Чи має право підприємець на податкову знижку?

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикующий бухгалтер и сертифицированный аудитор. С удовольствием отвечу на ваши комментарии к моим статьям.

Незважаючи на всі «старання» уряду і парламенту України, спрямовані на ускладнення життя дрібного і середнього бізнесу, індивідуальна трудова діяльність і приватне підприємництво залишаються досить популярними у населення нашої країни. Серед багатьох заборон і обмежень, яких в українському законодавстві безліч, є «промінчик світла», подарований українцям Податковим Кодексом України (далі ПКУ), під назвою податкова знижка. У даній публікації знайдемо відповідь на одне з актуальних питань для дрібних бізнесменів: чи має право підприємець на податкову знижку?

Читайте також Зразок (приклад) заповнення податкової накладної з 01.03.2014 року в Україні

Чи має право підприємець на податкову знижку?

Для відповіді на це питання звернемося до підпункту 14.1.170 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, де дається визначення цього поняття. Так, згідно цього підпункту податкова знижка — це документально підтверджена сума витрат платника податків (обов’язково резидента, тобто мешканця України) на придбання товарів або послуг у резидентів фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшити загальний оподатковуваний дохід такого платника, отриманий за результатами цього року у вигляді заробітної плати.

Читайте також Податкова накладна 2014. Зразок (приклад) заповнення

При поддержке: Лето — это традиционная пора для активных прогулок на велосипеде. У вас нет велосипеда? Тогда вам сюда: велосипед schwinn выбрать здесь www.m.ua/. Широкий ассортимент по доступным ценам.

Що таке зарплата в цілях застосування податкової знижки?

Як бачимо, з цього визначення випливає, що дохід зменшити можна, але тільки той дохід, який отримано у вигляді заробітної плати. Тому, звертаємося до підпункту 14.1.48 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, в якому роз’яснюється, що розуміється під терміном заробітна плата для цілей отримання бажаної знижки. Так, згідно цього підпункту заробітна плата — це всілякі виплати (які включають основні, додаткові та заохочувальні) у зв’язку з відносинами трудового найму згідно закону.

Оскільки робота приватного підприємця ні як не пов’язана з відносинами трудового найму (адже він працює сам на себе), то і доходи які він отримує не можна вважати заробітною платою. Тому, слідуючи простій логіці, можна з упевненістю стверджувати, що приватний підприємець не може користуватися податковою знижкою, стосовно до доходів, отриманих від підприємницької діяльності.

Таку відповідь Ви швидше за все отримаєте звернувшись з цим питанням за офіційним роз’ясненням. Однак, не все так однозначно.

Читайте також Податок на відсотки по депозитах. Хто, коли і скільки платить?

Підприємець перебуває в трудових відносинах з іншою особою. Що з податковою знижкою?

Можлива ситуація, коли одна і таж фізична особа одночасно є зареєстрованим суб’єктом підприємницької діяльності та перебуває у трудових відносинах (просто ходить на роботу). Приміром, він здає в оренду приміщення як приватний підприємець і ходить на роботу менеджером банку, в той же час, він оплачує навчання своєї дитини у вищому навчальному закладі. Дохід, що отримується від здачі в оренду свого майна, є доходом приватного підприємця. З нього він платить податки, згідно тієї системи оподаткування, яку він обрав і не має право його зменшити на податкову знижку. А ось із зарплати одержуваної в банку, він сплачує податок на доходи фізичних осіб (далі ПДФО) на загальних підставах за ставкою 15% або 17%. Ці доходи повністю підпадають під наведене в ПКУ визначення заробітної плати і їх він може правомірно зменшити на суму, яку він платить за навчання своєї дитини. Для цього, за підсумками звітного року він надає в податкову службу декларацію про майновий стан і доходи, де вказує всі свої доходи, а отримані у вигляді заробітної плати в банку зменшуючи на суму податкової знижки.

Читайте також Налоговая накладная 2014. Что изменилось в порядке ее заполнения?

Як бачимо, на практиці, можливі ситуації, коли зареєстрований суб’єкт підприємницької діяльності (приватний підприємець), може скористатися правом на податкову знижку.

Чи має право підприємець на податкову знижку?
Оцените статью

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *