Реєстрація підприємця. Яку систему оподаткування обрати?

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

Інколи звичайній людині набридає працювати на когось, та вона вирішує почати працювати на себе. Для того щоб працювати на себе, необхідно займатися бізнесом. Для того щоб займатися бізнесом необхідно зареєструватися приватним підприємцем.

Процес реєстрації приватним підприємцем можна розділити на два етапи:

  1. Реєстрація у державного реєстратора (виконком у вашому місті).
  2. Взяття на облік у ДПІ вас, як платника податку та реєстрація у фондах.

Перед тим, як ставати на облік у податковій, вам необхідно обрати систему оподаткування на якій ви будете працювати. Вам пропонується три варіанти. Всі вони мають свої переваги та недоліки.

Я розповім вам про те, як приватному підприємцю фізичній особі, в залежності від характеру бізнесу, визначитися з вибором  системи оподаткування.

Систему оподаткування можно розділити на три види:

  1. Фіксований податок.
  2. Спрощена система або єдиний податок.
  3. Загальна або традиційна система.

Фіксований податок

Згідно Розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України “Про прибутковий податок з громадян” вiд 26.12.1992  № 13-92,

фізична особа підприємець може обрати фіксований податок, якщо у трудових відносинах з нею перебуває не більше 5 працівників, включаючи членів родини, та валовий дохід за 12 календарних місяців не перевищує 7000 неоподатковуваних мінімумів доходу, тобто 119 000 грн. Ставка фіксованого податку складає від 20 до 100грн. Бути платником фіксованого податку може тільки підприємець-фізична особа, що займається торгівлею та наданням супутніх послуг та сплачує ринковий збір за місцем торгівлі. Не може бути платником фіксованого податку підприємець, що торгує тютюновими та лікеро-горілчаними виробами.

Переваги: звільнення від обов’язкового ведення обліку доходів та витрат; звільнення від сплати багатьох податків та зборів; низька ставка податку; проста система звітності; якщо відсутня торгівля підакцизними товарами, застосовувати РРО (реєстратори розрахункових операцій) не треба.

Недоліки: дозвіл торгувати тільки на територіях ринку, за умови сплати ринкового збору; податок необхідно сплачувати незалежно від ведення діяльності у звітному періоді.

Докладніше про систему оподаткування на фіксованому податку можна подивитися у статті СПД ФО на фіксованому податку. Яку звітність подавати.

Спрощена система або єдиний податок

Згідно Указу президента України “Про систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва”  вiд 03.07.1998  № 727/98 підприємець може обрати спрощену систему якщо він є:

фізичною особою,  яка  здійснює підприємницьку діяльність без створення  юридичної  особи  і  у  трудових  відносинах  з  якою, включаючи членів сімей,  протягом  року  перебуває  не більше 10 осіб та обсяг виручки якої від реалізації  продукції  (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень. Ставка податку складає від 20 до 200 грн.

Переваги єдиного податку: проста система обліку та звітності; звільнення від сплати багатьох податків та зборів; при відсутності торгівлі підакцизними товарами використовувати РРО не обов’язково.

Недоліки: обмеження видів діяльності для яких можна застосувати спрощену систему; податок сплачується незалежно від наявності діяльності у звітному періоді.

Докладніше про єдиний податок можна подивитись у статті Звітність СПД ФО єдинника. Куди та коли подавати.

Загальна або традиційна система

Підприємець також може обрати загальну систему оподаткування, яка передбачає сплату Податку з Доходів Фізичних Осіб (ПДФО) у розмірі 15% від чистого прибутку. Є один нюанс при обранні загальної системи оподаткування. Він полягає у сплаті ПДВ. Згідно підпункту 2.3.1 Закону України “ Про податок на додану вартість”, якщо виручка від реалізації за 12 календарних місяців не перевищує 300 000 грн. то ПДВ не платиться. Якщо виручка перевищує встановлений поріг, то необхідно реєструватися платником ПДВ.

Переваги: можливість ведення будь-якого виду діяльності; податок сплачується залежно від результатів роботи, тобто від чистого прибутку; необмежена можлива кількість найманих працівників; необмежена сума сукупного доходу.

Недоліки: обов’язок вести податковий облік за всіма видами податків, обов’язок застосування РРО та касового апарату.

Ознайомитись із вимогами до підприємців на загальній системі оподаткування можна у публікації Загальна система оподаткування для підприємців. Облік та звітність.

Висновки. Отже, якщо ви займаєтеся торгівлею на ринку, та у вас одна торгова точка, то ви можете обрати фіксований податок та платити від 20 до 100грн. за торгівельний патент щомісяця.

Якщо ви займаєтесь будь яким видом діяльності (крім тих що перелічені в Указі президента) та у перспективі думаєте розширювати свій бізнес, то ви можете обрати спрощену систему оподаткування та сплачувати єдиний податок.

Якщо ви хочете відкрити великий об’єкт торгівлі та торгувати всіма товарами, в тому числі і тютюновими та лікеро-горілчаними виробами, не мати ніяких обмежень щодо кількості сукупного доходу та найманих працівників, то ваш вибір – загальна система оподаткування.

Реєстрація підприємця. Яку систему оподаткування обрати?
5 (100%) 1 vote