Розрахунок та оплата сум лікарняних. Порядок та приклади

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Також раджу почитати дуже інформативну тему про розрахунок, нарахування та виплату лікарняних на форумі Розрахунок лікарняних (середня заробітна плата, приклади, виплата)

Продовжуємо тему заробітної плати. Нагадую, що вже було розглянуто наступні невід’ємні складові цієї теми: податкова соціальна пільга, види відпусток, розрахунок сум відпускних, розрахунок суми допомоги по вагітності та пологах. Тепер черга дійшла і до лікарняних.

Взагалі я ніколи не думав, що заробітна плата це така велика та складна (враховуючи хитросплетіння українського законодавства) тема. Адже для того щоб правильно розрахувати ту чи іншу суму треба перелопатити купу інструкцій та прочитати багато статей на цю тему. Проте знаючи основні принципи, у майбутньому буде легше сприймати різні нововведення.

Почнемо від загального до більш конкретного. Загальна формула розрахунку лікарняних має наступний вигляд:

Л = З.П.с.д. * Кс.с. * Кд.н., де

З.П.с.д. – середньоденна заробітна плата;

Кс.с. – коефіцієнт страхового стажу робітника;

Кд.н. – кількість днів тимчасової непрацездатності, згідно із листком непрацездатності, виданим у встановленому порядку.

Особливої уваги тут заслуговує показник середньоденної заробітної плати. З нього і почнемо. Він розраховується наступним чином:

З.П.с.д. = З.П.р.п. / Кр.д., де

З.П.р.п. – заробітна плата за розрахунковий період;

Кр.д. – кількість робочих днів за розрахунковий період.

Читайте також Лікарняні для приватних підприємців. Право на виплату та порядок дій при хворобі

Визначення розрахункового періоду для розрахунку середньої заробітної плати

Спочатку слід визначитися із самим розрахунковим періодом. Він визначається згідно із пунктами 3, 4, 5 та 6 Порядку [1]. У скороченому вигляді в них зазначається:

п.4 – розрахунковим періодом є останні шість календарних місяців, що передують місяцю, у якому настав страховий випадок;

п.5 – якщо робітник працював менше шести місяців, то розрахунковим періодом є фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого по перше число);

п.6 – якщо робітник працював менше ніж календарний місяць, то розрахунковим періодом є фактично відпрацьований час перед настанням страхового випадку.

Визначення суми заробітної плати за розрахунковий період

Для визначення видів заробітної плати, які беруть участь у розрахунку середнього показника звертаємося до п.7 Порядку [1]. Заробітна плата, для включення до розрахунку, має одночасно відповідати наступним умовам:

— вона повинна включатися до фонду оплати праці. До нього включається основна, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які визначаються Інструкцією [2].

— з цих виплат сплачувалися внески до фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності;

— ці виплати обкладалися податком з доходів фізичних осіб;

— виплати не повинні перевищувати граничної суми заробітної плати з якої сплачувалися страхові внески до фондів соціального страхування.

Читайте також Приклад розрахунку відпускних якщо в розрахунковому періоді нараховувалися лікарняні

Врахування сум відпускних у розрахунку середньої заробітної плати

Суми відпускних повністю відповідають вищезазначеним умовам, вони обкладаються податком з доходів та з них сплачуються внески до фондів соціального страхування. Проте у п.3 Порядку [1] зазначається, що до розрахункового періоду для обчислення середньої заробітної плати включаються періоди, протягом якого особа працювала. Під час відпустки, зазвичай, працівники відпочивають, тобто не працюють. Отже суми відпускних не беруть участі у розрахунку середньої заробітної плати. Про це також свідчить Лист [7].

Врахування сум одноразових виплат у розрахунку середньої заробітної плати

Для врахування сум одноразових виплат для розрахунку середньої заробітної плати для визначення суми лікарняних слід керуватися тільки положеннями п.9 Порядку [1] який свідчить:

У разі коли застрахована особа частину місяця в розрахунковому періоді не працювала з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком), для обчислення середньої заробітної плати заохочувальні та компенсаційні виплати, що мають разовий характер, та виплати, що не передбачені актами законодавства або що провадяться понад встановлені зазначеними актами норми, в такому місяці враховуються пропорційно відпрацьованому часу.

Отже, разові виплати включаються до розрахунку середньої заробітної плати пропорційно відпрацьованому часу тільки в тому випадку, якщо у розрахунковому періоді було невідпрацьовано деякий час з поважних причин а саме:

— тимчасова непрацездатність;

— відпістка у зв’язку з вагітністю та пологами;

— відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком.

Цьому питанню слід приділити особливу увагу. А все тому, що донедавна ще був Лист [4]. В ньому зазначалося:

— коли в місяці розрахункового періоду працівник знаходився частину місяця у відпустці і частину місяця працював, при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування страхових виплат одноразові виплати включаються до розрахунку пропорційно відпрацьованому часу.

Тобто до причин, для того що враховувати разові виплати при розрахунку середньої заробітної плати пропорційно до відпрацьваного часу додавалася й відпустка. Проте на сьогоднійшній день вимоги цього Листа скасовано рішенням Конституційного Суду України. Отже при врахуванні разових виплат для розрахунку середньої заробітної плати слід керуватися вимогами віиключно п.9 Порядку [1].

Наприклад: працівник у звітному місяці відпраціював 10 днів, інші дні він був на лікарняному, кількість робочих днів у місяці – 22, заробітна плата 1500 грн., лікарняні 1000 грн., разова премія до дня незалежності 500 грн. Загальна заробітна плата складає 1500 + 1000 + 500 = 3000. Сума одноразової матеріальної допомоги включається до заробітної плати пропорційно відпрацьованим дням. 500 / 22 * 10 = 227,3 грн. Отже заробітна плата, що приймає участь у розрахунку середнього показника 1500 + 227,3 = 1727,3 грн.

Читайте також Розрахунок лікарняних 2014. Інструкція та приклади

Визначення коефіцієнту страхового стажу працівника

Цей коефіцієнт визначається згідно із ст.37 Закону [5]:

— 60% середньої заробітної плати особам, що мають страховий стаж до п’яти років;

— 80% середньої заробітної плати особам, що мають страховий стаж від п’яти до восьми років;

— 100% середньої заробітної плати особам, що мають страховий стаж більше восьми років;

— 100% середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, зарахованим до 1 — 4 категорій осіб, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи; одному з батьків або особі, що їх заміняє та доглядає за хворою дитиною віком до 14 років, потерпілою від Чорнобильської катастрофи; ветеранам війни і особам, на яких поширюється дія Закону України від 22.10.93 р. №3551 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зі змінами та доповненнями.

Оплата лікарняних

Оплата лікарняних поділяється на дві складові: оплата перших п’яти днів лікарняного (проводить роботодавець та відносить ці витрати до складу валових витрат підприємства) та оплата всіх інших днів лікарняного (виплата проводиться роботодавцем, проте потім фонд соціального страхування компенсує ці витрати шляхом перерахування відповідних сум на поточний рахунок або шляхом зменшення суми зобов’язань роботодавця до фонду).

Слід зазначити, що оплаті підлягають робочі дні, що припадають на період тимчасової непрацездатності працівника. В підтвердження цього звертаємося до Порядку [6], у п.2 якого зазначено:

оплата днів тимчасової непрацездатності застрахованій особі провадиться за основним місцем роботи у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати за робочі дні (години) згідно з графіком роботи, що припадають на дні тимчасової непрацездатності.

Отже, наприклад, якщо працівник захворів у четвер та вийшов на роботу наступної п’ятниці, та роботодавець відносить до валових витрат лікарняні за перші п’ять днів непрацездатності, а саме четвер, п’ятниця, (субота та неділя — вихідні дні, які не оплачуюються) та понеділок. Лікарняні за вівторок, середу та четвер компенсує фонд соціального страхування.

Читайте також Відпустка або лікарняний у приватного підприємця. Що робити, щоб не платити єдиний податок? А також приклад заяви

Приклади розрахунку лікарняних

1. Працівник подав листок непрацездатності з 16.06.2010 до 24.06.2010 включно. Страховий стаж менше п’яти років. Заробітна плата 1800 грн. Працівник був прийнятий на роботу 01.02.2008 року.

Розрахунковий період – 6 місяців: грудень 2009 – травень 2010 року.

