Порівняльна таблиця ФОП на єдиному податку третьої групи та на загальній системі оподаткування

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Нещодавно, я писав про нову спрощену систему оподаткування та робив порівняльну таблицю груп платників єдиного податку. Такі таблиці дуже корисні та допомагають підприємцям швидко розібратися у відмінностях груп платників єдиного податку одна від одної. Адже, з нового 2012 року, всім підприємцям на єдиному податку та підприємцям на загальній системі оподаткування, які вирішать перейти на спрощену систему, доведеться обрати свою групу, яка їм більше всього підходить.

Із вступом в силу Податкового кодексу у підприємців на єдиному податку відібрали можливість співпрацювати з юридичними особами та реєструватись платниками податку на додану вартість. Це були головні причини, із за яких дуже багато платників єдиного податку перейшли на загальну систему.

Цей пост присвячується саме ФОП на загальній системі оподаткування, які з нового 2012 року знову захочуть перейти на єдиний податок, оскільки їм знову повернена можливість співпрацювати з платниками податку на прибуток та реєструватися платниками ПДВ.

Найбільші можливості серед платників єдиного податку має третя група платників, тому саме з нею ми і будемо порівнювати загальну систему оподаткування підприємців – фізичних осіб.

Критерій Підприємець на загальній системі оподаткування Підприємець на єдиному податку третьої групи
Застосування РРО Застосовує в обов’язковому порядку при здійсненні готівкових розрахунків Не застосовує
Ведення обліку доходів та витрат Веде книгу обліку доходів та витрат відповідно до Наказу №1025 від 24.12.11 Неплатник ПДВ – веде книгу обліку доходів, яка затверджується Міністерством фінансів.
Платник ПДВ – порядок ведення обліку доходів та витрат затверджується Міністерством фінансів.
Ставки податку 15% від чистого доходу Для неплатників ПДВ – 5% від доходу.
Для платників ПДВ – 3% від доходу.
Податковий період та подання звітності Календарний рік. Декларація подається протягом 40 календарних днів, наступних за звітним роком. Календарний квартал. Декларація подається протягом 40 календарних днів наступних за звітним кварталом.
Порядок сплати податку Чотири авансові внески протягом року до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада. За результатами року здійснюється остаточний перерахунок. Протягом десяти календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
Можливість використання найманих працівників Необмежена кількість. Не більше 20 найманих працівників одночасно.
Граничний обсяг доходу Без обмежень. 3 000 000,00 грн.
Віднесення витрат до складу валових для платників податку на прибуток Відносяться Відносяться
Нарахування єдиного соціального внеску за себе 34,7% від чистого доходу, нараховується тільки за ті місяці, в яких був чистий дохід. Не менше мінімального страхового платежу, але в межах максимальної величини бази нарахування.
Сплата єдиного соціального внеску за себе Авансові платежі до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада. За результатами року здійснюється перерахунок. Щомісячно, до 20 числа місяця наступного за звітним.
Реєстрація платником ПДВ Може зареєструватися платником ПДВ у разі відповідності критеріям пункту 181.1 або 182.1 ПКУ. Може зареєструватися тільки у разі відповідності критеріям пункту 181.1 ПКУ (тобто обсяг оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців повинен бути не менше 300 000,00 грн.). Добровільна реєстрація відповідно до п.182.1 не передбачена.
Оподаткування доходів не зазначених у єдиному державному реєстрі Ставка 15% без можливості зменшити розмір доходу на суму витрат. Для неплатників ПДВ – 5% від доходу.
Для платників ПДВ – 3% від доходу.
Заборонені види діяльності Дозволені будь які види діяльності не заборонені законом. Види діяльності визначені пунктом 291.5 ПКУ

Переваги та недоліки спрощеної системи оподаткування

Недоліки:

1. Обмеження кількості найманих працівників.

2. Обмеження обсягу доходу за рік.

3. Неможливість добровільної реєстрації платником ПДВ.

4. Заборона на зайняття деякими видами діяльності, що перелічені у пункті 291.5 ПКУ.

Як на мене, то головним недоліком з цього списку є обмеження щодо зайняття деякими видами діяльності. Із всіма іншими пунктами цілком можна змиритися. Десять найманих працівників – це не так вже і мало, так само як і три мільйони дозволеного доходу за календарний рік. А неможливість добровільно зареєструватися платником ПДВ – це, на мою думку, зовсім не критично, оскільки мало хто з підприємців прагне отримати свідоцтво платника податку на додану вартість.

Переваги:

1. Можливість не використовувати реєстратори розрахункових операцій.

2. Можливість сплати єдиного соціального внеску в розмірі мінімального страхового платежу.

Звільнення підприємців на єдиному податку від обов’язку використовувати реєстратори розрахункових операцій – це, мабуть, головна позитивна сторона спрощеної системи оподаткування.

На відміну від підприємців на загальній системі оподаткування, спрощенці можуть сплачувати єдиний соціальний внесок у розмірі мінімального страхового платежу. Однак, слід сказати, що сплачувати ЄСВ вони повинні незалежно від того, ведеться діяльність чи ні, та отримується дохід чи ні.

Переваги та недоліки загальної системи оподаткування

Недоліки:

1. Обов’язкове застосування РРО у разі здійснення готівкових розрахунків.

2. Дуже велика (просто непосильна) ставка єдиного соціального внеску.

3. Досить складна (у деяких випадках) книга обліку доходів та витрат.

У загальної системи оподаткування дуже сильні негативні сторони у порівнянні з єдиним податком. Обов’язок застосування РРО у разі здійснення готівкових розрахунків – це купа проблем пов’язаних із дотриманням касової дисципліни та дуже «болючими» фактичними перевірками податковою службою.

Що гірше? Обов’язок застосування РРО чи ставка єдиного соціального внеску 34,7% від чистого доходу? Питання дуже спірне. Ставка єдиного соціального внеску дуже велика. Це однозначно. Однак, підприємцю на загальній системі оподаткування може трохи допомогти оптимізація платежів з єдиного соціального внеску. Також втішає те, що єдиний соціальний внесок ФОП на загальній системі повинен сплачувати лише за ті місяці, в яких він отримав чистий дохід.

Ведення книги обліку доходів та витрат можна поставити на останнє місце у цьому списку, оскільки відповідальність за її неправильне ведення не дуже велика. Хоча порядок її ведення затверджено Наказом ДПА №1025 від 24.12.10, багато питань залишаються невизначеними.

Переваги:

1. Можливість використання необмеженої кількості найманих працівників.

2. Необмежений обсяг доходу.

3. Можливість обрати будь який вид діяльності не заборонений законом.

Можливість застосування спрощеної системи оподаткування обмежується забороненими видами діяльності, які перелічені у пункті 291.5 Податкового кодексу. Якщо ФОП займається одним з цих видів діяльності, то в нього немає іншого виходу, ніж бути на загальній системі оподаткування.

Думаю, що із прийняттям нової спрощеної системи оподаткування обліку та звітності, багато підприємців на загальній системі перейдуть на сплату єдиного податку у третю групу платників. Це обумовлено тим, що такі переваги, як можливість платників податку на прибуток відносити витрати до складу валових та можливість реєстрації платником податку на додану вартість, які були доступні тільки загальній системі оподаткування із вступом в силу Податкового кодексу, з 2012 року знову зможуть використовувати платники єдиного податку третьої групи.

Порівняльна таблиця ФОП на єдиному податку третьої групи та на загальній системі оподаткування
2 (40%) 1 vote

64 Responses to Порівняльна таблиця ФОП на єдиному податку третьої групи та на загальній системі оподаткування

 1. Якщо ці підприємці регулярно будуть отримувати достатньо великі доходи, якщо ж рух по рахунку не регулярний, то можна оптимізувати загальникам прихід всього доходу на якийсь один квартал і все. Решту кварталів без ЄСВ. Хоча єдинщиків звісно буде більше, там і облік буде простіший. Лише доходи і без касових:)

 2. Фам:

  я думала ,що на загальній і спрощеній системі оподаткування одинакова ставка нарахування єдиного соціального внеску 34,7 за себе.і така ж за найманого працівника.Я права?

 3. РозраховуютьсЯ вони по різному. Єдинники визначають самостійно, а фоп на загальній системі розраховують від чистого доходу.

 4. Alissa:

  Я не можу знайти пункт 291.5 Податкового кодексу всей нет прошарив. Чи не могли б ви його мені скинуть чи дать ссилку???? Дякую!!!

 5. У вас дуже гарно на прикладах виходить розяснювати. Так можна і цей раз зробити розрахунок для ФОП що наприклад заробляє 10,0 тис в квартах (доход). Яка система буде вигіднішою і які при цьому платежі будуть по ПДФО і ЄСВ. І другий приклад такий же але при 50,0 т.то значно більшу суму взяти і плюси кожної системи одразу стануть очевидні.

 6. Анна:

  Частный предприниматель на общей системе , зарегистрирован плательщиком НДС.Объем реализации за 2011 меньше 300 000грн.Сможет ли он зарегистрироваться по 3-ей группе со ставкой 3%+НДС?

 7. Alissa, http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/ed_2011_10_19/JF6KP00V.html
  Микола, непогана ідея, думаю, що наступний пост буде на цю тему.
  Анна, 4) ставка єдиного податку, визначена для третьої та четвертої груп у розмірі 3 відсотки, може бути обрана:
  а) суб’єктом господарювання, який зареєстрований платником податку на додану вартість відповідно до розділу V цього Кодексу у разі переходу ним на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу;
  Тобто, зможе.

 8. Наталя:

  Доброго дня! У мене питання про єдинників, але не в цю тему (відповідної не знайшла). Сьогодні в податковій втішили, що ФОП на єдиному податку повинен здати (і відповідно сплатити податок) до 09 листопада декларацію екологічного податку на тему побутового сміття ??, роз»яснень ніхто не може дати. Можливо ви володієте інформацією і допоможете в цьому питанні. Наперед вдячна.

 9. Якщо чесно, в це питання не вникав. Можу дати лише посилання на тему на бухфорумі з приводу екологічного податку. http://buhforum.com/viewtopic.php?f=17&t=189

 10. Ольга:

  Анна пишет: «Объем реализации за 2011 меньше 300 000грн.Сможет ли он зарегистрироваться по 3-ей группе со ставкой 3%+НДС?». Я думаю, что НДС только после достижения 300тыс., а сначала только 5%.

  У меня вопрос: Ограничение для 3-й группы (3%+НДС) 3 млн. оборот считать с учетом

  НДС или без?

 11. Пункт 292.11 До складу доходу не включаються суми податку на додану вартість. Так що думаю, що без.

 12. Тетяна:

  Вот Вы пишите что можно 10 человек на новой ЕН. А как же по поводу ограничения от фонда инвалидов? Там же кажется 25 % от численности должны быть инвалиды. А если вид деятельности, например, разгрузка грузов — тяжелый физ. труд — то инвалиды работать не могут!

  Скажите, это уже отменено, или нет?

 13. Андрій М:

  При досягненні 300тис, — платник 3 групи 5% зобовязаний зареєструватись платником ПДВ і перейти на ставку 3% ? Дякую наперед за відповідь.

 14. В законі не визначено саме обов’язку реєструватися платником ПДВ платникам 3 групи при досягненні 300 тис.грн. В ньому йде мова тільки про право.
  Проте, я думаю, що слід дочекатися офіційних роз’яснень з цього приводу.

 15. Андрій М:

  Погоджуюсь, але хотілось би точно знати. В мене вже оборот за цей рік 320тис.грн, а я попадаю в 3 групу і платником ПДВ бути мені не підходить.

 16. Андрій М:

  Стосовно ПДВ , якщо повністю погодитись з Вами, то мова йде лише про добровільну реєстрацію платником цього податку. Дійсно, кодекс надає право добровільно зареєструватися єдиннику платником ПДВ, але лише при виборі ставки в розмірі 3% (ні про що інше в розділі «про спрощенку» не йдеться). Але в пп.14.1.139 несподівано з’являється умова щодо перевищення оборотів для ПДВ при ставці саме 5%.
  Неоднозначність чогось мене, дуже «напрягає».

 17. На бухгалтерських форумах зараз як раз йде активне обговорення цього питання раджу почитати цю тему для початку http://chp.com.ua/forums/index.php?showtopic=14975 . Проте, як я вже казав, варто дочекатись, що скаже ДПА.

 18. Анна:

  Согласно п.14.1.139 нельзя работать на упрощенной системе и быть плательщиком НДС при продаже товаров.Можно только для работ и услуг.

 19. Анна почитайте цю статтю Єдиний податок 2012 та реєстрація платником податку на додану вартість. Право чи обов’язок?. Обсяг постачання робіт (послуг) це тільки умова, яка надає платникам єдиного податку право реєструватися платниками ПДВ.

 20. Володимир:

  Пане admin, у табличці закралася помилка (очевидно, технічного характеру). Максимальна кількість працівників у спрощенців третьої групи не 10, а 20.

 21. Так, дякую. Виправив.

 22. Maria:

  Нужно ли единщику платить единый налог до 20 декабря авансом на январь, если он с нового года будет в 3 группе?

 23. Щодо цього мають бути роз’яснення.

 24. ЕКатерина:

  1.) чистий дохід *15% це=доходи-витрати
  2.) незрозуміла про ЄСВ, тобто загальник платить від чистого доходу проценти, а спрощеник лише проценти від мін з\п умовно???

 25. Олексій:

  ЕКатерина, відповідь — так на обидва питання.

 26. Дмитро:

  Maria
  1st Декабрь 2011 в 1:16 пп
  Нужно ли единщику платить единый налог до 20 декабря авансом на январь, если он с нового года будет в 3 группе?

  з 01.01.2012 єдиний податок платиться авансом, але місяць у місяць: за січень — до 20 січня, за лютий — до 20 лютого і т.д. (групи 1-2); групи 3-4 платять поквартально протягом 10 дн після здачі деки.
  І що саме цікаве — нарахування мають проводити податківці. а раз вони мають нараховувати, то вони й мають видавати повідомлення на сплату. як цей механіз функціонуватиме — невідомо.
  вважаю, що до 20.12 за січень платити не потрібно:
  1) буде бардак з рахунками як минулого року;
  2) потім будете шукати гроші.

  В той же час варто зауважити, що згідно Указу тоже мала бути сплата по закінченні місяця, але видали наказ про видачу свідоцтва і в ньому записали про авансову сплату і всі платили дружно. так що все ще може бути таке саме і цього року. якщо встигнуть звичайно.

 27. Олена:

  Добрий день, підскажіть будь-ласка, куди віднести діяльність у сферах права? у третю категорію чи групу єдинщиків??? дохід складає 200000 грн

 28. Олена, чим саме займатесь? Який КВЕД?

 29. Олена:

  у 2011 році я перейшла на 93.05.0 надання інших індивідуальних послуг. дякую за відповідь

 30. Олена, залежить від того, кому ви надаєте ці послуги. Друга група — якщо населенню та іншим платникам єдиного податку. Третя група — будь кому.

 31. Олена:

  населенню -фізичним та юридичним особам, виходить третя група? дякую за відповідь

 32. Гость:

  С нынешней нестабильностью доходов и развитию расчета «ф2» за нал да и приват банк тоже удобен. общая система на руку :)))

 33. Наталя:

  Добрий день. Хотіла б уточнити по ставці податку по 3 групі — 5% від доходу — тобто це: виручка — витрати — ПДВ *5% ? І якщо знаєте, що відносять до витрат по 3 групі. Дякую

 34. Наталя:

  А як на рахунок порівняння юр особи на загальній системі і 3 групи єдиного, що вигідніше?

 35. Наталя, єдиний податок від валового доходу, тобто отримали 10 000 за товар, повинні сплатити 500 грн єдиного податку.
  Щодо порівняння ФОП третьої групи та юр особи четвертої групи — порівнювати майже нічого.

 36. Анатолий:

  ФЛП. Несколько лет работаю на едином налоге. Предоставляю услуги.КВЭД №51.18.0; 52.72.1; 32.20.2; 32.20.3; 45.21.4; 45.31.0; 70.20.0; 64.20.0. Основной вид деятельности-посреднические услуги и имею лицензию НКРЗ на техническое обслуживание и эксплуатацию телекоммуникаций для подтверждения моих технических,квалификационных и прочих условий. Я обслуживаю свою кабельную сеть и за эту работу оплату не беру.(Пример аптека. Она относится к минздраву,а осуществляет торговую деятельность) Основной доход получаю от посреднической деятельности по агентскому договору. Выступаю агентом между провайдером и абонентами кабельного телевидения,для выполнения договора заключаю договора с абонентами от имени провайдера,произвожу подключения квартир к телесети ,принимаю заявки от абонентов и собираю абонплату.Вопрос: как мне остаться на ЕН в 2012г. если у меня есть 64.20.0 (деятельность в области связи). Заранее благодарен.

 37. Думаю, що ніяк. Вас переведуть на загальну систему.

 38. Олена:

  еще раз для непонятливых-квед 93.05.0 надання інших індивідуальних послуг- послуги для фізичних осіб, смогу ли я находиться во 2-й группе?

 39. Юрій:

  Підкажіть, будь ласка, якщо підприємець має декілька видів діяльності, які підпадають під дію спрощеної системи оподаткування, проте в даний час виключно здає в суборенду орендоване ним нежитлове приміщення (в ньому планувалося проводити бізнес, але поки-що діяльність призупинена), то в яку групу спрощенців його необхідно віднести? Дякую

 40. В залежності від того, хто орендар. Якщо фізична особа або інший єдинник — то друга група. Якщо ні, то третя.

 41. Юрій Чернівці:

  Можливо я щось не зрозумів, але підкажіть, будьласка. Єдинник третьої групи з 3% сплатою податку, рахує ці 3% від валового доходу з урахуванням ПДВ чи без ПДВ. Наперед вдячний.

 42. Юрій:

  Добрий вечір:
  Мені потрібні такі види діяльності для третьої групи:

  — 63.11 – Оброблення даних, розміщення інформації на вебвузлах; (обов’язково)
  — 73.20 – Дослідження кон’юнктури ринку та виявлення громадської думки; (не є обов’язковим)
  — 74.10 – Спеціалізована діяльність із дизайну (цей клас включає послуги художників оформлювачів; (обов’язково)

  підскажіть чи є такі в Чернівцях?, та де можна отримати кведи для третьої групи

  Дякую

 43. igor:

  квэд 2012 -61.10-может ли быть на упрощенной или только на общей системе налогообложения?

 44. Кет:

  Не зрозуміла відповідь з приводу ставки податку:15 % на звичайній системі (торгова виручка-витрати :1,2*15%)5% на єдиному (торгова виручка -витрати :1,2 *5%).Так чи я помилилась.Торгова виручка :1,2 *5%

 45. Кет:

  Торгова виручка за 2011 рік більше 3-х мільйонів, можу бути платником єдиного податку 3-ої групи???в 4 ту зрозуміла тільки юридичні .Дякую

 46. Юрій Чернівці, без урахування ПДВ. Приклад розрахунку можете подивитись тут http://byhgalter.com/fop-na-zagalnij-sistemi-chi-platnik-yedinogo-podatku-treto%d1%97-grupi-shho-vigidnishe/
  Юрій, це вам треба дізнатися у вашій міськраді.
  igor, заборони щодо цього виду діяльності немає.
  Кет, по вашому питанню подивіться у статті http://byhgalter.com/fop-na-zagalnij-sistemi-chi-platnik-yedinogo-podatku-treto%d1%97-grupi-shho-vigidnishe/
  Більше 3х мільйонів на спрощеній системі бути не можна.

 47. Андрій:

  В мене питання на рахунок ведення або ні — прихідних накладних. Чи можна в 2 і 3 групі продавати товар, при цьому не маючи на нього прихідних накладних.

 48. Андрій, думаю, що не можна. Є думка, що податкова служба буде вважати, що такі товари безоплатно отримані.

 49. Юрій Чернівці:

  -Чи підриємець 3 групи має платити ЄСВ за всі місяці? А якщо згідно квартальної декларації про доходи валовий дохід — 0 ?
  -Підприємець на загальній системі сплачує ЄСВ 34,7% ,але не менше мінімального страхового платежу? Якщо , наприклад, чистий дохід у рік 10000 грн, то ЄСВ 3470, але 12 міс. по 370(наприклад)=4440. Що буде правильною сплатою?

 50. Юрій Чернівці, єдинник сплачує ЄСВ за всі місяці, незалежно від отриманого доходу. Щодо ФОП на загальній системі цю статю читайте http://byhgalter.com/richnogo-yedinogo-socialnogo-vnesku/

 51. Павло:

  Подскажите, на общей системе, 3 группа.
  как и каким образом придется насчитывать налог на доход с физ. лиц??

  Спасибо

  б

  е

 52. Платник єдиного податку не є платником податку на доходи фізичних осіб від доходів отриманих від підприємницької діяльності.

 53. Василь:

  Підскажіть, яка система оподаткування підходить. займаюсь транспортними перевезеннями вантажними автомобілями за кордон. 13 найманих, до 3000000 валовий дохід.

 54. Аня:

  Я ФОП на 3-ій групі.Дохід за квартал становив 73 тис.грн.,але витрати(зарплата+податки, аренда, ком. послуги) перекрили повністю дохід.

  Я не розумію, мені що все одно потрібно сплатити 5% від доходу?????

 55. Василь, третя група або загальна система. Вирішувати вам.
  Аня, так повинні. В цьому вся сутність спрощеної системи.

 56. Елена:

  Подскажите пожалуйста..Единщик 3гр.5%.работает с ТОВ…что если 50%его дохода идут с одной фирмы…насколько я знаю раньше было нельзя..а сейчас ???

 57. Чому раніше не можна було? Не чув про таке. У вас може бути дохід йти хоч 100% від однієї фірми. Це не заборонено.

 58. Я підприємець на загальній системі оподаткування. Прочитав статтю, потім повторно ст.177 ПКУ і зрозумів, що неправильно сплачував авансові платежі. Попередні я сплатив до 15.03.2012 (правильно), до 15.06.2012 (неправильно, потрібно до 15.05).
  Потім знайшов статтю 126 ПКУ про відповідальність несвоєчасної сплати у розмірі 10% або 20% погашеної суми податкового боргу.

  Питання перше, що таке погашена сума податкового боргу? Це сума, яку я повинен сплатити з доходу (15%)?

  Питання друге, які строки сплати авансових платежів до Пенсійного фонду? Як я зрозумів авансові платежі до ПФУ (соціальний внесок) не закріплені законодавчо.

  Питання третє, працівник (інспектор) в відділенні податкової надав мені такі строки сплати авансових платежів: до 15.03, 15.06, 15.09, 15.12, що є помилковими. Чи завжди податкова вимагає сплатити штраф?

 59. Мария:

  здравствуйте,подскажите пожалуйста:
  я ФОП на едином,мне нужно заплатить 5 %от дохода за третий квартал,по безналу прошло 23 тыс …от сюда 17 доход….но мой бухгалтер утверждает,что по безналу мне нужно платить 5%от оборота,а не дохода….помогите разобраться,пожалуйста)))

 60. Марія:

  Скажіть, будь-ласка, наскільки ця стаття є актуальною? Що в цих даних змінилося за останній рік?

 61. Інна:

  Доброго дня всім! Підскажіть, будь-ласка, — ФОП на єдиному 3 група, весь 2012р. не було діяльності, декларації пусті.Чи потрібно щось звітувати в ПФ?чи потрібно щось оплачувати в ПФ? і якщо так то які вже штрафні санкції я отримала? Дякую.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.63MB/0.00062 sec