Постанова КМУ №526 від 13.06.2012. Індексація заробітної плати за новими правилами

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

індексація заробітної плати21 червня 2012 року набрала чинності Постанова КМУ від 13 червня 2012 №526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення», яка дуже сильно ускладнила життя бухгалтерам підприємств. Вказаним документом були внесені зміни у «Порядок проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 №1078.

Постанова набрала чинності 21 червня 2012 року, а статтю я пишу лише тепер. Чи не занадто пізно? Краще пізно ніж ніколи. Тим більше я дуже довго готував просто багатенну тему про індексацію на форумі. Її можна почитати тут Індексація заробітної плати. Розрахунок, приклади, коефіцієнти, поріг індексації, базовий місяць та все все все. Там можна знайти багато відповідей на основні питання, які виникають під час здійснення індексації заробітної плати.

Серед всіх змін, яких зазнав порядок індексації заробітної плати, безперечно, слід виділити значне ускладнення механізму індексації при підвищенні заробітної плати, що спричинило зміну порядку визначення базового місяця.

Індексація при підвищенні заробітної плати. Як було раніше?

Раніше, при підвищенні заробітної плати все було дуже і дуже просто. Якщо сума, на яку збільшувалася заробітна плата, не перевищувала суму індексації, яка мала нараховуватися у місяці підвищення, індексація продовжувала проводитися у загальному порядку.

Якщо сума, на яку збільшувалася заробітна плата, перевищувала суму індексації, яка мала нараховуватися у місяці підвищення, місяць підвищення становився базовим, тобто у ньому не проводилася індексація, а індекс споживчих цін наростаючим підсумком починав розраховуватися з наступного місяця.

Раніше, бухгалтерам достатньо було пам’ятати ці два простеньких правила. Тепер все стало набагато складніше. Якщо коротко, то тепер кожен місяць, в якому відбулося підвищення заробітної плати, незалежно від суми підвищення, вважається базовим. Але, з цього місяця, проведення індексації становиться дуже складною та цікавою процедурою. Про що саме йде мова, розглянемо далі.

Читайте також Простий приклад розрахунку індексації заробітної плати для України

Індексація при підвищенні заробітної плати. Як стало тепер

Зміна, яка нас цікавить, міститься у третьому абзаці пункту 5 Постанови №1078. Він викладений у новій редакції:

У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.

Приклад проведення індексації при підвищенні заробітної плати наведено у додатку 4 до Порядку. Спробую розглянути цей приклад детально.

Заробітна плата за вересень 2011, з урахуванням індексації, складає 1247,04 грн. З них: зарплата 1200 грн., індексація 47,04 грн. (Хоч у Порядку про це ані слова, але я від себе дещо додам. Як я зрозумів, у цьому прикладі, у липні 2011 року індекс споживчих цін наростаючим підсумком не перевищує поріг індексації, тобто права на збільшення індексації у вересні не виникає. Сума індексації така сама, як і в попередньому місяці. А ось якщо у липні буде перевищено поріг індексації, тобто сума 47,04 грн. буде збільшуватися з урахуванням нового коефіцієнту, то розрахунок доходу працівника буде мати дещо інший вигляд. Приклад такого розрахунку також наведений у прикладі у оновленому Порядку №1078. Його буде розглянуто трохи нижче).

У вересні відбувається підвищення заробітної плати на 36 грн.

Читайте також Індексація зарплати за травень 2014. Приклад

З урахуванням нових змін до порядку проведення індексації №1078, заробітна плата за вересень 2011 року складатиме 1247,04 грн. З них: заробітна плата 1236 грн. (1200 + 36); а також різниця між сумою індексації та сумою підвищення — 11,04 грн. Будемо називати цю суму фіксована індексація.

Вересень стає базовим місяцем, а індекс споживчих цін наростаючим підсумком починає розраховуватися з наступного місяця, тобто з жовтня 2011 року.

А що робити з різницею між індексацією та сумою підвищення?

11,04 грн. фіксується та виплачується в такому розмірі до наступного підвищення заробітної плати. При цьому, ця фіксована величина у 11,04 грн. буде виплачуватися до тих пір, поки сума підвищення (за один раз) її не перевищить. Якщо сума підвищення заробітної плати (за один раз) буде меншою, то ця фіксована величина повинна буде виплачуватися і надалі.

Наприклад. У грудні 2011 року заробітна плата збільшилася на 10 грн. Дохід працівника за грудень 2011 року становитиме 1257,04 грн., з яких: заробітна плата 1246 грн. (1236+10) та фіксована величина 11,04 грн. (фіксована величина залишається, оскільки вона є більшою ніж сума підвищення зарплати). Оскільки відбулося підвищення зарплати, грудень 2011 року становиться базовим місяцем. Нагадаю, що базовим місяцем тепер становиться місяць, в якому відбулося підвищення зарплати, незалежно від суми такого підвищення.

Приклад від мене. Заробітна плата у січні 2012 року підвищується на 5 грн., що є меншим ніж фіксована величина 11,04 грн, яка тягнеться з вересня 2011 року. Але сума підвищення за два місяці (10+5=15) буде більшою ніж фіксована величина 11,04 грн. В цьому випадку дохід працівника розраховується так само, як і в грудні 2011 року, оскільки для того, щоб убрати фіксовану індексацію в розмірі 11,04 грн. заробітну плату треба підвищити на суму більшу за 11,04 грн. за один раз.

Читайте також Як вести облік заробітної плати у підприємців. Приклади заповнення відомості нарахування заробітної плати та табелю робочого часу

Я вважаю, що у прикладі, який наведений у порядку не сказано про те, що у жовтні 2011 року (місяць, наступний за базовим вереснем) не відбулося перевищення порогу індексації, тобто індекс споживчих цін становив менше ніж 101%. Якщо б у жовтні 2011 року індекс інфляції склав би, наприклад, 101,2% розрахунок доходу працівника за грудень 2011 року мав би дещо інший вигляд. Власне, про цей випадок, у прикладі наведеному у Порядку №1078 йдеться далі.

Приклад розрахунку доходу у разі підвищення доходу та набуття права на індексацію в одному місяці

З приводу цього випадку Порядок №1078 дає нам вказівки: «У разі коли на момент чергового підвищення заробітної плати настає право на проведення індексації і сума індексації буде більшою, ніж сума підвищення заробітної плати, необхідно здійснити підвищення заробітної плати, зберегти раніше зафіксовану суму індексації та додати суму індексації за травень, визначену з урахуванням чергового підвищення заробітної плати.»

Наприклад. У травні 2012 року заробітна плата збільшується на 10 грн. У травні настає право на проведення індексації. Сума індексації 16,8 грн. Дохід працівника за травень складатиме 1273,84 грн., з яких: 1256 – заробітна плата (1246+10); 11,04 – фіксована сума індексації, яка тягнеться з вересня 2011 року; 6,80 грн. – сума індексації за травень за мінусом суми підвищення заробітної плати (16,8-10). Травень становиться базовим місяцем.

Розрахунок індексу споживчих цін наростаючим підсумком починає проводитися з наступного місяця. Але тепер наша фіксована величина індексації збільшується та складає 11,04+6,80=17,84 грн. Ця фіксована індексація зникне тільки у разі підвищення заробітної плати (за один раз) на суму, яка її перевищить.

Далі у оновленому Порядку №1078 наводиться приклад, коли підвищення заробітної плати буде більшим ніж сума індексації за травень. Тут все просто. В цьому разі індексація за травень не виплачується.

Читайте також Індексація зарплати

Розрахунок індексу споживчих цін наростаючим підсумком для новоприйнятих працівників

Пункт 10-1 Порядку №1078 доповнено двома абзацами, один з яких дає нам наступну вказівку: «Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.».».

До вступу в силу Постанови №526, місяць прийняття працівника на роботу вважався базовим та індекс споживчих цін наростаючим підсумком починав розраховуватися лише з наступного місяця. У разі перевищення у наступному місяці порогу індексації, заробітна плата новоприйнятого працівника починала індексуватися у четвертому місяці його роботи. Відповідно, тепер, у разі перевищення порогу індексації у місяці оформлення на роботу, заробітна плата буде індексуватися вже у третьому місяці роботи.

Чи можливо тепер дати визначення терміну «базовий місяць»?

До вступу в силу Постанови №526, я би дав терміну базовий місяць приблизно наступне визначення:

Базовий місяць – місяць, за який не проводиться індексація. Індекс споживчих цін наростаючим підсумком починає розраховуватися з місяця, наступного за базовим. Базовим місяцем вважається місяць, у якому підвищено заробітну плату (сума підвищення повинна перевищувати суму індексації за цей місяць) або місяць оформлення працівника на роботу.

Тепер, індексація у базовому місяці (при підвищенні заробітної плати) може нараховуватися у разі якщо сума підвищення буде меншою ніж індексація. Чи вважається місяць оформлення працівника на роботу базовим місяцем? Думаю, що так, але в такому випадку індекс споживчих цін наростаючим підсумком починає розраховуватися вже з першого місяця роботи, тобто з базового, а не з наступного. Також тепер базовим місяцем буде вважатися будь який місяць, у якому збільшено заробітну плату (незалежно від суми збільшення).

Саме тому, після вступу в силу Постанови №526 я, наприклад, не можу дати більш менш конкретне визначення терміну «базовий місяць».

Читайте також Нарахування та відрахування із заробітної плати. Як їх порахувати?

Висновок

Як бачимо, дуже великі проблеми бухгалтерам буде доставляти фіксована величина індексації, яка буде тягнутися до наступного збільшення заробітної плати, яка її перевищить. Як цього уникнути? Дуже просто, проводити підвищення заробітної плати на суму більшу, ніж сума індексації. Нажаль, такі рішення не приймаються у бухгалтерії.

Поки залишаються нез’ясованими багато питань, які приходять на думку під час аналізу додатку 4 у оновленому Порядку №1078. Як приклад, можна навести питання: «Як рахуватиметься дохід працівника у травні 2012 року у разі підвищення заробітної плати не на 30, а на 20 грн.?». Таких питань багато, але я не хочу лізти у дебрі, бо ітак занадто багато написав. Тому, чекаємо офіційних роз’яснень Мінпраці.

Поки що, за даними Держстату в України спостерігається просто мізерна інфляція, а в деяких місяцях навіть дефляція. Хоч ті, хто ходять у магазини або на ринок з цим наврядчи погодяться, але, як то кажуть – «статистика річ уперта» або «проти статистики не попреш». Але все одно, колись настане момент, коли індекс споживчих цін наростаючим підсумком перевищить поріг індексації та бухгалтерам доведеться індексувати заробітну плату за новими правилами.

Бажаю всім бухгалтерам величезного терпіння та легкої індексації.

Постанова КМУ №526 від 13.06.2012. Індексація заробітної плати за новими правилами
Оцініть статтю

94 Responses to Постанова КМУ №526 від 13.06.2012. Індексація заробітної плати за новими правилами

 1. оксана:

  А ЯК БУТИ ,КОЛИ ІНДЕКСАЦІЯ НАРАХОВУВАЛАСЯ НА ФАКТИЧНУ З/П,

  ТОБТО ,КОЛИ З/П МЕНЬШЕ ПРОЖИТКОВУГО МІНІМУМУ НАПР.500 ГРН

  ,РАНІШЕ ЦІ 500 ГРН ПРОСТО МНОЖИЛИ НА ПОЦЕНТ ІНДЕКСАЦІЇ І ВСЕ,

  ЩО РОБИТИ У ТАКИХ ВИПАДКАХ ТЕПЕР?

  І ЩО РОБИТИ КОЛИ ВІДПРАЦЬОВАНИЙ НАПР.1 РОБ,Д І З/П СКЛАДАЄ НАПР.50 ГРН?

 2. Світлана:

  Дуже важко тепер рахувати індексацію заробітної плати за новими правилами . Може уряд внесе зміни ,щоб для бухгалтерів було легше, бо я як бухгалтер нічого не розумію.

  • Светлана:

   Підскажіть будь ласка, якщо працівнику нараховували доплату ,яка має певний період з жовтня 2014 року по квітень 2015 року.Індексацію нарахували коли настало право. Доплата з травня не буде нараховуватися, як нарахувати індексацію в травні? який базовий місяць?

 3. Оксана, в цьому випадку нічого не змінилося. Змінився лише порядок індексації при підвищенні заробітної плати.
  Для індексації не важливо, скільки робочих днів у місяці відпрацював робітник. Вона повинна все одно нараховуватися у випадку дотримання інших умов для виникнення на неї права.
  Світлана, думаю, що зміни вноситися вже не будуть. Ці зміни готувалися досить довго. Хоч вони і дуже сильно ускладнили порядок нарахування індексації, але, на мою думку, вони врегулювали певні несправедливі моменти, які були у старому порядку.

 4. Олександра:

  Дякую за побажання величезного терпіння при нарахуванні індексації. Якщо в липні 2012р працівникам встановлено (до кінця року) надбавку за високі досягнення в праці, розмір якої не перевищує рівень індексації, чи вважається це підвищенням, і чи потрібно зменшувати індексацію на цю суму.

 5. Сергій:

  На даний момент виплачується індексація 380 грн, чи можна назвати цю сумму фіксованою сумою індексації? Якщо наступне підвищення зарплати 10 грн і настає право на проведення індексації — 15 грн, якою буде сума індексації 385 грн чи 5 грн? Базовий місяць встановлюється з кожним підвищенням зарплати, що відбувається з індексацією 380 грн, якщо вона не є фіксованою?

 6. Олександра, орієнтуємося на те, чи є ця надбавка постійної та чи буде вона у майбітньому постійної складовою заробітної плати. Якщо надбавка встановлено лише до кінця року, то вона не є постійною. Відповідно, це підвищення не рахується як базовий місяць та воно не зменшує суму індексації.
  Сергій, якщо заробітна плата підвищиться, то сума індексації буде дорівнювати 385 грн. та стане фіксованою величиною.

 7. Анна:

  Здравствуйте, огромное Вам спасибо за вашу статью, она на многое открыла мне глаза! Вот только я не могу понять, у нас девочка работает с 01.09.2010 года, она еще ни разу не получала индексацию, вот рассчитав сумму повышения з/пл в сентябре месяце (составило 9 грн.), не могу понять какую величину индексации к ней применять, для того чтобы понять положено ли ей уже первая выплата индексации или нет? За ранее благодарю Вас за помощь!

 8. Олександра:

  Яким чином можна визначити чи надбавка постійна складова, якщо в 2012р вона буде виплачуватися 6 місяців підряд, а яким буде кошторис у 2013 році нам невідомо. А якщо надбавка в липні 2012р перевищить рівень індексації, то вона зникає?

 9. олеся:

  заробітна плата на 01.07.2012р становить 2190(підвищення у сімі 23 грн) Індексація за липень 380,19 грн.Чи буде сума фіксованої індексації357,19грн?

 10. Анна, а чому вона у вас жодного разу не отримувала індексацію? Якщо вона була прийнята у вересні 2010 року, то у неї коефіцієнт індексації за липень складає вже 7.60%
  Олександра, так, якщо надбавка перевищить індексацію, то індексація зникає. Перевищення повинно здійснитися за один раз. Чи вважати цю надбавку постійною складовою чи ні, це вже ваше рішення. Але слід пам’ятати, що при зменшенні зарплати місяць не буде вважатися базовим, а фіксована сума індексації не зменшиться.
  олеся, буде.

 11. Анна:

  При расчете главным бухгалтером, было принято решение что ей не положена индексация. Так как при ее расчете сумма повышения з/пл превышала сумму индексации, и ее базовый месяц постоянно менялся, в связи с повышением з/пл. На данный момент у нее заработная плата равняется 1235 грн. Положена ли ей индексация? Если она была положена еще в 2010году необходимо ли делать до начисления этой суммы?

 12. Анастасія:

  Добрій день! якщо з 1 липня 2012 року заробітна плата працівника підвищілась за рахунок підвищення мінімальної з/п на 14,40 а базовий місяць лютий 2008 року індексація у цоьму місяці має бути (1102*50,2/100 =553,20) а за новими правилами я повинна від 553,20-14,40=538,80 то це буде індексація у липні? А 14, 40 являється фіксованою суммою до слідуючого підвищення мінімальної зарплати???

 13. Анна:

  И как это можно доказать главному бухгалтеру, что ей необходимо до начислить, или хотя бы начать производить начисление индексации? Заранее спасибо!!!

 14. Ольга:

  1. як нарахувати суму індексації, якщо у липні 2012р. немає жодного відпрацьованого дня? (перебуває у відпустці).
  2. як нарахувати суму індексації у серпні, якщо буде нараховано зарплату за серпень, оплату за лікарняним та проведено перерахунок зарплати за липень по уточненню робочого часу за липень?
  3. а якщо у липні здійснено перерахунок зарплати за червень2012р.-як розрахувати суму індексації у липні?

 15. Ольга:

  ми отримали телефонну відповідь від Департаменту стратегічного планування Мінсоцполітики, що розрахунок фіксованої суми індексації проводити пропорційно відпрацьованим дням. письмової відповіді не отримали, а зарплати необхідно вже виплатити-ми бюджетна організація. як бути в цьому випадку? на Вашу думку, чи необхідно оформити наказ про нарахування індексації за липень 2012р. у серпні після вияснення всіх нюансів проведення індексації?

 16. Лєна:

  Добрий день, колеги!Дякую за хоч якусь інформацію на рахунок змін.Олексію,не зовсім зрозуміло Ваш коментар від 18.07.2012 року:для індексації не важливо, скільки робочих днів у місяці відпрацював робітник. Вона повинна все одно нараховуватися у випадку дотримання інших умов для виникнення на неї права.Ситуація:працівник із 30.07.2012 року по 07.09.2012 року у відпустці-відпрацьованих днів серпня немає, базова індексація-404,43 грн.Буде її нараховано у серпні чи ні?Видавництво «Фактор»зокрема,спираючись на коментований лист без номера і дати Мінсоцполітики наголошує:»у місяці, в якому працівник працював не повністю(відпустка,хвороба), фіксована сума індексації виплачується йому в повному розмірі незалежно від відпрацьованого часу». Прокоментуйте будь-ласка.

 17. Анна, ви не написали, який зараз у цієї працівниці базовий місяць. Напишіть базовий місяць, тоді можна буде щось сказати.
  Анастасія, фіксована сума — це 538,80, а 14,4 це підвищення заробітної плати. Тепер 538,80 фіксується до наступного підвищення заробітної плати.
  Ольга, з позиції Мінпраці, відпускні та інші виплати, які визначаються виходячи з розміру середньої заробітної плати не індексуються, оскільки при їх розрахунку вже була врахована індексація.
  Ольга та Лєна, спірна ситуація. Але завжди можна зробити перерахунок. Чекаємо роз’яснень мінпраці.

 18. Анна:

  Просто я не могу понять какой у нее базовый месяц будет, если она пришла в сентябре 2010 г. на должность экономиста 7 разряд для расчета з/пл. Какой у нее сейчас должен быть базовый месяц? Благодарю за понимание и полученные ответы!

 19. Татьяна:

  Мене теж цікавить,як виплатити фіксовану суму індексації,якщо відпрацьовано неповний місяць.Зрозуміло, що індексується лише заробітна плата за фактично відпрацьований час, а як бути якщо з 20 роб.днів відпрацьовано лише 5?*?Дякую!!

 20. Валентина:

  До Олексія. Ми щокварталу підвищували зарплату всім працівниками десь на 100-200грн, індексацію не нараховували. Останнє підвищення зарплати відбулось у квітні 2012р. Оскільки поріг індексації до сьогодні не перевищено, нараховувати індексацію до липня не треба було, правильно ? З 01.07. знову підвищуємо оклади на 100грн, цей місяць, відповідно, стає базовим. Питання:- з чим порівнювати у липні суму підвищення зарплати, чи її, зрештою таки нема з чим порівнювати, бо індексація не нараховувалась. Я правильно думаю, чи десь є помилка? Буду вдячна за відповідь.

 21. Vika:

  Ув. специалисты в бух. деле, прошу подсказать, у нас 2 работника. у них базовым месяц идет июнь 2011. До июля индексация не должна была проводится. З-пл по 1100,00 грн., при этом один был в отпуске в июле, отработав 4 дня до отпуска. Каковы должны быть мои действия в отношении индексации з/пл и самой з-пл (повышать ее, на сколько или пока оставить на таком уровне)? Спасибо.

 22. Саніта:

  Велике дякую за статтю:)
  Але є питання:Як рахувати індексацію тим працівникам,які були індексовані до цього нового введення,але в них індексація злетіла в січні 2012 року через підвищення зарплати…тоді ж не рахувалася фіксована сума…,в зарплату входила сума індексації,індекс- 34,50,то коли настане право на індексацію на цього працівника,суму індексації рахувати на цей же індекс?блін багато так питань…..підкажіть буль ласка,хоч на які можете бо голову ламаю

 23. Алексей Алексей:

  Если кто не знает, то Минсоцполитики высказался по поводу начисления фиксированной суммы индексации в случае отработки неполного рабочего месяца. Обсуждаем здесь http://forum.byhgalter.com/indeksaciya-zarobitnoi-plati-rozrahunok-prikladi-koeficienti-porig-indeksacii-bazoviy-misyac-ta-vse-vse-vse-t150.html

 24. Світлана:

  Доброго дня. Хочу запитати як нараховувати індексацію на заробітну плату державним службовцям, коли останнє підвищення з/ плати було 01.06.2009 року.

 25. Андреа:

  Добрий день. Подивіться, будь ласка, чи правильно розрахована індексація. Дякую за увагу.
  В червні у працівника з/п 1693,12 (1094-оклад, 90-ранг, 10%-вислуга, 30%-інтенсивність) + 549,19 індекс. (баз.міс.02.2008)
  У липні за рахунок підвищення прож.мін., підвищилась і з/п на 11,44 грн. 1704,56 (1102+90+10%+30%) + 541,76 індекс. (553,20-11,44). 541,76 є фіксованою сумою.
  У серпні, вересні з/п без змін + фінсована сума індексації 541,76 (якщо всі дні пророблені, якщі ні, ділиться пропорційно)
  У жовтні знову підв.прож.мін. та сума з/п збільшилась на 22,88 грн. 1727,44 (1118+90+10%+30%). Як визначити суму індексації?

 26. Татьяна:

  Доброго дня! Підкажіть, будь-ласка, якщо індексація не проводилась і не виплачувалась колишнім бухгалтером. Як мені тепер правильно виплатити.

 27. Юлия:

  Добрый день! Подскажите пожалуйста, как считать индексацию работнику, уволенному 26.08.2012 г. (по собственному желанию) и принятому на эту же должность 03.09.2012 г. (До этого проработавшему 8 лет)?

 28. ВАЛЕНТИНА:

  Добрий день! підскажіть будь ласка щодо питання: чи входить при визначенні суми грошового доходу премія? якщо нараховано в серпні місяці премія більша за суму індексанції, чи вважається це підвищенням заробітної плати,чи виплачується індексація ?

 29. Алина:

  Подскажите пожалуйста, я проработала в госслужбе с 2005 года, мне платили индексацию, в 2009 году я ушла в декретный отпуск по уходу за ребенком до 3х лет.Прежде чем выйти на работу я проконсультировалась сохраняется ли за мной индексация-сказали что да..Вот в сентябре я вышла на работу, но индексацию мне отменили, бухгалтер нашей организации ответила мне, что в связи с новым положением КМУ №526 від 13.06.2012. Но бухгалтер другой организации сказала, что мне положена индексация..Подскажите кто прав?И если щас индексация мне не положена, то с какого момента она начнет мне начислятся? Зарание спасибо.

 30. евгения:

  Добрый день!Меня интересует такой вопрос…насчет индексации..у меня рабочего стажа 6 лет:2года поработала,ушла на 2 года в декрет.после декрета работаю уже 2 года.должна ли у меня быть индексация?Сейчас выплачивают только надбавку 20 % мой оклад 1396,00(Восп спец 9раз)

 31. Павло:

  Усім доброго дня! Всю цю індексацію відчув на власній шкурі. Працюю викладачем в університеті. В серпні отримав диплом кандидата наук і поніс його у відділ кадрів. Там написав заяву на призначення надбавки 15% до окладу від моменту затвердження диплому міністерством (лютий 2012). Прикинув, має набігти 1500 грн. Сиджу і чекаю, а гроші не приходять. Іду в бухгалтерію і беру роздруківку зарплатні. Читаю і волосся стає дибом. Є усі мої надбавки (приблизно по 350 грн/міс) і одночасно індексація зі знаком «-«. Зауважу, що сума від’ємної індексації перевищує суму надбавки за кандидата!!! Виходить, що якби я не подав заяви на доплату, то отримав би більше грошей!!! Парадокс!!!!
  Підкажіть, будь ласка, чи варто сперечатися із бухгалтерами?

  P.S. Як можна жити у державі із такими законами?

 32. Сергій:

  Андреа 7th Сентябрь 2012 в 1:26 пп: сума індексаціїї становитиме 541,76 і буде тягнутися до тих пір, поки розмір підвищення за один раз буде більше 541,76. Але базовий місяць вже жовтень і розрахунок індексу споживчих цін наростаючим підсумком проводиться з листопада місяця, що і є головним плюсом нових правил.

  Юлия 20th Сентябрь 2012 в 12:23 пп: як новоприйнятому робітнику, базовий місяць вересень, розрахунок індексу споживчих цін наростаючим підсумком проводиться з вересня місяця.

  ВАЛЕНТИНА 26th Сентябрь 2012 в 8:54 дп: якщо премія була разова, або кожен місяць різна — це не вважається підвищенням зарплати.

  Алина 27th Сентябрь 2012 в 6:41 пп: якщо у вас зарез оклад такий самий, який був на момент початку декрету, то індексація повина бути.

  евгения 3rd Октябрь 2012 в 5:26 пп: залежить від того коли саме вам встановили оклад 1396 і надбавку 20%

 33. Наталия:

  Бюджетна організація реформовано(ліквідована і створена як правонаступник) в грудні 2011 року. До цього базовим місяцем вважався лютий 2008 року як останній місяць підвищення окладів. В новостворенній організації оклади залишилися на тому ж рівні (лютий 2008 року), який місяць вважати базовим з січня 2012 року( лютий 2008 року чи грудень 2011 року?

 34. Анастасия:

  Скажите я правильно понимаю у меня на предприятии фиксированая сума индексации с 1 июля 2012 року 538,80 грн, с 1 октября 2012 года зарплата опять увиличится на 22,88грн., увиличение з/п не превышает фиксированую суму индексации, значит сума в 538,80 выплачивается и дальше?

 35. Андреа:

  Дякую за відповідь. У мене ще таке питання: Ті держслужбовці, у яких в липні не було ніяких змін, і базовим залишається лютий 2008 року (індекс 50,2%) – їх теж ділити на пророблені дні, чи вони рахуються по старому?

 36. Андреа:

  Сергій, стосовно питання Аліни про декретчиків, оклад міг не змінитися тільки у заступників або начальників. Так як оклад спеціалістів різних категорій встановлено на рівні мінімальної з/п, то зараз змінюється кожні 3 місяці. У мене в минулому місяці вишли двоє декретчиць, які пішли в декрет ще В 2006 році. Як визначити їхній базовий?

 37. Лєна:

  Колеги, всім привіт! Мінсоцполітики листом від 06.08.2012 №169/20/137-12 коментує, що виплати, які проводяться виходячи із середньої ЗП , індексації не підлягають….все зрозуміло…Працівник, що відбував на протязі місяця у службове відрядження…і служив так би мовити установі вірою і правдою втрачає левову частку індексації?…Адже дні відрядження не рахуються відпрацьованими згідно табелю робочого часу…і за час відрядження він отримає середньоденний заробіток…а індексацію буде нараховано пропорційно робочим дням.Де справедливість?)

 38. Наталя:

  Добрий день! Скажіть будь ласка чи треба нараховувати індексацію заробітнох плати в листопаді 2012р.,коли підвищення з/плати було з 01.07.2012р. Оклад становить 1120 грн. З 01.10.2012р. з/плату не підвищували. Дякую!

 39. оксана:

  Будь ласка, поясніть!!!Працюю методистом ВНЗ (оклад 1498), крім того за сумісництвом — 0,5 ставки асистента. Маю доплату за педстаж та надбавку пед працівникам. До вересня нараховували індексацію. З листопада — перестали. Хіба сумісництво — це підвищення зарплати???? Поясніть, будьте добрі!!!

 40. Ирина:

  Добрий день! Підкажіть будь ласка, якщо робітник працював на підприємстві з 15.05.2012 року по строковому трудовому договору, а з 30.08.2012 року прийнятий на держслужбу на постійне місце роботи — чи має він право на індексацію? Буду вдячна за відповідь.

 41. НАТАША:

  Підкажіть, будь ласка, працівник виходить з декретної відпустки в січні 2013 року, до декрета був базовий — жовтень 2008, чи буде платитися фіксована індексація в розмірі 367,19

 42. НАТАША:

  Підкажіть, будь ласка, працівник виходить з декретної відпустки в січні 2013 року, до декрета був базовий — жовтень 2008, чи буде платитися фіксована індексація в розмірі 367,19? Дуже буду вдячна за відповідь

 43. Тетяна:

  Підскажіть , будь ласка , чи нараховується індексація на заробітну плату, працюю за контрактом в с/раді спеціалістом з березня 2010 р,,контракт продовжується щорічно по теперішній час з посадовим окладом 1900 грн. на місяць.Буду дуже вдячна за відповідь.

 44. наталия:

  Подскажите, если кто знает, правомерно ли не начисляют индексацию? Работаю на госслужбе с 28.02.2009 г оклад- минималка,(был и есть) сначала насчитывали по несколько гривен индексации, потом в октябре 2009 года изменился % надб за выслугу лет, в результате удержали всю индексацию с февраля 2009 и вообще больше не начисляют, говорят не положено.

 45. Катерина:

  На роботу влаштувалася 09.2009 року. Ставка була 943 грн. Індексація нараховувалася. В травні 2010 р. підвищили ставку до 981 грн. Індексація нараховувалася. В серпні 2010 р. ставку підвищили до 986 грн. Індексація виплачувалася. В жовтні 2010 р. ставка — 1014 грн. Індексація є. Грудень 2010 р —1038 грн. Індексація є. Січень 2011 р — 1060 грн. Індексація є. Квітень 2011 р — 1081 грн. Відмінили Індексацію без пояснень. Серпень 2011 р — 1099 грн. Вересень 2011 р — 1109 грн. Жовтень 2011 р —1142 грн. Січень 2012 р —1337 грн. Квітень 2012 р — 1374 грн. Липень 2012 р — 1387 грн. Вересень 2012 р — 1396 грн. Жовтень 2012 р —1424 грн. Грудень 2012 р — 1451грн. В січні, лютому, березні оклад так і залишився 1451 грн. Індексації досі не отримую. Скажіть коли почнуть її виплачувати та чому була відмінена виплата в 2011 році. Працюю вихователем з ДНЗ.

 46. Катерина:

  Я влаштувалася на роботу в ДНЗ в вересні 2009 року з окладом 943 грн. Заробітна плата підвищувалася 09.2009-943грн, 05.2010-981,08.2010-986,10.2010-1014, 12.2010-1038, 01.2011-1060, 04.2011-1081, 08.2011-1099, 09.2011-1109грн. до квітня 2011року виплачувалася індексація, а в квітні припинили мотивуючи тим, що прожитковий мінімум перевищив оклад в базавому місяці. Поясніть чи це правомірно??? Коли відновляться виплати??? Будь-ласка!!!

 47. Катерина:

  Я влаштувалася на роботу в ДНЗ в вересні 2009 року з окладом 943 грн. Заробітна плата підвищувалася 09.2009-943грн, 05.2010-981,08.2010-986,10.2010-1014, 12.2010-1038, 01.2011-1060, 04.2011-1081, 08.2011-1099, 09.2011-1109грн. до квітня 2011року виплачувалася індексація, а в квітні припинили мотивуючи тим, що прожитковий мінімум перевищив оклад в базавому місяці. Поясніть чи це правомірно??? Коли відновляться виплати???

 48. Олег:

  Доброго дня. Підскажіть , будь ласка, як нараховувати індексацію на заробітну плату державним службовцям, коли базовий місяць був лютий 2008р,виплачувалася інколи премія.

 49. Надя:

  Олег, увеличение зарплаты за счет выплаты разовых премий, надбавок, доплат, изменение размера премии за счет финансовых возможностей работодателя не являются основаниями считать месяц базовым (письмо Минтруда от 09.12.2005 г. № 024-106).
  Для работающих этой категории (госслужащих, должностные оклады которых посл.раз повышались в феврале 2008г) базовый месяц для проведения индексации — так и есть февраль

 50. Юлия:

  Працюю інструктором з фізичної культури дошкільного навчального закладу. З вересня 2011 року по червень 2012 року отримувала підвищення за суміщення посад 554 грн. 50 коп. До підвищення сума індексації складала 331 грн. 20 коп. Після підвищення індексацію було знято. Після припинення суміщення посад у червні 2012 року і до цього часу індексація не нараховується. Пояснення з боку бухгалтерії: базовий місяць вересень 2011 року і з цього часу індекс споживчих цін не зростав, тому підстави для виплати індексації відсутні. При цьому у липні 2012 року оклад складав 1.315 грн., неодноразово підвищувався і з грудня 2012 року складає 1376 грн. Чи правомірна відмова у нарахуванні індексації?

 51. Антоніуус:

  Доброго дня! Заранні вдячний за всі відповіді. Звертаюся до Вас з наступного питання: я не бухгалтер, але хочу зрозуміти що таке індексація, «з чим її їдять» і чи маю я взагалі право на якусь індексацію, то му що я щось взагалі нічого не зрозумів.
  Ситуація наступна: з квітня 2011 року я працюю в банківській установі

 52. Антоніус:

  Доброго дня! Заранні вдячний за всі відповіді. Звертаюся до Вас з наступного питання: я не бухгалтер, але хочу зрозуміти що таке індексація, «з чим її їдять» і чи маю я взагалі право на якусь індексацію, тому що я щось взагалі нічого не зрозумів.
  Ситуація наступна: з квітня 2011 року я працюю в банківській установі маю оклад 4000 грн. (без вирахування податків та зборів) і щомісчно отримую дану заробітну плату. В інших банківських установах я чув, що в кінці року проводять індексація та роблять якісь виплати, а в нашій установі нічого подібного не має.
  Тому питання: я маю право на проведення індексації, якщо так як її вирахувати і який її розмір і яким чином взагалі це має бути здійснено нарахування чи донарахування?
  Зарані вдячний всім хто відгукнеться.

 53. Тетяна:

  якщо з січня 2013 року індексація на зарплату не нараховувалася, бо премія перевищувала суму індексації, а в вересні місяці коштів на премію не було, і до кінця року немає, то чи повинна нарахуватися індексація з вересня і до кінця року.

 54. Тетяна:

  Базовий місяць для індексації червень 2009. З січня 2013 по серпень 2013 індексація не нараховувалась , бо щомісячно виплачувалась премія, що перевищувала суму індексації, в вересні премії не нараховано в зв»язку з відсутністю коштів, і індексації не нараховано, Чи повинна виплачуватись індексація. Рішення на виплату премії видавалось раз на квартал, але виплачувалась щомісячно.

 55. Оксана:

  Я працюю вихователем з 2010 року, чи маю я право на нарахування індексації. Дякую за відповідь.

 56. Оксана:

  Я працюю вихователем з 2010 року, чи маю я право на нарахування індексації. Дякую за відповідь !

  • татьяна:

   Я працюю вихователем з 02.01.2006 року. На даний час отримую 1650 грн заробітної плати (там же доплата за престиж пед. працівникав і пед. стаж).
   Індексацію не отримувала з лютого 2013 року — чи нема порушень щодо виплат індексацій??

 57. Іван:

  Я працюю в бюджетній установі. З січня 2013 року наказом керівника мені була встановлена надбавка за інтенсивність у розмірі 50% посадового окладу (зазначено термін — протягом 2013 року, а також «у межах фонду оплати праці»). Надбавка виплачувалась у повному обсязі протягом року. Індексація нараховувалась. На даний час бухгалтер заявляє, що індексація нараховувалась помилково, оскільки виплати носили постійний характер, за базовий період необхідно брати січень 2013 року.
  Чи можна таку надбавку вважати посійною, адже керівник може скасувати її у будь-який час?

  • Здравствуйте. По моему мнению, это довольно спорный вопрос. Нигде нет разъяснения, какие надбавки считать постоянными, а какие временные. Ваш бухгалтер просто перестраховуется. Если бы я был на ее месте, я бы поступил точно также, поскольку надбавка выплачивалась вам на протяжении довольно продолжительного времени.

 58. Татьяна:

  Я тоже согласна с Вашим бухгалтером, если выплачивается напротяжении года и размер её не колеблется, то это расценивают как постоянную надбавку. У нас была проверка КРУ и на такие моменты внимание обращала

 59. Татьяна:

  Здравствуйте. Если премия выплачивается поквартально, то такая выплата является постоянной или нет?

 60. Юлия:

  Дорого дня! Працівник працював на ставку 1,0 і йому виплачувалась індексація в січні його перевели тимчосово(поки основний працівник у відпусткі по догляду за дитиною до трьох років)на ставку 1,2 чи буде цей місяць базовим і що робити з індексацією?

 61. Лілія:

  Працюю у ДНЗ .З 2011 року не отримую індексацію.Мотивували тим,що «не положено»,бо надбавка до зарплати перевищує індексацію. А тепер бухгалтер заявила,що тим кому не платили індексацію,вже її й не платитимуть. Чи правда це?

 62. Добрый день! Я работаю в организации с марта 2008 года. Вышла с декретного отпуска 17 июня 2014 года. Стаж работы 6 лет, мне полагается надбавка к окладу за стаж работы более 5 лет(таким образом у меня увеличивается оклад). У меня такой вопрос: базовым месяцем для индексации зарплаты считается следующий месяц после выхода на работу(когда была начислена и выплачена зарплата с надбавкой) или следующий месяц после даты когда стаж на предприятии превысил 5 лет.

 63. Наталия:

  підкажіть будь-ласка якщо людина прийнята на державну служзбу 02 вересня 2013 року, їй повинна нараховуватися індексація чи ні?

 64. Алексей Алексей:

  Здравствуйте. Если посмотреть вот эту таблицу http://byhgalter.com/wp-content/uploads/2014/07/%D0%98%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%8B-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B8…%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%BE%D0%B9-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D1%8B-%D0%B2-2014-%D0%B3..pdf, которая приведена в этой статье http://byhgalter.com/indeksaciya-zarobitno%D1%97-plati-za-lipen-2014-roku-tablicya-ta-instrukciya/ . То можно увидеть, что c сентября месяца коэффициент индексации составил больше 11%. Соответственно, индексировать нужно (по общему правилу).

 65. Наталі:

  Доброго дня! Хотіла б дізнатися, чи втрачається індексація в методиста, який хоче взяти педагогічне навантаження (викладати години в школі з 01.09.2014р.), базовий місяць індексації — березень 2014 р.

  • Здравствуйте. Для того, чтобы ответить на вопрос, теряется индексация или нет, нужно определить, является ли повышение зарплаты постоянным или нет. В данном случае повышение зарплаты осуществляется в связи с увеличением количества рабочих часов. В том время, как ставка оплаты за один час не повышается.
   Такое повышение можно сравнить с повышением зарплаты в связи с выполнением обязанностей временно отсутствующего работника. Такой момент описан в письме Минсоцполитики http://byhgalter.com/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=88
   Поэтому я думаю, что индексация не теряется, потому что увеличение зарплаты происходит в связи с увеличением количества рабочих часов а ставка не увеличивается.

   • Алина:

    Підскажіть будь ласка, якщо в січні місяці цього року мені було підвищено заробітну плату десь на 5 гривень, в зв’язку з присвоєнням чергового рангу, і після цього мені більше не виплачується індексація зовсім. Чому так? і коли мені почне рахуватись індексація?

 66. Алина:

  Підскажіть будь ласка, якщо в січні місяці цього року мені було підвищено заробітну плату десь на 5 гривень, в зв’язку з присвоєнням чергового рангу, і після цього мені більше не виплачується індексація зовсім. Чому так? і коли мені почне рахуватись індексація?

 67. Светлана:

  Підскажіть будь ласка, якщо працівнику нараховували доплату ,яка має певний період з жовтня 2014 року по квітень 2015 року.Індексацію нарахували коли настало право. Доплата з травня не буде нараховуватися, як нарахувати індексацію в травні? який базовий місяць?

 68. таня:

  як нарахувати індексацію техпрацівниці , яка працює з 30.06.2008р.А з 09.2010 по 21.11.2014 була у декретній вітпустці?

 69. Валентина:

  Як нарахувати мені індексацію, якщо я була в декретній відпустці з січня 2010р. і вишла на роботу у квітні 2015р. Працюю в держ службі оклади піднімалися до мін зарплати (постій

 70. Інна:

  я працюю в бібліотеці. 1,09,2014 року мені дали ще 10%(180грн. 60 коп.) за стаж до ставки. Підкажіть будь-ласка !!! ЧИ є базовий місяць 1,09,2014р. і яка має бути в мене індексація за січень 2015 року

 71. Олександра:

  підкажіть, будь ласка. !5 вересня 2014 мені додали 1 год. до тижневого навантаження(вчитель) і зняли індексацію.Як довести, що це не підвищення ставки, а збільшення тижневого навантаження

 72. Валентина:

  Добрый день.

  Я пенсионер с 2009г. Была предпринимателем до 09.2014 с 0 оборотом на общей системе налогообложения (взносы в пенсионный не платились) с 2011 года.
  В пенсионном заставили написать заявление о прекращении предпринимательской деятельности в апреле 2015 (в октябре такое заявление подавалось, но его «потеряли»).
  Теперь у меня апрель 2015 считается базовым по мнению пенсионного фонда и соответственно у меня уменьшили пенсию с 1685грн до 1506грн.

  Это законно или пенсионный обманывает, ведь доход не увеличился при закрытии предпринимательства?

  Спасибо.

 73. Подскажите, пожалуйста, может ли быть разная индексация на одном и том же предприятии и у лиц, занимающихся одну и ту же должность. Есть ли разница в индексации на железнодорожных предприятиях.
  Спасибо

 74. сергій:

  Добрий деньз прочитаного я зрозумів,що індексована сума повинна доплачуватися до зарплати?якщо так,чому і чи має право бугалтерія відмінусовувати від зарплати?дякую!

 75. Добрый день. Подскажите пожалуйста как правильно провести индексацию зарплат в сентябре 2015 года, с учетом того, что увеличился размер минимальной зарплаты и соответственно увеличивается база для расчета индексации? Как быть с фиксированными индексациями, и как рассчитать фиксированные теперь? Суммы положенной индексации в сентябре рассчитывать исходя из 1218,00 или уже из 1378,00

 76. Ірина:

  Доброго дня! Підкажіть будь ласка як визначити базовий місяць після виходу жінки з відпустки по догляду за дитиною до 3-х річного віку? У травні 2010 р. я прийнята на роботу, в липні 2012 р. я йду у відпустку по догляду за дитиною до 3-х річного віку,з 16 вересня виходжу на роботу, до відпустки індексація не нараховувалася.

  • Галина:

   Вашим базовым месяцем является май 2010г при условии что з/п не поднималась, или же месяц поднятия з/п становится базовым, но там есть нюансы

 77. Данилович:

  Прошу Вашого пояснення:
  базовий місяць лютий 2015р., коеф.індексації у липні 29.1%, далі не індексується в серпні, вересні, та жовтні.Сума індексації залишається на рівні лпня за вимогою Порядку. Чому заст. коеф липня до нового прож.мін1378, підвищення заробітної плати з липня по вересень не було.
  згідно з Порядком, абз2 пункту 5 Порядку умови зєднує сполучник «і», а не «або».Зробили прож.заднім числом не давши можливість прийняти правильне рішення, а бухгалтера як завжди, що в консультаціях дають те й роблять. Прошу Вашого розяснення.

 78. Добрий день! Прошу Вашого пояснення у ситуції: працюю лікарем, у серпні-вересні 2014 отримала більшу зарплату за роботу колеги, який був у відпустці, тобто підвищення зарплати було тимчасовим. Наш бухгалтер вважає, що базовий місяць на сьгодні — вересень 2014.Хіба це правильно?

 79. Светлана:

  Сотруднику в мае 2015 повысили зарплату. Ему положена фиксированная, ее и начисляем. Подскажите, когда ему будет положена текущая индексация или перерасчет фиксированной?

 80. В апреле 2015 повысилась надбавка за выслугу лет на 40 грн. Какая будет индексация (фиксированная индексация за этот месяц составляла 404 грн) ? должна ли в этом случае меняться фиксированная индексация

 81. Скажіть будь ласка,особі підвищили заробітну плату в червні місяці 2015 року на 500 грн. До даного часу, листопада місяця, вона не отримувала індексації по зароб. платі., коли вона зможе її отримати?
  Якщо особі в грудні місяці підняти заробітну плату на 50 грн., то чи буде особа отримувати індексацію і з якого місяця, адже сума підвищення буде меншою ніж наявна індексація за грудень? Дякую!

 82. юля:

  допоможіть! як визначити в грудні індексацію, якщо фіксована стала у вересні, рахуючи з відсотка 132,5, чи буде поточна?

 83. РОМАН:

  Працюю в школі з жовтня місяця оператором газових котлів — 5 розряд основна зарплата в грудні становила 1514,00 індексацію не нараховують трьом із чотирьох операторів.Чи це правильно? Дякую.

 84. ProkhorchukM@ulf.com.ua:

  Доброго дня! Підскажіть який буде базовий місяць січень чи квітень! Працівник був прийнятий 01.01.2015р. на оклад 2400грн + 25% перемії=3000грн, в квітні 2015р його переводять на оклад 3000грн(з»єднавши оклад + премія).Дякую!

 85. Світлана:

  Доброго дня! працівника прийнято з 01.02.2017 року на 0,5 од. на оклад 6000 грн. Мала бути індексація за липень місяць 2017 року, але працівника перевели на повну ставку з меншим окладом 5800. Базовий місяць тепер рахується з липня??? чи виплачується індексація???

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *