Розрахунок авансових платежів з ПДФО та приклад заповнення декларації для підприємців, що перейшли на загальну систему оподаткування

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Розрахунок авансових платежів з ПДФО та приклад заповнення декларації для підприємців, що перейшли на загальну систему оподаткуванняІз вступом в силу Податкового кодексу України та його убивчої, для багатьох приватних підприємців — платників єдиного податку, норми пункту 139.1.12, згідно якого юридичні особи — платники податку на прибуток не можуть відносити до витрат, витрати у зв’язку із придбання товарів чи послуг у фізичної особи — платника єдиного податку, підприємці, бізнес яких був побудований на роботі з юридичними особами, обрали два шляхи. Перший — припинити підприємницьку діяльність та почати процедуру ліквідації СПД. Звичайно, такий шлях обрала меншість підприємців.

Більшість підприємців — платників єдиного податку обрали другий шлях — перехід на загальну систему оподаткування. Загальна система для фізичних осіб має свої особливості у порівнянні зі спрощеною. Про основні відмінності можна почитати у статті Як обрати систему оподаткування. Стаття дещо втратила свою актуальність, у зв’язку із вступом в силу Податкового кодексу та втратою чинності майже всіх основних законів, що регулювали систему оподаткування України до цього. Проте, основні відмінності залишилися.

Відмінність, про яку піде мова у цьому пості заключається у порядку сплати податку на доходи фізичних осіб фізичними особами — підприємцями на загальній системі оподаткування, порядку розрахунку авансових платежів з ПДФО та порядку подання звітності.

Подання звітності для підприємців, що перейшли на загальну систему оподаткування

Відповідно до пункту 177.5 статті 177 Податкового кодексу приватні підприємці — фізичні особи на загальній системі оподаткування повинні подавати декларацію з податку на доходи фізичних осіб за результатами календарного року. Строк подання декларації — 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного року.

Однак, щойно зареєстровані підприємці, або ті, які тільки перейшли на загальну систему оподаткування, повинні подати податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб за результатами першого кварталу роботи (пункт 177.5.2 ПКУ).

І в першому і в другому випадку підприємець має спрогнозувати свій дохід на поточний рік. Від цієї суми і будуть розраховуватися авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб, які підприємець на загальній системі оподаткування повинен сплачувати по 25 відсотків щокварталу (до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада).

Коли слід робити перший авансовий платіж?

Слід навести останнє речення пункту 177.5.2 ПКУ: «Платники податку розраховують та сплачують авансові платежі у строки, визначені підпунктом 177.5.1 пункту 177.5 цієї статті, що настануть у звітному податковому році».

Постає питання, коли підприємець повинен здійснити перший платіж?

Розлянемо це питання на прикладі. Підприємець перейшов на загальну систему з другого кварталу. Коли він сплачує перший авансовий платіж?

Підприємець подав декларацію з ПДФО за результатами першого кварталу та визначив очікуваний дохід на поточний рік. Декларація подана 5 серпня. Підприємець не повинен сплачувати перший авансовий платіж до 15 травня, оскільки він ще не визначив очікуваний дохід на поточний рік у декларації. Перший авансовий платіж він здійснює до 15 серпня.

Як визначити очікуваний чистий дохід для розрахунку авансових платежів на поточний рік?

Шукаючи інформацію в інтернеті та читаючи форуми для приватних підприємців та бухгалтерів я помітив, що під час подання декларації з податку на доходи фізичних осіб за результатами першого кварталу роботи може бути два варіанти. Все залежить від того, яку позицію по даному питанню приймають податкові інспекції на місцях.

Відповідно до пункту 177.5.1 ПКУ «авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються підприємцем самостійно, але не менш як 100 відсотків річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік».

Перший варіант. Підприємець, у податковій декларації з ПДФО, визначає очікуваний дохід. Цей дохід він визначає виключно на свій розсуд. А все тому, що в нього немає даних для розрахунку, оскільки він у минулому році не був на загальній системі оподаткування, не визначав свій чистий дохід та не сплачував ПДФО від підприємницької діяльності.

В цьому випадку підприємець може вказати будь яку суму, виходячи з якої він буде сплачувати авансові платежі.

Другий варіант стикається з категоричною позицією податковців на місцях, які не приймають декларацію, якщо рівень податкового навантаження не відповідає, на їхню думку, допустимому рівню. В цьому випадку вони вимагають, визначати очікуваний рівень чистого доходу на поточний рік виходячи із його суми за перший квартал. Якщо сума чистого доходу за перший квартал, на їхню думку, замала, то він встановлюється ними. На одному з форумів читав про суму чистого доходу, яку вимагають вказувати податківці, в розмірі 4 500,00 тис.грн. на квартал. Якщо вона, менша, то декларація не приймається.