Кількість відпрацьованих днів:

Грудень – 23 дня;

Січень – 18 днів;

Лютий – 20;

Березень – 22 дня;

Квітень – 21 дня (припустимо що Великдень у квітні);

Травень – 18днів.

З.П.с.д. = (1800 * 6) / 122 дня = 88,52 грн.

Л = 88,52 * 0,6 * 7(кількість робочих днів, що припадають на період лікарняного) = 371,78, з яких 371,78 / 7 * 3 = 159,33 грн. підприємство відносить до валових витрат, а 371,78 – 159,33 = 212,45 грн. компенсує фонд соціального страхування.

2. Працівник подав листок непрацездатності з 16.06.2010 до 24.06.2010 включно. Страховий стаж менше п’яти років. Заробітна плата 1800 грн. Працівник був прийнятий на роботу 01.02.2008 року. У лютому працівник був у відпустці з 01.02.10 по 14.02.10 включно. Заробітна плата за 10 відпрацьованих днів 900 грн. Сума відпускних 500 грн. Одноразова допомога до відпустки 400 грн.

Розрахунковий період – 6 місяців: грудень 2009 – травень 2010 року.

Кількість відпрацьованих днів:

Грудень – 23 дня;

Січень – 18 днів;

Лютий – 10;

Березень – 22 дня;

Квітень – 21 дня (припустимо що Великдень у квітні);

Травень – 18днів.

Нас цікавить лютий, у якому працівник був у відпустці. Заробітна плата, що буде враховуватися у розрахунку середньої заробітної плати складає:  400 + 900 = 1300 грн.

З.П.с.д. = ((1800 * 5) + 1300) / 112 = 91,96 грн.

Л = 91,96 * 0,6 * 7 = 386,23 грн.

При цьому до валових витрат підприємство відносить 386,23 / 7 * 3 = 165,53 грн, а 386,23 – 165,53 = 220,7 грн. компенсує фонд соціального страхування.

3. Працівник подав листок непрацездатності з 16.06.2010 до 24.06.2010 включно. Страховий стаж менше п’яти років. Заробітна плата 1800 грн. Працівник був прийнятий на роботу 01.02.2008 року. У лютому працівник був у відпустці з 01.02.10 по 14.02.10 включно. З 15.02.10 по 29.02.10 включно він був на лікарняному. Відпускні 500 грн. Сума одноразової допомоги 400 грн. Лікарняні 550 грн.

Читайте також Розрахунок середньої заробітної плати для оплати лікарняних

Розрахунковий період – 6 місяців: грудень 2009 – травень 2010 року.

Кількість відпрацьованих днів:

Грудень – 23 дня;

Січень – 18 днів;

Лютий – 0;

Березень – 22 дня;

Квітень – 21 дня (припустимо що Великдень у квітні);

Травень – 18днів.

У зв’язку з тим, що у лютому немає жодного відпрацьованого дня, то сума одноразової матеріальної допомоги не включається до розрахунку середньої заробітної плати.

З.П.с.д. = (1800 * 5) / 102 = 88,24 грн.

Л = 88,24 * 0,6 * 7 = 370,61 грн.

До складу валових витрат підприємство відносить суму 370,61 / 7 * 3 = 158,83 грн., а суму 370,61 – 158,83 = 211,78 грн. компенсує фонд соціального страхування.

Перелік використаних джерел

  1. “Порядок   обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням” затверджений Постановою КМУ від 26 вересня 2001 р. N 1266.
  2. Наказ Державного Комітету Статистики «Про затвердження Інструкції зі статистики заробітної плати» № 5, 13.01.2004р.
  3. Постанова КМУ “Про максимальну величину фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничну суму заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески до соціальних фондів” вiд 07.03.2001  № 225.
  4. Лист Міністерства праці та соціальної політики “Щодо обчислення середньої заробітної плати” N 159/020/99-08, 02.04.2008.
  5. Закон України від 18.01.2001 р. №2240-ІІІ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими народженням і похованням».
  6. “Порядок оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації” затверджений постановою КМУ від 06.05.2001 р. №439.
  7. Лист Міністерство праці та соціальної політики України “Щодо обчислення середньої заробітної плати для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності”  N 20-443, 08.07.2002р.
Розрахунок та оплата сум лікарняних. Порядок та приклади
2.5 (50%) 2 votes