Як заповнити декларацію про майновий стан та доходи фізичних осіб 2017. Інструкція та приклад

Любов Прийма

Любов Прийма

Бухгалтер-експерт. Консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку. Чекаю на ваші питання у коментарях.

Продовжуємо тему про обов’язок декларування отриманих протягом 2016 року доходів фізичними особами — резидентами, які не зареєстровані як самозайняті особи або як фізичні особи — підприємці. Якщо ви досі сумніваєтесь чи повинні ви подавати податкову декларацію про майновий стан та доходи або звільняєтесь від цього обов’язку, то читайте цю статтю Декларація про майновий стан та доходи 2017 для фізичних осіб. Кто повинен подавати?

Зі звітами про отримані минулоріч прибутки у податковій чекають не лише громадян, які здають в оренду квартири чи авто, а й хатніх працівниць, садівників, нянь, репетиторів та будівельників, які працюють за наймом. Пропонуємо конкретний інструктаж щодо заповнення декларації про майновий стан і доходи на прикладі громадянки, яка окрім зарплати за основним місцем роботи протягом минулого року отримала також інші доходи, а які читайте далі.

Заповнення розділу про Загальні відомості

При заповненні майнової декларації за 2016 рік керуємося Інструкцією, яку викладено у новій редакції наказом МФУ від 15.09.16р. №821. У правому верхньому куті під грифом «затверджено» шапки декларації має бути зазначено «(у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року № 821)». Перевіривши правильність і чинність обраного бланку переходимо до заповнення Розділу I «Загальні відомості», який складається з 9 рядків.

Спершу, відзначаємо галочкою у відповідній клітинці тип декларації, проставляємо звітний період і заповнюємо ПІБ, ідентифікаційний код та адресу прописки. Якщо протягом 2016 або у 2017 року платник податку змінив прізвище, у рядку 3 зазначаємо спочатку нове прізвище, а в дужках – попереднє. Телефон та імейл вказуються за бажанням. Правильно зазначаємо найменування контролюючого органу, до якого звітуємо (за місцем прописки).

Читайте також Приклади розрахунку податкової соціальної пільги

У рядку 8 розділу І слід поставити позначку в клітинці «громадянин». Ця категорія обирається фізичною особою (далі – ФО), яка не зареєстрована самозайнятою особою в межах підприємницької або незалежної професійної діяльності.

Декларація заповнюється ФО самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку. Тобто, рядок 9 заповнюється тільки за наявності уповноваженої особи (а в нашому випадку такої немає).

Декларуємо доходи отримані протягом року

Припустимо, що фізична особа протягом 2016 року отримала такі доходи:

 1. Заробітна плата, оподаткована роботодавцем за основним місцем роботи, яка відповідно до довідки про отриманий дохід склала 40 тис. грн за рік.
 2. Доходи від надання власної нерухомості в оренду (без реєстрації орендодавця ФОП). Орендар – ФО — громадянин заплатив орендодавцеві 7 тис. грн.
 3. Виплата з біржі UpWork у вигляді електронних грошей (на карту Payoneer) в сумі 100 доларів, як винагорода за договором про надання послуг.

Пройдемося детальніше по кожному пункту і розставимо вищезазначені доходи у потрібні комірки. Розділ II декларації «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» містить 7 граф (колонок): код рядка, вид доходу, база оподаткування, і 4 праві колонки – це власне податки: податок на доходи фізичних осіб і військовий збір. ПДФО і ВЗ поділяються на такі, що утримані і сплачені податковим агентом, а також на ті що підлягають сплаті самостійно декларантом до 31.07.2017 р. Суми річного оподатковуваного доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платника податку, заносять у графу 3 з ПДФО і ВЗ, тобто «брудними». Рядок 10 – це підсумок сум рядків з 10.1 по 10.9.

Читайте також Податкова соціальна пільга 2017. Хто має право, як розрахувати та як отримати

Як відобразити у декларації доходи від роботодавця

Для того щоб правильно заповнити рядок 10.1 «Дохід, нарахований у формі заробітної плати, інших компенсаційних виплат або інших винагород у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами», нам необхідна інформація про вищезазначені доходи і утримані податки. Такі дані нам може бути надано роботодавцем у довідці довільної форми. В ній, крім загальної інформації про ФО (П. І. Б, ідентифікаційний код, період роботи), має бути вказано:

 • нарахований оподатковуваний дохід (помісячно та загальною сумою);
 • розмір та сума ПСП, якщо вона застосовувалася;
 • сума нарахованого та утриманого ПДФО і ВЗ.