Як поступати в даній ситуації, вирішувати кожному окремо, адже завжди можна надіслати декларацію поштою.

Приклад розрахунку авансових платежів

У податковій декларації з податку на доходи фізичних осіб за другий квартал вказана сума очікуваного чистого доходу на поточний рік в розмірі 8 000,00 грн.

Сума ПДФО складає 8 000,00 * 15% = 1 200,00 грн.

Скільки строків сплати авансових платежів у нас залишилось до кінця року? Декларація за другий квартал подається до 10 серпня, тобто у нас залишається два строки сплати — до 15 серпня та до 15 листопада.

Розраховуємо суму авансового платежу 1 200,00 / 2 = 600,00 грн.

Отже, підприємець повинен сплатити авансових внесків до 15 серпня на суму 600,00 грн. та до 15 листопада на суму 600,00 грн.

Заповнення декларації з ПДФО за перший квартал

На сьогоднішній день діє стара податкова декларація з податку на доходи фізичних осіб. Її форма затверджена Наказом Головної державної податкової інспекції України «Про затвердження Інструкції «Про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю»» від 21 квітня 1993 року N 12. Дуже древній документ. З його назви ми дізнаємося, що колись ДПА називалася Головною ДПІ України. ГДПІУ — дуже смішна абревіатура, чи не так?

Про те, як заповнювати цю декларацію з урахуванням вимог Податкового кодексу, ДПА роз’яснила у своєму листі від 09.02.2011 №3618/7/17-0417.

Спробуємо заповнити податкову декларацію з ПДФО для підприємця, що перейшов на загальну систему оподаткування, за другий квартал та визначемо в ній розмір авансових платежів.

Отже:

Розділ 1.1 — не заповнюємо.

Розділ 1.2 — не заповнюємо.

Розділ 1.3

Види діяльності за кодом КВЕД, за здійснення яких одержано доход

Сума одержаного валового доходу

Витрати, пов’язані з одержанням доходу

Сума чистого доходу

Сума податку, сплаченого авансом та утриманого підприємствами

Роздрібна торгівля

 

 

40 000,00 32 000,00 8 000,00
Всього

Розділ 1.4 — не заповнюємо.

Розділ 2 — не заповнюємо.

Розділ 3.1 — прочерк.

Розділ 3.2. Відповідно до листа ДПА від 09.02.2011 №3618/7/17-0417 «В пункті 3.2 Розділу 3 декларації фізичні особи — підприємці відображають очікуваний дохід на 2011 рік та суму авансових платежів з розбивкою по строках сплати, визначених пп. 177.5.1 п. 177.5 ст. 177 Кодексу (до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня, до 15 листопада).»

Припустимо, що ми виходимо від розміру чистого доходу за перший квартал роботи на загальній системі. Тобто, 8 000,00 * 3 = 24 000,00 грн. Авансові платежі складатимуть 24 000,00 * 15% = 3 600,00 грн. Так як у нас залишається дві дати сплати авансових платежів, то 3 600,00 / 2 = 1 800,00 грн. Отже:

3.2. Одночасно повідомляю, що в наступному 20__ році я передбачаю одержати оподатковуваний сукупний доход 24 000,00 грн. Авансові платежі: до 15 серпня — 1 800,00 грн., до 15 листопада — 1 800,00 грн.

Розділ 4 заповнюємо за наявності даних.

Розрахунок авансових платежів з ПДФО та приклад заповнення декларації для підприємців, що перейшли на загальну систему оподаткування
Оцініть статтю

39 Responses to Розрахунок авансових платежів з ПДФО та приклад заповнення декларації для підприємців, що перейшли на загальну систему оподаткування

 1. «Строк подання декларації – 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного року.» — тобто на загальній системі декларація подається один раз на рік (с 1 січня по 10 лютого), а не щоквартально?

  Ще таке питання: чи є виключення по сплаті податку, якщо діяльність ведеться (на загальній системі), але прибуток не стабільний та меньший від прожиткового мінімуму? Чисто банально та життєво я, як підприємець, тимчасово не можу собі дозволити сплачувати податок. Хотіла призупинити ПД, але з інформації в інтернеті зрозуміла, що можна лише ліквідувати. Зараз, будучи на загальній системі, подаю деклараціі щоквартально, «пустишки».

  Дякую.

 2. пункт 177.5. ПКУ: Фізичні особи — підприємці подають до органу державної податкової служби податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.
  Відповідно до пункту 177.5.2 ПКУ вперше зареєстровані підприємці подають декларацію за результатами першого кварталу. Потім річні декларації.
  Податок платити доведеться виходячи із суми чистого доходу за минулий рік або суми очікуваного чистого доходу вказаного у річній декларації з податку на доходи фізичних осіб.

 3. Влад:

  Добрий день. Скажіть будь ласка, я у вересні відкрил ФОП на загальній системі, мій інспектор сказав що після 5-го жовтня, я повинен подати декларацію, декларація буде нульова оскільки поки що ніякої комерційної діяльності я ще не веду, однак в ній я повинен вказати свій планований дохід на цей рік. Так от, якщо я вкажу там суму 2000 грн то я повинен буду сплатити до 15 листопада:

  2000 * 0,15 / 4= 75 -ПДФО ,а також 2000*0,347 / 4 = 173,5 -ЄСВ . Чи я вірно зрозумів?

  Також хотів запитати, чи є якісь пільги для підприємців чернобильців ІV категорії?

  Дякую.

 4. Ні не правильно, почитайте ще раз уважніше розділ статті «Приклад розрахунку авансових платежів». Там все описано. Ви вказуєте очікуваний дохід не на весь рік, а на той час, який ви працюєте. Тобто частина третього та весь четвертий квартал. Оскільки у вас залишається один строк уплати авансових платежів, то сплатити ви повинні 2000 * 0,15 = 300 -ПДФО ,а також 2000*0,347 = 694,00 — ЄСВ.
  Для підприємців на загальній системі оподаткувагня чорнобильців пільг немає.

 5. Александр:

  Большое спасибо admin за доступную и компетентную консультацию.

 6. Галина:

  Добрий день. Скажіть будь ласка чи правильно я зрозуміла, з квітня місяця ми перейшли на загальну систему оподаткування до того були на спрощеній декларацію подаємо кожного кварталу: 1. Чи наступного року ми можемо подавати декларацію один раз на рік? 2. За результатами цього року ми розраховуємо сукупний чистий дохід за рік і платимо авансові платежі наступного року. Наприклад, чистий дохід за рік буде становити 5000*0,15/4=187,50. Чи вірно я думаю?дякую? Дякую.

 7. Декларацію ви подаєте тільки за результатами першого кварталу роботи на загальній системі оподаткування. Потім тільки щорічно. 187,5 грн. буде складати ваш щоквартальний авансовий платіж з податку на доходи фізичних осіб.

 8. Сергій:

  Доброго дня. Ось така ситуація: приватний підприємець перейшов в добровільному порядку в 4-му кварталі 2011 р. на загальну систему, до цього підприємець був на спрощеній системі ще з дня держреєстрації. Зараз, у зв’язку зі змінами в ПКУ, виникло бажання повернутися на єдиний податок. В 4-му кварталі підприємницька діяльність не здійснювалась. Як мені відзвітуватись перед податковою за цей один квартал. Подавати 1 чи 2 декларації (одну за наслідками 1-го кварталу на загальній системі, а річну, чи вони збігаються)? Суму очікуваного чистого доходу, я так зрозумів, мені прийдеться поставити. Але потім, перейшовши на спрощену систему з 01.01.12, я мені платити ці авансові платежі? Дякую!

 9. Я думаю, що потрібно подати одну річну. Якщо ви перейдете на спрощену систему, авансові платежів вам сплачувати не прийдеться.

 10. Марина:

  Добрий день.Ось така ситуація:з 1 січня 2012 року я перейшла на загальну систему оподаткування.Весь минулий рік я подавала нульові звіти ,оскільки підприємницьку діяльність не здійснювала.В наступному півріччі підприємницьку діяльність здійснювати не планую.Чи потрібно мені платити авансові платежі за перший квартал 2012 року і як їх розрахувати!?Дякую!

 11. Марина, якщо у 2011 році у вас не було доходу, то сплачувати авансові платежі ви не повинні.

 12. Світлана:

  Добрий день!з 1 січня 2011 року я перейшла на загальну систему оподаткування.Весь минулий рік я подавала нульові звіти ,оскільки підприємницьку діяльність не здійснювала.В наступному році підприємницьку діяльність здійснювати не планую (маю однорічну дитину).Чи потрібно мені платити авансові платежі у 2012 році, якщо так, то як їх розрахувати!?Як звітуватись?Дякую!

 13. Світлана, не потрібно. У річній декларації з ПДФо ви вкажете нулі та не будете нічого платити, оскільки за попередній рік у вас не було доходу.

 14. Марія:

  Доброго дня . Я приватний підприємець на загальній формі оподаткування, вид діяльності — таксі.За 2011 рік сума витрат перевищила суму доходу тому в річній декларації і в додатку 7 я показала нульвий прибуток і написала заяву на припинення діяльності. Але інспектор відмовляється приймати цю декларацію мотивуючи це тим що підприємницька діяльність велась а те що немає прибутку — відповідь була працювати краще потрібно і то є ваші проблеми але прибуток показати треба. В мене питання чи законно це і як діяти в цій ситуації ?

 15. Алеся:

  Добрый день! я уже совсем запуталась. ЧП зарегистрировалось 19 декабря на ОС, декларацию сдаю 0. в течении этого года деятельнось уже ведется. в какой стороке писать авансы и какие суммы ?заранее спасибо.

 16. Марія, надішліть декларацію поштою з описом вкладення.
  Алеся, можете написати 0, або суму на свій вибір.

 17. оксана:

  Скажіть будь ласка чи повинна я подавати за 1 квартал 2012року декларацію про доходи ФОП, якщо я на загальній системі з 1 січнія 2012року. Дякую!

 18. оксана, невже у статті про це незрозуміло написано?

 19. слава:

  Будь ласка, як що можливо , фо-п з 1 квітня бажає відмовитись від спрощенної системи, припинити діяльність, с прицілом здавати 3 роки пусті декларації. Дохід на единому податку за 2011 р. 239000грн., 1 квартал 2012-0. Як я розумію, ГНС має право нарахувати авансовий платіж 239000*0,17=40630грн., плюс автоматом ЕСВ-5585 грн. Як що так, лишається тільки одразу ідти на закриття? Дякую, і чому наприклад в 2011 році цього не відбувалось?

 20. авансові внески ви сплачувати не повинні, читайте уважніше статтю. У вас у попередньому році не було чистого доходу.

 21. Оксана:

  Добрий день! У 4 кв.2011р. я перейшла з єдиного податку на загальну систему, обсяг виручки на єдиному податку за звітні квартали був 101 000грн,у 4 кв. діяльності не вела в декларації за 4 кв. поставила нулі, інспектор не хоче приймати декларацію без вказаних авансових платежів. Але ж я не веду ніякої діяльності і що мені роботи? Чи потрібно подавати ще декларацію за 1 кв. 2012р?
  Дякую!

 22. Татьяна:

  Добрый день.Очень нужна Ваша помошь в нашей ситуации.Я являюсь ФОП на общих основаниях.В феврале 2011г.мы превысили рубеж 300 тыс.и продолжали работать.Заявления на плательщика НДС подали только в октябре и до сих пор у нас только отказы(6 раз подавали).
  Мы считали за календарый год 300 тыс,а не последние 12 мес.

  Вопрос.Мы хотим приостановить деятельность на 4 мес,чтоб снизить 300тыс рубеж за последние 12 мес.

  Можем ли мы платить авансовые платежы меньше прошлого года и как правильно приостановить деятельность?
  Закрыть магазин и сдать на время кассовый аппарат?(У нас ликеро-водочный товар)
  Спасибо.

 23. Ігор:

  Честь і хвала адміністратору за терпіння та виконану роботу.
  Проте, у мене все ж таки виникло питання:
  декларацію з ПДФО за І квартал в які терміни потрібно подати? протягом 40 днів з дня закінчення податкового періоду, чи протягом 20?
  наперед вдячний

 24. Оксана, надсилайте декларацію по пошті. За 1 квартал 2012 подавати не треба, тепер тільки річні.
  Татьяна, відповідь надана тут http://forum.byhgalter.com/kak-bit-esli-ne-daut-nds-t68.html .
  Ігор, 40 днів — це строк встановлений для квартального податкового періоду.

 25. Iryna:

  Доброго дня,
  є два питання:
  1)фізична особа-підприємець перейшов на загальну систему оподаткування з 3 кварталу 2011 року. Мав дохід, з якого сплачено ПДФО і ЄСВ. У 2012 році стовідстоково доходу не буде. Чи має такий підприємець все одно вносити авансові платежі у 2012 році?
  2)фізична особа-підприємець з 2012 року на загальній системі оподаткування(був дохід) ,у визначені терміни буде сплачено ПДФО і ЄСВ, з другого кварталу подано заяву на спрощену систему. Що вказувати у розрахунку авансових платежів- підприємець переходить на сплату іншого податку .
  Дякую.

 26. 1. Маєте все одно сплачувати авансові платежі.
  2. В цьому разі авансові платежі на заповнюєте, оскільки будете на єдиному податку.

 27. Олеся:

  Добрий день!

  Я ФОП на загальній системі оподаткування. З 2010 року не маю підприємницької діяльності та подавала нульові декларації щоквартально. У 2012 не планую ніякої підприємницької діяльності.
  З 2012 року маю подавати нульові декларації раз на рік чи так само і раз на квартал?

  Щодо розрахунку податку: я працюю на підприємстві та отримую з.п.. Чи маю я на 2012 рік сплачувати аванси з чистого доходу за 2011, тобто із моєї з.п?.

 28. Декларацію подаєте тільки раз на рік.
  Із вашої заробітної плати авансові платежі не розраховуються.

 29. Людмила:

  Добрый день! Подскажите, пожалуйста, ФОП на общей системе открыли во 2 квартале 2012г., деятельность предвидится только в 4 квартале 2012г., как подавать отчет — за второй квартал пустышку или как? и что будет с ожидаемым доходом и авансовыми платежами? Заранее спасибо.

 30. за другий квартал подаєте звіт з нулями. авансові платежі також можете поставити нулі, якщо це пропустять у податковій службі. Якщо не пропустять, то або надсилати декларацію поштою або ставити стільки, скільки вони скажуть.

 31. Людмила:

  підскажіть будь ласка -я на загальній системі без здійснення діяльності вже 2 роки. У податковій вирахували авансові внески щоквартальні 37.50 які я добросовісно сплачую- чи правомірно це. І ще я спізнилася на один день з подачею декларації- не прийняли і ось прислали повідомлення про порушення не подачі звітності протягом року . Я ке буде покарання -штраф 170 грн. Чи можна цого уникнути. Такі у нас хабарники в нашій податковій міста!!!!

 32. Сергій:

  Доброго дня! С четвертого кварталу 2012 року перейшов на загальну систему оподаткування, до цього був на 2 групі єдиного податку. Весь четвертий квартал діяльності не було, і у наступному році не передбачається. Питання: Звіт подавати раз у рік? Повинен лі я робити авансові платежи?

 33. Григорій:

  Доброго дня.
  Я працюю на загальній системі оподаткування — надаю послуги населенню.
  В 2013 році в мене скоріш за все будуть збитки — йдуть витрати на розкрутку бізнесу та й термін окупності більше 3-х років. Що мені вказувати в прогнозованих доходах в річній декларації за 2012 рік ?
  Примітка -по факту за 2012 рік будуть збитки.
  Дякую.

 34. Людмила:

  Доброго дня, ФОП на загальній системі оподаткування. За результатами діяльності за весь 2012р., сумма чистого доходу виходить з мінусом. Як здавати декларацію про доходи. Якщо авансові платежі сплачувалися, та сплачувався податок з прибутку підприємця за місяці в яких був отриманий дохід.

 35. Евген:

  Доброго дня, Я ФОП на загальній системі 3 2010 року. в 11-му була діяльність але не було прибутку. Наприклад дохід 100000 росхід 140000, подавав нульову декларацию. в 12-му та ж ситуация. Росхід значно перевишує дохід. Працюю на безготівковій основі. усі данні можу підтвердити.
  Отримав повідомлення від ДПІ прийти пояснити достовірність данних за 12-рік. Я так розумію, що будуть змушувати сплачувати авансовій платіж, переходити на единий податок чи закриватись. Питання, чи маю я право надалі працювати, як працював, подавати нульову декларацію раз на рік і не звертати уваги на можливі неправомірні вимоги ДПІ? Дякую!

 36. Вікторія:

  Доброго дня!Скажіть будь-ласка з початку четвертого кварталу 2014 року,я перейшла з Єдиного податку 2 групи на загальну систему оподаткування.Яку звітність я повинна здати і в які терміни?І як розрахувати суум авансових платежів на 2015 рік?Дякую!

 37. Вы должны будете подать податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2014 год.

  Сумму авансовых платежей вы будете определять в декларации за 2014 год. Как определяются авансовые платежи, подробно описано в статье.

 38. Дмитрий:

  У меня проблема. Пришел лист с налоговой что у меня долг 3654 грн. Но предпринимательская деятельность не велась. И забрали удостоверение плательщика налогов. Говорят что даже если не ведётся предпринимальство то всё равно налог плати. правильно ли это?

 39. Вікторія:

  Доброго дня. Скажіть будь-ласка, з третього кварталу 2015 року,я переходжу з Єдиного податку 3 групи на загальну систему оподаткування.Діяльність вести непланується взагалі. Проте на Єдиній системі за 2014рік був значний дохід. Чи можуть мені призначити авансові платежі,посилаючись на те,що був дохід? Чи дохід не має значення,оскільки до уваги береться тільки діяльнсть на Заг.системі?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *