Податки > Податки в житті громадян > Як продати автомобіль. Оподаткування операцій купівлі — продажу згідно Податкового кодексу

Як продати автомобіль. Оподаткування операцій купівлі — продажу згідно Податкового кодексу

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Мабуть кожен чоловік хоча б один раз у своєму житті мав справу з купівлею — продажем легкового автомобіля. Хтось купує чи продає авто для власних потреб, адже він є незамінним засобом пересування або способом відпочинку, хтось купуючи та продаючи автомобілі заробляє собі на життя.

Звісно, в результаті операцій купівлі — продажу авто одна із сторін отримує дохід, що підлягає оподаткуванню згідно із законодавством України. Раніше цим законодавством був Закон «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-IV від 22.05.2003, який регулював оподаткування операцій купівлі — продажу легкових автомобілів. Ставки податку з доходів були не зовсім приємні для продавців б у автомобілів та механізм контролю був не зовсім прозорий.

Як здійснювалися операції купівлі — продажу б у автомобілів до 2011 року? Які ставки податку застосовувалися до цих операцій?

Оформити купівлю або продаж уживаного авто можна було одним із наступних способів:

 1. Через державного нотаріуса. У цьому разі, згідно п.12.2 Закону «про ПДФО» за умови продажу авто не частіше ніж один раз протягом звітного податкового року та сплати відповідної суми державного мита до бюджету, дохід продавця легкового автомобіля оподатковувався за ставкою 1% від вартості.
 2. Через приватного нотаріуса. В цьому разі дохід продавця оподатковувався за ставкою 15% від вартості автомобіля.
 3. Обмін автомобілями за договором міни. Згідно п. 12.4 Закону «про ПДФО» кожна із сторін договору міни сплачувала по 7,5% податку від вартості.
 4. Через комісійний магазин. В цьому разі продавець сплачував 15% від вартості авто, які він мав утримувати та перераховувати до бюджету, оскільки комісійний магазин є податковим агентом стосовно фізичної особи, що продає авто.
 5. Через товарну біржу. Це був найпопулярніший спосіб купівлі — продажу вживаних автомобілів та найкращий спосіб мінімізації податків до смішних сум. За допомогою товарних бірж уживані автомобілі могли законно продаватися (за документами) за 1000 грн. Отже продавець мав сплатити усього лише 150 грн. податку з доходів фізичних осіб. Продаж вживаних автомобілів через товарні біржі заборонили шляхом внесення змін до ст.15 Закону «Про товарну біржу» №1956-ХІІ від 10.12.91.

Після цього ринок купівлі — продажу вживаних авто в України завмер, оскільки багато людей, так званих «перекупів», заробляли собі на життя за рахунок мінімізації податків за допомогою товарних бірж.

З нового 2011 року вступив в силу новий Податковий кодекс. На зміну статті 12 Закону «про ПДФО» прийшла стаття 173 Податкового кодексу, яка привнесла значних змін до оподаткування взаємовідносин купівлі — продажу легкових автомобілів на Україні.

Які ставки податку застосовуються до операцій купівлі — продажу легкових автомобілів?

За умови продажу рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера не частіше одного разу протягом звітного податкового року доходи продавця від зазначених операцій оподатковуються за ставкою 1 відсоток.

Дохід отриманий платником податку від продажу другого та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відсотків.

Як визначається база оподаткування?

Дохід від продажу об’єкта рухомого майна визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта.

Дохід від продажу об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта та не нижче 25 відсотків вартості такого самого нового об’єкта рухомого майна.

Отже, якщо хтось захоче продати свою стареньку «копійку» та суб’єкт оціночної діяльності оцінить її нижче 25% вартості нової, то база оподаткування буде визначатися від суми, що складає 25% вартості нової «копійки». Як буде визначена ця вартість, мені наприклад, не зрозіміло.

Як буде сплачуватися податок на доходи фізичних осіб?

Незалежно від того, яким чином будуть оформлятися операції купівлі — продажу автомобілів, через нотаріуса або через комісійний магазин, податок буде сплачуватися самим платником, тобто власником автомобіля.

Як податкова служба буде контролювати операції купівлі — продажу автомобілів?

У разі оформлення продажу авто через комісійний магазин, такий магазин виступає в ролі податкового агента платника податку, тобто власника авто. Податковий агент повинен відобразити у податковому розрахунку за формою 1дф суму доходу та суму сплаченого податку до бюджету та подати зазначену інфомрмацію до податкової служби за місцем реєстрації.

У разі оформлення продажу авто через нотаріуса, він щокварталу подає до податкової служби інформацію про договір купівлі — продажу, суму доходу та суму сплаченого податку до бюджету.

Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов’язані повідомляти органи державної податкової служби за місцем розташування про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу, за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, а також про їх власників.

Як продати автомобіль. Оподаткування операцій купівлі — продажу згідно Податкового кодексу
Оцініть статтю

27 Responses to Як продати автомобіль. Оподаткування операцій купівлі — продажу згідно Податкового кодексу

 1. Василь:

  Доброго дня.Я займаюся продажем авто із закордону.Зареєстрований на єдиному податку,із новим кодексом я маю маю вкластися до 300тис грн Порадьте мені що робити якщо я продаю авто яке в салоні нове коштує 200 000грн мінус 25% 150 000 із цієї суми я маю заплатити 7500грн податку а я навіть стільки не заробляю і можу продати тільки 2 автомобілі в рік. Тоді роблю висновок що підтримані авто піднімляться ще на 10% в ціні що в нас в Україні авто стає розкішю а не механізмом пересування як в сіх країнах.

 2. 1. З нового 2011 року, поки що, обмеження щодо граничного розміру виручки від реалізації для платників єдиного податку не змінились.
  2. Платник єдиного податку не є платником податку на доходи фізичних осіб.
  Я така цікава статистика, станом на 2008 рік в Україні було зареєстровано понад 11 мільйонів автомобілів, що є одним із найвищих показників у Європі.

 3. Леонид:

  Добрий день!
  підкажіть будь-ласка, при продажі трактора який податок треба буде заплатити?
  якщо зараз такий новий коштує 160 тис. грн!
  а даний який в продажі не коштує і половини суми!
  то сума оплати буде 6000 грн, я правильно зрозумів?

 4. В залежності від того у яку суму його оцінять.

 5. nior:

  Долгое время в прошлом занимался перепродажей. Потом решил забросить на некоторое время из за работы. Сейчас снова хочу вернутся к этому делу. Да вот задавили налогами. Теперь за каждую вторую проданую машину за год приходится платить 5% А это получается что я остаюсь почти без выручки. Кто знает можно ли как нибудь обойти этот налог? И как вобще теперь работают перекупщики?

 6. Зазначені норми податкового кодексу саме спрямовані на те, щоб викоренити перекупів.

 7. лариса:

  у 2007 році ми купили у кредит на 5 років нове авто тойоту прадо за 50 ує .у звязку з тяжким фін станом у нашій сім»і у січні місяці 2011 року щоб погасити кредит по авто ми вимушені були продати стареньку ваз 2102 заплативши 1% податку від продажу зараз я вимушена продати прадо яке в кредиті для того щоб погасити кредит його оцінили в 300 000 грн ми його продаємо за 280 000 грн ютак як машина за рік друга мені нараховано податок 5%-це 15 000 грн -від продажу цьго авто я ніяких доходів немаю взагалі я 4 роки сплачувала відсотки по кредиту.платила транспортний податок. обслуговувала аито виникає питання де дохід з якого я маю сплатити податок державі?

 8. Це питання задаєте собі не тільки ви. Людина покупає авто за зароблені нею гроші, з яких вже сплачений податок на доходи фізичних осіб. Через рік вона продає авто, тобто повертає собі ті гроші, які були в нього вкладені. І знову ж таки платить ПДФО. Одна й таж сума оподатковується два рази.
  Щодо питання продажу авто, податкове законодавство вкрай несправедливе.
  Однак від нього нікуди не дітися.

 9. ольга:

  підкажіть будь-ласка,скільки і кому я маю сплатити для того щоб поставити машину на облік, і чи буде мати значення той факт , що машина була знята з обліку у 2010

 10. Це вже питання до МРЕВ. Думаю, що значення немає.

 11. Лана:

  Здравствуйте! Подскажите, пожалуйста, за год было куплено и продано две машины. Обе покупались через товарную биржу, но одна продана по ген.доверенности, а вторая так же через биржу. Налог будет начислен в размере 15 % с сумм оценки на товарной бирже? Заранее благодарна.

 12. Александр:

  В мене таке питання: у 2010 році а продав свій старенький опель знявши його з реєстрації та виписав покупцю генеральну довіренність на час дії «червоних номерів» покупец ще раз продав авто виписавши передоручення. Зараз мене запрошує податкова з приводу сплати ПДФО. Чесно кажучи я не знаю з якої суми спалатити податок оскільки нічого не знаю про сьогоднішньго власника машини.Можлово і таке що цей податок сплачено при постановці машини на облік, наприклад при оформленні кінцеврго продажу через державного нотаріуса… Як в такому разі визначити суму податку? Чи можно це зробити самостійно без кінцевої угоди купівлі-продажу?

 13. Добрий день.Моя машина була знята з облiку в МРЕО 10.02.2010 людиною яка мала доручення вiд мене.З податковоi прийшов лист заповнити декларацiю i оплатити дохiд.Чому 15% а не 1% ??? Новий закон почав дiяти з2011року

 14. Анатолій:

  Доброго дня, вмене машина в кредиті 4роки ще лишився рік, як правильно я можу зараз продати машину? Та які дії повинні бути зроблені після закриття кредиту?
  Дякую!

  • нотаріус, через якого ви будете оформлювати договір купівлі — продажу сам повідомить про це податкову. Потім вам прийде лист із податкової. Суму податку на доходи ви повинні будете включити до своєї річної декларації з ПДФО.

 15. Леся:

  Юридична особа реалізувала у червні 2011р. власне легкове авто фізичній пов’язаній особі. Залишкова його вартість станом на 01.04.-11000,00 грн. Експертна оцінка згідно довідки-рахунку 12400,00 грн. За договором сума продажу становить 14000,00 грн. ПЗ по ПДВ фірмі нарахувати з 14000 тис.? А ПнПРиб. 23% як обчислити? допоможіть порахувати правильно ПЛЗ!!!!!!!!

 16. Леся:

  Незалежно від того, яким чином будуть оформлятися операції купівлі – продажу автомобілів, через нотаріуса або через комісійний магазин, податок буде сплачуватися самим платником, тобто власником автомобіля. ТАК ХТО СПЛАЧУЄ? фірма що продала авто за того покупця чи сам покупець несе кошти у ощадкасу??? ТЕРМІНОВО ПОТРІБНА ВІДПОВІДЬ!

 17. Леся:

  Будь- ласочка, допоможіть порахувати податки!!!! Наводжу цифри. Отже балансова вартість станом на 01.06.2011р.- 11000,00 Експертна оцінка машини 75000,00грн.Якийсь там відділ комісійної торгівлі видав довідку-рахунок від 10.06.2011р. про продаж легкового авто фіз. особі за вартістю 11236,00 грн. Про пдв нічого не сказано в довідці.ПИТАННЯ: Скільки сплатити ПДВ? Що показати (які суми) в 1ДФ-графа нарахов.і виплач.дохід і в договорі купівлі-продажу?Окремо додам, що фіз. особа поки буде боргувати кошти фірмі, вона пов’язана особа. і як порахувати ПнПР23%. А якщо довідка була видана 10.06.2011р. то і ПнДФО 1% ми мали сплатити 10.06.2011р.??? Наперед вдячна Вам за відповідь.

 18. Андрій:

  Підкажіть будь-ласка, я вирішив займатися таким видом діяльності як надання послуг при купівлі/продажі автомобіля. Тобто я не купую і не продаю авто а тільки допомагаю іншим це робити (так як в мене є великий досвід в цьому) і отримую з цього комісійну винагороду. Зараз я хочу зареєструватися як ФОП, яку форму ФОП, групу, та який вид із КВЕД мені треба обрати, щоб мені можна було офіційно працювати на цьому ринку?

 19. Скажіть, будь-ласка, який відсоток оподаткування за проданий один автомобіль на рік (вантажний бус).
  Продали автомобіль, згідно договору купівлі-прожажу оплатили 1% згідно оцінки вартості.

  Через місяць приходить повідомлення з податкової що потрібно сплатити 5% від вартості продагоно автомобіля.

  Поясніть, будь ласка, чи має право податкова накладати додатковий податок? Який відсоток податку за продаж вантажного буса?

  Наперед дякую за відповідь,

 20. Марта:

  Доброго дня!!!
  Ситуація така Машину знято з обліку у 2011р. ТЗ не продано, відповідно ніякої декларації у податкову не подавалось. Прийшла повістка в податкову з питань подання декларації від продажу рухомого майна. Чи потрібно ставити ТЗ ще раз на облік, адже машина йде під продаж, що робити з декларацією?

 21. Андрій, думаю, що спрощена система оподаткування вам підійде. Група платника єдиного податку — друга, але є нюанси, почитайте ці статті
  http://byhgalter.com/yak-obrati-svoyu-grupu/
  http://byhgalter.com/topics/pidpriyemci-na-yedinomu-podatku/
  Наталя, пункт 173.2 Податкового кодексу: «Як виняток з положень пункту 173.1 цієї статті, під час продажу одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера не частіше одного разу протягом звітного податкового року доходи продавця від зазначених операцій оподатковуються за ставкою 1 відсоток.»
  Як бачите ставка оподаткування 1% застосовується тільки на легкові автомобілі.
  Марта, якщо ви не продали машину у 2011 році, то зараз подавати декларацію та сплачувати податок ви не повинні. Зараз вам треба довести податковій службі, що ви не продали машину та ще не отримали дохід. В питаннях обліку автомобілів я не досить розуміюсь, вона зараз повинна бути на тимчасовому обліку або щось таке? От вам і доведеться показати ці документи у податковій службі. Можливо прийдеться взяти якусь довідку у ДАЇ, що ніхто ще не ставив цю машину на облік.

 22. Василь:

  Добрий день підкажіть будь ласка якщо атомобіль продано по генеральном удорученю чи мені потрібно заповняти податкову декларацію чи ні?

 23. Василь, автомобіль досі є вашою власністю. Почитайте цю статтю http://buhgalter911.com/ShowArticle.aspx?a=20196

 24. Олег:

  при купівлі б/у машини за довідкою-рахунком ,чи має право автосалон,який здійснює продаж, вимагати сплату податків з покупця

 25. Олег, про які саме податки йде мова? Ви ж купуєте машину, а не продаєте.

 26. юля:

  Добрий день.Ми продали вантажний автомобіль який належав юридичній особі 30 років.Які дії після продажу?Які податки платити?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend