Податки > Різне > Прийом документів від працівника при прийомі на роботу

Прийом документів від працівника при прийомі на роботу

Розпочинаємо цикл статей з кадрової справи для бухгалтерів. Не секрет, що часто – густо бухгалтери, які займаються питаннями нарахування й виплати заробітної плати паралельно із бухгалтерськими справами займаються й кадровими питаннями. Тож розглянемо в першій статті питання прийому документів при прийнятті на роботу.

Трудові відносини з найманими працівниками повинні оформлюватися за нормами законодавства про працю. Це виключає виникнення трудових спорів та конфліктних ситуацій. Законодавство про працю регулює як порядок прийняття на роботу та звільнення з неї, так і будь-які правові відносини між підприємством і працівниками, що виникають у процесі праці.

Читайте також Нове в порядку компенсації середнього заробітку мобілізованих

Трудові відносини з працівником починаються з прийому на роботу й оформлення трудового договору. Розглянемо в першу чергу склад документів, які має надати працівник при прийомі на роботу.

Документи , які надаються працівником для оформлення на роботу

Відповідно до частини другої ст. 24 КЗпП при укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати:

 1. Паспорт або інший документ, що посвідчує особу. У законодавстві України немає загального для всіх галузей права визначення документа, що посвідчує особу. Таким чином за загальним правилом, це має бути паспорт  громадянина України. Згідно зі ст. 200 Кодексу України про адміністративні правопорушення прийняття на роботу громадян без паспортів або з недійсними паспортами тягне за собою накладення штрафу в розмірі від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів громадян.
 2. Трудову книжку, оформлену в установленому законом порядку. Без трудової книжки приймаються на роботу тільки ті особи, які працевлаштовуються вперше.

Читайте також Детально про фіксовану індексацію на прикладах

У випадках передбачених законодавством:

 1. Документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію). Подається під час влаштування на роботу, яка вимагає спеціальних знань.
 2. Документ про стан здоров’я необхідний у разі прийняття на роботу зі шкідливими або небезпечними умовами праці. Надається висновок лікаря про те, що особі не протипоказана  ця  робота та в разі прийому працівника молодше 18 років.
 3. Інші документи, зокрема:
 • військовослужбовці, звільнені із Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України та інші пред’являють військовий квиток, а призовники пред’являють приписне свідоцтво;
 • звільнені з місця відбування кримінального покарання зобов’язані пред’явити довідку про звільнення.

На підставі ст. 25 КЗпП для укладення трудового договору забороняється вимагати від осіб, які поступають на роботу, відомості про їх партійну та національну приналежність, походження, реєстрацію місця проживання  чи перебування та документи, подання яких не передбачено законодавством.

Слід пам’ятати, що згідно норм ст. 24 Кодексу законів про працю працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Читайте також Відмінності трудового договору та договору цивільно-правового характеру

Трудові відносини з працівником оформляються в такому порядку:

 1. Працівник пише заяву. Хоча в трудовому законодавстві немає норми, яка б прямо вказувала на необхідність її написання, та кожен має право на працю, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, про що буде свідчити заява.
 2. На підставі заяви працівника видається наказ про його прийняття на роботу, з яким працівник ознайомлюється під підпис . Згідно норм ст. 26 КЗпП під час укладення трудового договору угодою сторін може бути обумовлене випробування . Умова про випробувальний термін має бути зазначена в наказі про прийняття на роботу.
 3. Після видання наказу необхідно внести запис до трудової книжки не пізніше  ніж на п’ятий день. Працівник повинен ознайомитися із записом у трудовій книжці під підпис у картці П-2.
 4. Оформлюється особова картка працівника П-2, форма, якої затверджена  наказом держкомстату та Міноборони України від 25.12.2009 р.

Читайте також Приклад заповнення додатку 4 з ЄСВ при застосуванні понижуючого коефіцієнту

Так, в цій статті ми коротко оглянули, що, як і коли має бути оформлено, які документи мають бути надані при прийнятті працівника на роботу. В наступних статтях автор ознайомить Вас більш докладно з кожним із цих пунктів, а саме в найближчій публікації буде розглянуто питання трудових договорів та їх оформлення.

Науковий редактор, консультант прямої лінії  журналу «Заработная плата»

Казначей Галина

При поддержке: Ни для кого не секрет, что в подавляющем большинстве случаев налоговая служба выносит решения незаконно. В этом случае нужен профессиональный адвокат по налогам. Оспаривание решений налоговой службы уже давно переросло в отдельную отрасль права, поэтому такие дела нужно доверять адвокатам, специализирующимся на налоговых спорах.

Прийом документів від працівника при прийомі на роботу
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.92MB/0.00076 sec