Подання річного звіту з єдиного соціального внеску для підприємців на загальній системі оподаткування. Лист ПФУ від 29.02.2012 №4889/03-30

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

річний звіт з ЄСВ для підприємцяПару місяців тому я написав дві дуже спірні статті, в яких був наведений приклад розрахунку річної суми єдиного соціального внеску для підприємців на загальній системі оподаткування. Хто не читав, читаємо: Як підприємцю на загальній системі оподаткування розрахувати суму річного єдиного соціального внеску «за себе»? та До чого призводять збитки у певних місяцях в цілях розрахунку річного ЄСВ та ПДФО для підприємця на загальній системі оподаткування?. У цих статтях можна ознайомитися з основними принципами розрахунку ЄСВ для  ФОПів загальносистемників.

Статті викликали багато неоднозначних коментарів. Воно й не дивно, адже в них я використав найбільш «фіскальний» підхід до порядку визначення суми ЄСВ, яка підлягає до сплати за результатами року. Якщо коротко, то в тому разі, коли у деяких місяцях року підприємець на загальній системі отримував збитки, то сума річного єдиного соціального внеску виходила дуже велика та база нарахування ЄСВ була значно більшою ніж база оподаткування для податку на доходи фізичних осіб, зазначена у річній декларації про майновий стан та доходи. Такий результат отримувався за рахунок того, що збиткові місяці не зменшували прибуткові.

До 1 квітня 2012 року (граничний строк подання річного звіту з ЄСВ) залишилося декілька днів і ось з’явився лист Пенсійного фонду від 29.02.2012. №4889/03-30, який ставить крапку у цьому питанні. Кому не хочеться його шукати, я його виклав на форумі Лист ПФУ від 29.02.2012. №4889/03-30. Хоча лист датується 29 лютого, в інтернеті він з’явився буквально на днях.

Як розподілити суму чистого доходу по місяцям для розрахунку річної суми ЄСВ?

Доцільно навести основні тези листа:

  1. Обчислення річної суми ЄСВ здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій.
  2. Сума чистого доходу за рік у річному звіті з єдиного соціального внеску повинна відповідати сумі чистого оподатковуваного доходу, заявленого у річній податковій декларації.
  3. Фізична особа підприємець на загальній системі оподаткування самостійно розподіляє по місяцях суму чистого доходу, заявлену у річній декларації з ПДФО.
  4. У графі 3 таблиці 1 додатка 5 «Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини» самостійно відображається сума доходу в розрізі кожного місяця року, в межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ.

Тобто для заповнення звіту з ЄСВ, ФОП на загальній системі не повинен орієнтуватися на фактичні розміри чистого доходу по місяцях, які відображені у книзі обліку доходів та витрат. Достатньо взяти річний чистих дохід та розподілити його по місяцях самостійно. Звісно, при цьому не слід пам’ятати, що відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону «Про єдиний соціальний внесок» від 08.07.2010 №2464-VI, нарахована сума ЄСВ повинна бути не менше мінімального страхового платежу за місяць, в якому отримано дохід. Також, не треба забувати про оптимізацію єдиного соціального внеску.

Висновок

Ситуація зі збитками підприємців на загальній системі оподаткування для цілей розрахунку річної суми єдиного соціального внеску вирішилась позитивно. Підприємці можуть не звертати увагу на збитки, які вони отримали в деяких місяцях на протязі звітного року, оскільки Пенсійний фонд дозволив самостійно розподіляти суму річного чистого доходу по місяцям. Погано лише те, що такий довгоочікуваний лист ПФУ з’явився лише за декілька днів до настання граничного строку для подання річного звіту з ЄСВ для підприємців на загальній системі оподаткування.

Подання річного звіту з єдиного соціального внеску для підприємців на загальній системі оподаткування. Лист ПФУ від 29.02.2012 №4889/03-30
Оцініть статтю

5 Responses to Подання річного звіту з єдиного соціального внеску для підприємців на загальній системі оподаткування. Лист ПФУ від 29.02.2012 №4889/03-30

  1. Світлана:

    Попередня Ваша стаття в честь того, що викликала сумніви, заставила переспорити з кучею бухгалтерів, перечитати все законодавство, підняти на ноги всіх інспекторів в Пенсійному фонді, перечитати бухфоруми. Тому власне це повідомлення ні в тин ні в ворота, враховуючи передостанні дні здачі звіту.

  2. Справа в тому, що я свої статті нікому не нав’язую для виконання. Кожне своє слово я підтверджую нормами з нормативних актів. Питання було дуже спірне, про що і було зазначено у статтях. Кожен формує власну точку зору та самостійно обирає як діяти. Я лише розписую «за» та «проти».
    В цьому питанні майже все залежило від позиції, яку обере Пенсіний фонд, про що також було зазначено у статтях.
    Також, те, що це повідомлення ні в тин ні в ворота у передостанні дні подачі звіту вам слід казати не мені, а Пенсійному фонду, який запізнюється зі своїми роз’ясненнями. Краще пізно, ніж ніколи.

  3. Ігор:

    лист Пенсійного фонду від 29.02.2012. №4889/03-30 — чи діє даний лист, чи можна його норми використовувати до заповнення річної звітності по ЄСВ на 2013р ?
    дякую!

    • По крайней мере я не припоминаю, чтобы за этот год были какие то другие разъяснения.
      Однако тут следует учитывать, что теперь единым социальным взносом занимается Миндоходв а не ПФУ.

  4. Наталія:

    скажіть, будь ласка,як правильно подати річну звітність по ЄСВ підприємцю-на заг. системі,що перебуває у декретній відпустці.причому відповідно без доходу,а лише з допомогою(860грн)яка по закону не може оподатковуватись!!!
    податківці вказують лише один шлях відносно мін. зарплати,але якщо я подаю звіт так то мені потрібно буде сплатити 704грн за кожен місяць,отримуючи відповідно 860грн допомоги.
    за неподачу звичайно санкції і штраф!? як правильно подати звіт???

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00038 sec