Розрахунок відпускних 2014. Порядок та приклади

Порядок розрахунку та виплати відпускних в Україні на сьогоднішній день регулюється низкою нормативно — правових актів. Серед них Кодекс законів про працю — надалі КЗпП, закони України, постанови Кабінету Міністрів України і ще чимала кількість різноманітних відомчих постанов, роз’яснень та циркулярів.

У Законі «Про відпустки» наведений великий перелік відпусток на які мають право громадяни України.

Читайте також Розрахунок відпускних

У даній статті ми розглянемо порядок розрахунку і виплати відпускних, що фінансуються за рахунок коштів юридичної особи або фізичної особи підприємця. Порядок розрахунку відпускних для них повністю однаковий. Цей порядок стосується таких видів відпусток:

 • Основна щорічна відпустка;
 • Додаткова відпустка, пов’язана з тим, що робочий виконував роботу з важкими і шкідливими умовами праці або за особливий характер роботи. Перелік таких робіт встановлюється КМУ;
 • Відпустки, що надаються працівникам які заочно проходять навчання в інститутах і технікумах
 • Відпустки працівників які пишуть дисертації, підручники і т.д.

Загальні положення розрахунку відпускних

У пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 №100 — надалі Порядок, яка затверджує порядок обчислення показника середньої зарплати, визначено алгоритм розрахунку відпускних — «сума відпускних розраховуються шляхом ділення суми заробітку за розрахунковий період на кількість календарних днів розрахункового періоду. Результат від ділення множиться на число календарних днів на які надається відпустка.»

Розрахунок здається, на перший погляд, простим. Але ця простота дуже оманлива. Основна складність полягає у визначенні середньоденної заробітної плати і кількості днів які потрібно враховувати в розрахунку.

Читайте також Розрахунок сум відпускних. Порядок та приклади

Визначення періоду, який бере участь у розрахунку відпускних

Згідно п.2 Порядку, періодом, який має враховуватися в розрахунку середньоденної заробітної плати є:

 • Якщо співробітник працює більше року, розрахунковим періодом є рік (12 календарних місяців), що передує місяцю в якому оформляється відпустка. Наприклад, якщо працівник оформляє відпустку з 10 березня 2014 року, періодом який прийматиме участь у визначенні розміру відпускних буде період з 1 березня 2013 по 28 лютого 2014 року.
 • Якщо співробітник працює менше року, розрахунковим періодом є фактично відпрацьований співробітником час, з першого числа місяця, наступного за місяцем в якому такий співробітник був оформлений на роботу, до початку місяця, в якому співробітникові надається відпустка. Наприклад, працівник приступив до роботи 5 червня 2013 і йде у відпустку з 10 березня 2014 року. Розрахунковий період буде з 1 липня 2013 по 28 лютого 2014 року.
 • Якщо безперервний трудовий стаж працівника на даному підприємстві становить менше двох календарних місяців або якщо протягом двох останніх календарних місяців працівник не мав можливості працювати з поважних (незалежних від нього) причин, середньоденна заробітна плата повинна обчислюватися на підставі виплат за два попередні місяці роботи. Якщо працівнику не нараховувалася заробітна плата протягом 4 календарних місяців, що передували місяцю в якому йому надається відпустка, розрахунок проводиться виходячи з встановленого йому в трудовому договорі посадового (місячного) окладу.

Читайте також Створення резерву відпусток. Розразхунок щомісячних відрахувань, бухгалтерський та податковий облік

За підтримки: В умовах перевиборної кампанії, яка з кожним днем все набирає обертів, важливо знати біографію людей, за яких дається вибір проголосувати. Наприклад, біографія Хомутынника Віталія, народного депутата від партії регіонів, читайте за посиланням.

Які періоди не повинні враховуватися в розрахунках?

Згідно з пунктом 2 Порядку, період часу, протягом якого працівники не порушуючи чинне законодавство не працювали з поважних причин (не залежних від них) і, внаслідок чого, за ними не зберігався заробіток (повністю або частково), не включається до розрахункового періоду. До таких періодів можуть бути віднесені, наприклад, такі дні:

 • дні національних та релігійних свят;
 • офіційно неробочі дні;
 • дні простою підприємства;
 • дні коли робочий перебував у відпустці за свій рахунок.

КЗпП (стаття 77) встановлює перелік святкових днів в Україні

1,7 січня, 8 березня, 1,2,9 травня, 28 червня, 28 серпня, Великдень і Трійця

Всього 10 днів. Отже, для визначення періоду потрібно просто зменшити кількість календарних днів потрібного періоду на кількість святкових днів, що припадають на потрібний період.

Як розрахувати середньоденну заробітну плату?

Читайте також Перехідні відпускні. Відображення у формі 1дф.

Порядком передбачено наступні виплати та винагороди співробітникам, які повинні враховуватися при визначенні середньоденної заробітної плати для розрахунку відпускних:

 • основна заробітна плата;
 • доплати і надбавки (за ненормований робочий день, робота в нічні зміни, суміщення і т.д.)
 • виробничі премії (у т.ч. премії за економію і прогресивні премії);
 • винагорода за підсумками річної роботи і за вислугу років;
 • суми виплат за лікарняними листками.

Також у пункті 4 Порядку наведено перелік виплат які не повинні брати участі у розрахунку середньоденної зарплати але він дуже великий, тому, при необхідності, потрібно буде звернутися до першоджерела.

Приклади розрахунку відпускних

Приклад 1

Працівнику з 19 травня 2014 надається щорічна відпустка на 24 календарних дні. Заробітна плата працівника за розрахунковий період з травня 2013 по квітень 2014 року. Складає 36000,00 грн.

Розрахуємо суму відпускних.

Визначимо кількість календарних днів у розрахунковому періоді:

365 — 10 = 355

Визначимо середньоденну заробітну плату:

36 000,00: 355 = 101,41

Сума відпускних становитиме:

101,41 х 24 = 2433,84 грн.

Якщо у розрахунковому періоді є виплати за підсумками роботи за рік

Приклад 2

Працівнику у січні 2014 нараховано премію за підсумками роботи за 2013 в сумі 2400,00 грн. У травні 2014 року. працівникові надається щорічна відпустка на 24 календарних дні. Заробітна плата за розрахунковий період — травень 2013 року — квітень 2014 склала 24000,00 грн. Розрахуємо суму відпускних.

Читайте також Відпустки. Види та право надання

Оскільки за кожний місяць розрахункового періоду включають 1/12 винагороди за підсумками роботи за рік, то в розрахунок відпускних потрапить 8/12 річної премії, тобто 1600,00 грн. (2400,00: 12х8).

Визначимо суму доходу, який бере участь у розрахунку середньої заробітної плати:

24000,00 +1600,00 = 25600

Визначимо кількість календарних днів у розрахунковому періоді:

365 — 10 = 355

Визначимо середньоденну заробітну плату:

25600: 355 = 72,11

Сума відпускних становитиме:

71,91 х 24 = 1730,64 грн.

Розрахунок відпускних 2014. Порядок та приклади
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00036 sec