Податки > Податок на прибуток > Про порядок оподаткування господарських операцій з земельними ділянками

Про порядок оподаткування господарських операцій з земельними ділянками

Олег Гоцуляк

Олег Гоцуляк

Консультант. Автор статей з бухгалтерського та податкового обліку. З радістю відповім на ваші питання у коментарях.

Земельні ділянки є невідновлюваним ресурсом, які мають необмежений строк корисного використання, і відносяться до складу основних засобів. Як у податковому, так і в бухгалтерському обліку земельні ділянки є окремими об’єктами основних засобів.

Про необхідність коригування фін. результату на суму податкових різниць

Зміни, внесені в Податковий кодекс, кардинально змінили порядок оподаткування окремих видів господарських операцій, так і підхід до обчислення податку на прибуток в цілому. Так, в цілях визначення об’єкта оподаткування, платник повинен використовувати дані бухгалтерського обліку і фінансової звітності.

Читайте також Про порядок сплати збору в пенсійний фонд при придбанні легкового автомобіля

Згідно з положеннями ПКУ (ст. 134.1.1), оподатковуваний прибуток розраховується як фін. результат до оподаткування, скоригований на суму різниць, що виникають у порядку, визначеному в розділі III ПКУ. Слід зазначити, що у вищевказаних статтях не містяться положення, згідно з якими необхідно здійснювати таке коригування щодо операцій з земельними ділянками. Таким чином, у податковому обліку порядок їх відображення відповідає бухгалтерського обліку.

Доходи платника податків, які визначаються за даними бух. обліку, включають в себе виручку (дохід) від реалізації товарів, продукції, послуг і робіт. Виходячи з викладеного вище, операції з постачання (реалізації) земельних ділянок підлягають відображенню в податковому обліку без коригування на різниці, визначені розділом III ПКУ.

Операції з земельними ділянками і капітальне поліпшення землі: особливості оподаткування податком на прибуток

Читайте також Порядок сплати єдиного збору, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України

Класифікація основних засобів і необоротних активів наведена в Податковому кодексі (ст. 138.3.3). Слід зазначити, що, відповідно до цієї класифікації, склад груп з 1-ої по 9-ю відповідає групам, визначеним у П(С)БО-7. Дана норма містить і мінімальні терміни використання основних засобів. Будучи включеними в групу 1, земельні ділянки амортизації не підлягають. Слід також зазначити, що, починаючи з 2015 року, щорічна індексація балансової вартості ОЗ та суми накопиченої амортизації не проводиться (раніше така норма була передбачена в ст. 146.21 ПКУ).

Витрати ж з капітального поліпшення кожної окремо взятої земельної ділянки (якщо земля не використовується під будівництво) підлягають відображенню у 2-й групі основних засобів. При цьому створюється окремий об’єкт обліку з мінімальним терміном корисного використання до 15 років. Такий об’єкт підлягає амортизації.

Акцентуємо увагу читачів на таких особливостях застосування мінімально допустимих строків амортизації при визначенні об’єкта обкладення податком на прибуток:

Читайте також Як сплачувати збір на обов’язкове пенсійне страхування з операцій з нерухомістю

  1. Якщо для одного і того ж об’єкта ОЗ строк корисного використання в бухгалтерському обліку менше, ніж у податковому, то при розрахунку амортизації застосовується термін, визначений у Податковому кодексі.
  2. Якщо для одного і того ж об’єкта ОЗ строк корисного використання в бухгалтерському обліку дорівнює (або перевищує) строк, визначений ПКУ, то при розрахунку амортизації застосовується строк, встановлений для бухгалтерського обліку.

Операції з земельними ділянками і капітальне поліпшення землі: особливості оподаткування ПДВ

Згідно ст. 197.1.21 ПКУ, операції, пов’язані з купівлею-продажем земельних ділянок, не є об’єктом обкладення ПДВ. Виняток становлять випадки, коли на земельній ділянці розташований об’єкт нерухомості і вони продаються як єдиний об’єкт, при цьому вартість земельної ділянки включається до вартості такої нерухомості.

Читайте також Про порядок сплати збору на обов’язкове пенсійне страхування при купівлі іноземної валюти

Таким чином, якщо об’єкт нерухомості і земельна ділянка продаються як різні об’єкти, то продаж (поставка, передача) такої земельної ділянки не є об’єктом обкладення ПДВ. І навпаки – при поставці земельної ділянки та розташованого на ній об’єкта нерухомості як цілісного об’єкта угоди, ПДВ справляється на загальних підставах.

Слід зазначити, що операції з купівлі-продажу земельних ділянок обкладаються ПДВ незалежно від кількості укладених договорів (див. Лист ДПСУ (№10075/6/15-3415-26 від 15.06.2012)). Дану норму слід розуміти таким чином: не має значення, чи укладалися окремо договору купівлі-продажу на земельну ділянку та об’єкт нерухомості, розташований на цій ділянці, або це був єдиний договір, — дана операція буде обкладатися за вищевказаними правилами.

При поддержке: Занимаетесь бизнесом по продаже детской обуви и ищете надежного и проверенного партнера? Обратите внимание на интернет магазин http://babyclab.com/ по продаже детской обуви оптом. Удобный каталог товаров и приемлемые оптовые цены позволят вам сделать заказ быстро и с минимальным количеством действий.

Про порядок оподаткування господарських операцій з земельними ділянками
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend