Податок на відсотки по депозитах. Хто, коли і скільки платить?

Андрей Мендель

Андрей Мендель

Консультант. 14 лет опыт работы

Із вступом в силу Закону від 04.07.2014 за №1588-VII ця стаття дещо втратила свою актуальність. Читайте нову статтю про оподаткування депозитів Оподаткування процентів, дивідендів, призів і виграшів (ЗУ від 04.07.2014 №1588-VII)

27 березня Верховною Радою України був прийнятий закон № 1166 -VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».

Цим законом встановлено оподаткування відсотків від великих сум банківських депозитів фізичних осіб з 1 липня 2014 року. Зміни внесено до статей 164, 165, 167, 170, 176 Податкового кодексу України.

Хто і в яких випадках зобов’язаний платити податок з відсотків по депозитах?

Податок потрібно буде сплачувати саме з відсотків, тобто з доходу від розміщеного депозиту, якщо сума відсотків ( доходу ) перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних громадян, встановленого на 1 січня звітного року за рік.

У 2014 році законом про держбюджет України прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено в розмірі 1218 грн. Множимо на 17 і отримуємо суму 20 706 грн.

Тобто, якщо річна сума відсотків від депозиту ( дохід ) менше 20706 грн, сплачувати податок на доходи фізичних осіб з відсотків не потрібно.

Нескладно підрахувати, якщо людина має депозит у банку в розмірі 100 000 грн, а річна процентна ставка по депозиту дорівнює 20 %, дохід у вигляді відсотків складе 20 тис. грн, що менше 20 706 грн. Відповідно з такого депозиту при такому розмірі процентної ставки податок сплачуватися не буде.

Читайте також Налоговая накладная 2014. Что изменилось в порядке ее заполнения?

З яких відсотків податок платити не потрібно?

Не оподатковуватимуться такі відсотки:

— Нараховані на цінні папери, емітовані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику і на боргові зобов’язання Національного банку України ( ст.165.1.2 НК );

— На поточних банківських рахунках, по яких на користь фізичних осіб здійснюються виключно виплати стипендій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат. Ознаки таких рахунків визначаються Національним банком України. ( Ст.165.1.41 ПК).

Читайте також Вивід майна з ТОВ. Як вигідніше?

Як буде сплачуватися податок на відсотки по депозитах?

Податковим агентом фізичної особи при нарахуванні на його користь доходів у формі відсотків є будь-яка фінансова організація, яка нараховує Вам відсотки: кредитна спілка, інвестиційна компанія, банки і т.д.

Такі організації подають до податкової служби звіт за формою 1ДФ за нарахованими доходами й утриманого податку.

Податок буде утримуватися такими організаціями за ставкою 15 % від доходу (від відсотків), сплачуватися за підсумками місяця ( абз.2 ст.167.1 НК ).

Але новим законом № 1166 -VII від 27 березня встановлено, що банківські організації не будуть здійснювати утримання та перерахування податку з суми доходу у вигляді відсотків, а податок сплачується фізичною особою самостійно за результатами подання річної податкової декларації ( ст.170.4.1 ПК України).

Потрібно відзначити, що такий виняток зроблено тільки для банківських організацій.

Це означає, що фізична особа, яка отримала за підсумками 2014р. дохід від відсотків у банку понад 20 706 грн, має обов’язково подати за підсумками року до податкової служби Декларацію про доходи та самостійно сплатити податок на відсотки по депозитах.

Читайте також Статутний капітал ТОВ формується майном. Чи обов’язково залучати незалежного оцінювача?

Приклади розрахунку податку на відсотки по депозитах

При подачі Декларації потрібно розрахувати суму податку на дохід з банківських відсотків за такими ставками ( ст.167.5 НК ).

1. Якщо сума відсотків за підсумками року не перевищує 204 прожиткових мінімумів ( в 2014р. – 248 472 грн), то ставка — 15 %.

2. Якщо сума відсотків за підсумками року перевищує 204, але не перевищує 396 прожиткових мінімумів ( більше 248 472 грн, але менше 482 328 грн), до суми такого перевищення застосовується ставка в 20 %.

3. Якщо сума відсотків за підсумками року перевищує 396 прожиткових мінімумів, то до суми такого перевищення застосовується ставка — 25 %.

Після подачі податкової декларації фізична особа самостійно сплачує суму податку до 1 серпня року, наступного за звітним ( ст.179.7 НК ).

Читайте також Багато прикладів розрахунку податку на нерухоме майно для різних випадків

Варто також відзначити, що при розробці та прийнятті закону № 1166 від 27 березня була допущена технічна помилка, яка вказувала на введення податку на відсотки з депозитів за ставкою 5 % з 1 квітня до 1 липня 2014р.

Ця помилка була виправлена народними депутатами України в законі № 4645 від 7.04.2014г., який прийнятий 10 квітня і призупинив дію 5 % ставки з 1 квітня по 1 липня 2014р.

При поддержке: Ваша строительная техника требует ремонта и негде купить готовые запчасти? Фирма Спецтранс занимается изготовлением рукавов высокого давления для строительной и другой спецтехники.

Податок на відсотки по депозитах. Хто, коли і скільки платить?
Оцените статью

One Response to Податок на відсотки по депозитах. Хто, коли і скільки платить?

  1. Михайло:

    Щому розмір прожитковий мінімум множимо на 17 разів що за сімнадцяиь

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *