Підприємець протягом року змінює системи оподаткування. Чи треба перереєстровувати книги обліку?

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Підприємець протягом року змінює системи оподаткування. Чи треба перереєстровувати книги обліку?Проблема, про яку я напишу у цій статті, майже зовсім не висвітлена як в інтернеті, так і в професійних виданнях про оподаткування та бухгалтерський облік. Не врегульована вона і на рівні законодавства. Також, з цього питання немає офіційних роз’яснень податкових органів. Навіть Єдина база податкових знань мовчить. Принаймні я ніде нічого такого не знайшов. Може хтось знайшов та кине ссилку?

Приводом написання цієї статті стало звернення до мене одного підприємця, який на протязі багатьох років не заповнював книги обліку доходів платника єдиного податку другої групи. Він тільки вказував загальну суму свого доходу у звітах суб’єкта малого підприємництва, які колись давно замінювали податкову декларацію платника єдиного податку, а також у самій декларації.

При цьому, слід звернути увагу, що підприємець має сезонний бізнес та кожен рік у першому кварталі він переходить на загальну систему оподаткування, щоб не сплачувати єдиний податок та єдиний соціальний внесок за відсутності доходу.

Всі знають, що загальна система оподаткування та єдиний податок передбачають ведення різних книг обліку. При цьому, не зважаючи на те, що підприємець може і не вести діяльності, він зобов’язаний зареєструвати книгу у податковій службі.

А чи повинен приватний підприємець, за умови зміни системи оподаткування реєструвати нову книгу? Наприклад, у 2012 році ФОП перебував на спрощеній системі, а у першому кварталі перейшов на загальну, а з другого став знову платником єдиного податку. Чи може такий підприємець, з початку другого кварталу продовжувати вести свою стару книгу, яку він реєстрував та вів у 2012 році до переходу на загальну систему?

У законодавстві на це питання відповіді немає, а тому, на мою думку, питання доволі спірне. І взагалі, чи прописаний у законодавстві порядок скасування реєстрації книги обліку доходів та витрат платника єдиного податку? Не прописаний. Принаймні, я такого ніде не знайшов.

На щастя, прогресивна податкова служба має свою гарячу лінію з роз’яснення податкового законодавства. Я дзвонив туди вже мабуть разів шість і кожен раз мені надавали доволі чіткі відповіді на мої питання. Один раз навіть надали відповідь на питання форми 6 — підтвердження відомостей до кінця року, яке не зовсім стосується податкового законодавства. При цьому питання, на мою думку, були не зовсім легкі та однозначні.

Так от, на гаряча лінія проконсультувала, що кожен раз при зміні системи оподаткування реєструвати нову книгу доходів не треба, а можна продовжувати вести стару, яка була зареєстрована раніше, оскільку реєстрацію цієї книги ніхто не скасовував.

Сподіваюсь, що цей пост комусь допоміг. А хто сумнівається та хоче отримати бумажку для впевненності, може написати запит на податкову консультацію до органів Міндоходів.

Підприємець протягом року змінює системи оподаткування. Чи треба перереєстровувати книги обліку?
4.3 (86.67%) 6 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *