Порівняльна таблиця загальної та спрощеної системи для фізичних осіб підприємців

Любов Прийма

Любов Прийма

Бухгалтер-експерт. Консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку. Чекаю на ваші питання у коментарях.

У попередніх статтях циклу ми ознайомилися зі всіма системами оподаткування, які нам пропонує законодавство України на кінець 2017 року. У цьому матеріалі розглянемо детальніше які схеми оподаткування може обрати самозайнята особа, яка зареєструвалася приватним підприємцем. У нижченаведеній порівняльній таблиці проаналізуємо 6 варіантів ведення бізнесу ФОПом.

Наступного року деякі зміни щодо обліку витрат торкнуться ФОП-загальносистемників, а всі чотири групи спрощеної системи, а також критерії перебування на єдиному податку в 2018 році залишаться незмінними.

Критерій Загальносистемник Спрощена система для фізичних осіб
Зі сплатою ПДВ Без сплати пдв 1 група 2 група 3 група з пдв 3 група без пдв
1 2 3 4 5 6 7 8
1 Головні умови перебування Вивчити статтю 177 ПКУ.

 

Дотримуватися деяких правил що і суб’єкти господарювання – юридичні особи на загальній системі оподаткування.

Максимальний обсяг доходу за календарний рік ≤  300 тис. грн.

 

Не може бути найманих працівників

Максимальний обсяг доходу за рік 1,5 млн.грн.

Не має права надавати послуги нікому, окрім населенню або єдинникам.

Не більше 10 працівників одночасно.

Граничний обсяг доходу за календарний рік встановлено на рівні 5 млн грн.

 

 

Читайте також Як перейти на третю групу єдиного податку?

 

2 Діяльність та клієнтоорієнтованість Як правило, вибирають торговці, якщо вид діяльності не дає права на спрощену систему, наприклад продаж підакцизних товарів.

Якщо діяльність полягає в перепродажу товарів, які придбаваються з ПДВ, то вигідно реєструватися платником ПДВ, однак з податковим кредитом з ПДВ не все так просто, як було до 1.07.2017.

Торгівля у роздріб з лотків і на ринках та/або побутові послуги населенню.

Перелік побутових послуг — п. 291.7 ПКУ.

Продаж товарів (окрім ювелірки) будь кому. Ресторанний бізнес. Послуги (в т.ч. надання в оренду) виключно єдинникам та населенню. Повний перелік КВЕД для груп 1 і 2  на сайті ДФС Перелік повністю та частково заборонених на єдиному податку видів діяльності наведено у п. 291.5 ПКУ.

 

 

Якщо ФОП планує одночасно займатися кількома видами діяльності, які дозволені для різних груп, то обрати слід «старшу» групу.
3 ПДВ Обов’язкова реєстрація якщо виручка за 12 міс. сягла 1 млн.грн.

В платників ПДВ база для ПДФО не включає ПЗ з ПДВ.

Якщо загальна сума доходу від поставок, які оподатковуються ПДВ, за останні 12 кал. місяців сукупно 1 млн грн. Не є платниками ПДВ.

Однак, при ввезенні на митну територію України товару на суму більше 150 євро, сплачують ПДВ на загальних підставах.

Крім цього, будь-який єдиноподатник, що отримує послуги від нерезидента, які обкладаються ПДВ сплачує ПДВ за імпортними послугами.

Добровільна реєстрація платником ПДВ.

 

Не сплачує ПДВ, якщо ставка ЄП 5%
4 Документообіг та облік Зобов’язані мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Облік ведеться в Книзі обліку доходів і витрат. Сума чистого доходу розраховується за даними в Книзі обліку доходів і витрат. Читайте також: Особливості оподаткування доходів приватних підприємців

Ведуть облік лише доходів отриманих від підприємницької діяльності у Книзі обліку доходів.

Важливий нюанс: Новоствореному ФОП слід подати майнову декларацію за період від дня реєстрації  ФОП до дати, з якої став спрощенцем. При цьому, якщо за період від дня реєстрації ФОПом до дня переходу на спрощену систему отримувалися доходи, то вони оподатковуються за правилами загальної системи.

Ведуть облік і доходів, і витрат.

Зобов’язані вести облік товарних запасів.

Ведуть облік лише доходів у Книзі обліку доходів за «касовим» методом
Суму доходу (і витрат) у Книгах необхідно підраховувати і зазначати за підсумками місяця, кварталу та року. До книги не записують суми «короткострокової» поворотної фінансової допомоги.
5 Звітний період Календарний рік.

Подає одну податкову декларацію про майновий стан і доходи підприємців (протягом 40 кал. днів, що настають за останнім кал.днем року).

Календарний рік. Звітуються протягом 60 календарних днів після завершення звітного періоду. Читайте також Як заповнити декларацію платника єдиного податку першої та другої групи 2017 Квартал. Декларація подається протягом 40 кал.днів після закінчення звітного періоду
6 База оподаткування ПДФО або

Єдиним податком

Чистий дохід, тобто різниця між виручкою і підтвердженими витратами. Ці витрати мають бути оплачені і безпосередньо пов’язані з доходом, а товари отримані (роботи-послуги виконані). При цьому, орієнтуються на дату надходження або витрачання грошових коштів — касовий метод.

П. 177.4.7 ПКУ дозволено включати до витрат амортизацію деяких основних засобів та НА (див. Витрати на амортизацію основних засобів).

Якщо ФОП – торговець підакцизними тмц, то виручка теж зменшується на суму акцизного податку.

Немає такої.

Податки залежать від рівня прожиткового мінімуму в країні і розміру мінімальної зарплати.

Дохід, як виручка отримана протягом звітного періоду за датою надходження коштів у грошовій формі (готівковій чи безготівковій).

До доходу теж включають вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів, послуг.

У дохід платника ПДВ також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

У платників ПДВ суми ПДВ до складу доходу не включаються.

7 Податок на прибуток

 або

єдиний податок

З чистого доходу сплачує ПДФО 18% та військовий збір 1,5%. В межах до 10% прожиткового мінімуму (тобто у 2017 році це 160 грн.) В 2018 р. ставка буде не більше 176,20 грн на місяць (1762 грн х 10%)) В 2016 році 640 грн. , тобто в межах до 20% розміру мінімальної заробітної плати (в 2018 р. до 744,66 грн на місяць (3723 х 20%)) 3% від суми виручки 5% від суми виручки
 

Авансовий внесок з ПДФО за четвертий квартал не сплачується. Якщо за результатами якогось кварталу доходу немає, то теж ПДФО не сплачується.

Касовий метод, тобто квартальний дохід обчислюється по даті надходження грошових коштів
Читайте також Ставки єдиного податку 2017 для підприємців на спрощеній системі
8 Періодичність сплати податку ПДФО сплачується авансом  до 20 квітня, до 20 липня й до 20 жовтня. За 4-й квартал не сплачується. Остаточний розрахунок здійснюється на підставі даних річної декларації.

Термін сплати остаточного за підсумками року ПДФО і військового збору — протягом 50 кал.днів після закінчення року.

Щомісяця, строк сплати — авансом до 20-го числа поточного місяця.

 

Якщо нема найманих працівників звільняються від сплати ЄП за час відпустки (1 місяць на рік) та у разі хвороби (якщо вона триває 30 і більше кал. днів і підтверджена лікарняним листком).

Календарний квартал. Єдиний податок сплачується протягом 50 кал.днів після закінчення звітного кварталу.
9 ЄСВ Для всіх ФОП незалежно від факту отримання доходу в 2017 році мінімальна щомісячна сума ЄСВ «за себе» становить 704 грн.

Як виняток, лише для єдинників 1 групи до кінця цього року ЄСВ за себе щомісячно складає 352 грн. У 2018 році буде як у всіх. Тобто платники єдиного податку 1 групи з 2018 р. мають сплачувати ЄСВ не менше мінімального розміру.

З 01.01.2018 року мінімальний страховий внесок для всіх ФОПів становитиме – 819,06 грн (3723 х 22%). ЄСВ за себе платиться поквартально, а саме до 20 числа місяця, що настає за кварталом. Читайте теж Як підприємці сплачують ЄСВ «за себе»

ФОПи на загальній системі , в яких чистий дохід в розрахунку на місяць 2017 року перевищив 3200 грн. обчислюють ЄСВ за ставкою 22% від чистого доходу, тобто за місяць до сплати може вийти до 8800-9691 грн. (залежно від місяця отримання доходу). Загальносистемники за 2017 рік можуть сплатити ЄСВ до 10 лютого 2018 року (але тоді і до витрат ця сума потрапить наступного року).

Від сплати ЄСВ звільнено ФОПів, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують пенсію чи соціальну допомогу.

ЄСВ також сплачується за кожного найманого працівника.

10 Звітність Декларація про доходи подається раз на рік не пізніше ніж 9 лютого наступного року. Новостворені звітують за результатами роботи в першому кварталі, потім – раз на рік.

Читайте також Річна декларація про майновий стан і доходи ФОП

Податкова декларація по ЄП подається один раз на рік протягом 60 кал. днів після закінчення звітного року.

Звіт по ЄСВ «за себе» подається за рік до 10 лютого року, що настає за звітним.

Читайте теж річний звіт з єдиного соціального внеску 2017

Поквартально, протягом 40 календарних днів, наступних за звітним періодом. Звітність за працівників по ЄСВ – щомісячно, 1дф-поквартально
11 РРО Готівка або оплата по POS-терміналу тільки через РРО.

Пільга  «до мільйону без РРО» на загальносистемників не поширюється.

РРО не застосовують при продажу газет, квасу, а також у виняткових випадках, з Переліку № 1336.

Звільнено від РРО та КОРО (за винятком продажу технічно-складних виробів) П.296.10 ПКУ звільняє від РРО та КОРО за умови неперевищення розміру річного доходу 1 млн.грн. (в т.ч. безготівкового).

Ця пільга не поширюється на продавців «техніки».

 

П.1 Переліку 1336 звільняє від РРО всіх ФОП-єдинників, які торгують у роздріб продтоварами і пивом у пляшках.

Якщо оплата від клієнтів отримується виключно у безготівковій формі (без приймання платіжних карток) то питання РРО не піднімається. Наприклад, покупці оплачують з платіжної картки через інтернет-систему портмоне або приват24, то це вважається безготівковий розрахунок і РРО не потрібен.
12 Інші податки Є платником всіх інших податків за загальними правилами Єдиноподатники будь-якої групи виконують функції податкового агента щодо ПДФО та ВЗ при виплаті доходів фіз.особам.

Є платником земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються для провадження господарської діяльності, а також податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Також може бути платником екологічного, туристичного, транспортного, акцизного податку.

Обовязково читайте Чи може ФОП робити особисті покупки оплачуючи їх з підприємницького рахунку?
13 Ризики Щодо трактування ДФС «понесених» витрат саме як «оплачених» і чому це не зовсім вірно читайте тут Метод формування витрат підприємця (ФОП) на загальній системі

 

Якщо діяльність підприємця не відповідає заявленим у реєстрі КВЕДам, то  дохід оподатковується за ставкою 15%.

Штраф за несвоєчасну сплату ЄП- 50% від неоплаченої суми.

За втрату і неорганізацію нової книги обліку штраф 510 грн.

Дохід від забороненого виду діяльності позбавляє права на спрощенку з наступного кварталу.

Приймання від клієнтів готівки після перевищення доходу 1 млн.грн. тягне за собою санкцію в 100% від неналежно оприбуткованої виручки.

Наявність податкового боргу протягом двох кварталів є підставою для обов’язкового переходу на загальну систему оподаткування

При поддержке: Занимаетесь вендинговым бизнесом? Обратите внимание на терминалы для платежей от интернет магазина SG Pay. По ссылке представлен большой выбор платежных терминалов.

Порівняльна таблиця загальної та спрощеної системи для фізичних осіб підприємців
4.4 (88.42%) 19 votes

5 Responses to Порівняльна таблиця загальної та спрощеної системи для фізичних осіб підприємців

 1. Людмила:

  Вітаю, пані Люба)
  Плануємо з дочкою розпочати новий бізнес — пошиття жіночого одягу і його продаж. Вже розробили торгову марку і пройшли іі перевірку на унікальність. Триває процедура реєстрації.. Придбали приміщення для цеху. Плануємо проводити ремонт. Визначаємося з придбанням техніки. І, безумовно, думаємо над організаційно-правовою формою нашого потенційного бізнесу. Потрібна індивідуальна консультація із цього питання з урахуванням оптимального вибору оподаткування. Почитала Ваші статті — сподобалося. Чи надаєте Ви такі необхідні нам консультації. Якщо да — то на яких умовах.
  Буду вдячна за відповідь)

  З повагою,
  Людмила

 2. Володимир:

  Добрий день. Мене звати Володимир займаюсь монтажем та продажею електрообладнання вже декілька років. В свій час я обрав 3-тю групу 5%, однак чим далі тим частіше мої замовники просять рахунки з ПДВ. Все обладнання я закуповую з ПДВ. Якщо можна на простому прикладі.
  При теперішній системі: продаю обаднання на 100 000,00 грн. оплачую 5 000,00 грн. і все; якщо перейду на ПДВ, то як я розумію на 100 000,00 продаю те що купив за 80 000,00 (ПДВ 16000) Різниця 20 000,00 орендую авто за 5000,00, купив паливо за 10 000,00 (ПДВ 2000).Заробив 5 000,00 грн. *3% =150,00 грн. І ще маю 18 000,00 грн податковими накладними. При цьому надав податкову накладну на 20 000,00 Замовнику. Якщо я все правильно в загальних моментах зрозумів то в мене при обороті в 100 000,00 грн. вийшла економія 4850,00 грн. Найманих працівників в мене немає, оплатив за себе ЄСВ, як і зараз і все. Питаня в слідуючому навіщо мені податкові накладні і яка вигода мені з них.

  • Іван:

   1). ПДВ з 100.000 вих.16667
   Закупка + пальне 90000 ПДВ 15000, треба сплатити 1667 + оренда авто без ПДВ +5000, тобто переплата 3% з 10000= 300+1665+5000=6965, тобто майже 7000

 3. Іван:

  1). ПДВ з 100.000 вих.16667
  Закупка + пальне 90000 ПДВ 15000, треба сплатити 1667 + оренда авто без ПДВ +5000, тобто переплата 3% з 10000= 300+1665+5000=6965, тобто майже 7000

 4. Катерина:

  Здраствуйте,мене звати Катерина я хочу відкрити продуктовий магазин ,але не знаю як визначитися правильно з системою оподаткування,планую відпускати тютюнові вироби і алкогольних напоїв,підскажі будь ласка.Дякую

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.55MB/0.00048 sec