Податки > Податки в житті громадян > Податкова знижка (податковий кредит). Хто має право і як вона розраховується?

Податкова знижка (податковий кредит). Хто має право і як вона розраховується?

Юлия Нестерова

Юлия Нестерова

Юлия Нестерова написал(а) 23 статей в своем блоге.

Спонсор статті: Проблеми з податковою службою? У вас пройшла перевірка та вас оштрафували? Вам потрібна юридична допомога по оскарженню податкового повідомлення рішення. Вам допоможуть тут zkg.ua/yuridichni-poslugi/oskarzhennya-podatkovogo-povidomlennya-rishennya.html.

Податкова культура обережними кроками з кожним роком все міцніше входить в наше повсякденне життя. Незважаючи на те, що державні бюджети всіх рівнів щороку витрачають мільйони гривень на соціальну рекламу, яка переконує пересічних українців у необхідності декларування своїх доходів за підсумками року, це питання не знаходить належного розуміння в широких масах. Насамперед, це пов’язано з тим, що подача декларації у багатьох жителів України досі асоціюється з довгою чергою до віконця в податковій, великим і незрозумілим для заповнення бланком декларації та іншими незручностями. Тому частина населення ігнорує можливість декларування своїх доходів, упускаючи при цьому можливість отримання податкової знижки (до набрання чинності Податкового кодексу це називалося податковий кредит). Спробуємо розібратися з тим, як і в яких випадках її можна отримати і що для цього потрібно.

Що таке податкова знижка з ПДФО?

Податкова знижка — це документально підтверджені витрати фізичної особи, резидента України, який не є суб’єктом господарської діяльності, понесені ним на протязі звітного періоду, на які законодавчо дозволено зменшити суму загального оподатковуваного доходу такого платника, отриманого у вигляді заробітної плати. Податкова знижка не може перевищувати суми загального оподатковуваного доходу такого платника. Так визначає цей термін стаття 14 Податкового кодексу України.

Якщо прибрати з цього визначення «казенні» слова, то можна сказати, що право на податкову знижку мають всі громадяни України, які отримують дохід у вигляді заробітної плати та сплачують податок на доходи фізичних осіб (далі ПДФО). Останній момент є істотним, тому що якщо в силу якихось пільг фізична особа не сплачує ПДФО зі своєї зарплати, то знижка йому не надається (це виглядає досить логічно).

Чи мають право на податкову знижку приватні підприємці та самозайняті особи?

Далі потрібно звернути увагу на те, що фізичні особи, які зареєстровані як приватні підприємці, або отримують доходи від індивідуальної трудової діяльності ( нотаріат, аудит, юриспруденція ) не мають право на отримання такої знижки. Це відбувається тому, що їхні доходи, хоч і обкладаються ПДФО, не є заробітною платою. Ще однією перепоною для отримання знижки може стати відсутність у фізичної особи індивідуального податкового номера, по якому він занесений до Державного реєстру фізичних осіб (деякі громадяни відмовляються від його отримання за релігійними або іншими подібним переконаннями).

Як документально підтвердити витрати для отримання права на податкову знижку?

Словосполучення « документально підтверджені » також вимагає роз’яснення. До документально підтверджених витрат відносяться ті з них, за якими було отримано один з наступних первинних документів: товарний або фіскальний чек, розрахункова квитанція або прибутковий касовий ордер. Ще одним варіантом може стати оформлення договору купівлі-продажу. У цих документах має бути зазначено який товар або послуга купувалися, дата проведення розрахунків, прізвище, ім’я та по батькові того, хто виробляв оплату для його подальшої ідентифікації та підтвердження надання знижки саме йому.

Протягом якого строку особа може скористатися податковою знижкою?

Не менш важливим моментом є і те, в які терміни можливе отримання такої знижки. Чинне законодавство дозволяє отримання такої знижки тільки лише на протязі року наступного за звітним. Тобто з ПДФО, який сплачено в 2013 році знижку можна отримати на протязі всього 2014 року, подавши декларацію про отримані доходи та майновий стан в регіональне відділення Міністерства доходів і зборів та приклавши до неї ксерокопії відповідних документів. На наступні роки знижка ( навіть якщо вона можлива ) НЕ перенесеться. Перерахування податкової знижки здійснюється на протязі 60 днів після подання декларації на поточний рахунок платника в банку, або поштовим переказом на його ім’я.

Приклад розрахунку податкової знижки з податку на доходи фізичних осіб

Припустимо, громадянин Сидоров А.В. у попередньому році отримав дохід, у вигляді заробітної плати, в розмірі 40 000 грн. На протязі року він сплатив вартість навчання в інституті в розмірі 10 000 грн. Для спрощення прикладу, припустимо, що він не користувався ніякими пільгами з ПДФО. Тепер розрахуємо можливу податкову знижку для даного випадку:

1. На початку визначимо суму ПДФО, яку Сидоров фактично заплатив до бюджету. Для цього з суми сукупного доходу виключимо єдиний соціальний внесок у розмірі 3,6 % ( припустимо, що на лікарняний Сидоров не ходив ) :

40000 * 3,6 % = 1440 грн. — сума ЄСВ.

(40 000-1440) * 15 % = 5784 грн. — сума фактично сплаченого ПДФО

2. Тепер порахуємо суму ПДФО, яку Сидоров повинен заплатити з урахуванням знижки:

(40 000 — 1440 — 10000 ) * 15 % = 4284 грн. — Сума ПДФО, яка повинна бути утримана з Сидорова з урахуванням знижки.

3. Тепер расчитаем суму, яку повинні повернути Сидорову, після подачі декларації:

5784-4284 = 1500 грн.

У яких випадках громадяни можуть скористатися податковою знижкою?

Тепер розглянемо в яких випадках вищевказані громадяни України можуть скористатися цією знижкою:

• Якщо платник здійснював оплату за навчання у професійно — технічному училищі або вищому навчальному закладі за себе або родичів першого ступеня споріднення (чоловік, дружина, діти). Тут суттєвим є те, що якщо батьки платять за студента — дитини, дуже важливо щоб сам студент десь не працював. Якщо студент і працює, і вчиться — він повинен самостійно подати декларацію та отримати знижку зі свого доходу у вигляді зарплати. Батьки таке право в цьому випадку втрачають.

• Якщо платник виплачував в перебігу року відсотки за іпотечним кредитним договором. Тут теж є певна умова, відповідно до якого якщо житло, що купується менше або дорівнює 100 кв.м., то сума сплачених відсотків множиться на коефіцієнт 1, якщо ж житло більше, то і коефіцієнт буде менше 1, а отже не вся сума сплачених відсотків увійде в знижку.

• Якщо протягом року платник займався благодійністю, то вартість майна переданого в такі організації або сума пожертвуваних коштів теж підпадає під знижку в максимально допустимих межах.

• Ще існують випадки коли працюючий інвалід оплачує свою реабілітацію, що не покривається державної соціальної страховкою або ж платник самостійно оплачує послуги зі штучного запліднення, але як показує практика, отримання знижки у цих випадках рідкісні.

У висновку хотілося б зауважити, що у всіх регіональних відділеннях Міністерства доходів і зборів є спеціальні відділи, де на безкоштовній основі зобов’язані проконсультувати всіх бажаючих отримати податкову знижку і надати безкоштовно бланк для подання декларації.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.87MB/0.00073 sec