Статутний капітал ТОВ формується майном. Чи обов’язково залучати незалежного оцінювача?

Алексей

Внутренний аудитор. Консультант по налоговому и бухгалтерскому учету. Буду рад вашим вопросам в комментариях к моим статьям.

Згідно статті 13 ЗУ «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576 -XII а також статті 115 Цивільного кодексу України:

Грошова оцінка вкладу учасника господарського товариства здійснюється за згодою учасників товариства, а у випадках, встановлених законом, вона підлягає незалежній експертній перевірці.

Тобто, експертній грошовій оцінці вклади учасників підлягають тільки у випадках, прямо передбачених законом. В інших випадках оцінка вкладів здійснюється за погодженням сторін.

Читайте також Багато прикладів розрахунку податку на нерухоме майно для різних випадків

Вартість вкладу визначається наступними документами (одним або всіма відразу):

1. Рішення про створення ТОВ, в якому може прописуватися список майна та його узгоджена вартість.

2. Акт прийому — передачі майна в СК.

3. Окремий акт оцінки майна, який складається самими учасниками товариства.

4. Експертний звіт про оцінку майна (у разі прийняття рішення про залучення незалежного оцінювача).

У яких випадках при внесенні основних засобів до статутного капіталу ТОВ оцінка майна обов’язкова?

Випадки обов’язкової експертної оцінки майна перераховані в статті 7 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 № 2658 -III. Випадки, які відносяться до внесення майна в СК наступні:

Читайте також Кто и как уплачивает налог на недвижимое имущество, отличное от земельного участка (налог на недвижимость)?

1. Створення підприємств (господарських товариств) на базі державного майна або майна, що є у комунальній власності;

2. Визначення вартості внесків учасників та засновників господарського товариства, якщо до зазначеного товариства вноситься майно господарських товариств з державною часткою (часткою комунального майна), а також у разі виходу (виключення) учасника або засновника із складу такого товариства;

3. На вимогу однієї з сторін угоди та за згодою сторін

4. В інших випадках за рішенням суду або у зв’язку з необхідністю захисту суспільних інтересів.

Тобто при внесенні майна до СК ТОВ, яке не підходить під зазначені критерії, залучати експерта — оцінювача не є обов’язковим.

З приводу того, що при внесенні майна до статутного капіталу, грошова оцінка такого майна погоджується лише на рівні засновників підприємства, є лист від 26.12.2007 N 9705 Державного комiтету України з питань регуляторної полiтики та підприємництва.

Який документ підтверджує майнові права ТОВ на отримане в СК майно?

Виходячи з попередніх відповідей, документи, що підтверджують право власності:

1. Рішення про створення ТОВ, в якому може прописуватися список майна та його узгоджена вартість.

2. Акт прийому — передачі майна в СК.

3. Окремий акт оцінки майна, який складається самими учасниками товариства.

Читайте також Чем отличаются платежные системы, выпускающие банковские кредитные карты?

Але це, якщо мова не йде про майно, майнові права на яке повинні реєструватися в державних реєстрах.

Однак з точки зору оподаткування та можливої фіскальної позиції податкової служби, це можна назвати спірним моментом.

Тобто, я вважаю, що в ідеалі, у засновника має бути документ, що підтверджує купівлю основних засобів та, знову ж таки в ідеалі, вартість придбання в цих документах повинна бути вище або дорівнювати вартості, узгодженій в установчих документах в цілях внесення до статутного капіталу.

Де взяти такі документи на придбання обладнання?

Якщо таких документів у наявності немає (тобто вони не були збережені при фактичному первісному придбанні) в голову приходять тільки не зовсім законні варіанти:

1. Найпростіший варіант — у ФОП на єдиному податку, який випише видаткову накладну або чек на обладнання.

2. У якогось закритого дружнього підприємства, яке на момент «купівлі» було діючим.

Як визначається вартість внесеного майна і як дивиться податкова на таку операцію?

В Єдиній базі податкових знань з даного питання є наступна відповідь:

Платник податку, який отримав основні засоби та нематеріальні активи у якості внеску до статутного капіталу, враховує таку операцію як придбання таких основних засобів та нематеріальних активів. Первісна вартість вказаних основних засобів та нематеріальних активів, що визнається як вартість, погоджена засновниками (учасниками) підприємства, але не вище звичайної ціни

Ця відповідь фактично дублює пункт 146.8 Податкового кодексу:

Читайте також Какой КВЕД и документы нужны предпринимателю для продажи продуктов питания бюджетному учреждению?

146.8. Первісною вартістю основних засобів, що включені до статутного капіталу підприємства, визнається їх вартість, погоджена засновниками (учасниками) підприємства, але не вище звичайної ціни.

Тобто, вартість майна внесеного в Статутний капітал, повинна бути не вище звичайної ціни на дату внесення. Для обгрунтування звичайності ціни, можна зібрати інформацію про вартість такого ж майна з відкритих джерел.

Висновок: вартість майна, що вноситься до статутного капіталу, визначається за погодженням сторін і прописується в акті прийому — передачі. Якщо така вартість вище ринкової вартості аналогічних товарів, податкова при перевірці швидше за все зніме частину амортизації.

При поддержке: Ваш бизнес больше не приносит прибыли и вы задумались о его закрытии? Подробная информация о способах ликвидации фирм размещена по ссылке. Узнайте, как наиболее выгодно ликвидировать бизнес.

Статутний капітал ТОВ формується майном. Чи обов’язково залучати незалежного оцінювача?
Оцените статью

One Response to Статутний капітал ТОВ формується майном. Чи обов’язково залучати незалежного оцінювача?

  1. Богдан:

    Дуже дякуд за інтересну статю як зареіструватись на Вашім саїті тоб все читати новини

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.5MB/0.01296 sec