До речі, в рамках кампанії декларування доходів громадян в Електронному кабінеті платника функціонує можливість Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді (детальніше тут sfs.gov.ua./fizichnim-osobam/vidomosti-doxid ). При цьому,  відомості за останній звітний період (квартал) надаються через 60 днів  після його закінчення.

Нехай, в довідці від нашого роботодавця зазначено, що сума сплаченого з доходів у вигляді заробітної плати ПДФО і ВЗ склала відповідно 7 200 і 600 грн. Зазначені цифри вносимо в графи 4 та 5 рядка 10.1.

Як відобразити у декларації про майновий стан доходи від здачі в оренду нерухомості

Відповідно до пп. 170.1.5 ПКУ, якщо орендар є ФО, яка не є суб’єктом господарювання, то відповідальним за нарахування та сплату ПДФО є орендодавець. При цьому такий орендодавець мав би самостійно нарахувати і сплатити податок в строк: протягом 40 календарних днів, після закінчення кварталу. Загальна сума отриманого доходу та сума сплаченого протягом звітного року ПДФО і ВЗ згідно кодексу мають відображатися у річній декларації. Але, звертаємо увагу на наступне. Форма майнової декларації не передбачає комірки, де можна було б вказати суми податків з оренди, якщо їх платити у відповідності до пп.170.1.5 , тобто поквартально на протязі звітного року. Натомість, обчислені податки є можливість вказати лише у графах 6 та 7, як такі що підлягають сплаті і будуть включені до податкового зобов’язання за підсумком декларації. У зв’язку з цим, самі фіскали у своїх багаточисленних консультаціях на цю тему наголошують: «Враховуючи те, що сума податку на доходи фізичних осіб, яка сплачується фізичною особою – орендодавцем щоквартально, не є узгодженою, (оскільки податкове зобов’язання буде вважатись узгодженим тільки на підставі річної податкової декларації), то відповідальності за порушення строків сплати не передбачено» (ЗІР 103.28). Таким чином, виконувати вимогу пп.170.1.5 не потрібно.

Читайте також Як заповнити декларацію платника єдиного податку першої та другої групи 2017

За умовами нашого прикладу, в першому півріччі 2016 р. платник податків отримав дохід від надання в оренду частини власного житлового будинку за адресою: м. Винники, вул. Щастя,33. Загальну суму доходу 7 000 грн. відображаємо у колонці 3 рядка 10.3 розділу ІІ декларації. Даний дохід обкладається ПДФО 18% і ВЗ 1,5%.

ПДФО: 7 000 грн × 18% = 1 260,00 грн. фіксуємо у графі 6 рядка 10.3, як суму, що підлягає сплаті.

ВЗ: 7 000грн × 1,5% = 105,00 грн. відображаємо у графі 7 рядка 10.3 розділу ІІ, як суму, що теж підлягає сплаті до 31.07.2017 р.

Крім того, проставляємо позначку «x» в графі 7 розділу «Відомості про власне нерухоме (рухоме) майно та/або майно, яке надається в оренду (суборенду)», де зазначаємо категорію об’єкта «2».

Як відобразити у декларації винагороду фрілансера від нерезидента

Йдеться про іноземний дохід, не пов’язаний з веденням підприємницької діяльності у вигляді грошового переказу на карту Payoneer. Фіскали у своїй консультації в ЗІР 103.02 зазначили наступне: «Якщо фізична особа отримує дохід у вигляді електронних грошей (WebMoney, UkrMoney, RBK Money, MoneXy, «Яндекс. Деньги» та інші) об`єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб у такої фізичної особи виникає у день зарахування коштів на електронний гаманець.» ФО зобов’язана самостійно включити суму такого іноземного доходу до загального річного оподатковуваного і обчислити податки (18%+1,5%) в графах 6 та 7 декларації.

Дохід, отриманий 01.12.2016 р. із США, становить 100 доларів. Курс НБУ на дату отримання 25,55 грн. Країна походження коштів (США) та назва валюти зазначаються у графі 2 рядка 10.6 розділу ІІ. Розмір доходу, перерахований у гривні (2555грн), відображаємо у графі 3 рядка 10.6.

ПДФО: 2 555 грн × 18% = 459,9 грн. вписуємо в графу 6.

ВЗ: 2 555 грн × 1,5% = 38,33 грн. — в графу 7 рядка 10.6 розділу ІІ декларації.

Читайте також Які звіти подає ФОП на єдиному податку за себе та за найманих працівників?

Заповнюємо розділ VІ податкової декларації про майновий стан та доходи

Загальну суму податкових зобов’язань платника податків з ПДФО, нараховану до сплати за результатами декларування, відображаємо у рядку 18 розділу VІ декларації. Ця сума (1 260,00 + 459,9 = 1 719,9 грн.) дорівнює графі 6 рядка 10 розділу ІІ та розраховується як сума значень рядків з 10.1 по 10.9. В нашому прикладі платник податків не скористався правом на зменшення податкових зобов’язань у зв’язку з використанням податкової знижки. Загальну суму ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету за результатами декларації (1 719,9 грн.) дублюємо у рядку 22.1 розділу VІ.

Загальну суму податкових зобов’язань з ВЗ, що підлягає сплаті за результатами декларування, відображаємо у рядку 23.1 розділу VІ декларації. Ця сума дорівнює рядку 10 в графі 7 розділу ІІ (сума значень в колонці 7 рядків 10.1 до 10.9). У нашому прикладі: 105,0 грн + 38,33 грн = 143,33 грн.

Як відобразити у декларації відомості про власне майно

Наприкінці декларації є таблиця «Відомості про власне нерухоме (рухоме) майно та/або майно, яке надається в оренду (суборенду)». У рядку 1 цієї таблички зазначаються відомості про нерухоме (рухоме) майно, що перебуває у власності платника податку станом на кінець звітного (податкового) року. Заповнюючи графу 2 даної таблички треба вказати категорію об’єкта. Кожна категорія має окремий номер, наприклад:  1 – земельні ділянки; 2 – житлові будинки; 3 – квартири тощо (під таблицею дрібним шрифтом перелічено). Вказати дані про власне рухоме та нерухоме майно треба навіть тоді, якщо громадянин використовує його лише для особистих цілей, наприклад проживання чи як засіб пересування. У файлі зі зразком заповненої декларації вписано дані про житловий будинок, частина якого здається в оренду і легковий автомобіль, який використовується ФО для власних потреб.

Приклад заповнення податкової декларації про майновий стан та доходи 2017

Приклад заповнення податкової декларації про майновий стан та доходи дивіться за цим посиланням.

При поддержке: Нужен срочный и одновременно качественный перевод документа на иностранный язык? Бюро переводов в Киеве azurit.kiev.ua выполнит перевод качественно, быстро и по приемлемым ценам. Смотрите подробности на их сайте.

Як заповнити декларацію про майновий стан та доходи фізичних осіб 2017. Інструкція та приклад
3.5 (70%) 4 votes

4 Responses to Як заповнити декларацію про майновий стан та доходи фізичних осіб 2017. Інструкція та приклад

 1. Влад:

  Дякую, пані Любове! Пройшов рік, консультація в ЗІР 103.02, про яку Ви згадали, вже не чинна. То ж як заповнювати той 10.6? У Вашому зразку зазначені США та долари — чи означає це що потрібно перелічити усі країни та усі валюти? Чи може достатньо посилатися тільки на США, оскільки штаб-квартира Payoneer знаходиться саме там?

 2. Люба Прийма:

  Отриманий дохід на картку Payoneer є предметом щорічного декларування та оподаткування за ставкою ПДФО (18%) та військовий збір 1.5%. Рядок 10.6 заповнюється у гривнях. Я б перелічила усі країни та усі валюти. Payoneer — це лише електронний рахунок. Джерелом доходу є ті хто поповнили вам картку Payoneer.

 3. Люба:

  Отриманий дохід на картку Payoneer є предметом щорічного декларування та оподаткування за ставкою ПДФО (18%) та військовий збір 1.5%. Рядок 10.6 заповнюється у гривнях. Я б перелічила усі країни та усі валюти. Payoneer — це лише електронний рахунок. Джерелом доходу є ті хто поповнили вам картку Payoneer.

 4. Володимир:

  Payoneer — українські податківці не бачуть, руки короткі

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.54MB/0.00055 sec