Як заповнити розрахунок коригування до старих податкових накладних 2017 плюс приклади

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Не помиляється той, хто нічого не робить – це прописна істина для кожного практикуючого бухгалтера в Україні. А якщо говорити про такий податок, як ПДВ, то наврядчи можна знайти хоч одного бухгалтера, якому не доводилося б коригувати раніше складені податкові накладні.

З 1 березня 2017 року Порядок заповнення податкової накладної в Україні був суттєво змінений і доповнений, про що ми вже писали. Оскільки податкова накладна та розрахунок коригування до неї – це два первинних документа, які нерозривно між собою пов’язані, то природно, що і Порядок заповнення розрахунків коригування до податкових накладних теж зазнав змін.

На сайті вже є кілька статей про нові податкові накладні з якими варто ознайомитися:

На відміну від форми податкової накладної, форма розрахунку коригування апріорі повинна бути більш уніфікована, тобто давати можливість виправити допущені помилки, як «до» і «після» внесених змін у форму. На жаль, на практиці, так виходить далеко не завжди. Про те, як за допомогою нового розрахунку коригування до податкової накладної виправити, так звані, «старі» помилки, допущені в податкових накладних, складених ще за старими формами, розберемося в цій консультації.

Заповнення граф з кодами розрахунку коригування

Будь-які зміни у форму податкової накладної дзеркально відображаються у формі розрахунку коригування до неї. Не став винятком і цей раз, тому в новому розрахунку коригування з’явилася графа 4, яка розбивається на наступні підграфи:

 • гр. 4.1 «Код товару згідно з УКТ ЗЕД»;
 • гр. 4.2 «Ознака імпортованого товару»;
 • гр. 4.3 «Код послуги згідно з ДКПП».

Звертаємо увагу наших читачів на те, що пункти 24 і 25 Порядку заповнення податкових накладних та розрахунків коригування до них №1307 (далі Порядок №1307) зобов’язують заповнювати графу 4 розрахунку коригування в будь-якому випадку. Причому, дана вимога стосується всіх коригувань, як РК до податкових накладних, датованих до 01.01.17 р. на постачання вітчизняних товарів, так і РК до ПН, виписаних у період з 01.01.17 р. по 15.03.17 р. на постачання послуг. Таким чином, незалежно від дати складання ПН, якщо вона коригується, то графа 4, де зазначаються коди УКТ ЗЕД або коди послуг згідно з ДК 016:2010, повинна бути обов’язково заповнена.

Коли графи з кодами розрахунку коригування можна не заповнювати?

Винятків тут не так багато і всі вони містяться у підпункті 9 п. 16 Порядку №1307. Так, коди у графі 4 розрахунку коригування не вказуємо тільки в наступних випадках:

 • Коригується ПН, яка раніше була складена в рамках виконання багатосторонніх угод;
 • Коригується ПН, складена, за так званими, «компенсуючими» податковими зобов’язаннями, тобто виписана при використанні товарів (послуг) в неоподатковуваних операціях або у негосподарській діяльності (пп. 198.5 і 199.1 ПКУ);
 • Коригується ПН, складена на перевищення вартостей.

Ще одна з вимог заповнення графи 4 РК свідчить про те, що показники у графах 4.1 та 4.3 РК слід заповнювати в аналогічному порядку, передбаченому для ПН. На практиці це означає, що код товару згідно з УКТ ЗЕД наводимо суцільним порядком без будь-яких розділових знаків (пробілів, крапок тощо), а код послуги — у тому форматі, в якому він міститься в ДК 016:2010.

Природно, що наявність галочки в графі 4.2 при складанні будь-якого розрахунку коригування по імпортному товару обов’язково.

Нюанси складання розрахунку коригування сільськогосподарськими виробниками

Почнемо з того, що оновлені п. 6 і підпункт 9 п. 16 Порядку №1307 зобов’язують сільськогосподарських виробників складати податкові накладні в яких:

 • у другій частині (після знаку дробу) порядкового номера ПН ставити код «2»;
 • гр. 11 розділу Б ПН зазначати код дотаційного виду діяльності, за результатами якої виготовлений товар.

Потрібно зауважити, що право на складання таких ПН будуть мати далеко не всі сільськогосподарські товаровиробники, а тільки ті з них, які включені в Реєстр отримувачів дотації. Мало того, такі податкові накладні складаються виключно при поставках продукції власного виробництва, отриманої за результатами видів діяльності, визначених у п. 161.3 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.04 р. № 1877-IV.

Тому, немає нічого дивного в тому, що п. 21 Порядку №1307 вимагає при складанні розрахунку коригування до так званих «дотаційних» ПН вказувати:

 • у другій частині (після знака дробу) порядкового номера РК ставити код «2»;
 • гр. 14 розділу Б вказувати код виду сільськогосподарської діяльності, за результатами якої виготовлений товар, поставка якого коригується з допомогою РК.

Ось тут і виходить на сцену перша законодавча колізія. Пов’язана вона з тим, що до 01.01.17 р. у другій частині порядкового номера сільгосппідприємства також вказували код діяльності і робили вони це так:

 • «2» — для тих, хто застосовував спеціальний режим оподаткування у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства (ст. 209 ПКУ);
 • «3» — для тих, хто відповідав критеріям, визначеним ст. 209 ПКУ, але які не побажали скористатися спеціальним режимом і реалізували молоко, худобу, птицю, вовну власного виробництва, а також молочні продукти, молочну сировину та м’ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах.

