Податок на нерухоме майно: хто і як сплачуватиме

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

податок на нерухомістьЗ першого січня 2013 року в України планується введення податку на нерухоме майно. Дату, з якої норма набере чинності (вона переносилася вже двічі) нарешті, визначено остаточно. Нагадаємо, що спочатку введення податку планувалося з першого січня, а потім з першого липня поточного року.

Надаємо інформацію про порядок сплати податку на нерухоме майно.

Кожен власник об’єкту житлової нерухомості, включаючи нерезидентів, незалежно від того якою особою він є — фізичною чи юридичною, повинен сплачувати податок на нерухомість.

Конкретна сума податку, нараховується таким чином: береться ставка податку і помножується на базу оподаткування, якою виступає житлова площа приміщення.

Встановлення ставки податку, яка нараховується на 1 кв. м житлової площі, входить до компетенції місцевих органів влади. На розмір ставки податку накладаються певні обмеження.

Якщо площа квартири складає менше ніж 240 кв. метрів, а будинку менше 500 кв. метрів, то ставка податку не повинна перевищувати один відсоток від розміру тієї мінімальної заробітної плати, яка була встановлена в країні на початок податкового року.

Якщо ж площа більше вказаних розмірів — 240 кв. м для квартир і 500 кв. м для будинків, то розмір ставки збільшується до 2,7 відсотків.

Правила щодо нарахування податку розповсюджуються на фізичних і юридичних осіб. Однак сам порядок, за яким податок нараховується, та схема сплати його різні.

На податок для фізичних осіб, згідно пп. 265.4.1 ПКУ, розповсюджується пільга. Впродовж звітного періоду нею можна скористатися лише один раз і відносно одного об’єкту нерухомості. Автоматично вона розповсюджується на те житло, в якому платник податку прописаний (зареєстрований), але за бажанням платника об’єкт може бути змінений.

Наприклад, фізична особа є власником двох квартир і обидві мають житлову площу 60 кв. метрів. На одну розповсюджується пільга, а за другу прийдеться сплачувати податок, використавши встановлену ставку. Якщо ставка складає 10,73 грн. за 1 кв. м то помножив її на 60 кв. м — площа квартири, отримаємо загальну суму податку на нерухоме майно. Це буде 643,8 грн.

Фізичні особи сплачують податок на нерухоме майно у сумі, яка нараховується органами ДПС. Дані для нарахування беруться з Державного реєстру речових прав на майно. Платнику податку — фізичній особі, органи податкової служби надсилають повідомлення рішення, щодо суми податку, який потрібно сплатити до 1 липня того року, за який він нарахований. Термін сплати складає 60 днів, віддлік часу починається з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Платники податку, які зареєстровані як юридичні особи, розраховують податок самостійно згідно тих даних, які діють на перше січня. До першого лютого юридична особа має з’явитися в органи ДПС, за місцезнаходженням об’єкта нерухомості, і подати декларацію, в якій вказується сума нарахованого податку. Якщо об’єкт з’явився протягом року, то декларація до органів ДПС подається впродовж місяця після отримання документів про право власності.

Податок на нерухомість для юридичних осіб сплачується не відразу, а розбивається на частки, для сплати кожного кварталу. Авансовий внесок повинен надійти на відповідний рахунок не пізніше 30 числа того місяця, що є наступним після звітного кварталу.

Податок на нерухоме майно: хто і як сплачуватиме
Оцініть статтю

5 Responses to Податок на нерухоме майно: хто і як сплачуватиме

 1. Igor:

  А каков порядок начисления налога для владельца квартиры? Кто будет проверять надо платить мне как владельцу или нет и заплатил ли я налог за год? Что по поводу штрафов? 🙂

 2. Ольга:

  Уточнение:
  Налоговый кодекс предусматривает определенные поблажки при уплате налога на недвижимость для владельцев жилья. Квартира площадью до 120м2 и жилые дома до 250м2 налогом на недвижимость облагаться не будут. Но если метраж квартиры, допустим, 127 квадратных метров, то за 7 квадратных метров нужно будет заплатить.

 3. ПВ:

  Если на физлице квартира 129 метров, дом 400 и ещё приватизирована квартира на три человека общей площадью 70 метров, то с чего именно платить налог? Кто определяет, какой объект идёт под льготу, а за какие платить полностью?
  Я так понимаю, что в этой ситуации выгоднее льготу отнести на дом? Но налоговая может сама решить, что льгота на часть в приватизированной на троих, а с остального платить?

  Нежилые коммерческие помещения не подпадают под этот закон? Гаражи?

 4. надежда:

  а якщо я живу в приватному будинку площа якого складаэ 250кв.м то яка ставка буде,і як мені сплачувати ,мені будуть приходити якісь повідомлення про сплату з органів місцевої влади чи мені потрібно самій звертатись???якщо я фізична особа-то мені до 1 липня треба сплатити ???дякую!

 5. Объясните ,пожалуйста, если физическому лицу принадлежит коммерческая недвижимость (офисное помещение 58 м2) — нужно-ли платить налог (если да, то в каком размере), а так-же заполнять декларацию? 13.04.2016 Наталья Павловна, Северодонецк

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *