Індексація заробітної плати за червень 2014 року. Приклад

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикующий бухгалтер и сертифицированный аудитор. С удовольствием отвечу на ваши комментарии к моим статьям.

Сьогодні ми знову поговоримо про індексацію заробітної плати українців. Тепер уже в червні місяці 2014 року. Попередня стаття була про індексацію заробітної плати за травень 2014.

Основні моменти проведення індексації заробітної плати

Читайте також Постанова КМУ №526 від 13.06.2012. Індексація заробітної плати за новими правилами

Для початку освіжимо в пам’яті всі основні правила проведення індексації в Україні, які передбачають нормативні документи на даний момент:

  • По-перше, індексація грошових доходів громадян провадиться всіма підприємствами, незалежно від форми власності, включаючи фізичних осіб — підприємців, які використовують працю найманих працівників за рахунок власних коштів.
  • По-друге, індексація грошових доходів громадян проводиться тільки в межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної категорії громадян. У разі, якщо мова йде про працівників чи службовців конкретного підприємства, то використовується прожитковий мінімум для працездатної особи. Нагадаємо, що в Україні на даний момент для працездатних громадян прожитковий мінімум становить 1218 грн.
  • По-третє, індексація грошових доходів проводиться тільки в тому випадку якщо зростання споживчих цін перевищує поріг індексації, який в Україні встановлений на рівні 101%.
  • По-четверте, розрахунок індексації грошових доходів громадян провадиться, починаючи з місяця, наступного за базовим, шляхом перемноження всіх офіційних індексів споживчих цін, опублікованих в офіційних джерелах. Нагадаємо, що для всіх працівників підприємства базовим вважається або місяць прийняття на роботу, або місяць, в якому такому співробітникові підвищувалася заробітна плата.
  • По-п’яте, індексації підлягають тільки доходи, які носять постійний характер і виплачуються регулярно з місяця в місяць. Прикладом таких доходів можуть служити заробітна плата та її складові (надбавки, премії), стипендія, пенсія та ін.

Приклад розрахунку фіксованої суми індексації

Читайте також Індексація заробітної плати. Індекси, розрахунок коефіцієнтів, таблиці, калькулятори та все все все

Для розрахунку індексації заробітної плати всі бухгалтери користуються Порядком проведення індексації № 1078, однак з 21.06.2012 року набрали чинності зміни, які були внесені в цей документ Постановою Кабінету Міністрів України за № 526 від 13.06.2012 року.

Ці зміни ввели нове поняття в порядок проведення індексації. Мова йде про фіксовану суму індексації. Застосовувати його стали починаючи з липня 2012 року. А виникнення цього поняття зумовило нове правило проведення індексації грошових доходів громадян. Згідно з цим правилом, починаючи з липня 2012 року, якщо відбувається збільшення грошового доходу громадянина на суму, яка менше передбачуваної суми індексації, то різниця між сумою передбачуваної індексації та підвищенням доходу такого громадянина виплачується йому у вигляді фіксованої індексації. Проілюструємо застосування цієї норми на умовному прикладі:

Співробітникові Іванову А.А. повинна виплачуватися індексація у розмірі 238,73 грн. (базовий місяць січень 2010 року). Однак, починаючи з червня 2014 року, йому введена надбавка за високі досягнення у праці в розмірі 200 грн.

У даному випадку сума надбавки менше, ніж сума передбачуваної індексації. Різниця в розмірі 38,73 грн. (238,78-200) повинна бути нарахована йому в червні 2014 як фіксована сума індексації.

Читайте також Простий приклад розрахунку індексації заробітної плати для України

Індексація заробітної плати за червень 2014

Тепер безпосередньо про червневу індексацію заробітної плати. У 2014 році, після публікації березневого індексу зростання споживчих цін стало ясно, що він явно перевищує встановлений поріг в 101%. Усі наступні доходи, отримані в 2014 році будуть неодмінно індексуватися.

Оскільки масове збільшення доходів громадян України відбувалося в грудні 2013 року, після останнього збільшення мінімальної заробітної плати. Не будемо лізти в нетрі і візьмемо цей місяць базовим у нашому прикладі розрахунку червневої індексації.

Співробітникові Кільницькому М.В., в грудні 2013 була збільшена заробітна плата з 2000 грн до 2500 грн. Необхідно підрахувати індексацію, яку необхідно виплатити разом з червневою зарплатою.

У нашому прикладі базовим вважається грудень 2013. За цей місяць доходи співробітника не індексуються, а почнуть індексуватися тільки з 1 січня 2014 року. Індексації підлягає не вся сума заробітної плати (2500 грн), а тільки її частина, у межах прожиткового мінімуму (1218 грн).

Згідно запропонованої вище таблиці перемножуємо всі опубліковані індекси починаючи з січня по травень 2014 року і віднімаємо 100%. Це буде:

100,2% * 100,6% * 102,2% * 103,3% — 100% = 6,4%

Тепер отриманий відсоток приросту та множимо його на суму прожиткового мінімуму і отримуємо заповітну суму індексації за червень 2014:

1218 * 6,4% = 77,95 грн.

Таким чином співробітнику Кільницькому М.В. в червні 2014 має бути нараховано 2577,95 грн. (2500 заробітна плата + 77,95 індексація).

Читайте також Фіксована індексація

Індексація заробітної плати за допомогою таблиці індексації

Розраховувати коефіцієнти індексації самостійно зовсім не обов’язково. Все вже пораховано до нас. Для цього існують таблиці індексації, в яких вже приведені коефіцієнти індексації заробітної плати залежно від базового місяця на кілька років назад. З прикладом таблиці індексації, в якій вже пораховані коефіцієнти з січня 2008 року ви можете ознайомитися тут.

Як провести індексацію заробітної плати за червень 2014 за допомогою таблиці індексації? Це дуже просто. Щоб визначити коефіцієнт індексації, потрібно знайти перетин стовпця з назвою місяця проведення індексації (у нашому випадку це червень) з рядком з назвою базового місяця (у нашому випадку це грудень 2013 року). Перетин цього стовпця і цього рядка показує нам коефіцієнт 6,4%. Як бачимо, він збігається з тим коефіцієнтом, який був порахований нами вручну. Далі розрахунок індексації за червень 2014 буде аналогічним.

При поддержке: Планируете заниматься новым видом деятельности, но не можете быстро оценить конкуренцию? Разведка в бизнесе с помощью базы данных ЕГРЮЛ — самый быстрый и дешевый вариант.

Індексація заробітної плати за червень 2014 року. Приклад
Оцените статью

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *