Приклад заповнення декларації ФОП на єдиному податку першої групи 2018

Виктор Онищенко

Виктор Онищенко

Викладач, кандидат економічних наук. Буду радий відповісти на ваші коментарі до моїх статей.

При поддержке: А у вас есть свой персональный банкир? Сайт personalbanker.com.ua вполне может выполнить эту роль. На сайте среди всего прочего представлена информация об отделениях ОТП банка в Одессе а всегда свежая информация о кредитах, депозитах, картах и других банковских продуктах.

Форма декларації зі сплати єдиного податку та строки її подання

Форма декларації для платників єдиного податку 1-ої групи така ж сама, як і для інших груп. Вони подають Податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи, затверджену наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578 (далі – декларація). Відмінність тільки у розділах, які вони заповнюють.

Декларація платниками єдиного податку першої групи подається раз на рік протягом 60 календарних днів після кінця року. Так, подати декларацію за 2017 р. необхідно до 01 березня 2018 р. включно (це четвер) (пункти  296.2 та 49.18.3 ПКУ).

Як виняток, квартальний звітний період мають платники єдиного податку першої групи, які:

  • в 2017 р. перейшли до другої або третьої групи;
  • перевищили граничний обсяг доходу, що встановлений пунктом 291.4 ПКУ (300 тис. грн);
  • перейшли на загальну систему оподаткування.

Такі фізичні особи-підприємці мають квартальний звітний період (пункт 296.5.1 ПКУ). Це значить, що відзвітувати за 2017 рік (наростаючим підсумком) їм слід не пізніше 09 лютого 2017 року.

Читайте також: Порівняльна таблиця загальної та спрощеної системи для фізичних осіб підприємців

Як і куди подати декларацію з єдиного податку

Щодо форми звітування, то платники єдиного податку не зобов’язані подавати звітність в електронному вигляді (пункт 49.4 ПКУ). В цілому є 3 способи подачі декларації до ДФС:

  • у паперовому вигляді. Подається декларація особисто підприємцем або його уповноваженою особою. У податкову слід подати 2 однакових примірники декларації. На одному з них інспектором ставиться відмітка про прийняття звіту;
  • в електронному вигляді. Для цього необхідно отримати ключі Електронного цифрового підпису (їх можна отримати зокрема безкоштовно в акредитованому центрі ДФС або за платно в системі Приват-24), надіслати звіт потрібно не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає строк поданні звітів (пункт 49.5 ПКУ);
  • поштою. Надіслати листом з описом вкладення та повідомленням про вручення не пізніше ніж за 5 календарних днів до закінчення граничного строку (пункт 49.5 ПКУ). У разі неприйняття декларації інспектор протягом 5 робочих днів із дня її отримання надсилає поштою письмову мотивовану відмову.

Підстави для відмови: неправильні дані підприємця (адреса, РНОКПП (податковий номер), група єдиного податку, помилки у прізвищі тощо), відсутність підпису підприємця, неправильне зазначення звітного періоду.

Декларація подається до ДФС за  місцем проживання відповідно до пункту 45.1 ПКУ.

Строки сплати єдиного податку для першої групи

Платники єдиного податку першої групи сплачують податок авансовим внеском не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця або авансовим внеском за весь звітний рік, але не більше ніж до кінця року (пункт 295.1 ПКУ). Нагадуємо, що ставка податку встановлюється місцевими радами. У 2018 році гранична сума єдиного податку для першої групи становить 176,20 грн/місяць, а у 2017 р. була 160,00 грн/місяць.

Читайте також: Системи оподаткування в Україні напередодні нового 2018 року

Звітна, звітна нова, уточнююча декларація: коли і як?

У заголовній частині декларації в рядку 01 проставляється позначка, яка стосується типу декларації:

Код Вид декларації Призначення
01 Звітна Якщо подається звичайна звітна декларація
02 Звітна нова Подається при виявленні помилки до закінчення строку подачі звітної декларації за поточний період.
03 Уточнююча Подається при виявленні помилки після закінчення строку подачі звітної декларації за поточний період. Така декларація має статус уточнюючого розрахунку.
04 Довідкова Подається у будь-який момент, якщо платник  єдиного податку хоче отримати від ДФС довідку про свої доходи за будь-який період. У такому випадку в полі рядка 01 декларації проставляється нестандартний період, який відмінний від кварталу чи року.

Які розділи заповнюють платники єдиного податку першої групи?

Підприємець на єдиному податку першої групи заповнює заголовну частину декларації, розділи І, ІІ та V. Розділ VI заповнюється у разі подачі уточнюючої декларації при виявленні помилки.

Заповнення розділу ІІ декларації

Рядки Як заповнювати
Заголовна частина
01 Проставляємо позначку, що відповідає типу декларації. Якщо це звичайна декларація, яка не пов’язана з виявленими помилками, то ставимо знак “˅” навпроти поля “Звичайна”.
02 Ставимо відмітку “˅”  напроти звітного періоду “рік” та заповнюємо поле “2017 року”.
03 Ставимо прочерки для всіх декларацій, крім уточнюючої.

Якщо підприємець подає уточнюючу декларацію через виявлену помилку, то в рядках 02 і 03 повинен бути проставлений той самий період, що відповідає тому, за який виправляється помилка. Наприклад, якщо в 2017 році виправляється помилка за період 2016 року, то в рядках 02 і 03 слід указати саме період 2016 року (роз’яснення ЗІР, категорія 107.01).

04-07 Проставляються відповідні реквізити органу ДФС та фізичної особи – підприємця.
Розділ І “Загальні показники підприємницької діяльності”
08 Нагадуємо, що платник єдиного податку першої групи не може мати найманих працівників, тому ставимо “0”. Взагалі тут указується чисельність працівників за той місяць звітного періоду, у якому вона була найбільшою (ЗІР, категорія 107.08).
09 Вказуємо види діяльності з кодами КВЕД по яким платник податку отримував дохід у звітному періоді (ЗІР, категорія 107.08). Нагадуємо, що платник єдиного податку першої групи може здійснювати тільки роздрібний продаж на ринках та/або надання побутових послуг населенню (перелік послуг у пункті 291.7 ПКУ). Наприклад, ремонт взутті та шкіряних виробів має код 05.23. Усі необхідні коди можна знайти в КВЕД-2010, наприклад, тут. Проте вони повинні відповідати кодам, які були зазначені при реєстрації ФОП, інакше – це порушення умов перебування на єдиному податку.
Розділ ІІ. Показники господарської діяльності для платників єдиного податку першої групи
Щомісячні авансові платежі Тут декларуються з поквартальною розбивкою щомісячні авансові внески з єдиного податку, що підлягали сплаті, а не фактично сплачені (ЗІР, категорія 107.08). Дана сума буде занесена контролюючим органом до інтегрованої картки платника, а сума перевищення (заниження) фактично сплачених авансових внесків над нарахованими буде вважатися переплатою (недоплатою) з єдиного податку. Недоплата має наслідком штрафні санкції.
01 Зазначається обсяг доходу за звітний період від здійснення господарської діяльності, який обкладається єдиним податком за фіксованою ставкою для першої групи. Його беремо з підсумкових даних графи 6 Книги обліку доходів за звітний період. Пам’ятаємо про межу 300 тис. грн для першої групи.
02 Даний рядок містить доходи, що обкладаються єдиним податком за ставкою 15 %, тобто це:

—         доходи по недозволеним для платника першої групи видам діяльності (пункти 291.4, 291.5 та 291.7 ПКУ);

—         доходи по видам діяльності, що незазначені у реєстрі платника податку;

—         доходи отримані шляхом використання заборонених форм розрахунку (негрошові розрахунки);

—         доходи, що перевищують гранично дозволений для першої групи рівень (>300 тис. грн).

У платника податку, який звітує у стандартний період протягом 60 календарних днів після закінчення року, таких доходів у даній графі бути не повинно, так як тоді має складатися квартальна декларація з 40-денним звітним періодом (пп. 296.5.1 ПК). Якщо ж такі доходи виявлені при складанні річної декларації, то доведеться вказувати їх у річній декларації та писати запізнілу заяву про перехід в іншу групу чи загальну систему оподаткування.

Розділ V.  “Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку”
08 Дублюються показники рядка 01 розділу ІІ.
09 Заповнюється тільки у разі наявності даних по рядку 02 розділу ІІ (сума доходу по графі 02 × 15%). Ставимо прочерк при відсутності даних.
10-11 Проставляються прочерки.
12 Переписуємо у разі  наявності даних значення рядка 09 або ставимо прочерк при їх відсутності.
13-14 Проставляються прочерки.

На основі даного пояснення наведено приклад заповнення в файлі Excel.

Читайте також: Як перейти на третю групу єдиного податку?

Відповідальність за неподачу

За неподання або несвоєчасне подання ФОП декларації передбачений штраф (пункт 120.1 ПКУ):

  • 170 грн за кожне неподання (несвоєчасне подання) декларації;
  • 1020 грн при повторному порушенні за несвоєчасне подання протягом року.

Також нагадуємо, що несплата авансових внесків з єдиного податку ФОП першої групи карається штрафом 50% ставки єдиного податку (пункт 122.1 ПКУ), тобто 88,10 грн у 2018 р.. Також нараховується пеня за затримку з 1-го дня після граничного строку сплати (пункти 129.1.1 ПКУ та 295.2 ПКУ). Обчислюється вона з розрахунку 120% (100% – якщо самостійно виправляєте помилку) річних облікової ставки НБУ, що діяли на день виникнення недоплати чи на день її погашення, залежно від того, яка з величин більша.

Відповідальність за помилки

Якщо декларація подана з недостовірними даними і це спричинило заниження єдиного податку, то контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов’язання (пункт 123.1 ПКУ). Однак, платників єдиного податку першої групи це мало стосується, так як вони сплачують фіксовану суму податку.

Читайте також: Які звіти подає ФОП на єдиному податку за себе та за найманих працівників?

Приклад заповнення декларації ФОП на єдиному податку першої групи 2018
3.6 (72.31%) 13 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.53MB/0.00034 sec