Платників з зони АТО звільнено від сплати ЄСВ. А також інша важлива інформація для СГД з зони АТО (ЗУ від 02.09.2014 № 1669-VII)

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

З 15 жовтня 2014 року набрав чинності Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 №1669-VII, який має просто величезне значення для платників податків, які зареєстровані на території проведення антитерористичної операції.

Коментований закон дає декілька «вимушених» привілеїв для платників податків, які зареєстровані в зоні АТО. В цьому пості я розгляну лише найбільш цікаві з них, які мають відношення саме для суб’єктів господарювання. Для тих, кого цікавить повний текст закону, ось посилання search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T141669.html.

Платників з зони АТО звільнено від сплати єдиного соціального внеску

З 15 жовтня 2014 року у Розділі VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI з’являються нові норми у пункті 9-3, відповідно до яких:

 • Всі платники ЄСВ, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території проведення АТО, звільняються від обов’язків, визначених статтею 6 Закону №2464-VI. Цих обов’язків дуже багато. Кого цікавить повний перелік, читаємо Закон. Серед всіх обов’язків, безперечно, слід виділити нарахування, обчислення та сплата ЄСВ, а також подання звітності.
 • Підставою для такого звільнення є заява платника, яка подається ним до податкової служби за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше 30 календарних днів, наступних за днем закінчення АТО.
 • Відповідальність та штрафні санкції до закінчення АТО не застосовуються.
 • Недоїмка по ЄСВ у платників із зони АТО визнається безнадійною та підлягає списанню.

Спробую розглянути детальніше все це.

На який період поширюється звільнення від сплати ЄСВ та які строки проведення антитерористичної операції

Звільнення від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ, а також подання звітності, поширюється не період проведення антитерористичної операції. З початку до її закінчення. Датою початку АТО вважається дата набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року N 405/2014. Відбулася ця подія 14 квітня 2014 року.

В яких населених пунктах проводиться АТО?

Що стосується конкретного переліку населених пунктів, в яких за законодавством, проводиться антитерористична операція, то на даний момент Закон №1669-VII його не визначає. Закон лише зобов’язує Кабінет Міністрів України затвердити вказаний перелік у десятиденний строк з дня опублікування цього закону. Також слід звернути увагу, що у десятиденний строк з дня закінчення АТО, буде прийнятий остаточний перелік. Тобто перелік населених пунктів може змінитися.

Для тих, хто вирішив зареєструватися підприємцем

Від інформації про звільнення від сплати єдиного соціального внеску платників з зони АТО, переходимо до інших особливостей, які встановлює Закон №1669-VII та які, на мій погляд, будуть цікаві суб’єктам господарювання.

Для фізичних осіб з зони АТО, якій у цей скрутний час вирішили зареєструватися підприємцями, стаття 4 Закону №1669-VII визначає особливості такої державної реєстрації.

Так, особи, які мають прописку у зоні АТО та тимчасово з неї переселилися, можуть здійснити державну реєстрацію фізичної особи – підприємця за місцем свого тимчасового проживання. При цьому, мати прописку за місцем проведення реєстрації, не треба.

До речі, на блозі є детальна покрокова інструкція про те як здійснити реєстрацію ФОП Реєстрація фізичної особи – підприємця (ФОП) від А до Я. Покрокова инструкція

Продавати підприємства, розрашовані в зоні АТО заборонено

Також цікава новина, на яку мені хочеться звернути увагу. Та ж стаття 4 Закону №1669-VII забороняє проводити реєстраційні дії, пов’язані зі зміною складу засновників (учасників) та керівника юридичної особи, місцезнаходженням якої є територія проведення АТО. На мій погляд, це вимушений крок, пов’язаний з тим, що переважна більшість «податкових ям» на даний момент зареєстрована у Донецькій та Луганській областях. Оскільки, фактично, діяльність такі підприємства проводити можуть (приймати кошти на рахунок та виписувати документи) при тому, що податкова служба не може до них дібратися та здійснити котрольно-перевірочні заходи.

Висновок

З урахуванням того, що на території проведення антитерористичної операції зараз все одно ніхто не платить ЄСВ (хтось просто не має такої можливості, а хтось взагалі не бачить в цьому сенсу з огляду на те, що люди не впевнені, в якій державі вони будуть жити в майбутньому), держава вирішила законодавчо звільнити платників із зони АТО від сплати ЄСВ. Для тих же суб’єктів господарювання, які досі намагаються працювати на території АТО та платити якісь податки до українського бюджету, таке звільнення є суттєвим.

Надана суб’єктам господарювання з зони АТО можливість здійснити реєстраційні дії у будь якому місті України є дуже позитивною новиною, адже багато підприємців та підприємств намагаються перевезти свій бізнес на ту територію, де діють українські закони.

При поддержке: Не хватает денег до зарплаты. Возьмите микрокредит в день обращения. Вот вам ссылка. Реальный способ прожить до конца месяца, если кончилась зарплата.

Платників з зони АТО звільнено від сплати ЄСВ. А також інша важлива інформація для СГД з зони АТО (ЗУ від 02.09.2014 № 1669-VII)
Оцініть статтю

14 Responses to Платників з зони АТО звільнено від сплати ЄСВ. А також інша важлива інформація для СГД з зони АТО (ЗУ від 02.09.2014 № 1669-VII)

 1. Ирина:

  Здравствуйте, Алексей. Как вы думаете, что делать предпринимателям, если юр.адрес в Донецке, часть сотрудников в Донецке, они не работают, ЕСВ с из зарплаты все равно платится, фирма переехала в Киев и стала на учет не по основному месту учета. Можно ли такому СПД не платить ЕСВ с зарплаты тех сотрудников, которые не поехали в киев, но они числятся и им начисляется зарплата? И что с ЕСВ 34,7%? его можно не платить? или если СПД переехал все-таки надо платить?

  • Здравствуйте. Если читать закон буквально, от от уплаты ЕСВ освобождены все плательщики, перечисленные в статье 4 Закона «О ЕСВ», которые стоят на налоговом учете в зоне АТО. К ним относятся и работодатели и наемные работники. То есть, по идее, за этих работников ЕСВ платить не надо.
   Что делать тем субъектам предпринимательства, которые перевели бизнес в другой город, но место регистрации осталось в зоне АТО, закон не говорит, так что ждем разъяснений или изменений в закон.

   • Олеся:

    Добрый вечер! Я нахожусь в зоне АТО, решила закрыть ЧП, звонила в налоговую которая находится в Мариуполе, мы сейчас относимся к ним, они мне сказали чтоб я проплатила все налоги за те месяца которые я не торговала, мне пришлось в срочном порядке выезжать с города, когда я им сказала что есть такие распоряжения и указы, они мне ответили что Киев им никаких распоряжений не давал и они меня могут закрыть только после того как я им проплачу все в полном объеме. Как я могу правильно ликвидировать все налоги, так как я не осуществляла торговую деятельность и расторгла договор об аренде помещения, так как мне пришлось выехать с города. Обращалась в торгово-промышленную палату в г.Краматорске, мы сейчас относимся к ним, они так же ничего не знают и не слышали, сертификат о форс-мажорных обстоятельствах давать мне отказались. Спасибо за ответ!

    • Для того, чтобы вас освободили от есв, вы должны написать заявление в налоговую. От единого налога никто не освобождал. Такого закона нет.
     Заявление на освобождение от есв вы написать не можете до тех пор, пока не утвердят список населенных пунктов, которые попадают в зону ато.
     Так что, формально, в данный момент вы обязаны платить все налоги.
     После того, как утвердят список населенных пунктов, и если ваш город туда попадет, и вы напишете заявление на освобождение от есв, вас освободят только от есв. Но не от единого налога.
     Сертификат о форс мажорных обстоятельствах дает отсрочку уплаты налогов, но не освобождает от их уплаты.
     Сейчас нужно ждать, когда утвердят список населенных пунктов, а потом уже предпринимать какие то действия.
     Или можете начать уже сейчас, но тогда придется заплатить все какьв мирное время.

 2. Леся:

  Доброго дня! Підкажіть, будь-ласка, чи потрібно суми в кнзі обліку доходів і витрат підкріпляти документами? (підпрємець 2-ої групи платників єдиного податку, не платнк ПДВ)

  • Здравствуйте.
   С одной стороны:
   По Налоговому кодексу предприниматели должны иметь такие документы и налоговая даже, в очень крайних случаях (если не к чему больше прицепиться) даже их требует. В базе знаний ЗИР есть разъяснение, которое подтверждает такую позицию.
   С другой стороны:
   Есть письмо Минфина по данному вопросу http://byhgalter.com/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=144
   У 99% предпринимателей таких документов нет и в подавляющем большинстве случаев налоговая на это не обращает внимание.

   • Олеся:

    Добрый вечер! Я нахожусь в зоне АТО, решила закрыть ЧП, звонила в налоговую которая находится в Мариуполе, мы сейчас относимся к ним, они мне сказали чтоб я проплатила все налоги за те месяца которые я не торговала, мне пришлось в срочном порядке выезжать с города, когда я им сказала что есть такие распоряжения и указы, они мне ответили что Киев им никаких распоряжений не давал и они меня могут закрыть только после того как я им проплачу все в полном объеме. Как я могу правильно ликвидировать все налоги, так как я не осуществляла торговую деятельность и расторгла договор об аренде помещения, так как мне пришлось выехать с города. Обращалась в торгово-промышленную палату в г.Краматорске, мы сейчас относимся к ним, они так же ничего не знают и не слышали, сертификат о форс-мажорных обстоятельствах давать мне отказались. Спасибо за ответ!

 3. Андрей:

  Я проживаю в зоне ато, могу я закрыть чп, либо приостановить свою деятельность, не покидая места пооживания?

  • Здравствуйте. Думаю, что не можете, поскольку в зоне АТО попросту не работает Укрпочта. А чтобы или закрыться или приостановить деятельность, нужно как минимум послать письмо в налоговую или гос регистратору.
   Правда, еще это зависит от вашего текущего положения. Вы на едином налоге или на общей системе налогообложения?
   Если вы на едином налоге, то вам достаточно просто перевестись на общую систему. Для этого нужно подать в налоговую заявление об отказе от упрощенной системы. Чтобы быть уверенным, это лучше сделать нарочно.
   Можно послать и по почте, но почта не работает. То есть, придется выезжать из зоны АТО, чтобы даже отослать письмо.
   По своей практике скажу, что почта в Донецкой области сейчас работает очень плохо. У меня уже не дошло несколько писем. Выезжать из зоны АТО и разбираться с почтой, как то не особо хочется.
   То есть, лучше все таки выехать и решить эти вопросы лично.

 4. Светлана:

  Здравствуйте, скажите если человек из зоны АТО, вновь открывает предпринимательскую деятельность на территории Украины через центр занятости, освобождается ли он от уплаты ЕСВ?

  • Здравствуйте. Я думаю, что нет. Поскольку, скорее всего, вы будете стоять на учете в налоговой службе по месту открытия предпринимательской деятельности. А это подконтрольная Украине территория.

   Юридическая фирма Рішення Є http://rishennyae.com/ — это полный спектр юридических и бухгалтерских услуг. Первая консультация бесплатно. Приходите и мы решим любой вопрос в правовом поле.

   • Ольга:

    Добрый день! я проживаю в г.Макеевка Донецкой области,подскажите пожалуйста можно ли закрыть ЧП телефонном режиме?

    • Здравствуйте. В телефонном режиме закрыть не получится. Нужно выезжать на подконтрольную территорию Украины и подавать заявление государственному регистратору. Это может быть любой город.

 5. Алексей:

  Я получил сертификат ЛТПП о фос мажоре на период с 01.07.2014 по 16.09.2015 когда не осуществлял в Луганске предпринимательство, с 17.09.2015 возобновил деятельность как ФОП на тер.УКраины, но налоговая,где я стал на учет выставила мне ВЫМОГУ о уплате долга по ЕСВ за период форс мажора. что мне делать? буду благодарен за ответ 0508875500

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.54MB/0.00120 sec