Оподаткування доходу від продажу автомобіля

Андрей Мендель

Андрей Мендель

Консультант. 14 лет опыт работы

Оподаткування доходу від продажу автомобіля, мотоцикла, мопеда регулюється статтею 173 ПК України.

Коли сплачується, а коли не сплачується податок на дохід від продажу автомобіля?

Якщо Ви протягом поточного року продали (обміняли) один легковий автомобіль та / або мотоцикл, та / або мопед, то податок з суми продажу Ви не сплачуєте.

Читайте також Як продати автомобіль. Оподаткування операцій купівлі — продажу згідно Податкового кодексу

Якщо Ви протягом поточного року продали (обміняли) два і більше легкових автомобіля та / або мотоцикла, та / або мопеда, то податок на дохід від такого продажу сплачується. Ставка податку — 5% від отриманого доходу. (абз.2 п.2 ст. 173 НК).

Податок 5% також потрібно буде сплатити від продажу (обміну) вантажівки, автобуса, причепа, незалежно від кількості продажів даних транспортних засобів у році.

Такі ж умови оподаткування при продажу автомобіля, отриманого у спадщину (подарунок). (п.7 ст.173 НК).

Від якої ціни автомобіля обчислюється податок?

Податковий кодекс встановлює, що дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної за законом .

Тобто, якщо середньоринкова ціна автомобіля нижче оціночної, то продавець автомобіля має право вказати в договорі купівлі-продажу (міни) середньоринкову ціну. І сплатити з неї податок.

Читайте також Порядок оподаткування продажу транспортних засобів змінено

Як визначається середня ринкова ціна автомобіля?

Середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначається щокварталу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. З текстом постанови можна ознайомитися тут http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/403-2013-п/paran9 # n9.

Публікується перелік таких цін на офіційному сайті цього державного органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Дохід від продажу (обміну) вантажного автомобіля, автобуса, причепа визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об’єкта, визначеної за законом. Оцінку здійснює незалежний експерт.

Читайте також Оподаткування спадщини та подарунків згідно Податкового кодексу

Особливості укладення договору купівлі-продажу

Вартість автомобіля вказується в довідці-рахунку. Дані про оцінювача вказуються на зворотному боці довідки-рахунку. Довідка-рахунок являє собою бланк суворої звітності, оформлення та право видачі якого контролює департамент ДАІ.

У разі посвідчення договору купівлі-продажу (обміну) автомобіля нотаріусом, податок на дохід від продажу автомобіля сплачує сам продавець через банківські установи.

При укладанні біржових угод з продажу автомобіля податок сплачується однією зі сторін такої угоди, договору купівлі-продажу транспортного засобу.

Нотаріус або біржовий посередник щоквартально передає інформацію до податкової служби про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку з продажу автомобіля.

У разі якщо стороною договору купівлі-продажу (обміну) автомобіля є юридична особа чи фізична особа — підприємець, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана утримати та сплатити податок до бюджету за ставкою 5% від ціни автомобіля, зазначеної в договорі купівлі-продажу ( обміну) а також повідомити про це в податкову службу в установленому порядку. (абз.1 п.3 ст.173 НК).

У разі відчуження автомобіля та переходу права власності на підставі рішення суду, то особа, у власності якого знаходився такий автомобіль, вказує отриманий дохід від такого відчуження у складі загального річного оподатковуваного доходу та сплачує самостійно податок.

Читайте також Як заповнити річну податкову декларацію про майновий стан та доходи фізичних осіб. Хто подає та як подавати? А також приклад (зразок) заповнення

Оподаткування продажу авто нерезидентами

При продажу автомобіля фізичними особами — нерезидентами (іноземцями), в тому числі і автомобіля, отриманого в спадок або в подарунок, дотримуються ті ж умови оподаткування отриманого доходу (одноразового, багаторазового продажу), як і для резидентів України, але ставка збільшується до 15% від отриманого доходу. (п.6 ст. 173 НК).

У разі перевищення такого доходу десятикратного розміру мінімальної заробітної плати на 1 січня податкового (звітного) року, такі фізичні особи — нерезиденти сплачують ще додатково 17% від суми зазначеного перевищення.

При поддержке: Несмотря на появление многих новых направлений вложения денег, депозиты по прежнему остаются одним из самых популярных вкладов своих сбережений. Где самые выгодные вклады узнайте по ссылке.

Оподаткування доходу від продажу автомобіля
Оцените статью

4 Responses to Оподаткування доходу від продажу автомобіля

  1. Ярослава:

    Як розрахувати ПДФО з продажу напівпричепа до грузового автомобіля, якщо оцінка його не здійснювалась, а маємо на руках лише копію-довідки рахунка.Чи можна виходячи з вартості вказаної у довідці рахунку нарахувати ПДФО-5%, і сплатити до Бюджету за місцем прописки продавця?

  2. Петр:

    Подскажите, а разница есть, грузовой автомобиль или легковой?

    • Алексей Алексей:

      Здравствуйте. Разница есть и она существенная. Легковые и грузовые автомобили облагаются налогом по разному.

  3. Олександр:

    доброго дня. Підкажіть, будь ласка, якщо продаєш один легковий автомобіль в рік, податок з суми продажу не сплачується, тоді відповідно не виникає ніякого податкового зобовязання і не потрібно з цього приводу подавати в кінці року подактову декларацію ?!!??!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *