Реєстрація підприємця-фізичної особи. Що робити та куди йти.

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Читаємо оновлену статтю на форумі, в якій багато цікавої інформації Реєстрація фізичної особи – підприємця (ФОП) від А до Я. Покрокова инструкція

Для того щоб документально оформити статус приватного підприємця — фізичної особи, необхідно пройти процедури реєстрації у державних органах.

Я розповім вам, як та в якому порядку фізичній особі – приватному підприємцю, що немає найманих працівників, пройти реєстрацію у державних органах. Процес оформлення найманих працівників має деякі відмінності, тому про це я розповім у наступних постах. Всю процедуру реєстрації підприємця можна поділити на три етапи.

1. Реєстрація у державного реєстратора.

2. Взяття на облік у податковій інспекції.

3. Взяття на облік у пенсійному фонді.

Реєстрація підприємця-фізичної особи. Що робити та куди йти.Реєстрація підприємця у державного реєстратора.
Згідно ст.5 Закону [1], державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради. Для початку процедури реєстрації згідно ст.42 Закону[1] необхідно подати наступні документи, що повинні бути викладені виключно державною мовою:

 • — заповнену реєстраційну картку (Форма№10);
 • — копію довідки про включення заявника до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів (простою мовою ІНН);
 • — документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи – підприємця (копія квитанції або платіжного доручення з відміткою банку, розмір збору – два неоподатковуваних мінімуму доходів громадян).

Перед тим, як заповнювати Форму№10, необхідно визначитися із видами діяльності, якими будете займатися, згідно КВЕД – класифікатора видів економічної діяльності. Доцільно буде обрати декілька видів діяльності, для того щоб не вносити зміни потім, коли ви вирішите розширитися.

Згідно статті 43 Закону[1] на протязі двох днів від дати подання необхідних документів, державний реєстратор вносить необхідний запис у Єдиний державний реєстр та ще через день вам повинні видати свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи.

На цьому оформлення документів у державного реєстратора закінчується. Тепер, ви приватний підприємець.

Взяття на облік у податковій

.
Тепер необхідно стати на облік у податковій інспекції. Відповідно до п.5.1. Порядку [2] взяття на облік фізичної особи-підприємця здійснюється за місцем проживання такої особи відповідним органом державної податкової служби на підставі відомостей з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи — підприємця.

Отже, після того, як ми отримали свідоцтво про державну реєстрацію, йдемо у податкову інспекцію за місцем проживання та робимо наступне:

 • — заповнюємо заяву за формою N 5-ОПП;
 • — надаємо копію свідоцтва про державну реєстрацію та показуємо оригінал.

Взяття на облік платника у податковій здійснюється наступного робочого дня, після отримання заяви. Та ще через день вам повинні вислати поштою довідку про взяття на облік платника податків за формою N 4-ОПП. Проте для прискорення процесу отримання довідки на руки, ви можете забрати її самостійно, заздалегідь повідомивши про це у податковій.

Згідно п.4.14. Порядку [2] з моменту взяття на облік платник податків уважається таким, що перебуває на загальній системі оподаткування, якщо ним не обрано інший спосіб оподаткування відповідно до законодавства.
Підприємец може обрати два варіанта переходу на спрощену систему оподаткування: єдиний податок або фіксований патент.

Для того, щоб стати платником єдиного податку, згідно п.4 Указу[3] суб’єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації. Форма заяви затверджена Наказом [4]. Також її можна скачати ТУТ. На протязі 10 днів після подання заяви податкова зобов’язана безоплатно видати свідоцтво про право сплати Єдиного податку, або надати письмову мотивовану відмову.

Для того щоб стати платником фіксованого податку, згідно п. 14.2 розділу ІV Інструкції [5] платник подає до податкового органу заяву у довільній формі, яка повинна містити інформацію про місце здійснення підприємницької діяльності; перелік осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником податку, та їх ідентифікаційні номери або членів його сім’ї, які беруть участь у здійсненні підприємницької діяльності, і їх ідентифікаційні номери, а також інформацію про його доходи від здійснення підприємницької діяльності за останні 12 місяців або про неотримання таких доходів. Крім того, підставою для видачі податковим органом патенту є документ, що засвідчує сплату фіксованого податку.
Після цього податкова, на протязі трьох робочих днів повинна видати патент, що засвідчую право на сплату фіксованого податку.

Взяття на облік у пенсійному фонді

Реєстрація у пенсійному фонді здійснюється на підставі Закону [6]. Йти реєструватися у пенсійному фонді можна одразу після отримання свідоцтва про державну реєстрацію. На підставі цього свідоцтва вас візьмуть на облік.
Відповідно п. 5 ст. 15 Закону [5] повідомлення про взяття на облік страхувальника як платника страхових внесків надсилається страхувальнику наступного робочого дня з дня взяття на облік.

Отже ми пройшли складний та тернистий шлях документального оформлення та реєстрації у державних органах приватного підприємця-фізичної особи. Ці процедури, від початку до кінця, можна пройти за чотири робочих дня (залишиться тільки почекати виготовлення свідоцтва про право сплати Єдиного податку, або патенту, якщо ви обрали фіксований податок). Ваші витрати складуть приблизно 300 грн.: 35грн. на реєстраційний збір, 200 або 100 грн. на сплату єдиного або фіксованого податку, та інші допоміжні витрати. У деяких випадках буде необхідна печатка підприємства, про яку можна докладніше почитати тут. Також може знадобитися відкриття поточного рахунку у банку. Які документи необхідно подати для відкриття поточного рахунку читайте тут.

Перелік використаних нормативних документів.

 • 1. Закон України ” Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців ” вiд 15.05.2003 № 755-IV.
 • 2. “Порядок обліку платників податків, зборів (обов’язкових платежів)” затверджений Наказом Державної Податкової Адміністрації України № 80 від 19.02.1998 р.;
 • 3. Указ Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва “ вiд 03.07.1998 № 727/98.

 • 4. Наказ ДПАУ “Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі” N 599 від 29.10.99.
 • 5. Інструкція про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю, затверджена наказом ДПА України від 21.04.1993 р. № 12.
 • 6. Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” вiд № 1058-IV 09.07.2003 р.

Реєстрація підприємця-фізичної особи. Що робити та куди йти.
4.2 (83.64%) 11 votes

MAXCACHE: 0.52MB/0.00045 sec