Податки > Різне > Подання електронної звітності. З чого почати?

Подання електронної звітності. З чого почати?

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Сьогодні платники податків мають змогу просто та швидко подавати звітність до державних органів в електронному вигляді електронною поштою. Подання звітності таким способом тільки набуває широкого розповсюдження, проте вже зараз можна говорити, що через декілька років, переважна більшість платників податків буде подавати електронну звітність до державних органів електронною поштою.

Разом із прийняттям Законів [1] та [2] у 2003 році, почалася нова стадія взаємовідносин податкової інспекції та інших державних органів із платниками податків та інших цільових платежів в частині подання звітності. Спроби врегулювати та систематизувати процес подання платниками податків звітності до податкової (в першу чергу) та до інших державних органів були і раніше, проте із прийняттям цих законів, було законодавчо врегульовано використання електронного цифрового підпису та визначено статус електронного документу.

Переваги подання електронної звітності оцінити дуже просто (кожен бухгалтер, що вже скористався цією можливістю, відчув всі плюси на власному досвіді).

Доцільно буде навести основні з цих переваг:

— суттєве зменшення часу на складання звітів;

— неможливість допустити помилку під час складання звіту;

— можливість подання звітності через інтернет;

— уникнення простоювання у величезних чергах (особливо наприкінці термінів подачі звітності) до “завітного віконця”;

— виключення ситуації, коли інспектор не хоче приймати звіт із “неприйнятними” для податкової показниками.

На мій погляд, ці плюси просто перекреслюють всі можливі мінуси, які можуть бути.

Подання електронної звітності. З чого почати?

Так до яких державних органів можна подавати електронну звітність та які процедури треба пройти для того, щоб почати використовувати цю можливість. На сьогоднішній день є можливість подавати звітність до ДПІ та до інших державних контролюючих органів: Пенсійного Фонду, фондів соціального страхування, Державного Комітету Статистики.

Подання електронної звітності до податкової

Для того, щоб почати подавати електронну звітність до податкової інспекції, згідно з Наказом [3], необхідно:

1.Отримати посилені сертифікати відкритих ключів, для кожної посадової особи що має право підписувати документи: директора та головного бухгалтера (для юр.особи) та печатку юридичної особи; керівника (для фіз. особи). Придбати ці сертифікати можливо у акредитованих центрів сертифікації ключів.

Про місцезнаходження таких центрів вас можуть проінформувати у податковій. Вартість послуг на обслуговування одного посиленого сертифікату ЕЦП варіюється у різних центрів. Так, наприклад, державне підприємство “Українські спеціальні системи” пропонує ці послуги за 120 грн. з ПДВ. З тарифами цього підприємства можна ознайомитися на сайті ДП “УСС”. Перелік акредитованих центрів сертифікації ключів, із якими податкова уклала договір, можна подивитися за цією адресою.

2.Взяти у податковій за місцем реєстрації, або скачати з офіційного сайту ДПА України, примірний текст договору про визнання електронних документів. Також його можна подивитися у додатку 1 до Наказу [3] Також необхідно скачати безкоштовне програмне забезпечення, за допомогою якого формуються податкові документи та подаються до органів ДПС у електронному вигляді.

3.Заповнити два примірники договору, та разом із посиленими сертифікатами відкритих ключів на електронному носії, подати іх до податкової за місцем реєстрації. Після підписання договорів вам повернуть один примірник договору.

Подання електронної звітності до Пенсійного Фонду

Для того щоб почати подавати електронну звітність до Пенсійного Фонду України, згідно із Постановою [4], необхідно

1.Проінформувати орган пенсійного фонду за місцем реєстрації, що ви бажаєте подавати звітність у електронному вигляді.

2.Надати центру обробки електронних звітів, з яким співпрацює Пенсійний Фонд, копію цього листа, завірену печаткою підприємства, та копію наказу по, щодо визначення осіб, які мають право підписувати електронні документи за допомогою електронного цифрового підпису.

3.Укласти договір з центром обробки електронних звітів про обслуговування у системі подання електронних звітів.

Для того, щоб почати подавати звітність у електронному вигляді до фондів соціального страхування, порядок, приблизно, такий самий. Необхідно узгодити з відповідним державним органом, всі питання щодо подання електронної звітності, укласти договір, у разі необхідності, та почати подавати звітність.

Програмне забезпечення для подання електронної звітності

Для подання звітності в електронному вигляді до державних органів необхідне спеціальне програмне забезпечення, за допомогою якого можна сформувати та подавати електронні документи.

Державна Податкова Адміністрація України пропонує безкоштовну програму для формування податкової звітності, яку можна скачати за   цією адресою,або отримати у податковій. За допомогою цієї програми можна сформувати будь-який податковий звіт та зберегти його у потрібному форматі. Після чого на документ накладається електронний цифровий підпис, проводиться його шифрування та відправка до податкової засобами телекомунікаційного зв’язку, тобто електронною поштою.

Пенсійний Фонд України також пропонує свою безкоштовну програму, АРМ ЗС – автоматизоване робоче місце – звіт страхувальника. За її допомогою можна сформувати будь-який звіт по Пенсійного Фонду та зберегти у необхідному форматі. Після накладання електронного цифрового підпису та шифрування документа, звіт відправляється електронною поштою.

Також необхідно сказати про потужний програмний комплекс Бест Звіт Плюс, за допомогою якого відбувається формування будь-якого звіту в електронному вигляді. Також програмою передбачено можливість імпорту даних з будь-якої бухгалтерської програми та передача даних із використанням електронного цифрового підпису та шифрування засобами електронної пошти.

Ця програма платна. Із цінами за її використання можна ознайомитися на їх офіційному сайті bestzvit.com. Проте передбачена і можливість безкоштовного використання програми, що правда зі значними обмеженнями. При використання безкоштовної версії програми ви не зможете експортувати документ на електронний носій, роздрукувати документ та відправити його по електронній пошті. Ці обмеження стосується всіх документів, за винятком всіх звітів до Пенсійного фонду, форми – 1-ДФ, фінансового плану, показників виконання фінансового плану та звіту про операції з дорогоцінними металами та дорогоцінним камінням.

Отже, подання електронної звітності до державних органів передбачає певні фінансові витрати на придбання посилених сертифікатів відкритих ключів електронного цифрового підпису. Проте, якщо прийняти до уваги всі переваги, що відкриваються при поданні звітності електронною поштою, ці витрати можна розглядати, як плата за зекономлений час та збережені нерви, адже “скупий платить двічі”.

Перелік використаних джерел.

  1. Закон України від 22.05.2003 р. №851-IV “Про електронні документи та електрон­ний документообіг”.
  2. Закон України від 22.05.2003 р. 852-IV “Про електронний цифровий підпис”.
  3. “Іінструкція з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку” затверджена Наказом ДПАУ від 10.04.2008  N 233.
  4. “Порядок подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі” затверджений постановою Правління ПФУ від 19.04.2007  № 7-7.

Подання електронної звітності. З чого почати?
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend