Перехідні відпустки. Особливості відображення в бухгалтерському обліку та оподаткування

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Бухгалтер. Консультант з податкового та бухгалтерського обліку. З радістю відмовім на ваші коментарі до моїх статей.

Дуже часто виникають ситуації, коли відпустка працівника починається в одному місяці, а закінчується в іншому. В цій статті ми розглянемо підходи до відображення таких відпускних в бухгалтерському обліку та порядок їх оподаткування.

Також читайте інші статті на тему відпускних:

Два варіанти відображення відпускних в бухобліку

Згідно з п 1.6.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5, суми нарахувань за час відпусток, на відміну від порядку їхньої фактичної виплати, розподіляються пропорційно часу, що припадає на дні відпустки у відповідному місяці.

Проте на практиці існує два підходи відображення відпускних, які застосовують бухгалтери.

Варіант перший. Вся сума перехідних відпускних включається до фонду оплати праці того місяця, в якому вона була виплачена. Відповідно вся сума відпускних оподатковується в місяці нарахування та відображається в звітності з ЄСВ за цей місяць окремими рядками. Більш докладніше можна прочитати тут https://byhgalter.com/vidpuskni-2017-opodatkuvannya-ta-vidobrazhennya-v-zvitnosti/.

Для бухгалтерів бюджетних установ, коли показники кошторису враховуються за фактичними, а не за касовими видатками найбільш підходить другий варіант. Відпускні нараховуються окремо за кожен місяць, на який припадають дні відпустки та в таблиці 6 додатку 4 звіту з ЄСВ відображаються окремими рядками в звітах за кожен місяць, на який припадає відпустка.

Приклад. Працівниця іде у відпустку тривалістю 24 дні з 21 травня по 13 червня. За період відпустки жінці нараховано 3048 грн., в тому числі за 11 днів травня – 1397 грн., за 13 днів червня – 1651 грн. За 20 днів травня працівниці було нараховано 2500 грн., заробітна плата за червень становить -2000 грн.

При першому підході в травні відображається вся сума відпускних та фонд оплати праці становить:

2500,00 грн. +3048,00 грн. = 5548,00 грн.,

в червні відображається лише 2000,00 грн.

При другому підході відпускні розподіляються між місяцями, тож в травні ФОП становить:

2500,00 грн. + 1397,00 грн. = 3897,00 грн.

а в червні:

1651,00 грн. +2000,00 грн. = 3651,00 грн.

Термін виплати перехідних відпускних та податків

Незалежно від того, який варіант відображення відпускних у бухгалтерському обліку обрало підприємство, вся сума відпускних має бути виплачена працівнику не пізніше ніж за три дні до початку відпустки. Ця норма передбачена статтею 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР. Виплата перехідних відпускних окремо за кожний місяць законодавством не передбачена.

Одночасно з виплатою відпускних сплачуються податки та збори. Податок на доходи фізичних осіб відповідно до пп. 168.1.2. Податкового кодексу України сплачується до бюджету під час виплати відпускних. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. При цьому слід зазначити, що податкова соціальна пільга при виплаті відпускних не застосовується. Лише тоді, коли буде розраховано загальний місячний доход працівника визначається право на соціальну пільгу. Для визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, потрібно користуватися нормами пп.169.4. ПКУ та відносити відпускні до відповідних податкових періодів їх нарахування.

Разом с сумою відпускних сплачують і військовий збір Військовий збір за ставкою 1,5%. утримують із загальної суми відпускних у місяці їх нарахування без розподілу.

Єдиний соціальний внесок в розмірі 22% нараховується на загальну суму відпускних та сплачується в день їх виплати. Однак для виконання норм законодавства стосовно мінімального страхового внеску та визначення граничної суми для нарахування ЄСВ, остаточний розрахунок внеску проводиться після того, як нарахована заробітна плата. Для цього перехідні відпускні розподіляють між місяцями відпустки пропорційно до кількості днів відпустки.

Нараховуючи заробітну плату за місяць в якому розпочалась відпустка, суму відпускних додають до заробітної плати. Якщо загальний дохід менший за мінімальний розмір заробітної плати, ЄСВ нараховують на мінімальний розмір заробітної плати. При цьому враховують вже нараховану на відпускні суму ЄСВ. Якщо загальний дохід перевищує мінімальний розмір заробітної плати, ЄСВ нараховують на фактичний розмір доходу.

Аналогічно нараховують ЄСВ і під час обчислення заробітної плати за місяць закінчення відпустки.

Відображення перехідних відпускних у формі 1ДФ

Перехідні відпускні у податковому розрахунку за формою № 1ДФ, вказують загальною сумою у періоді нарахування й виплати. Ця норма діє навіть у випадку, коли відпустка працівника припадає на місяці різних кварталів: загальну суму відпускних відображають в тому кварталі, коли їх виплатили. Відпускні в формі 1ДФ відображаються в складі загального доходу за квартал з ознакою доходу «101».

Доплата до рівня мінімальної заробітної плати під час відпустки

Відповідно до статті 31 Закону України «Про оплату праці»24.03.1995 № 108/95-ВР розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. В разі, якщо за певних обставин норма праці не виконана, то доплату до мінімальної заробітної плати потрібно розраховувати до мінімальної заробітної плати. Таким чином, суми відпускних не враховують до зарплати для забезпечення її мінімального рівня.

Приклад. Працівник перебував у щорічній відпустці з 18 травня 2017 року по 10 червня 2017 р. У травні працівнику нараховано 4040,00 грн., в тому числі 1400,00 грн. заробітної плати за 10 відпрацьованих днів та 2640,00 грн. за 24 дні відпустки.

Визначимо розмір доплати до мінімальної заробітної плати. Норма тривалості робочого часу в травні становить 20 днів. Гарантований розмір заробітної плати в травні для цього працівника становить:

3200,00 грн. : 20 днів * 10 днів = 1600,00 грн.

Сума відпускних не враховується при розрахунку, тож  для забезпечення мінімального рівня заробітної плати працівнику належить доплатити:

1600,00 грн. – 1400,00 грн. = 200,00 грн.

При поддержке: Торгуете на финансовых рынках и вам нужен источник достоверной информации для принятия решения? Прогнозы Форекс от сайта amarkets.org — это то, что вам нужно для входа или выхода с рынка.

Перехідні відпустки. Особливості відображення в бухгалтерському обліку та оподаткування
4 (79.2%) 25 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.52MB/0.00034 sec