Попередня оплата та зміна номенклатури в податковій накладній

Виктор Онищенко

Виктор Онищенко

Викладач, кандидат економічних наук. Буду радий відповісти на ваші коментарі до моїх статей.

Дана консультація про складання податкової накладної при попередній оплаті та зміну номенклатури товару уже після отримання авансу, тобто приблизно така ситуація:

 • 12.2017 р. – отримали попередню оплату в розмірі 50% вартості товарів, на яку була складена податкова накладна;
 • 12.2018 р. – підприємство уклало додаткову угоду до договору через відсутність одного з товарів, а також були внесені зміни до вартості решти товарів через зміну курсу долара, товари було відвантажено;
 • 12.2018 р. – була отримана решта оплати, виходячи з фактичної кількості відвантаженого товару.

Правило першої події при обліку ПДВ та податкова накладна

Відображати податкове зобов’язання на дату отримання попередньої оплати вимагає так зване “правило першої події”, яке прописане п. 187.1 ПКУ. Згідно нього, датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку, як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню;

б) дата відвантаження товарів, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Однак, для того, щоб нарахувати це податкове зобов’язання, необхідна податкова накладна, без неї тут не можна. Але що в ній має бути, якщо попередня оплата була часткова? Якою має бути її загальна сума, кількість та номенклатура товарів (послуг), що планується поставити?

ДФС роз’яснює, що у разі часткової передоплати, виписувати податкову накладну на повну вартість і номенклатуру товарів, що будуть поставлені, не можна, так як це буде порушенням правила першої події (див. лист ГУ ДФС у Чернігівській області від 20.04.2017 № 1464/10/25-01-12-01-09). Очевидно, що загальна сума податкової накладної має відповідати загальній сумі попередньої оплати. Як же цього досягти? Виходу тут два:

 • вказати повну номенклатуру, але неповну кількість товарів (відповідно до суми попередньої оплати). Слід знати, що у графі 6 “Кількість (об’єм, обсяг)” можна зазначити не тільки ціле, але й дробове значення, для визначення якого необхідно суму попередньої оплати за товари/послуги поділити на ціну поставки одиниці (див. 101.19 ЗІР). Повну номенклатуру рекомендують вносити у лист ДПАУ вiд 05.11.2009 р. № 24378/7/16-1517-16;
 • вказати часткову номенклатуру, тобто перелік товарів (послуг) тільки у сумі, що була оплачена авансом. Решта номенклатури потрапить до іншої податкової накладної, яку буде складено на дату відвантаження. Цей варіант також податківці визнають цілком законним (див. лист ДПАУ вiд 04.12.2009р. № 27084/7/16-1517). Однак, інколи буває неможливим підібрати номенклатуру та кількість таким чином, щоб співпало з сумою попередньої оплати.

Як бачимо, ДФС визнає обидва варіанти. На наш погляд, кращий перший варіант, так як по ньому одразу видно, що планується постачати і легше потім контролювати відвантаження в рахунок авансу.

Читайте також: Приклади заповнення податкових накладних 2017. Поставка послуг, товарів, зведені ПН

Зміни номенклатури після попередньої оплати

Який би варіант не був обраний, відвантаження по факту може відрізнятися від запланованого на дату попередньої оплати (товару не знайшлося на складі в належній кількості, покупець передумав або захотів інший товар (це і є зміна номенклатури), різко змінилася ціна на товар, у зв’язку з коливанням курсу валюти тощо).

ДФС роз’яснює, що якщо після отримання коштів та складання податкової накладної відбувається зміна кількості/вартості та номенклатури товарів/послуг в межах отриманої суми (тобто ні товари/послуги, ні кошти не повертаються, нульовий варіант), необхідно постачальнику скласти розрахунок коригування, в якому:

 • рядком зі знаком “–” внести товари (послуги), номенклатура яких виправляється;
 • рядком зі знаком “+” внести товари (послуги), які фактично постачаються на їх заміну.

При цьому у графі 2 зазначається причина коригування – “зміна номенклатури” (при зміні тільки кількості також).

Зміна ціни при частковій передоплаті

Якщо крім зміни номенклатури ще й відбувається зміна ціни на товар (послугу), що постачається, то це є ситуація зміни суми компенсації вартості товарів (послуг), описана п. 192.1 ПКУ. У такій ситуації необхідно також на дату отримання коштів оформити розрахунок коригування, в якому:

 • в одному рядку вказати зі знаком “–” кількість фактично оплаченого за старою ціною товару (тобто “зняти” дані, зазначені в податковій накладній, складеній по попередній оплаті);
 • в іншому рядку зі знаком “+” указати кількість товару за новою ціною, перераховану в межах суми передоплати;
 • скласти податкову накладну на суму отриманої доплати (складається на дату відвантаження).

Приклад. Нехай по нашому прикладу 01.12.2017 р. у податковій накладній було вказано наступне:

 • товар А – 25 шт. по ціні 125,00 грн/шт без ПДВ;
 • товар Б – 30 шт. по ціні 150,00 грн/шт без ПДВ.
 • всього сума без ПДВ: 7925 грн;
 • всього сума з ПДВ: 9150 грн. (це і є сума попередньої оплати).

Планувалось поставити за договором 50 шт. товару А та 60 шт. товару Б.

10.12.2017 р. було поставлено тільки товар А у кількості 70 шт., але по ціні 130 грн/шт. (без ПДВ). Товар Б не постачався. Доплачено: 1410 грн (=130×70 – 7925)×1,2.

Отже, у даній ситуації на 10.12.2017 р. треба скласти нову податкову накладну та розрахунок коригування.

 Читайте також: Податкова накладна 2017. Як використовувати умовні коди товарів

 Розрахунок коригування – як скласти

Позицію Б треба прибрати взагалі: в графі 7 буде “–30” та запис “зміна номенклатури”. Щодо товару А робимо наступне:

 • (–) прибираємо його у кількості “–25” по старій ціні 125 грн/шт;
 • (+) ставимо його у кількості “+58,6538” по новій ціні 130 грн/шт. (сума попередньої оплати без ПДВ 7625 грн; тоді оплачена кількість товару по попередній оплаті з урахуванням нової ціни 130 грн/шт. дорівнює: 7625/130 = 58,6538);
 • вказуємо причину коригування – “зміна вартості товару”.

Складаємо ПН на дату відвантаження 10.12.2018 р., в якій вказуємо:

 • товар А у кількості 11,3462 шт, ціна без ПДВ 130 грн/шт. (кількість товару у податковій накладній: 70 – 58,6538=11,3462).

Приклад заповнення РК дивіться тут.

Як бачимо, загальна сума коригування нульова: -3125+7625-4500=0.

Читайте також: Новий розрахунок коригування до податкової накладної з 01.04.2016. Приклад заповнення

Відображення коригування у декларації

У декларації з ПДВ коригування податкового зобов’язання відображається у рядку 7. Також необхідно скласти додаток Д1, куди вноситься інформація зі всіх складених за період розрахунків коригування.

При поддержке: За историю своей деятельности компания СКФ из мелкого производителя подшипников podshipnik-shop.ru/skf/podshipniki-skf превратилась в компанию, предлагающую комплексные инженерные решения. Подробнее читайте на их сайте.

Попередня оплата та зміна номенклатури в податковій накладній
4.3 (86.67%) 12 votes

One Response to Попередня оплата та зміна номенклатури в податковій накладній

 1. Ілона:

  Які будуть наслідки, якщо попередня оплата на рахунок постачальника надійшла 20.11.17 року, а податкова накладна складена 30.11.17 року., і як виправити цю помилку?.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00035 sec