Офіційні роз’яснення для платників єдиного та фіксованого податків щодо Податкового кодексу у 2011 році

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Майже всі підприємці — платники фіксованого та єдиного податків увійшовши у 2011 рік гадають, що ж буде із спрощеною системою оподаткування в Україні у цьому самому році. Адже разом із прийняттям нового Податкового кодексу перед платниками податків та контролюючими органами постає питання щодо застосування окремих його положень на практиці.

Звісно, як буває завжди, коли з’являється новий нормативно — правовий документ, який кардинально змінює законодавство у тій чи іншій сфері діяльності (саме таким документом і є новий Податковий кодекс) всі ланки системи державних органів починають ворушитися та видавати офіційні роз’яснення. Пройде багато часу перед тим, як всі норми Податкового кодексу будуть тлумачитися однозначно.

Отже читаємо:

Свіжі офіційні роз’яснення Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики » Про забезпечення застосування окремих положень Податкового кодексу України».

Щодо порядку застосування єдиного податку в умовах дії Податкового кодексу України

Особливості оподаткування єдиного податку встановлено підрозділом 8 Розділу XX Податкового кодексу України.

На період з 1 січня 2011 року до внесення змін до розділу XIV Податкового кодексу України суб’єкти малого підприємництва застосовують Указ Президента України від З липня 1998 року № 727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» (з наступними змінами) з урахуванням, зокрема того, що єдиний податок сплачується на рахунок відповідного бюджету в розмірі частини єдиного податку, що підлягає перерахуванню до бюджетів відповідно до норм Указу Президента України від 3 липня 1998 року № 727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» (з наступними змінами). При цьому розподіл коштів єдиного податку або фіксованого податку на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та/або до Пенсійного фонду України Державним казначейством України не здійснюється.

Згідно Указу суб’єкти підприємницької діяльності — юридичні та фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах:

від юридичних осіб:

до Державного бюджету України — 20 відсотків;

до місцевого бюджету — 23 відсотки;

до Пенсійного фонду України — 42 відсотки;

на обов’язкове соціальне страхування — 15 відсотків (у тому числі до Державного фонду сприяння зайнятості населення — 4 відсотки) для відшкодування витрат, які здійснюються відповідно до законодавства у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витрат, зумовлених народженням та похованням;

від фізичних осіб:

до місцевого бюджету — 43 відсотки;

до Пенсійного фонду України — 42 відсотки;

на обов’язкове соціальне страхування — 15 відсотків (у тому числі до Державного фонду сприяння зайнятості населення — 4 відсотки) для відшкодування витрат, які здійснюються відповідно до законодавства у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витрат, зумовлених народженням та похованням.

Проте, слід враховувати, що оскільки статтею 10 розділу І Податкового кодексу єдиний податок віднесено до місцевих податків, розподіл єдиного податку, сплаченого юридичними особами між Державним та місцевими бюджетами не здійснюється, а перераховується до місцевих бюджетів у розмірі 43 відсотка від нарахованої суми.

.

Водночас, пунктом 4 Підрозділу 8 Розділу XX Податкового кодексу України передбачено, що зарахування до бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування (у тому числі пенсійного страхування) єдиного податку, який сплачується у січні 2011 року за останній звітний (податковий) період 2010 року, здійснюється у порядку та на умовах, які діяли до 1 січня 2011 року.

Таким чином, суми єдиного податку, задекларовані в податковому розрахунку за ІV квартал 2010 року сплачуються не пізніше 20 січня 2011 року у повному обсязі на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Відділення Державного казначейства України, відповідно до вказаної норми Податкового кодексу України зобов‘язані здійснити розподіл отриманих коштів на умовах діючого Указу.

Щодо порядку застосування фіксованого податку у 2011 році

Підрозділом 8 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що на період з 1 січня 2011 року до внесення змін до розділу XIV Податкового кодексу України суб’єкти малого підприємництва застосовують абзаци шостий — двадцять восьмий пункту 1 статті 14 розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян» з урахуванням деяких особливостей.

Передбачені особливості не змінюють порядок сплати фіксованого податку

Крім того, у зв’язку із втратою чинності Декрету Кабінету Міністрів України від 20 травня 1993 року № 56-93 «Про місцеві податки і збори» (підпункт 1 частини другої розділу XIX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України) та припиненням дії відповідно до пункту 4 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України Указу Президента України від 28 червня 1999 року № 761/99 «Про впорядкування механізму сплати ринкового збору» втрачає актуальність питання щодо обов’язковості видачі патенту за умови, якщо фізична особа-підприємець, яка здійснює підприємницьку діяльність з продажу товарів і надання супутніх такому продажу послуг на ринках та є платником ринкового збору згідно з законодавством.

Таким чином, отримання патенту на сплату фіксованого податку з набранням чинності Податкового кодексу України повинно здійснюватися у порядку, встановленому розділом IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян» без необхідності сплати ринкового збору.

Офіційні роз’яснення для платників єдиного та фіксованого податків щодо Податкового кодексу у 2011 році
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *