Податки > Бухгалтерський облік > Порушення правил застосування податкової соціальної пільги. Що робити?

Порушення правил застосування податкової соціальної пільги. Що робити?

Вікторія Казакова

Вікторія Казакова

Викладач, кандидат економічних наук. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. Буду рада відповісти на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Стаття присвячена проблемі врегулювання порушень працівником норм ПКУ щодо нарахування ПСП. Наведено приклад порушення і послідовність його усунення з боку працівника і роботодавця.

На нашому сайті вже є декілька статей про податкову соціальну пільгу з якими варто ознайомитися:

Як правильно застосовувати податкову соціальну пільгу, якщо працівник має декілька місць роботи?

Ситуація 1. Працівникові нараховано заробітну плату за місяць в розмірі 3800 грн, зокрема 2000 грн (0,5 ставки) за основним місцем роботи і 1800 грн (0,5 ставки) за сумісництвом у різних роботодавців. Чи має право такий працівник на отримання ПСП і в якому розмірі?

ПСП застосовується до нарахованої заробітної плати тільки за одним місцем її нарахування (виплати) (п. 169.2.1 ПКУ), таким чином зарплата даного працівника з метою розрахунку ПСП не плюсується. Такий працівник має право на отримання ПСП у кожного (але тільки у одного) роботодавця, оскільки окремо розмір кожної з нарахованих зарплат не досягає 2240 грн (станом на 2017 рік).

Читайте також Як заповнити декларацію про майновий стан та доходи фізичних осіб 2017. Інструкція та приклад

Для отримання податкової соціальної пільги платник ПДФО подає одному з роботодавців Заяву про самостійне обрання місця застосування податкової соціальної пільги (далі — заява про застосування пільги) (п. 169.2.2 ПКУ).

Якщо працівник подає заяву про застосування пільги одночасно обом роботодавцям, він порушує норми ПКУ і самостійно нестиме відповідальність за порушення.

У разі виявлення порушення такий платник податку втрачає право на отримання ПСП за всіма місцями отримання доходу починаючи з місяця, в якому мало місце таке порушення, та закінчуючи місяцем, в якому право на застосування податкової соціальної пільги відновлюється (п. 169.2.4 ПКУ).

Які наслідки порушення працівником норм ПКУ в частині застосування податкової соціальної пільги?

Ситуація 2. Продовження ситуації 1. Працівник подав за основним місцем роботи заяву про застосування пільги 20.01.2017 р. і отримав право на ПСП щодо зарплати, нарахованої за січень, у розмірі 800 грн. Крім того, працівник 10 лютого 2017 р. також подав заяву про застосування пільги роботодавцеві, у якого він працює за сумісництвом, і також отримав право на ПСП за лютий 2017 р. у розмірі 800 грн.

У квітні 2017 р. податковою службою було виявлено порушення п. 169.2.1 і 169.2.2 ПКУ, про що роботодавцям було надано “Повідомлення про наявність порушень застосування податкової соціальної пільги, позбавлення платника податку або про відновлення його права на податкову соціальну пільгу”.

Які дії працівника і роботодавців для вирішення даної ситуації необхідно вжити для усунення порушень? Як застосовувати ПСП?

Читайте також Декларація про майновий стан та доходи 2017 для фізичних осіб. Кто повинен подавати?

Дії працівника та роботодавця

Заходи необхідно вживати як роботодавцям, так і працівникові. Відповідальність за виявлені порушення лягає на працівника, оскільки він самостійно обирає роботодавця для отримання ПСП.

Працівник порушив норми п. 169.2.1 і 169.2.2 ПКУ, починаючи з лютого 2017 р., коли подав заяву про застосування пільги другому роботодавцеві.

Процедуру інформування Державною фіскальною службою роботодавців про наявність порушень норм п 169.2.1 і 169.2 ПКУ, виявлених на підставі даних податкової звітності чи документальних перевірок, а також порядок інформування роботодавця про позбавлення платника податку або про відновлення його права на ПСП регламентується Наказом Міндоходів “Про затвердження Порядку інформування роботодавців платника податку про наявність порушень застосування податкової соціальної пільги, позбавлення платника податку або про відновлення його права на податкову соціальну пільгу та форми Повідомлення про наявність порушень” №86 від 27.01.2014 (далі — Наказ №86).

Які дії здійснює працівник для усунення негативних наслідків порушення ПКУ при нарахуванні податкової пільги?

Дії працівника: Згідно п. 169.2.4 ПКУ працівник втрачає право на ПСП, починаючи з місяця, в якому мало місце таке порушення, та закінчуючи місяцем, в якому право на застосування ПСП відновлюється. В нашому прикладі — з лютого 2017 р, оскільки в січні 2017 р. працівник отримував ПСП за одним місцем роботи згідно ПКУ.

Працівник може відновити право на застосування ПСП, якщо він подасть Заяву про відмову від такої пільги всім роботодавцям із зазначенням місяця, коли відбулося таке порушення. В нашому прикладі — з лютого 2017 р.

Читайте також Які звіти подає ФОП на єдиному податку за себе та за найманих працівників?

Які дії здійснює роботодавець для усунення негативних наслідків порушення ПКУ при нарахуванні ПСП?

Дії роботодавця: З дати отримання Повідомлення кожен роботодавець зобов’язаний зупинити застосування податкової соціальної пільги до зарплати працівника. У ситуації 2 – це квітень 2017 р., тобто за квітень ПСП не нараховується.

На підставі Заяви про відмову від пільги кожний роботодавець нараховує і утримує відповідну суму недоплати податку та штраф у розмірі 100% суми цієї недоплати за рахунок найближчої виплати доходу такому платнику податку, а у разі, коли сума виплати недостатня, — за рахунок наступних виплат (п. 169.2.4 ПКУ).

Як розрахувати суму до погашення при порушенні норм ПКУ в частині нарахування ПСП?

Кожен роботодавець зменшив базу оподаткування працівникові за його місцями роботи на суму 800 грн. щомісяця.

Роботодавець — штатник утримав з працівника за лютий та березень:

(2000 — 800) * 0,18 * 2 місяці = 432 грн.

Без застосування ПСП дана сума склала б:

2000 * 0,18 * 2 місяці = 720 грн.

Таким чином, різниця складає:

720 – 432 = 288 грн. — сума, яку роботодавець — штатник не доплатив у бюджет ПДФО у зв’язку за нарахуванням ПСП.

Роботодавець — сумісник утримав з працівника за лютий та березень:

(1800 — 800) * 0,18 * 2 місяці = 360 грн.

Без застосування ПСП дана сума склала б:

1800 * 0,18 * 2 місяці = 648 грн.

Читайте також Як заповнити декларацію ФОП платника єдиного податку третьої групи 2017. Приклад заповнення

Таким чином, різниця складає:

  • 648 – 360 = 288 грн — сума, яку роботодавець-сумісник не доплатив у бюджет ПДФО у зв’язку з нарахуванням податкової соціальної пільги.

У обох роботодавців сума недоплати ПДФО з урахуванням ПСП складає по 288 грн. Таким чином, кожен з роботодавців повинен нарахувати і утримати з працівника суму в розмірі 576 грн (288 + 288 (штраф в розмірі 100% від суми недоплати). Працівник зобов’язаний погасити дану суму заборгованості з наступної заробітної плати (за квітень 2017 р).

Зарплата до виплати у роботодавця — штатника за квітень 2017 р. (без урахування ПСП) становитиме:

2000 — (2000 * 0,18) — (2000 * 0,015) = 2000 — 360 — 30 = 1610 грн.

Зарплата до виплати у роботодавця-сумісника за квітень 2017 р. (без урахування ПСП) становитиме:

1800 — (1800 * 0,18) — (1800 * 0,015) = 1800 — 324 — 27 = 1449 грн.

Таким чином, сума нестачі ПСП може бути погашена за рахунок зарплати працівника за квітень 2017 р.

Якщо сума недоплати та / або штрафу не були утримані податковим агентом за рахунок доходу працівника, то такі суми включаються до річної податкової декларації такого платника податку. При цьому право на застосування ПСП відновлюється з податкового місяця, що настає за місяцем, в якому сума такої недоплати та штраф повністю погашаються.

Читайте також Розрахунок нарахувань та утримань із заробітної плати у 2017 році з прикладами

За яких умов працівник може відновити право на податкову пільгу?

Згідно п. 169.2.4 ПКУ право на застосування ПСП відновлюється з податкового місяця, що настає за місяцем, в якому сума такої недоплати та штраф повністю погашаються.

Таким чином, якщо працівник погасить суму заборгованості за рахунок заробітної плати за квітень 2017 р., то вже в травні 2017 р. він поверне собі  право на отримання ПСП за одним місцем роботи.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *