Призупинення реєстрації податкових накладних в єдиному реєстрі та бюджетне відшкодування ПДВ. Нововведення 2017

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Продовжуємо вивчати, як зміниться адміністрування ПДВ у 2017 році. Попередню статтю щодо змін з початку 2017 року читайте тут Нове в реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в єдиному реєстрі у 2017 році. Сьогодні торкнемося двох дуже важливих питань, пов’язаних з бюджетним відшкодуванням ПДВ та призупиненням реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них. Якщо бюджетне відшкодування в тому чи іншому вигляді існувала вже давно, то призупинення реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування це принципова функція адміністрування ПДВ, виконання якої покладено на органи ДФС. У чому полягають нові функції ДФС, а також, що у зв’язку з цим чекає наших читачів в 2017 році, розберемося в даній публікації.

Бюджетне відшкодування ПДВ у 2017 році

Почнемо з новини, що не може не радувати всіх платників ПДВ. Починаючи з 1 лютого 2017 року в Україні буде існувати тільки один єдиний реєстр платників ПДВ, що побажали отримати бюджетне відшкодування.

Тут не зайвим буде згадати, що протягом практично всього 2016 року, в Україні існувало два реєстри на відшкодування ПДВ. У перший реєстр потрапляли, так звані, «бездоганні» платники ПДВ, які повинні були відповідати цілому ряду критеріїв, прописаних у п. 200.19 ПКУ. У другий реєстр потрапляли всі інші платники ПДВ. Спеціальних критеріїв для цієї групи платників прописано ніде не було, тому цей реєстр формувався за залишковим принципом.

Однак, все описане нами вище, тепер в минулому. Пункти 200.19 – 200.21 ПКУ, де були прописані критерії для платників ПДВ, які побажали отримати бюджетне відшкодування, повністю виключені з тексту ПКУ. На зміну двом реєстрам приходить один, в якому головним принципом наповнюваності стане хронологічний порядок.

Ми були б не до кінця чесні, якщо б не сказали, що законодавець передбачив і перехідний період. Протягом цього періоду органи ДФС повинні з двох раніше існуючих реєстрів зробити один. Таким чином, слід вважати, що ДФС створить якийсь тимчасовий реєстр, куди потрапить усе «старе» відшкодування ПДВ, заявлене до 01.02.2017 року.

Читайте також Як заповнити код УКТ ЗЕД у податковій накладній на послуги чи товари в 2017 році

Підсумуємо сказане:

 • Всі подані платниками ПДВ заяви на відшкодування (Додаток 4 до декларації ПДВ) повинні автоматично в хронологічному порядку потрапляти до реєстру;
 • У тому ж хронологічному порядку (враховуючи фактичний час надходження заяви на відшкодування ПДВ) буде здійснюватися заявлене повернення узгоджених сум ПДВ, як це зазначено в п. 200.7.2 ПКУ.

Значить, як і раніше, для того, щоб швидше отримати бюджетне відшкодування платнику необхідно, якомога раніше подати відповідну заяву. Що в свою чергу, гарантуватиме одне з перших місць в реєстрі на відшкодування ПДВ.

Звертаємо Вашу увагу на те, що Міністерству фінансів України поставлено в обов’язок щодня оновлювати дані цього реєстру за винятком святкових, вихідних і неробочих днів.

Отримання бюджетного відшкодування

Як і раніше, головною умовою отримання бюджетного відшкодування є те, що його сума повинна бути обов’язково узгоджена з контролюючим органом. Критерії узгодження суми бюджетного відшкодування як і раніше прописані в п. 200.12 ПКУ.

На думку автора, враховуючи новації в адмініструванні ПДВ, бюджетне відшкодування повинно відбуватися швидше, ніж це було раніше. Дивіться самі, тепер вже на наступний день після проведення камеральної перевірки органами ДФС (нагадаємо, що раніше на це ж органи ДФС мали 5 робочих днів) заявлену до відшкодування суму ПДВ повинні внести до єдиного реєстру «відшкодуванців». Правда, якщо говорити про саму камеральну перевірку, то вона може проходити до 30 календарних днів, що прописано в п. 76.3 ПКУ. Хоча якщо ці етапи відшкодування пройдено успішно, то вже протягом 5 операційних днів Казначейство має провести відшкодування заявлених сум.

Способів бюджетного відшкодування ПДВ, як і раніше, всього два:

 • Гроші повертаються на поточний рахунок платника;
 • Бюджетне відшкодування зараховується в рахунок сплати узгодженого податкового зобов’язання з інших податків і зборів (обов’язкових платежів), які сплачуються в державний бюджет.

Враховуючи все вищесказане, законодавець перед органами ДФС поставив два дуже важливі завдання:

 • За терміном до 10 січня 2017 року органи ДФС повинні об’єднати обидва раніше існуючих реєстру. В результаті має з’явитися єдиний реєстр заявленого до відшкодування ПДВ, сформований з чіткою хронологією заяв поданих до 01.02.2017 року. Така вимога викладена в п. 52 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.
 • За терміном до 1 лютого 2017 року ДФС повинна сформувати єдиний реєстр заяв (тимчасовий) на відшкодування, поданих до 01.02.2017 року та не відшкодованих у 2016 році. Заявлені суми з цього реєстру будуть відшкодовуватися в хронологічному порядку, проте, судячи з усього, в загальний єдиний реєстр ці суми не потраплять, і будуть вестися окремо. Проте Міністерство фінансів зобов’язали вести і публікувати зміни щодня в кожному з цих реєстрів. У відповідності з положеннями п. 200.7.1 ПКУ порядки ведення обох реєстрів затверджує Кабінет міністрів України.

Однак, як би не змінювалися правила відшкодування ПДВ, для того щоб це відшкодування відбулося, потрібні гроші в бюджеті. Тому, як і раніше, будь-яке заявлене відшкодування можливе лише у межах тих сум, які буде мати Казначейство, на що прямо вказано в пп. 55, 56 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ. Розмір коштів, які будуть спрямовані на бюджетне відшкодування ПДВ, щорічно буде закладено в Закон про державний бюджет на відповідний рік. Ну а головну функцію, щодо розподілу коштів між двома реєстрами (тимчасовим і загальним), тобто скільки коштів можна виплатити по кожному з реєстрів, буде вирішувати КМУ, як і раніше, в ручному режимі.

Читайте також Розрахунок нарахувань та утримань із заробітної плати у 2017 році з прикладами

Призупинення реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них

У 2017 році у органів ДФС спочатку з’явиться, а потім і повноцінно запрацює принципово нова функція щодо припинення (блокування) відправлених на реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування до них. Така можливість тепер прямо прописана в оновленому п. 201.16 ПКУ.

Призупиняти реєстрацію ПН/РК ДФС зможе, якщо відправлений на реєстрацію первинний документ буде відповідати, так званим, ризиковим критеріям, які законодавець виклав у п. 74.2 ПКУ.

Звертаємо Вашу увагу на те, що порядок призупинення реєстрації ПН/РК має затвердити КМУ, а перелік документів, які повинен надати платник ПДВ для зняття блокування, відповідно, Міністерство фінансів. На даний момент жоден з цих документів поки не затверджений.

Однак, не поспішайте лякатися. Насправді, невеликі неточності та помилки при заповненні та реєстрації ПН/РК все ж допускаються і тепер. Пунктом 201.10 ПКУ, як і раніше, передбачається, що помилки в обов’язкових реквізитах податкової накладної (окрім коду УКТЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, не можуть бути причиною неприйняття податкової накладної в електронному вигляді до реєстрації. Таким чином, якщо інших огріх у ПН/РК фіскали не побачать, то в принципі, у них немає підстав для блокування реєстрації.

Ще один приємний момент пов’язаний з тим, що в планах законодавця передбачити, щоб таке блокування реєстрації ПН/РК не стосувалася будь-якого роду виробників в Україні. Тепер слово за КМУ, поживемо – побачимо, як КМУ пропише цю норму в своєму Порядку припинення (блокування) реєстрації ПН/РК.

Читайте також Мінімальная заробітна плата 2017, прожитковий мінімум, податкова соціальна пільга, ЄСВ та інші соціальні стандарти

Терміни вступу в силу блокування реєстрації податкових накладних в єдиному реєстрі

Тепер поговоримо про строки, протягом яких ці законодавчі норми запрацюють в 2017 році. Тут потрібно сказати, що всі ці нововведення прийдуть у життя українських бухгалтерів, не відразу, а, так би мовити, поетапно. У 2017 році законодавець передбачив відразу кілька етапів запровадження цієї законодавчої норми:

 • I квартал 2017 року. Все працює, як і раніше. Реєстрацію ПН/РК ніхто не зупиняє і не обмежує;
 • II квартал 2017 року. Так званий перехідний період. Протягом цього кварталу процедура припинення (блокування) працює в тестовому режимі, без фактичного припинення (блокування) таких реєстрацій. Як це буде працювати на практиці поки не зрозуміло. Хоча можна припустити, що на даному етапі випробують електронний документообіг, тобто будуть слати квитанції покупцю і продавцю (звичайно, якщо на те будуть підстави) про те, що реєстрація заблокована і вимагати надати необхідні пояснення і документи, хоча фактично блокування відбуватися не буде.
 • II півріччя 2017 року. Припинення (блокування) реєстрації ПН/РК працює повноцінно, що прямо прописано в п. 57 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.

Читайте також Мінімальна зарплата, система оплати праці та штрафи за порушення трудового законодавства. Нововведення 2017 року

Таким чином, якщо процедура припинення (блокування) запрацює на повну, то платники ПДВ, у яких це сталося, повинні чітко розуміти, що:

 • для продавця буде перериватися перебіг 365-денного терміну реєстрації ПН/РК (п. 201.10 ПКУ);
 • для покупця буде перериватися перебіг 365-денного терміну на відображення ПК (п. 198.6 ПКУ);
 • штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію (відсутність реєстрації) ПН/РК не накладаються (пп. 1201.1, 1201.2 ПКУ) до прийняття рішення про відновлення реєстрації таких ПН/РК.

Крім того, не можна обійти увагою і новий п. 56.23 ПКУ. Згідно з цим підпунктом будь-який платник ПДВ, у якого заблокували реєстрацію ПН/РК, може оскаржити рішення органу ДФС, як у судовому, так і в адміністративному порядку.

Підіб’ємо підсумок. Всі ПН/РК, які пройдуть успішну реєстрацію в єдиному реєстрі після 1 липня 2017 року будуть 100% підтверджувати право покупця на податковий кредит. Це правило тепер закріплено на законодавчому рівні в п. 201.10 ПКУ. Таким чином, будемо сподіватися, що «викошування» раніше відображеного податкового кредиту перевіряючими залишиться в минулому.

Призупинення реєстрації податкових накладних в єдиному реєстрі та бюджетне відшкодування ПДВ. Нововведення 2017
3.7 (73.33%) 3 votes

One Response to Призупинення реєстрації податкових накладних в єдиному реєстрі та бюджетне відшкодування ПДВ. Нововведення 2017

 1. Катя:

  Я так розумію, що ПН с-г товаровироників блокуватися не мало б, але на практиці в нашому фермерському господарстві заблоковано вже 4 ПН і всі підтверджуючі докумети на продукцію є. І ще питання, а може вони заблоковані тому що ми не заповнюємо колонку 11 розділу Б і податкова не бачить що це власна продукція?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.54MB/0.00099 sec