Податки > Податкові новини > Порожню декларацію з податку на доходи фізичних осіб за найманих працівників подавати не треба

Порожню декларацію з податку на доходи фізичних осіб за найманих працівників подавати не треба

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

«Навіщо подавати порожню декларацію з податку на доходи фізичних осіб? Адже в мене немає найманих працівників та я не виплачую ніякі доходи на користь інших фізичних осіб?» — таке питання за останній місяць задавав собі, мабуть, кожен підприємець, якому довелося нести порожню декларацію з податку на доходи фізичних осіб до податкової та стояти у черзі для того, щоб її здати.

Відповідь дуже і дуже проста: тому що ДПА України так захотілося. Чому їм так захотілося, це вже питання, щодо якого можна сперечатися дуже багато часу. Ясно одне, таке сперечання абсолютно ні до чого не призведе. Також, можна сказати, що 90% роботи податкової служби України є марною та нікому не потрібною. Щоб якось підвести дорогого читача до кульмінації даного посту слід навести пару ключових визначень із головного податкового документа країни.

Відповідно до п.176.2 ПКУ: особи, які мають статус податкових агентів зобов’язані «подавати до органу державної податкової служби за місцем його реєстрації податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб за базовий податковий період, що дорівнює календарному місяцю…»

Згідно пункту 14.1.180 ПКУ: «податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб — юридична особа … самозайнята особа, представництво нерезидента … зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу».

Уважно прочитавши ці два абзаци Податкового кодексу стає цілком зрозумілим, що підприємець — фізична особа, що не має найманих працівників не є податковим агентом. Проте ДПА України так не вважає. 18 лютого 2011 року був офіційно опублікований Наказ ДПАУ №58 від 31.01.2011 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб», яку податкові агенти повинні були подавати щомісяця. На день раніше побачив світ Лист ДПАУ від 17.02.2011 г. N 4485/7/17-0217 «Про заповнення податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб», у якому було роз’яснено порядок заповнення нової декларації.

У зазначеному листі було чорним по білому написано «У разі відсутності нарахування доходів декларація подається без відображення показників». Податкові інспектори на місцях почали телефонувати підприємцям та попереджати, що всім необхідно подати декларації, інакше штраф. У інспекціях вистроїлися черги з підприємців, які хотіли здати декларацію. Інспекції навіть почали приймати звіти по суботах.

І от нарешті, закінчився строк подання декларації з ПДФО. Ті хто здав її, вдихнули з полегшенням. Ті, хто не здав в силу будь яких причин, стали сподіватися, що всю цю нісенітницю відмінять та їх не буде ніхто штрафувати.

25 березня, зовсім нещодавно, ДПАУ зглянулося на бідних підприємців та написало лист від 25.03.11 № 8235 /7/17-0217, у якому відмінило обов’язок подавати порожню декларацію для тих, хто немає найманих працівників та не виплачує інших доходів на користь фізичних осіб. Зазначений лист читаємо тут. Думаю, що нема сенсу публікувати його у цьому пості, проте є сенс процитувати його головну частину та ще раз здивуватися всій абсурдності ситуації:

«З метою уникнення можливої соціальної напруги, додаткового навантаження на платників податків, а також витрат часу, пов’язаних із заповненням та поданням звітності у подальшому, податкові агенти, які не мають найманих працівників та не проводять нарахування (надання, виплати) доходів фізичним особам у звітному місяці, можуть не подавати до податкового органу таку декларацію за відповідний звітний період.»

Тобто, всупереч пункту 14.1.180 ПКУ ДПАУ називає податковими агентами осіб, які не мають найманих працівників та не проводять нарахування (надання, виплати) доходів фізичним особам у звітному місяці.

Отже, треба чекати на наступні листи податкової адміністрації та на нові законодавчі нововведення, які вони нам готують. Далі буде…

Порожню декларацію з податку на доходи фізичних осіб за найманих працівників подавати не треба
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend