Оподаткування компенсації за невикористану відпустку ПДФО та ЄСВ. Відображення у звітності

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикующий бухгалтер и сертифицированный аудитор. С удовольствием отвечу на ваши комментарии к моим статьям.

Процес звільнення будь-якого співробітника — це завжди кропітка праця в бухгалтерії та відділі кадрів. Даний процес вимагає оформлення безлічі первинних документів, розрахунку та виплати вихідної допомоги, а так само подання відповідних звітів. Даною статтею ми починаємо серію публікацій присвячених звільненню співробітників і всьому, що з цим пов’язано. Сьогодні ж, розберемося з оподаткуванням компенсації за невикористану відпустку, яка виплачується при звільненні.

Читайте також Компенсація за невикористану відпустку при звільненні. Приклад розрахунку

До якої категорії виплат належить компенсація за невикористану відпустку

Відповідно до підпункту 2.2.15 пункту 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати (далі Інструкції № 5) суми грошової компенсації за невикористану відпустку відносяться до фонду додаткової заробітної плати. З цього випливає, що її оподаткування відбувається за загальними правилами, передбаченими для виплати заробітної плати.

Єдиний соціальний внесок та компенсація за невикористану відпустку

При виплаті компенсації слід врахувати, що такі суми є разовими виплатами, тому розподіляти їх по роках і місяцях, за які вони виплачуються не потрібно (вся сума яка виплачується вважається доходом того місяця, в якому виплачується). Так само, потрібно звернути увагу на те, що сума компенсації разом з іншими нарахованими доходами при звільненні, можуть перевищити максимальну величину доходу, з якого утримується і нараховується ЄСВ.

У звіті за формою № Д4, суми компенсації відображаються разом з іншими доходами, які виплачуються при звільненні у місяці нарахування. Ознака доходу, у звіті проставляється така ж як і для основної заробітної плати (1 — звичайний співробітник без пільг, 2 — працюючий інвалід і т. д.).

Є ще один дуже важливим момент, що стосується таких виплат. Якщо суми компенсацій за всі відпустки з якихось причин не були виплачені працівникові при звільненні, а потім виплачуються (хоча співробітник вже не в штаті підприємства) за рішенням суду або просто по «добрій волі» роботодавця, то з таких сум ЄСВ не утримується і не нараховується. Причина тому — оплата за невідпрацьований час. На це прямо вказує лист Пенсійного фонду України 07.09.2011 р. № 18794/03-30. Зі зрозумілих причин, такі нарахування і виплати не знаходять ніякого відображення у формі № Д4.

Читайте також Грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні. Приклад розрахунку

Оподаткування компенсації податком на доходи фізичних осіб

Оподаткування компенсації відбувається за загальними правилами, передбаченими пунктом 167.1 Статті 167 ПКУ. Суми компенсації додаються до інших доходів, що виплачуються при звільненні та беруть участь у розрахунку суми, яка дає право на застосування соціальної пільги.

За підсумками кварталу, у звіті за формою № 1ДФ, такі суми відображаються разом з іншими нарахованими і виплаченими доходами при звільненні з ознакою доходу 101. Крім цього, у відповідній графі проставляється дата звільнення співробітника.

Приклад оподаткування доходів при звільненні співробітника

Співробітник Хоролець Л.І. звільняється 25 квітня 2014. Йому нараховані розрахункові: зарплата і премія за фактично відпрацьований час у квітні 2014-13 750грн., а також компенсація за невикористану основну і додаткову відпустку (21 день за період 2013 — 2014 років) — 8250 грн. Загальна сума нарахованого доходу 22000 грн. Податковою соціальною пільгою співробітник не користується.

Читайте також Як правильно звільнити працівника, якщо не використовувалася відпустка

У нашому випадку нарахована сума доходу перевищує граничний розмір доходів, з яких утримується і нараховується ЄСВ. Нагадаємо в 2014 році граничний розмір таких доходів дорівнює 17 прожитковим мінімумів для працездатних осіб, а це 20 706 грн (17 * 1218 грн). Тому, ЄСВ утримуємо і нараховуємо наступним чином:

20706 * 3,6% = 745,42 грн.

20706 * 37% (відсоток умовний) = 7 661,22 грн.

ПДФО так само буде утримуватися за спеціальними правилами, оскільки сума виплачуваного місячного доходу більше 10 мінімальних заробітних плат в 2014 році, а це — 12 180 грн. (10 * 1218 грн.). Тому сума перевищення граничного розміру доходу буде обкладатися підвищеною ставкою — 17%. Утримання ПДФО буде мати наступний вигляд:

12180 * 15% = 1827 грн.

(22000 — 12 180 — 745,42) * 17% = 1 542,68 грн.

Таким чином Хоролець Л.І. «На руки» отримає:

22000 — 745,42 — (1827 + 1542,68) = 17884, 90 грн.

Читайте також Розрахунок відпускних 2014. Порядок та приклади

Відображення компенсації за невикористану відпустку у формі 1дф та додатку 4 по ЄСВ

У звітах за формами 1-ДФ та № Д4 цю виплату відображаємо таким чином:

Приклад заповнення звіту за формою 1дф дивіться тут.

Приклад заповнення додатку 4 по ЄСВ ви можете подивитися тут і тут.

При поддержке: Ваш бизнес растет и вы нуждаетесь в профессиональном бухгалтерском сопровождении? Фирма http://spaudit.ru — это команда высококлассных специалистов в сфере бухгалтерского учета и налогообложения.

Оподаткування компенсації за невикористану відпустку ПДФО та ЄСВ. Відображення у звітності
Оцените статью

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *