Підвищення прожиткового мінімуму з 01.05.2017. Як зміняться соціальні стандарти

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

Відповідно з Законом України « Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 1 травня 2017 року відбулось чергове підвищення прожиткового мінімуму. Як це підвищення вплине на соціальні стандарти та деякі показники піде мова в цій статті.

Прожитковий мінімум

Держбюджетом на 2017 рік на період з 01.05.2017 року по 30.11.2017 р. передбачений прожитковий мінімум в розрахунку на одну особу в розмірі 1339 грн. та для окремих категорій населення:

 • 1426 грн. – для дітей віком до 6 років;
 • 1777 грн. – для дітей від 6 до 18 років;
 • 1684 грн. – для працездатних осіб;
 • 1312 грн. – для осіб, які втратили працездатність.
 • 1624 грн. – загальний показник.

Заробітна плата

Протягом останніх років підвищення прожиткового мінімуму було нерозривно пов’язано з підвищенням мінімальної заробітної плати. Проте в цей раз мінімальна заробітна плата залишається на рівні встановленої на початок року – 3200,00 грн.

Читайте також Заробітна плата за неповного робочого часу: нарахування ПДФО та ЄСВ

Відповідно до статті 96 Кодексу Законів про працю мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Тож мінімальні посадові оклади залишаються на рівні 1600 грн. Проте роботодавці мають право підвищувати оклади за власним рішенням.

Індексація заробітної плати

Збільшення прожиткового мінімуму призвело до того, що збільшився розмір індексації. Відповідно до п.4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення № 1078 індексації підлягають доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Тож індексація заробітної плати працівників з 01.05.2017 року повинна проводитися у межах 1684 грн.

Податкова соціальна пільга

Підвищення прожиткового мінімуму не вплинуло на розмір податкової соціальної пільги. Відповідно до статті 169.1 Податкового Кодексу України розмір податкової соціальної пільги визначається виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року. Таким чином до завершення поточного року при розрахунку податку на доходи фізичних осіб застосовується соціальна пільга в розмірі:

 • 800 грн. – для осіб, що мають право на 100% пільгу;
 • 1200 грн. – для тих, хто користується пільгою у розмірі 150%;
 • 1600 грн. – для тих, хто має право на пільгу в розмірі 200%.

До кінця поточного року залишиться незмінним граничний розмір доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги. Цей розмір становить 2240 грн. При застосуванні пільги для одного з батьків розмір доходу становитиме 2240 грн., помножений на кількість дітей.

Максимальний розмір доходу, з якого сплачується ЄСВ

Максимальна величина доходу застрахованої особи, на яку нараховується єдиний соціальний внесок, становить 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлений в місяці нарахування доходу. Тобто максимальна величина бази нарахування ЄСВ з 01.05.2017 року дорівнює 42100 грн., та відповідно максимальний розмір ЄСВ становить:

42100 грн. *22% = 9262 грн.

Читайте також Зарплата за неповного робочого часу: нарахування доплати до мінімальної заробітної плати та індексації

Мінімальний розмір ЄСВ

Мінімальний страховий внесок визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата. Таким чином, збільшення прожиткового мінімуму не вплине на мінімальний розмір єдиного соціального внеску. Тож протягом 2017 року мінімальний розмір ЄСВ становитиме 704 грн. та 352 грн. для фізичних осіб-підприємців, віднесених до першої групи платників єдиного податку.

Допомога за листками непрацездатності

Збільшення прожиткового мінімуму вплинуло на максимальний розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності й пологах. Статтями 24 та 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV передбачено, що розмір допомоги за листками непрацездатності у розрахунку на місяць не повинен перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ. Таким чином, максимальна величина лікарняних та декретних з 1 травня 2017 року в розрахунку на місяць не може перевищувати 42100 грн.

Мінімальний розмір допомоги по вагітності та пологах та мінімальний розмір допомоги з тимчасової непрацездатності залежать від розміру мінімальної заробітної плати та залишаються незмінними.

Витрати на відрядження

Залишився без змін граничний розмір добових витрат на відрядження. Відповідно до статті 170.9.1 ПКУ максимальний розмір добових розраховується виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року. Отже протягом всього 2017 року граничний розмір добових становитиме:

 • 2400 грн. – відрядження за кордон (не вище 0,75 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового року);
 • 640 грн. – відрядження в межах України (не більш як 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового року).

Читайте також Приклади розрахунку податкової соціальної пільги. Частина 2

Державна допомога сім’ям з дітьми

З 1 травня претендувати на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям зможе більша кількість сімей, адже гарантований мінімум забезпечення прожиткового мінімуму збільшився:

 • 1212,10 грн. – для дітей віком до 6 років;
 • 1510,45 грн. – для дітей від 6 до 18 років;
 • 353,64 грн. – для працездатних осіб;
 • 1312,00 грн. – для осіб, які втратили працездатність.

Водночас, доплата, яка збільшує розмір допомоги по малозабезпеченості, залишилася незмінною: 250 грн. на кожну дитину до 13 років та 500 грн. на кожну дитину віком від 13 до 18 років.

Державна допомога при народженні дитини на 2017 рік встановлена на рівні 41280 грн. Підвищення прожиткового мінімуму не вплинуло на розмір допомоги.

Читайте також Як вплинуло підвищення мінімальної заробітної плати на розрахунок лікарняних

Ставки єдиного податку для платників 1 та 2 групи

Ставки єдиного податку, в залежності від групи платника, визначаються у відсотках до розміру прожиткового мінімуму або до розміру мінімальної заробітної плати, встановлених законом на 1 січня податкового року. Тож збільшення прожиткового мінімуму не вплинуло на розміри ставок єдиного податку. Протягом року будуть діяти ставки:

 • до 160 грн. – для платників 1 групи;
 • до 640 грн. – для платників 2 групи.

Ліцензування окремих видів господарської діяльності

Зміна розміру прожиткового мінімуму вплинула на розмір оплати за видачу ліцензії на право здійснення окремих видів господарської діяльності.

З 1 травня 2017 року у разі отримання ліцензії від місцевого органу влади доведеться заплатити 168,4 грн., за отримання ліцензії для здійснення діяльності, яка підлягає ліцензуванню, – 1684 грн.

При поддержке: Хотите получить кредит и не хотите идти в банк? Сайт mnogozaymov.com предоставит вам список кредитных учреждений, которые выдают кредит с минимальным пакетом документов.

Підвищення прожиткового мінімуму з 01.05.2017. Як зміняться соціальні стандарти
3.8 (76%) 5 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *