Повернення утриманого податку з доходів: як можна повернути назад частину перерахованих у бюджет коштів

Любов Прийма

Любов Прийма

Бухгалтер-експерт. Консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку. Чекаю на ваші питання у коментарях.

Про умови обов’язкового подання майнової декларації ми писали тут: Хто зобов’язаний подавати річну декларацію та в яких випадках. В цій статті зробимо акцент на тих випадках, коли декларацію подавати не обов’язково, але вигідно самому громадянину з метою перерахунку і повернення частини сплаченого податку з доходів фізичних осіб (далі – ПДФО). Нижче йтиметься про податкову знижку для тих фізичних осіб, які працевлаштовані офіційно та отримують доходи у вигляді заробітної плати. Згідно пп. 14.1.170 ПКУ податкова знижка – це сума витрат, на яку дозволяється зменшити оподаткований річний дохід у вигляді зарплати. Документи на податкову знижку і подання декларації є підставою для зменшення суми оподатковуваного доходу, і, як наслідок, зменшення зобов’язання з ПДФО. Податкова знижка оформлюється у поточному році за попередній календарний рік. Так, у 2018 році можна отримати повернення за 2017 рік. Якщо окрім зарплати та податкової знижки більше нічого не декларується, то подати таку декларацію можна до 31.12.2018 р. А якщо знижка – не єдина причина звітування і особа одночасно має доходи, які зобов’язують до декларування, то реалізувати обидві цілі в одній декларації можна, але дата подання такої звітності – не пізніше 1 травня 2018 р. Право на податкову знижку має також той приватний підприємець та/або підрядник за цивільно-правовою угодою, який одночасно є найманою особою, але винятково в межах доходів у вигляді заробітної плати. Особи, що отримують доходи, відмінні від зарплати, не мають права на знижку.

Читайте також Имеет ли право предприниматель на налоговую скидку?

Витрати, які ПКУ дозволяє внести до податкової знижки

Норма Витрати Діючі обмеження
166.3.1 Частина суми процентів, сплачених за користування іпотечним кредитом До знижки береться частина процентів, визначена у ст. 175 ПКУ. Якщо площа житла менша ніж 100 кв. м, то до перерахунку беруть усю суму сплачених відсотків без застосування коефіцієнта. А якщо житлова площа нерухомості, наприклад, 150 кв. м, то до знижки враховується частка відсотків = 0,666.
166.3.2 Пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям Розмір внесків не повинен перевищувати 4% від суми загального оподатковуваного доходу за звітний рік.
166.3.3 Здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення Оплата лише вітчизняним закладам освіти. Крім витрат на навчання на військовій кафедрі.
166.3.4 Компенсація лікування

 

За наслідками 2017 року знижка не надається.
166.3.5 Страхові платежі (внески, премії) за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення Сума не може перевищувати (за місяць): при особистому страхуванні — суму доходу, до якого застосовується ПСП (2470 грн. на місяць у 2017 році); при страхуванні члена сім’ї першого ступеня споріднення — 50 % суми доходу, до якого застосовується ПСП.
166.3.6 Витрати жінки на оплату допоміжних репродуктивних технологій Береться сума витрат не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік.
166.3.7 Переобладнання транспортного засобу для роботи на біопаливі Переобладнаний ТЗ повинен бути перереєстрований (п. 166.3.7 ПКУ).
166.3.8 Видатки на будівництво (придбання) доступного житла, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі Житловий будинок (квартира, кімната), який будують чи придбавають, має бути визначений як основне місце проживання.

Відповідно до пп. 166.2.1 ПКУ до податкової знижки беруть фактично здійснені протягом звітного податкового року платником ПДФО витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема: квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинна бути відображена вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

Читайте також Підготовка до заповнення декларації для отримання податкової знижки на навчання

Встановили ГБО — поверніть надміру сплачений ПДФО

Платник ПДФО, який встановив газово-балонне обладнання на свій автомобіль (ТЗ), має право на повернення 18% вартості цієї процедури. Документами, які підтверджують витрати на переобладнання транспортного засобу:

 • Сертифікат відповідності для ТЗ, що був переобладнаний. Процедура переобладнання ТЗ, зокрема, для роботи на газі та альтернативних видах палива, встановлена Порядком КМУ від 21.07.10 р. №607. Після переобладнання ТЗ в індивідуальному порядку обирається організація з оцінки відповідності та подається заява про проведення оцінювання відповідності ТЗ, що переобладнаний, до вимог правил і стандартів, а також до вимог, викладених у документі про погодження (заяві про проведення оцінювання). За результатами такого оцінювання видають сертифікат відповідності.
 • Технічний паспорт з відміткою про встановлення ГБО.
 • Документ, що підтверджує оплату виконаних робіт зі встановлення ГБО з реквізитами продавця і покупця, датою оплати (чек про оплату, квитанція продавця).
 • Акт приймання-передачі газового обладнання та/або переобладнаного ТЗ.

Нове щодо витрат на навчання

Нагадаємо, що з 1.01.2017 р. скасовано обмеження щодо суми коштів та обмеження щодо навчального періоду, за який здійснено оплату навчання. До розрахунку податкової знижки береться вся фактично сплачена протягом року сума за навчання. До податкової знижки можна внести навчання члена сім’ї першого ступеня споріднення незалежно від того, отримує цей член сім’ї заробітну плату чи ні. Як і раніше, фізична особа, яка претендує на знижку щодо коштів, сплачених за навчання, окрім декларації, ідентифікаційних документів та довідки про доходи, має надати:

 • Оригінали платіжних та розрахункових документів, зокрема квитанції про сплату за навчання, в яких зазначено, що платіж за навчання здійснює безпосередньо особа, яка звертається за податковою знижкою.
 • Копію договору про навчання, який укладений безпосередньо між навчальним закладом та студентом. Зауважимо, що у договорі про навчання повинно бути зазначено ПІБ студента.
 • Документи, які підтверджують ступінь споріднення (наприклад, копія свідоцтва про народження дитини, якщо за знижкою звертається батько), копію паспорта та ідентифікаційного коду цього члена сім’ї.

Приклад декларування податкової знижки

Як правильно задекларувати отримані громадянами «цивільні» доходи, можна прочитати тут: Заповнення декларації про майновий стан і доходи фізичними особами-непідприємцями.

Візьмемо за основу приклад, який подано за наведеним посиланням і в продовження додамо наступні умови. Протягом 2017 року фізичною особою здійснювалася оплата за:

 1. Навчання сина у ВНЗ на загальну суму 20 тис. грн.
 2. Переобладнання і переоформлення легковика на суму 10 тис. грн.

Внесемо ці витрати у перерахунок ПДФО. Зменшення податкових зобов’язань у зв’язку з використанням права на податкову знижку відображається у розділі V декларації. У рядку 13 позначкою «Х» слід відмітити документально підтверджені категорії витрат. Отже, ставимо «Х» справа від клітинок «п.п. 166.3.3» та «п.п. 166.3.7». Загальна сума витрат (у граничних розмірах, дозволених до включення до податкової знижки) вказується у рядку 14. У рядок 15 переносимо річну суму зарплатного доходу з рядка 10.1 (за мінусом ПСП, якщо пільга застосовувалася). А рядок 16 слід заповнювати з урахуванням того, що загальна сума податкової знижки (тобто тих витрат, які можна врахувати в декларації) не може перевищувати суми річної заробітної плати. Таким чином, значення рядка 16 менше або дорівнює значенню рядка 14, але не більше ніж значення рядка 15 декларації. У рядку 17 вказується сума ПДФО, на яку зменшуються податкові зобов’язання з ПДФО. У нашому прикладі рядок 17 обчислюється так: від суми сплаченого ПДФО з зарплати (гр. 4 р. 10.1) віднімаємо наново розрахований ПДФО (р. 15 — р. 16) х 18%:

18000 — ((100000 — 30000)*0,18) = 18000 — 12600 = 5400 грн.

Як бачимо, сума нашої податкової знижки склала 18% від суми тих витрат, які включено до перерахунку (30 тис. грн. * 18%).

Якщо сума утриманого із зарплати податку перевищує наново розраховану суму, то тоді вся сума ПДФО зі знижки підлягає поверненню. А якщо сума ПДФО утримана і сплачена за громадянина податковим агентом менша за частку 18% від загальної суми дозволених витрат, то заявити до повернення можна лише частину ПДФО зі знижки — не більшу суми ПДФО з ЗП.

Таким чином, з суми ПДФО з зарплати віднявши суму ПДФО, визначену з нової бази оподаткування, ми отримали суму 5400 грн., яку і заявляємо до повернення з бюджету і фіксуємо в рядку 19.

Якщо мета декларування – лише податкова знижка, то далі заповнюється лише рядок 22.2. Оскільки в нашому прикладі окрім знижки декларувалися також і не оподатковані протягом минулого року доходи, тому в рядку 22.1 маємо значення 2044,4 грн. Порівнявши суму ПДФО, яку слід сплатити за наслідками декларування і суму ПДФО, яка підлягає поверненню, одержуємо ту частину податку, яку маємо право отримати «живими грошима» (2044,40 — 5400,00 = 3355,60 грн.).  Сума, що має бути повернена (3355,6 грн.), зараховується на банківський рахунок, якщо громадянин зазначить номер Р/р і дані про банк у рядку 29 декларації. Якщо фізична особа не має рахунку в банку, то сума повернення надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в рядку 4 такої декларації. Гроші перераховуються протягом 60 календарних днів після надходження звіту до ДФС. При цьому оригінали документів не надсилаються контролюючому органу, а підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності (1095 днів).

Приклад заповненої декларації дивіться тут.

При поддержке: Возможность для клиента бесплатно позвонить — это серьезная возможность для вашего бизнеса продать больше. Купить номер 8 800 можно на сайте www.zebratelecom.ru/landings/8-800. Откройте еще один канал привлечения клиентов.

Повернення утриманого податку з доходів: як можна повернути назад частину перерахованих у бюджет коштів
3.8 (75%) 12 votes

2 Responses to Повернення утриманого податку з доходів: як можна повернути назад частину перерахованих у бюджет коштів

 1. ирина березина:

  по поводу налоговой скидки. не первый год оформляю и получаю, оплачиваю страховку на сына. в 2017г он уже устроился на работу и от него тоже требуют заполнить декларацию, зачем? если в страховом полисе все без изменений и я, его мать, все так же работаю и оплачиваю страховые взносы

 2. Ирина:

  Подскажите на какую систему налогообложения может зарегистрироваться адвокатское обьединение ? На какой системе будет наиболее выгодно с точки зрения минимизации нологооблажения.
  В АО 2 учредителя; прибыльная организация

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *