Про порядок сплати збору в пенсійний фонд при придбанні легкового автомобіля

Олег Гоцуляк

Олег Гоцуляк

Консультант. Автор статей з бухгалтерського та податкового обліку. З радістю відповім на ваші питання у коментарях.

При поддержке: У вас есть мечта для реализации которой нужны деньги? Тут вы можете взять кредит наличными от Idea Bank с минимальным пакетом документов. Решение по кредиту принимается очень быстро. Так что спешите.

Збір на обов’язкове пенсійне страхування при придбанні права власності на легковий автомобіль справляється на підставі Закону України «Про збір на обов’язкове пенсійне страхування» (№400 від 26 червня 1997 року). Основним документом, що регламентує порядок справляння збору, є Порядок сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій (затверджено постановою Кабміну 3/11 98 р. №1740).

У відповідності зі ст. 7 (п. 1) Закону 400 та п. 12 Порядку 1740, збір справляється щодо операцій з придбання права власності на легковий автотранспорт, що підлягають першій державній реєстрації на території України, а саме:

 • покупки;
 • міни;
 • безоплатної передачі (дарування);
 • спадкування;
 • за інших обставин, які передбачені чинним законодавством.

Платники збору – юридичні (незалежно від обраної системи оподаткування, а також організаційно-правової форми) та фізичні особи, які набувають право власності на такий автотранспорт.

Читайте також Як сплачувати збір на обов’язкове пенсійне страхування з операцій з нерухомістю

Об’єкт оподаткування

Об’єктом оподаткування, відповідно до положень Закону 400 (ст. 2, п. 6), є вартість автотранспортного засобу. При цьому в Порядку 1740 (п. 13) встановлено, що така вартість може бути визначена, виходячи з:

 • вартості договору купівлі-продажу (міни);
 • довідки, виданої митним органом;
 • експертної оцінки;
 • іншим документом, що підтверджує вартість автомобіля.

Те, який з перерахованих способів має застосовуватися у кожному окремому випадку, залежить від способу придбання автомобіля (див. лист ПФУ №10031/-3-20 від 13.06.2008).

Обчислення бази оподаткування має наступні особливості:

 1. Вартість легкового автомобіля береться без урахування ПДВ.
 2. Якщо легковий автомобіль вноситься в статутний капітал підприємства, то збір в ПФ сплачується в загальноприйнятому порядку.
 3. Збір сплачується і при передачі права власності на легковий автотранспорт на безоплатній основі, включаючи підприємства, які знаходяться у власності держави.

Читайте також Про порядок сплати збору на обов’язкове пенсійне страхування при купівлі іноземної валюти

Ставки збору

В залежності від вартості транспортного засобу, ставка пенсійного збору може коливатися від 3-х до 5%:

 • 3% — за умови, що вартість транспортної одиниці не перевищує розміру 165-ти прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних громадян (у 2016 ця сума складе 227 370 гривень).
 • 4% — за умови, що вартість автомобіля складає від 165 до 290 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних громадян (у 2016 ця сума складе 227 370 до 399 620 гривень).
 • 5% — за умови, що вартість транспортної одиниці перевищує 290 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних громадян.

Читайте також Порядок сплати єдиного збору, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України

Порядок сплати

Справляння збору на обов’язкове пенсійне страхування при придбанні права власності на легковий автомобіль здійснюється за місцем першої реєстрації транспортного засобу в підрозділах МВС і підлягає зарахуванню на бюджетний рахунок, відкритий в управлінні державного казначейства.

При цьому функції контролю за сплатою збору покладено на орган, який здійснює першу державну реєстрацію.

Про порядок сплати збору в пенсійний фонд при придбанні легкового автомобіля
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *