Податки > Бухгалтерський облік > Порядок отримання лікарняних для фізичних осіб підприємців

Порядок отримання лікарняних для фізичних осіб підприємців

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

При поддержке: Экспорт товаров — это очень перспективный бизнес учитывая открытие новых рынков. В связи с этим, международные перевозки из Украины важно заказывать у надежной компании, которой является М энд М Милитцер и Мюнх Украина ГмбХ. Проверенный перевозчик давно зарекомендовавший себя на рынке.

Як відомо, до 1 січня 2016 року право на матеріальне забезпечення від Фонду соціального страхування з тимчасової витрати працездатності мали лише фізичні особи-підприємці, які приймали участь у добровільному страхуванні та сплачували внески до Фонду.

З 01.01.2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2016 році» від 24.12.2015 р. № 909-VIII, яким були внесені зміни до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VI, зокрема зі статті 10 «Добровільна сплата єдиного внеску» було вилучено абзац другий та абзац четвертий частини першої. Саме цими абзацами передбачалося право на добровільне страхування та на добровільну сплату страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Зміни в законодавстві привели к тому, що з січня 2016 року фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, не отримували матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Читайте також Як розрахувати та виплатити лікарняні звільненому працівнику?

І ось, нарешті, Міністерство соціальної політики в листі від 12.03.2016 N 72/18/99-16 надало роз’яснення стосовно виплати допомоги з тимчасової непрацездатності та по вагітності та пологах підприємцям.

Хто має право на отримання матеріального забезпечення від ФСС з ТВП

З 01 січня 2016 р. частиною 5 статті 8 ЗУ № 2464-VI передбачена сплата єдиного внеску у розмірі 22% бази нарахування ЄСВ для всіх категорій платників податку: для роботодавців, які використовують працю фізичних осіб; фізичних осіб — підприємців; осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та осіб, які забезпечують себе роботою самостійно. Постановою КМУ №85 від 18.02.16 р. визначено пропорції розподілу ЄСВ між фондами, а саме на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності – виділяється 7,726 відсотка від сплаченого єдиного соціального внеску.

Частиною 3 статті 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV від 23.09.1999 р. передбачається, що особи, які забезпечують себе роботою самостійно, мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно за умови сплати страхових внесків до Фонду згідно із законом.

Виходячи з цього, фізичні особи-підприємці мають право  на отримання допомоги з тимчасової непрацездатності та по вагітності та пологах за рахунок коштів ФСС з ТВП лише за умови сплати єдиного внеску в розмірі 22%.

Читайте також В яких випадках потрібна довідка ОК-5 при нарахуванні лікарняних

Як визначається розмір допомоги

Допомога з тимчасової непрацездатності фізичним особам-підприємцям за рахунок коштів Фонду сплачується починаючи з шостого дня. В той же час матеріальне забезпечення по вагітності та пологах та по догляду за дитиною надається за всі дні непрацездатності.

Середньоденний доход для обчислення допомоги з тимчасової непрацездатності й по вагітності та пологах розраховується відповідно норм пунктів 2 та 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Мiнiстрiв України від 26.09.2001 № 1266. Дані про доход визначаються на підставі відомостей, що включаються до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що подаються до ДФС.

Середньоденний доход обчислюється шляхом ділення нарахованого за 12 календарних місяців доходу на який нарахований ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді.

Розмір допомоги розраховується шляхом множення середньоденного доходу на кількість календарних днів непрацездатності.

Приклад 1

ФОП Шахову І.П. відкрито листок непрацездатності з 12.02.2016 р. по 27.02.2016 р. Підприємець приймав участь в добровільному державному соціальному страхуванню з 2014 року. За розрахунковий період з 01.02.2015 р. по 31.01.2016 р. підприємець сплатив ЄСВ з доходу в сумі 18200 грн.

Читайте також Як заповнити звіт з єдиного соціального внеску (ЄСВ) за січень 2016 року. Роз’яснення ДФСУ

Розмір середньоденної допомоги становить:

18200 грн. : 365 днів = 49,86 грн.

Оскільки перші п’ять днів непрацездатності відносяться на витрати підприємця, то за рахунок коштів Фонду сплачується лише допомога за 11 календарних днів за період з 17.02.16 р. по 27.02.20016 р. Розмір допомоги за лікарняним листом становить:

49,86 грн. * 11 днів = 548,46 грн.

Міністерство соцполітики пропонує розрахунок матеріального забезпечення фізичними особами — платниками єдиного внеску до закінчення терміну подання звітності щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування здійснювати із розміру мінімальної заробітної плати на момент настання страхового випадку.

У разі несплати єдиного внеску у строки, визначені Законом № 2464, матеріальне забезпечення, виплачене із розміру мінімальної заробітної плати, підлягатиме поверненню.

Якщо доход підприємця, з якого сплачується ЄСВ, вище, ніж мінімальний, то після закінчення звітного періоду підприємець має право на здійснення перерахунку лікарняного.

Як впливає страховий стаж на визначення розміру допомоги

На розмір допомоги за лікарняними листками впливає наявність страхового стажу – періоду, коли сплачувались страхові внески до Фонду в розмірі не меншому ніж мінімальний.

Слід зазначити, що відповідно до п.4 ст.19 Закону 1105-XIV в разі, якщо протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку застрахована особа має страховий стаж менше шести місяців, то при розрахунку лікарняного застосовуються обмеження:

 • допомога з тимчасової втрати працездатності та по догляду за дитиною розраховується виходячи з фактично нарахованого за розрахунковий період доходу, але в розрахунку на місяць не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на момент настання страхового випадку;
 • допомога по вагітності та пологах обчислюється виходячи з нарахованого доходу, з якого сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у мiсяцi настання страхового випадку.

Для фізичних особ-підприємців, які протягом 2015 року приймали участь у добровільному страхуванні та сплачували внески до ФСС з ТВП обмеження не застосовуються, оскільки вони мають потрібний страховий стаж. Для інших підприємців платників єдиного внеску, повинно бути застосоване вищезазначене обмеження розміру допомоги.

Читайте також Розрахунок нарахувань та утримань із заробітної плати у 2016 році

При обчисленні допомоги з тимчасової непрацездатності та по догляду за дитиною враховується наявність загального страхового стажу. Допомога виплачується в розмірі:

 • 50% середнього доходу в разі наявності страхового стажу до трьох років;
 • 60 % — при стажі від трьох до п’яти років;
 • 70% — при страховому стажі від п’яти до восьми років;
 •  100% — при стажі більш ніж вісім років.

Допомога по вагітності та пологах виплачується незалежно від загального страхового стажу в розмірі 100%.

Приклад 2

ФОП Панченко Т.Ю. перебувала на лікарняному з 10.03.2016 р. по 27.03.2016 р. Жінка не приймала участь в добровільному страхуванні, а з січня 2016 року сплачувала ЄСВ з доходу 1700,00 грн. До відкриття підприємницької діяльності Панченко Т.Ю. працювала на держпідприємстві та її загальний страховий стаж становить 11 років. Оскільки внески на соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності сплачувались лише за січень та лютий, до розрахункового періоду входять 2 місяці і при розрахунку допомоги застосовуються обмеження передбачені ч.4 статті 19 Закону 1105-XIV. Середньоденна допомога в цьому випадку становить:

1378 грн. * 2 місяці : 60 кал. днів = 45,93 грн.

Приклад 3

Шевченко Т.Ю. має страховий стаж 5 місяців та з 02.04.2016 року йде в відпустку по вагітності та пологах. Жінка сплачувала ЄСВ з доходу 5000 грн. Оскільки перед настанням страхового випадку немає шести місяців страхового стажу допомога по вагітності в розрахунку на місяць не може перевищувати двократного розміру мінімальної заробітної плати.

квітень 29 днів 2756:30*29 = 2644,13 грн.
травень 31 день 2756,00 грн.
червень 30 днів 2756,00 грн.
липень 31 день 2756,00 грн
серпень 5 днів 2756:31*5 = 444,52 грн.

Таким чином, розмір допомоги становить:

2644,13 грн. + 2756,00 грн. + 2756,00 грн. + 2756,00 грн.+444,52 грн. =11356,65 грн.

Документи, необхідні для отримання допомоги за листками непрацездатності

Для отримання допомоги за лікарняними листками потрібно надати до робочого органу Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності надати заяву-розрахунок на одержання матеріального забезпечення встановленого зразку. До заявки потрібно надати:

 • копію листка непрацездатності;
 • копії квитанцій про сплату єдиного соціального внеску або довідку з територіального фіскального органу про сплату ЄСВ;
 • довідка за формою ОК-5 для підтвердження страхового стажу.

Читайте також Деякі особливості подання та виправлення помилок у повідомленні про прийняття працівника на роботу

Оподаткування лікарняних

Відповідно до пп. 165.1.1 ПКУ. сума допомоги по вагітності та пологах не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, тому з суми декретних лікарняних не утримується ані ПДФО, ані військовий збір. Разом з тим, допомога по догляду за хворою дитиною та допомога з тимчасової непрацездатності підлягають оподаткуванню ПДФО в розмірі 18 % та військовим збором за ставкою 1,5%.

Діючим законодавством обов’язок нараховувати і сплачувати ЄСВ з суми лікарняних та декретних встановлений для роботодавців, але не для осіб, які отримують суми таких виплат безпосередньо від ФСС. Тому на суми лікарняних та декретних єдиний соціальний внесок не нараховується.

Порядок отримання лікарняних для фізичних осіб підприємців
Оцініть статтю

One Response to Порядок отримання лікарняних для фізичних осіб підприємців

 1. Юля:

  Скажіть будь ласка, чи можу я закрити підприємця під час декретної відпустки, тобто з 8 лютого по 13 червня я на лікарняному в звязку з вагітністю та пологами, допомогу отримала в березні. чи можу я в квітні закрити підприємця?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend