Чи потрібно платити податки коли подані документи на ліквідацію ФОП

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикующий бухгалтер и сертифицированный аудитор. С удовольствием отвечу на ваши комментарии к моим статьям.

Прийнявши рішення про відкриття власної справи і реєстрації як приватного підприємця мало хто замислюється про те, що колись може постати питання про припинення діяльності та ліквідації статусу підприємця. Однак, якщо в силу різних життєвих ситуацій така необхідність з’являється, то колишній бізнесмен на собі перевіряє весь сенс народної мудрості: «Вхід — рубль, вихід — два». У цій публікації розглянемо, що змінилося в процедурі ліквідації приватного підприємця і відповімо на одне з поширених питань: чи повинен підприємець сплачувати податки, після того як прийняв рішення про припинення діяльності?

Читати далі Надання в оренду нежитлового приміщення. Оподаткування фізичної особи — орендодавця

Почнемо з того, що публікація на дану тему на нашому сайті вже була та з нею можна ознайомитися тут. Процедура в корені не змінилася і порядок її залишився тим самим, проте є моменти, які потребують роз’яснення у світлі останніх законодавчих нововведень.

Слід зазначити, що починаючи з 19.12.2011 року набрали чинності зміни до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі Закон), відповідно до якого проводиться реєстрація та ліквідація господарюючих суб’єктів. Тепер норми цього Закону не містять вимоги надавати разом із заявою державному реєстратору про намір припинити свою діяльність документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про це рішення. Згідно з останньою редакцією, ці обов’язки покладені на державного реєстратора і робляться за рахунок державних коштів.

Який орган перевіряє повноту сплати єдиного соціального внеску?

Далі, з 1 жовтня 2013 року, адміністрування єдиного соціального внеску покладено на Міністерство доходів і зборів. Тому довідка, яка буде потрібна для державного реєстратора тепер видається цим органом. При цьому, процедура отримання цієї довідки тепер регулюється спеціальним Наказом за № 458 від 09.09.2013 року «Про порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Зокрема цим наказом передбачено, що підприємцям, у яких період необхідної перевірки знаходиться ще до 01.01.2011 року, проводять її у органах Пенсійного фонду за місцем реєстрації, а якщо період необхідної перевірки припадає на період після 01.01.2011 року, то повноту нарахування та сплати єдиного внеску перевірять працівники податкової.

Читати далі Приклад заповнення форми 1 ДФ з кодом 157

Чи потрібно платити податки після внесення в держ реєстр запису про прийняття рішення про припинення діяльності ФОП?

Тепер розберемося з відповіддю на поставлене на початку питання про необхідність сплати податків. Повне зняття з обліку підприємця здійснюється тільки після повідомлення державного реєстратора, про те що він зробив відповідний запис у державному реєстрі фізичних осіб України. Тому, до цього моменту приватному підприємцю необхідно сплачувати податки та подавати звіти. Жоден законодавчий акт його від цих обов’язків не звільняв.

Як відомо, всі приватні підприємці в Україні можуть вибрати одну з існуючих систем оподаткування: або бути платниками податків на загальних підставах, або сплачувати єдиний податок. Розглянемо оподаткування в період ліквідації в кожному випадку окремо:

Читати далі Приклад заповнення форми 1дф, якщо один місяць була податкова соціальна пільга а два інших ні 2014

Єдиний податок та ЄСВ у період ліквідації ФОП

Приватні підприємці повинні сплачувати єдиний податок та єдиний соціальний внесок до моменту анулювання їх реєстрації як платників єдиного податку. Подання заяви державному реєстратору не є підставою для анулювання реєстрації платника єдиного податку. Анулювання реєстрації здійснюється тільки в момент внесення запису до державного реєстру про припинення підприємницької діяльності, або з кварталу, наступного за кварталом подання заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування.

Якщо підприємець на момент подачі заяви державному реєстратору про бажання припинити діяльність був платником єдиного податку та не подав заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування, то весь період поки він буде проходити перевірки у податковій, закривати рахунки і звільняти своїх співробітників, він таким і залишається (цей період за Законом займає мінімум 2 місяці, а може розтягнутися на набагато більший проміжок часу). Тобто він зобов’язаний сплачувати всі необхідні податки і збори, платником яких він був. Підприємці віднесені до І або ІІ групі щомісяця сплачують авансовий внесок не залежно від того, продовжують вони господарську діяльність чи ні, аж до того місяця коли отримають від державного реєстратора повідомлення про те, що до державного реєстру внесено відповідний запис про припинення їх діяльності, так само вони повинні подавати щорічну декларацію платника єдиного податку (якщо це буде необхідно в період проведення процедури ліквідації). Платники віднесені до ІІІ та V групами в більш вигідному становищі, оскільки якщо в період ліквідації не вестимуть господарської діяльності, то і доходів у них не буде, тому й єдиний податок вони сплачувати не будуть, хоча щоквартальні декларації платника єдиного податку вони подавати зобов’язані. Незалежно від обраної групи всі підприємці, платники єдиного податку сплачують єдиний соціальний внесок до повного припинення діяльності та одержання про це повідомлення.

Читати далі Заява про застосування податкової соціальної пільги (Скачати бланк, зразок, приклад 2014)

Як платити податки в період ліквідації для ФОП на загальній системі

У підприємців на загальній системі в період ліквідації ситуація схожа з представниками ІІІ та V групи, «єдинників». Якщо вони в цей період не отримують доходів, то і податок на доходи фізичних осіб не платять, хоча декларації навіть з прочерками подають. Ну, а якщо у них були нараховані авансові внески, то потрібно написати в податкову відповідну заяву з проханням їх перерахувати або ліквідувати. За підсумками року, в якому була припинена діяльність їм в обов’язковому порядку доведеться подати декларацію про майновий стан і доходи. Там вказати доходи і витрати отримані ще в якості підприємця і провести їх остаточне оподаткування. Оскільки ФОП на загальній системі оподаткування сплачує єдиний соціальний внесок з прибутку, у разі його відсутності в період ліквідації, платити ЄСВ не потрібно.

При поддержке: Вы столкнулись с ситуацией, в которой вам просто необходимо проконсультироваться с квалифицированным юристом? Вы можете получить юридическую консультацию бесплатно по ссылке на сайт. Пообщайтесь с юристом и, быть может, проблема разрешится сама собой.

Чи потрібно платити податки коли подані документи на ліквідацію ФОП
Оцените статью

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *