Розрахунок відпускних 2016. Як визначити розрахунковий період і середню зарплату. Інструкція та приклади

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Літо – це загальноприйнята пора відпусток. Кількість бажаючих отримати заслужену відпустку на підприємствах збільшується саме у весняно-літній період (і це зрозуміло). Це в свою чергу додає роботи бухгалтерам. Ми вирішили трохи спростити і без того не легке життя українських бухгалтерів. У даній консультації ми нагадаємо нашим читачам, як відбувається обчислення стажу для щорічної відпустки, зупинимося на самому розрахунку відпускних, а так само розглянемо конкретні приклади нарахування настільки довгоочікуваної виплати в тих чи інших випадках.

Читайте також Відповідальність у сфері трудового законодавства. Частина 1

Обчислення стажу для щорічної відпустки

Порядок обчислення стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, встановлений ст. 9 Закону про відпустки. В такий стаж роботи зараховуються:

  1. час фактичної роботи (в тому числі на умовах неповного робочого часу) протягом робочого року, за який надається відпустка;
  2. час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно з законодавством зберігалися місце роботи (посада) та заробітна плата повністю або частково (в тому числі час оплаченого вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звільненням або переведенням на іншу роботу);
  3. час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому виплачувалася допомога по державному соціальному страхуванню, за винятком частково оплачуваної відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
  4. час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому не виплачувалася заробітна плата у порядку, визначеному статтями 25 і 26 Закону про відпустки, за винятком відпустки без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), — до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку, а якщо дитині встановлено категорію «дитина-інвалід підгрупи а» — до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку.

Читайте також Відповідальність за порушення трудового законодавства. Частина 2

Також особливості визначення стажу роботи, що дає право на відпустки, встановлено ст. 82 Кзпп. Враховуючи ці норми в стаж роботи, що дає право на щорічну відпустку, не включаються періоди відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (п. 3 ч. 1 ст. 82 Кзпп, п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки) та періоди відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку (п. 4 ч. 1 ст. 82 Кзпп, п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки). Це правило також зазначено у частині другій статті 181 Кзпп.

Згідно ст. 6 Закону про відпустки, щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш 24 календарних днів за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.

Інвалідам I і II груп надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів, а інвалідам III групи — 26 календарних днів.

Особам віком до вісімнадцяти років надається щорічна основна відпустка тривалістю 31 календарний день.

Розрахунок суми відпускних 2016

Згідно п. 7 Порядку №100 оплата щорічної відпустки, тривалість якого розраховується в календарних днях, нараховується шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством). Отриманий результат множиться на кількість календарних днів щорічної відпустки.

Читайте також Як правильно оформити наказ про прийняття на роботу?

Святкові і неробочі дні, що припадають на період відпустки, у розрахунок тривалості відпустки не включаються і не оплачуються.

Також час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.

Пунктом 4 Порядку №100 визначено, що у разі відсутності заробітку в розрахунковому періоді (тобто протягом 12 календарних місяців) не з вини працівника розрахунки здійснюють виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.

При обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження враховуються: основна заробітна плата; доплати і надбавки; виробничі премії та інші види премій; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Одноразова винагорода за підсумками роботи за рік і за вислугу років включається до середнього заробітку шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди, нарахованої в поточному році за попередній календарний рік.

Читайте також Трудовий договір та його види

При обчисленні середньої заробітної плати для оплати за час щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або компенсації за невикористані відпустки, крім зазначених вище виплат, до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження тощо), та допомога по тимчасовій непрацездатності (п. 3 Порядку №100).

У разі підвищення посадових окладів на підприємстві, як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення (п. 10 Порядку №100). Але на госпрозрахункових підприємствах і в організаціях коригування заробітної плати та інших виплат провадиться з урахуванням їх фінансових можливостей.

Читайте також Порядок отримання лікарняних для фізичних осіб підприємців

Виходячи з відкоригованої таким чином заробітної плати у розрахунковому періоді, згідно з пунктами 7 і 8 розділу IV Порядку №100 визначається середньоденний (годинний) заробіток.

Таким чином, ми освіжили в пам’яті теоретичну основу для нарахування відпускних. Тепер перейдемо до практичної частини, де на конкретних прикладах розглянемо, як потрібно нараховувати відпускні в тій чи іншій ситуації. Однак зробимо це в наступній публікації.

При поддержке: Услуги частного детектива могут быть очень востребованы в тех или иных ситуациях. На сайте Detective-Kiev.com вы можете узнать много об услугах частного детектива и о проверке на детекторе лжи.

Розрахунок відпускних 2016. Як визначити розрахунковий період і середню зарплату. Інструкція та приклади
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00111 sec