Таким чином, якщо у другій частині порядкового номера РК поставити «2» (згідно з новими правилами Порядку №1307), щоб відкоригувати стару ПН, складену в рамках спеціального режиму оподаткування, то, з одного боку, відбудеться порушення нового порядку заповнення РК (так як такий код можна ставити тільки в РК до «дотаційних» ПН), а з іншого боку, додатково доведеться заповнювати гр. 14 РК.

Однак будь-який бухгалтер сільськогосподарського товаровиробника розуміє, що поставка, так званої, «дотаційної» продукції в 2017 році і постачання в рамках спеціального режиму оподаткування до 01.01.17 р. — це мало сумісні речі, які мають абсолютно різну природу і регулюються різними документами.

Щоб вирішити описану вище проблему пропонуємо нашим читачам взагалі не зазначати код спеціального режиму оподаткування у номері РК, якщо ПН складена до 01.01.17 р. Хоча, якщо у порядковому номері податкової накладної, до якої складається РК, «сільськогосподарський дріб» «2» або «3» присутній, то і в РК він повинен бути обов’язково, адже це невід’ємна частина номера такої ПН.

Якщо Ви вчините, як описано вище, то, з одного боку Ви не порушите Порядок №1307, а з іншого боку легко знайдете податкову накладну, до якої складено розрахунок коригування.

Приклад заповнення разрахунку коригування до податкової накладної для сільгоспвиробника

Проілюструємо сказане на Прикладі 1. В грудні 2016 року сільгосппідприємство поставило 50 т зерна за ціною 4500 грн. за 1 т (у тому числі ПДВ — 750 грн.). Була виписана ПН з номером «225/2» і зареєстрована в ЄРПН. У березні 2017 року контрагенти переглянули ціну товару, в результаті чого його вартість збільшилася до 5400 грн. за 1 т (у тому числі ПДВ — 900 грн.). Тобто ціна збільшилася на 750 грн. за 1 т ((5400 — 900) — (4500 — 750)).

Приклад заповнення розрахунку коригування дивіться тут.

Оскільки причиною складання РК в даному випадку є збільшення ціни поставленого вже товару, то, відповідно, у графі 9 РК відображаємо наскільки зросла ціна поставки.

Аналогічно заповнюємо і РК НН, в яких був вказаний код «3» після дробу.

Звичайно, якщо ми коригуємо ПН, яка раніше складалася на поставку товарів, які підпадають під дотацію, то факт відсутності в номері податкової накладної після дробу «2» навряд чи когось здивує. Однак, існують умови, при яких сільськогосподарському виробникові буде вигідно, щоб така дріб з’явилася в складеному ним РК.

Вся справа в тому, що однією з основних умов отримання дотацій у 2017 році є здійснення сільгоспвиробниками видів діяльності, прописаних у п. 161.3 Закону № 1877.

Факт здійснення саме цієї діяльності, як раз і буде підтверджуватися податковими накладними, у другій частині порядкового номера яких, буде стояти цифра «2». Логічно припустити, що сума дотації буде розраховується пропорційно сумі сплаченого ПДВ від дотаційних видів діяльності. Отже, перебуває у прямій безпосередній залежності від суми ПДВ, що зазначена в ПН або РК з кодом «2».

Цілком зрозуміло, що чим більше таких ПН або РК буде у платника ПДВ, тим на більшу суму дотації він може розраховувати в подальшому.

Таким чином, виникає ситуація, коли в деяких випадках, складання РК до раніше складених ПН, стає дуже вигідним для сільськогосподарського товаровиробника. Одним із прикладів таких ПН може стати ПН, яка була складена на передоплату, а пізніше (зараз, після набрання чинності порядком №1307) в рахунок такої передоплати поставляється «дотаційна» продукція (починаючи з квітня 2017 року).

У разі складання РК за такою господарською операцією сільськогосподарський товаровиробник отримає право на дотацію за підсумками звітного періоду, у якому буде проведена реєстрація такого коригування.

Приклад заповнення розрахунку коригування до податкової накладної у разі зміни номенклатури

Проілюструємо це на Прикладі 2. Сільгосппідприємство отримало передоплату в рахунок поставки пшениці в листопаді 2016 року і відповідно виписала ПН в спеціальному режимі оподаткування. У 2017 році сторони переглянули умови поставки. В результаті була відвантажена не пшениця, а капуста на всю суму отриманої передоплати.

Приклад заповнення розрахунку коригування до податкової накладної дивіться тут.

Звертаємо увагу наших читачів на те, що капуста належить до продукції, отриманої від виду діяльності, що дає право на дотацію (підпадає під п. 161.3 Закону № 1877). Тому, враховуючи те, що постачання такого товару відбулося саме в 2017 році, то до ПН на передоплату можна виписати і «дотаційний» РК (з кодом «2») із зазначенням коду виду діяльності, від якого отримано такий товар, гр. 14 такого документа.

Крім того, при зміні номенклатури поставки слід користуватися коригуючих способом, який передбачає, що:

 • у першому рядку показники заповнюються зі знаком «-», щодо товарів/послуг, номенклатура яких виправляється;
 • у другому рядку, відповідно зі знаком «+» — щодо товарів/послуг, які фактично постачаються на їх заміну.

Таким чином, все у Ваших руках – не втрачайте час. Наступного разу розберемося з заповненням ПН, які складаються на перевищення ціни у відповідності з 188 і 189 статтями ПКУ, а також з’ясуємо, як скласти ПН, в якій були зазначені умовні коди.

Як заповнити розрахунок коригування до старих податкових накладних 2017 плюс приклади
4 (80%) 1 vote

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *