Податки > Інші податки та збори > Порядок сплати єдиного збору, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України

Порядок сплати єдиного збору, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України

Олег Гоцуляк

Олег Гоцуляк

Консультант. Автор статей з бухгалтерського та податкового обліку. З радістю відповім на ваші питання у коментарях.

При поддержке: Хотите работать в международной компании, но не знаете английский язык. Бизнес курс английского от компании Lingvo Mania поможет вам выйти на достойный уровень разговорного английского в кратчайшие сроки.

Основними нормативними актами, що визначають порядок сплати збору, є:

 1. Указ Президента України (№799/98 від 20 липня 98 року) «Про впорядкування справляння зборів у пунктах пропуску через державний кордон України».
 2. Закон України№1212-XIV від 4/11 99 року) «Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України».

Платниками збору (ст. 1 Закону 1212) є власники транспортних засобів (як громадяни України, так і іноземці). Збір стягується при перетині державного кордону України в якості компенсації за надання наступних послуг:

 1. Здійснення при перетині державного кордону попереднього фітосанітарного, санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, радіологічного та екологічного контролю над товарами.
 2. Проїзду транспортних засобів автомобільними дорогами України.
 3. Проїзду автомобільного транспорту, що має перевищення наступних параметрів:
 • габаритів;
 • загальної маси автомобіля;
 • осьового навантаження.

Читайте також Особливості перереєстрації платників податку на додану вартість

Справляння єдиного збору відбувається одноразово і залежить від вибраного режиму переміщення транспортного засобу (ввезення або транзит), від його загальної маси, виду, місткості.

Слід зазначити, що, згідно ст. 5 Закону 1212, до транспортних засобів належать:

 1. вантажні автомобілі та тягачі (незалежно від наявності або відсутності причепів або напівпричепів).
 2. автобуси;
 3. великоваговий вантажний автотранспорт з перевищенням (або без оного) осьового навантаження;
 4. великогабаритні вантажні автомобілі, параметри яких (висота, ширина і довжина) перевищують встановлені.
 5. залізничні контейнери і вагони.

Акцентуємо увагу читача на наступних особливостях справляння єдиного збору:

 • перевізники-нерезиденти, які здійснюють свою діяльність згідно з міжнародними договорами України, сплачують єдиний збір відповідно до вимог таких договорів (Закон 1212, ст. 7).
 • перевізники-резиденти (транспорт яких зареєстрований в органах МВС України) сплачують єдиний збір тільки за умови перевищення встановлених параметрів автомобіля (габаритів, загальної маси, осьових навантажень (Закон 1212, ст. 8)).

Основним документом, що регламентує справляння єдиного збору, є «Порядок сплати єдиного збору у пунктах пропуску через державний кордон» (затверджено Постановою КМУ (№1569 від 24/10/02)).

Читайте також Мінімізація кількісного складу персоналу

Порядок обчислення збору

Процедура справляння єдиного збору виглядає наступним чином:

 1. Визначення видів контролю, яким підлягають транспортний засіб товар у пункті пропуску: У разі ввезення вантажу та в’їзду транспортного засобу, перевізник (уповноважена ним особа) в пункті пропуску (за проходження прикордонного контролю) надає митному органу товаросупровідні та товаротранспортні документи, а також (при ввезенні в режимі транзиту) – митну декларацію. Посадова особа митного органу на підставі наданих документів визначає, які види контролю підлягають здійсненню в пункті пропуску.
 2. Після того, як необхідні види держконтролю були здійснені, митним органом робляться відмітки на товаротранспортних (товаросупровідних) документах про посвідчення факту проходження контролю (штампи, відбитки, друку).
 3. Посадова особа митного органу на підставі вищевказаних документів, відповідно до вимог п. 11 Порядку 1569, здійснює розрахунок суми єдиного збору (ставки визначені ст. 5 Закону 1212). Розрахунок збору за проїзд автомобільними дорогами України здійснюється на підставі даних, що надаються посадовими особами СМАП (служба міжнародних автомобільних перевезень Мінтрансу України). До компетенції останньої відносяться:
 • Визначення необхідності справляння покілометрової плати за проїзд автомобільними дорогами України.
 • Контроль та оформлення дозволів на міжнародні вантажні та пасажирські перевезення автотранспортом; перевірка осьових навантажень автомобіля, їх загальної маси і габаритів.
 • Нарахування оплати (при необхідності) за ставками, визначеними у ст. 5 Закону 1212.

При відсутності в пункті пропуску представників СМАП, обчислення збору за проїзд здійснюють посадові особи митного органу. Особливості та методика обчислення єдиного збору викладені в листі ДМСУ (№09/3062-ЕП від 29/12/08 р.). Також, ДМСУ у своєму листі (№12/12-12.1-ЕП від 09/01/13) дає роз’яснення на предмет контролю повноти внесення єдиного збору перевізниками-нерезидентами: такий контроль здійснюється при виїзді транспортного засобу за межі митної території методом зіставлення показників спідометра. У разі виявлення розбіжностей, посадовою особою митного органу приймається рішення (приймаються заходи) про донарахування єдиного збору.

Читайте також Нова податкова накладна з 1 квітня 2016 року

Порядок сплати та ставки єдиного збору

Розміри ставок єдиного збору, а також, плата за проїзд автотранспортних засобів (покілометрова оплата) по автомобільних дорогах України, доплата за проїзд (у разі перевищення встановлених розмірів автомобіля — його габаритів, маси і осьового навантаження) встановлені в ст. 5 Закону 1212.

Слід зазначити, ставка єдиного збору з «негабаритного» транспорту у випадках, коли він перетинає державний кордон України без вантажів, для автотранспортних засобів і контейнерів становить 20% від ставки, яка встановлена в ст. 5 Закону 1212 (Закон 1212, ст. 6). При цьому плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється в повному обсязі.

Ставки для справляння єдиного збору (плати за проїзд) встановлюються виключно в євро, вони не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Відповідно до положень ст. 2 Закону 1212, розміри єдиного збору не можуть перевищувати розміри витрат, пов’язаних з утриманням автомобільних доріг в робочому стані і проведенням відповідних видів контролю.

Читайте також Контрольовані операції: про використання інструменту трансфертного ціноутворення

Порядок розрахунку єдиного збору, який справляється при перевищенні розмірів, загальної маси і осьового навантаження транспортного засобу наведено в Порядку 1569 (Додаток 1). При цьому за кожен кілометр пробігу такого автотранспорту посадовою особою СМАП встановлюється додаткова плата (Порядок 1569, п. 11).

При зміні маршруту (якщо така зміна пов’язана зі збільшенням пробігу), стягування доплати по єдиному збору здійснюється при виїзді транспортного засобу за межі митної території України, в пункті пропуску.

Сплата єдиного збору здійснюється в гривнях (за курсом, встановленим НБУ до євро на день сплати) і здійснюється одним із зазначених нижче осіб:

 • перевізником вантажу;
 • власником вантажу;
 • власником транспортного засобу;
 • іншими особами, уповноваженими перевізниками або власниками.

Передбачені наступні форми сплати єдиного збору:

Читайте також Особливості оподаткування виплати дивідендів у 2016 році

 1. Безготівковий розрахунок: оплата може бути проведена на рахунок митного органу, зона діяльності якого поширюється на пункт пропуску.
 2. Готівковий розрахунок: оплата здійснюється через відділення банку, розташоване в пункті пропуску.
 3. Готівковий розрахунок: оплата відбувається шляхом внесення коштів у приписну касу відділення уповноваженого банку, розташованого в пункті пропуску.
 4. Якщо не існує технічної можливості здійснити оплату трьома зазначеними вище способами, кошти можуть бути прийняті уповноваженою особою митного органу з подальшим внесенням до каси митного органу.

Факт сплати єдиного збору підтверджується особистим підписом і відбитком особистої номерної печатки уповноваженої посадової особи митного органу.

Порядок сплати єдиного збору, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend