Причини відмови у видачі кредиту

На жаль в суворих реаліях повсякденного життя більшість з нас часто стикається з браком грошових коштів. І якщо з оплатою комунальних послуг, купівлею продуктів та одягу, середня українська сім’я справляється без проблем, то придбання великої побутової техніки, автомобіля або житла, у більшості викликає великі труднощі. Вихід один — звернутися до фінансової установи (банк, кредитна спілка тощо) з проханням надати кредит.

Визначившись з метою отримання кредитних коштів, кожен з нас сподівається на позитивне вирішення питання в кредитній установі. Про те, як знизити ризик відмови у видачі кредиту спробуємо розібратися в даній публікації.

Процедура отримання кредиту і необхідні документи

Незалежно від того який з видів кредиту ( споживчий або грошовий ) буде необхідний позичальнику, фінансова установа обов’язково попросить його заповнити спеціальну анкету і надати супутні їй документи (їх копії). У кожній установі існує свій обов’язковий перелік документів ( їх копій), необхідних для отримання кредиту. У будь-якому випадку обов’язково необхідно буде надати:

• Паспорт громадянина України (оригінал та ксерокопію ).

• Довідку про присвоєння йому індивідуального ідентифікаційного коду (оригінал і ксерокопію ).

• Довідка з місця роботи позичальника про нараховані та виплачені доходи.

Від того наскільки правдивою буде інформація у наданих документах і заповненій анкеті безпосередньо залежить те, яке рішення прийме кредитор.

Перевірка правдивості інформації в анкеті позичальника

Надані документи як правило перевіряють дві структурних установи банку. Це, насамперед, служба безпеки і кредитний відділ.

У службах безпеки банків, як правило, працюють відставники МВС, СБУ і МО. Тому, коли до них потрапляє кредитна анкета, то вони займаються перевіркою того, чи знаходиться позичальник в розшуку або під слідством, де він працює, де зареєстрований і постійно проживає, чи є у позичальника вже існуючий кредит, оформлений в іншому місці, чи має він яке або майно, зареєстроване в державних органах ( наприклад, автомобіль в ДАІ або квартира в органах замінили БТІ). Якщо яка небудь інформація, яку вказав позичальник у своїй анкеті не підтвердиться або навпаки буде неповною, то це означатиме фактично безапеляційну відмову у видачі кредиту. У цьому випадку потрібно припинити робити спроби взяти кредит в цьому місці.

Кредитний відділ — навпаки, більше буде цікавити докази того, що позичальник в змозі обслуговувати взятий кредит, тобто виплачувати тіло кредиту та погашати відсотки. Фахівці цього відділу оцінюватимуть з якою ймовірністю позичальник зможе робити регулярні платежі за кредитним договором. Якщо якісь з наданих документів не влаштують кредитний відділ, то вони можуть піти на компроміс з позичальником, все залежить від того яка політика щодо потенційних позичальників проводиться в цій установі.

Загальні причини відмови у видачі кредиту

У кожній кредитній установі по різному оцінюють кредитні можливості позичальника, тому неможливо на 100 % передбачити всі причини, за якими можливо отримати відмову в кредиті, однак є загальні моменти, на які звертає увагу все. Розглянемо їх по порядку:

1. Найголовніше — це рівень доходів, які отримує позичальник. Бажано щоб всі доходи, які отримує позичальник, були оформлені офіційними документами або позичальник міг довести фактичне отримання цих доходів (йдеться про зарплату в конверті та інших подібних виплатах ). Фахівці кредитора звертають особливу увагу на те, щоб сума щомісячного платежу по можливому кредиту не перевищувала 40-50% від сукупного доходу позичальника. Якщо щомісячний платіж буде перевищувати цей рубіж, отримання кредиту буде проблематичним або залишиться на розсуд спеціаліста, який розглядає анкету позичальника.

2. Наступна причина — це надання неправдивої або неповної інформації в анкеті позичальника.

3. Ще однією з важливих причин невидачі кредиту може послужити негативна кредитна історія позичальника. Тут фахівці звертають увагу на те, чи були у позичальника кредити в минулому і як він їх погашав. Якщо минулого позичальник не вчасно гасив кредит, або це робилося в судовому порядку, то ймовірність отримання нового кредиту малоймовірна. Навпаки, якщо у кредитора позитивна кредитна історія, то це послужить додатковим аргументом на користь позитивного рішення питання про надання кредиту.

4. Незважаючи на те, що в рекламних проспектах банків говориться про те, що кредити видаються всім бажаючим у віці від 18 до 70 років, вік позичальника теж може вплинути на те яке рішення буде прийнято кредитором. Якщо мова йде про довгострокове кредитування на купівлю житла або автомобіля, то чим молодші потенційний позичальник, тим більше у нього шансів отримати кредит.

5. У випадках, коли кредит видається під заставу якогось майна, то його маленька ліквідність, тобто можливість вільного продажу в короткий термін може негативно позначитися на рішенні кредитора. Як приклад можна привести житлові квартири на вторинному ринку нерухомості, термін експлуатації яких перевищує 40 років і пр.

6. Дуже важливо, щоб всі документи, які надає позичальник кредитору відповідали нормам чинного законодавства. Прикладом тут може служити паспорт громадянина України, в якому не вклеєна фотографія за віком. Даний документ за законами України не є дійсним і не може підтверджувати особу позичальника.

Інші фактори, які впливають на прийняття рішення кредитором

Крім цього переліку існує ще дуже багато дрібних суб’єктивних причин, які прямо не залежать від позичальника. Однак наявність або відсутність тих чи інших з них можуть допомогти або навпаки ускладнити процес отримання кредиту. До них можна віднести:

• Якщо у позичальника є картка того банку в який він звернувся (для отримання зарплати, пенсії), то кредит йому отримати буде легше.

• Сімейний стан позичальника. Природно чим менше у позичальника утриманців, тим легше йому отримати кредит.

• Суттєвим моментом може бути утворення позичальника. Більш охоче кредити надаються людям з вищою освітою або мають відношення до фінансової сфери діяльності.

• Багато фахівців звертають увагу на те, яку посаду займає позичальник і як довго він працює на останньому місці роботи.

У висновку, хотілося б акцентувати увагу потенційних позичальників на те, що абсолютного переліку причин відмови у видачі кредиту не існує в природі, хоча основні моменти на які слід звернути увагу ми розкрили.

P.S. Вас пугает нестабильная ситуация в стране и вы думаете, куда вложить ваши сбережения? Как насчет компании mmcis mmcis index top 20 — новое слово в инвестировании.

Причини відмови у видачі кредиту
4 (80%) 1 vote

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *