Повернення передоплати підприємцю (ФОП). Як заповнити звіт за формою 1дф?

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикующий бухгалтер и сертифицированный аудитор. С удовольствием отвечу на ваши комментарии к моим статьям.

Продовжуємо серію статей з прикладами заповнення податкового розрахунку 1дф. Сьогоднішя стаття буде про заповнення форми у випадку повернення передоплати на адресу постачальника — ФОП.

На превеликий жаль реалії сучасного українського бізнесу такі, що дуже часто в процесі виконання договірних відносин виникають ситуації, коли покупець повертає постачальнику придбаний товар, або вимагає від нього повернення зробленої йому передоплати. У цій публікації розглянемо ситуацію, коли юридична особа вимагає повернути сплачену передоплату підприємця на єдиному податку. Як ця операція оформляється документально і відображається в обліку і звітності обох сторін? Наприкінці наведемо приклади заповнення податкового розрахунку за формою 1дф у юридичної особи — покупця.

Читайте також Як заповнити звіт за формою 1дф (звіт 1 дф)? Інструкція та приклади

Юридичний аспект повернення передоплати

Почнемо з юридичного аспекту виниклої ситуації. Попередня оплата в українському законодавстві регулюється статтею 693 Цивільного Кодексу України (далі ЦКУ). Для того, щоб покупець міг вимагати її повернення у нього існує маса підстав, наведемо деякі з них:

  • Продавець в процесі поставки не передає покупцеві приналежності товару, без яких його подальше використання неможливо або документи на цей товар, які вказують на право власності. (Стаття 666 ЦКУ)
  • Продавець передає меншу кількість товару ніж це передбачає договором купівлі-продажу. (Стаття 670 ЦКУ)
  • Продавець передає товар не в тому асортименті або з істотними порушеннями якості переданого товару. (Статті 672 та 678 ЦКУ)

Даний перелік далеко не повний і більш детально з ним можна ознайомитися вивчивши статті з 666 по 697 ЦКУ, але щоб зайвий раз не хвилюватися з цього приводу, рекомендуємо прописати всі можливі варіанти розриву договірних відносин на етапі складання та підписання договору купівлі-продажу.

Податковий аспект передоплати у покупця

В обліку покупця перерахування авансу ніяк не відбитися, оскільки дана операція не завершена і витрати у юридичної особи з’являться тільки після отримання товару. Звичайно, це не стосується ПДВ, у разі якщо підприємець-продавець є його платником, але про це трохи пізніше. Єдине, що підприємство зобов’язане зробити це відобразити у графі 3 «Сума виплаченого доходу» податкового розрахунку за формою 1-ДФ суму зробленого авансу, а в графі 5 цього розрахунку поставити ознаку доходу 157.

Читайте також Форма 1дф. Скачати бланк податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб

Податковий аспект передоплати у постачальника

Отримання передоплати підприємцем на єдиному податку, який відноситься до ІІІ або V групі безпосередньо позначиться на сумі єдиного податку. Оскільки згідно пункту 292.3 статті 292 Податкового Кодексу України (далі ПКУ) такі суми він зобов’язаний обкласти єдиним податком залежно від обраної ставки. Якщо ж крім цього підприємець ще й є платником ПДВ, то він виписує податкову накладну на всю суму отриманої передоплати на дату одержання авансу.

Повернення передоплати. Оподаткування покупця і продавця

Далі настає момент повернення передоплати. Згідно з підпунктом 5 пункту 292.11 статті 292 ПКУ, не є доходом підприємця на єдиному податку суми коштів, що повертаються покупцю товарів, у разі розриву договору, повернення товару або отримання листа-заяви із проханням повернути отриманий аванс. Оскільки в нашому випадку відвантаження товару не було, то потрібно подбати про те, щоб покупець написав такий лист-заяву. На його підставі підприємець, незалежно від групи, до якої він відноситься, робить коригування у своїй книзі обліку доходів або доходів і витрат. У відповідній графі книги проставляється дата, коли передоплата повернена та її сума. Якщо підприємець є платником ПДВ, то згідно пункту 192.1 ПКУ, він зобов’язаний виписати коригування до виписаної раніше податкової накладної, на суму повернутого авансу. Внаслідок чого, зменшити свої податкові зобов’язання в тому періоді, коли передоплата повернена. Одночасно з цим підприємство-покупець на підставі цього коректування має зменшити свій податковий кредит, отриманий раніше, на ту ж суму.

Таким чином, підприємці на єдиному податку III і V групи відкоригують свій дохід і ПДВ (у кого є).

Читайте також Як заповнити звіт за формою 1дф 2014. Детальна інструкція і приклад

Повернення передоплати підприємцю. Приклад заповнення форми 1дф

Тепер юридичній особі залишається відкоригувати форму 1-ДФ, подану раніше з доходом приватного підприємця. Щоб це зробити, не потрібно подавати жодних уточнюючих розрахунків. Як стверджують фахівці міністерства доходів і зборів, достатньо подати такий розрахунок за поточний період, в якому вказати суму виплаченого доходу приватному підприємцю зі знаком «-». Текст роз’яснення податкової служби з Бази Знань ЗІР читайте тут //byhgalter.com/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=30. На практиці це виглядатиме так:

Припустимо, що в січні 2014 підприємство «Скіфи» зробило передоплату приватному підприємцю Хорольцю М.В. в розмірі 5000 грн. за канцелярські товари. Однак у силу того, що підприємець не забезпечив своєчасну їх поставку, підприємство написало лист-заяву з проханням повернути отриманий аванс. У травні 2014 аванс, отриманий Хорольцем М.В. був повернений.

Читайте також Приклад заповнення форми 1 ДФ з кодом 157

За підсумками I кварталу 2014 підприємство «Скіфи» має подати розрахунок за формою 1-ДФ, із зазначенням суми доходу, виплаченого Хорольцю. Приклад заповнення форми 1дф за перший квартал дивіться тут.

У звіті за ІІ квартал 2014 підприємство «Скіфи» зобов’язане відкоригувати виплачені доходи підприємцю. Приклад заповнення форму 1дф за другий квартал дивіться тут.

Повернення передоплати підприємцю (ФОП). Як заповнити звіт за формою 1дф?
Оцените статью

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *