіщо потрібно оформляти табель обліку робочого часу?

Почнемо з того, що табель обліку робочого часу це документ, який зобов’язані вести на кожному підприємстві, незалежно від форми власності та кількості працівників у штатному розкладі. Якщо такий документ на підприємстві буде відсутній, то це неминуче призведе до адміністративної відповідальності керівництва (директора та головного бухгалтера) у вигляді штрафу при перевірці органами з охорони праці. А якщо у витратах підприємства заробітна плата займає істотне місце, то при документальній перевірці податкової, може бути висловлена ​​гіпотеза про безпідставність нарахування заробітної плати і як наслідок виключення її зі складу витрат підприємства з усіма витікаючими наслідками.

Яким документом регламентується заповнення табеля обліку робочого часу?

На даний момент у вітчизняному законодавстві є єдиний документ, який регламентує питання заповнення табеля обліку робочого часу — це Наказ Державного комітету статистики за № 489 від 05.12.2008 року. У ньому наведена типова форма такого табеля — № П-5. Застосовувати її почали з 01.01.2009 року. Однак, у пункті 2 цього наказу говориться, що форма як і сам наказ носять суто рекомендаційний характер. Якщо підприємству для здійснення точного обліку робочого часу цю форму потрібно доповнити або розширити, то воно може внести будь-які зміни на свій розсуд без будь-яких наслідків. Основною метою цього наказу було спростити збір даних на підприємстві для подання статистичної звітності.

Читайте також Як вести облік заробітної плати у підприємців. Приклади заповнення відомості нарахування заробітної плати та табелю робочого часу

Загальні питання заповнення табеля обліку робочого часу

Передусім, щоб відпало одвічне питання про те, хто повинен заповнювати табель обліку робочого часу бухгалтер або той, хто відповідає за кадровий облік, цей обов’язок має бути закріплений наказом по підприємству за певним співробітником.

Далі потрібно визначитися з методом, яким буде заповнюватися табель. Їх існує два:

 • Суцільна реєстрація, коли ведеться облік всіх подій (прихід на роботу, відрядження, відпустка, скорочений робочий день та ін.)
 • Реєстрація відхилень, коли в графах табеля проставляються тільки відхилення від звичайного робочого графіку (лікарняний, відпустка за свій рахунок і пр.), а якщо співробітник від графіка не відхилявся, то клітинку залишають порожньою.

Переважним вважається перший метод, т.к. з його допомогою можна більш точно відобразити весь фонд робочого часу на підприємстві.

Що таке табельний номер і як його присвоювати?

Табель ведеться по всіх категоріях працівників, які перебувають у трудових відносинах з підприємством, до них належать і, безумовно, штатні співробітники, внутрішні та зовнішні сумісники, тимчасові і сезонні працівники, учні, прийняті на роботу в період проходження практики та ін Якщо людина прийнята в штат підприємства, то йому обов’язково присвоюється табельний номер, надалі він використовується для кадрових та облікових документів всередині підприємства. Після звільнення співробітника його табельний номер не може бути присвоєний нікому протягом мінімум трьох років.

Читайте також Відомість нарахування та виплати заробітної плати (розрахунково-платіжна відомість). Скачати бланк

Усі записи в табель вносяться суто на підставі внутрішніх документів підприємства з особового складу. До таких документів можна віднести накази про відпустки, відрядження, прийом, переведення, звільнення, лікарняний лист і пр.

Записи всіх видів витрат робочого часу в табель Наказ № 489 рекомендує робити за допомогою спеціальних умовних позначень (букв і цифр). Однак, більшість підприємств, на практиці, взяло їх тільки за основу, а відпрацьований час проставляє одними цифрами, які позначають кількість фактично відпрацьованих годин.

Приклад заповнення табеля обліку робочого часу

У нашому прикладі ми будемо цифрами позначати кількість фактично відпрацьованих годин, а прочерками вихідні дні. Інші літерні умовні позначення в табелі мають наступний зміст:

 • В — тарифна відпустка;
 • ВД — відрядження;
 • ТН — тимчасова непрацездатність;
 • ВП — відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • ВН — відпустка у зв’язку з навчанням;
 • АЛЕ — відпустка без збереження заробітної плати;
 • П — не вихід на роботу без поважної причини.

Читайте також Книга обліку доходів та витрат в електронному вигляді. Чи варто її вести?

У квітні 2014 на підприємстві ТОВ «Скіфи» працювали такі співробітники:

 1. Костюченко І.О. — Працює в штаті підприємства повний робочий день, займає посаду менеджера. Відповідно до Наказу по підприємству № 5-К в період з 14.04.2014 по 16.04.2014 року була у відрядженні, з 28.04.2014 року пішла у відпустку по вагітності та пологах.
 2. Тимощук Т.А. — Працює не повний робочий день у штаті підприємства, займає посаду бухгалтера. У період з 21.04.2014 р. до кінця місяця була в тарифній відпустці.
 3. Миронов М.М. — Працює в штаті підприємства повний робочий робочий день, займає посаду водія. У період з 07.04.2014 по 15.04.2014 року перебував на лікарняному, потім з 25.04.2014 пішов у відпустку за свій рахунок.
 4. Губка А.В. — Працює на підприємстві повний робочий день на посаді комірника. З початку місяця до 15.04.2014 перебував у відпустці у зв’язку з навчанням у ВНЗ, а 16.04.2014 року не з’явився на робоче місце без поважної причини.

Табель обліку робочого часу на підприємстві буде виглядати наступним чином (скачать пример заполнения можно здесь):
Табель учета рабочего времени. Пример заполнения

Табель обліку робочого часу. Приклад заповнення
2.8 (56.36%) 11 votes

9 Responses to Табель обліку робочого часу. Приклад заповнення

 1. Катерина:

  Доброго дня!
  Скажіть, будь ласка, якщо працівник проходить курси підвищення кваліфікації за місцем роботи, яку позначку ставити в табелі?

  • Алексей Алексей:

   Катерина,

   Ведення табельного обліку робочого часу на підприємствах, в установах, організаціях регламентується наказом Держкомстату України від 05.12.2008 р. N 489 «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці», яким затверджено форми первинної облікової документації з обліку особового складу та використання робочого часу з короткими поясненнями до них.

   Так, на підставі наказу (розпорядження) про направлення працівника на курси підвищення кваліфікації або короткотермінові семінари, зокрема тренінги, в табелі обліку робочого часу можна зробити відмітку «Ін» — інший невідпрацьований час,передбачений законодавством.

   https://byhgalter.com/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=903.0#postid-1109

   Я думаю, что в данном случае не имеет значения, где проходят курсы.

 2. Mary:

  Добрий день!
  Якщо працівник працює 3 рази на тиждень (понеділок. вівторок, середа) по 6 г. 42 хв (мед.персонал)як в табелі робочого часу відмічати черверг та п’ятницю?

  • Вікторія:

   Добрий день! Будь-ласка під скажіть як нам правильно заповнювати «Табель обліку робочого часу» при режимі роботи з понеділка по четвер 8 год.15 хв., а в п`ятницю 7 год.(обідня перерва з 12 год. до 12 год.45 хв.), щоб дотримувалася норма тривалості робочого часу в годинах. Особливо виникає правильність заповнення табеля,коли працівник не весь місяць відробляє, наприклад починає роботу з п`ятниці.

 3. Татьяна:

  Добрый день. Скажите, пож. в табеле учета, в период тарифного отпуска(14)дней, буквенным значением «В» отмечать только рабочие дни (пн-пт), если попадают выходные(сб-вс) их отмечать пропусками ? и тогда в итоговой таблице, я указываю что сотрудника не было 10 дней (80 часов), верно?

 4. Oxana:

  Нужно ли где-то ставить печать предприятия?

 5. Вікторія:

  Добрий день! Будь-ласка під скажіть як нам правильно заповнювати «Табель обліку робочого часу» при режимі роботи з понеділка по четвер 8 год.15 хв., а в п`ятницю 7 год.(обідня перерва з 12 год. до 12 год.45 хв.), щоб дотримувалася норма тривалості робочого часу в годинах. Особливо виникає правильність заповнення табеля,коли працівник не весь місяць відробляє, наприклад починає роботу з п`ятниці.

 6. Наталія:

  Скажіть, будь ласка, які види надбавок можна встановити вчителю з погодинною оплатою праці (до 240 год на рік), який є особою місцевого самоврядування?

 7. […] для нарахування заробітної плати є табель обліку робочого часу. Облік відпрацьованого часу, в залежності від умов […]

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *