Перехід на єдиний податок із загальної системи оподаткування (все, що треба знати)

При реєстрації суб’єктом господарювання вперше або при переході на єдиний податок із загальної системи оподаткування слід знати деякі особливості цього самого переходу. Більшість того, що треба знати при переході на спрощену систему оподаткування, наведено у першому повідомленні. Якщо чогось немає, задаємо питання та обговорюємо.

Хто може перейти на єдиний податок?

По-перше. Платник податків має відповідати вимогам, встановленим пунктом 291.4 ПКУ (відповідати цим критеріям він повинен протягом року, що передує переходу на спрощену систему). Критерії стосуються граничного обсягу доходу за рік, кількості найманих працівників, застосування деяких видів діяльності. Відповідність тим чи іншим критеріям дозволяє платнику податків обрати певну групу.
По-друге. Не можна займатися видами діяльності, які перелічені у пункті 291.5 ПКУ.
По-третє. Протягом календарного року суб’єкт господарювання не переходив на єдиний податок. Тобто, переходити на єдиний податок більше ніж один раз на календарний рік не можна.
По-четверте. Треба розрахуватися з податковою службою за всіма податками та платежами, тобто не мати податкового боргу (пункт 291.5.8 ПКУ).
Докладніше про умови перебування на спрощеній системі оподаткування читайте тут fop-na-edinomu-podatku-vse-shcho-treba-znati-t27.html .

В які строки слід подавати заяву для переходу на єдиний податок?

Згідно пункту 298.1.4 ПКУ заява подається до податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Тобто, для того щоб опинитися на спрощеній системі з 2013 року, заяву слід подати до 15 грудня 2012 року. При цьому, суб’єкт господарювання буде вважатися платником єдиного податку з початку кварталу.

Яким НПА затверджена форма заяви для переходу на спрощену систему оподаткування та де можна скачати бланк?

Форма заяви про перехід на спрощену систему оподаткування затверджена Наказом Міністерства фінансів від 20.12.2011 року №1675 «Про затвердження форми свідоцтва платника єдиного податку та порядку видачі свідоцтва, форми та порядку подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування та форми розрахунку доходу за попередній календарний рік».
Скачати бланк заяви на застосування спрощеної системи оподаткування можна цій сторінці.
Подивитись відео, як заповнювати заяву можна тут.
У заяві необхідно обов’язково вказати групу платника єдиного податку. Для цього читаємо статтю Як фізичній особі підприємцю — платнику єдиного податку обрати свою групу?

Розрахунок доходу за попередній календарний рік

Згідно пункту 298.1.4 ПКУ, суб’єкт господарювання, який переходить на спрощену систему оподаткування, разом із заявою повинен подати розрахунок доходу за попередній календарний рік. Форма розрахунку затверджена тим же наказом, що і заява. Скачати форму розрахунку можна на цій сторінці.
При цьому, слід звернути увагу, що в тому разі, якщо підприємець протягом попереднього року припиняв свою підприємницьку діяльність (ліквідувався), а потім знову зареєструвався, граничний розмір доходу все одно визначається за попередній календарний рік.
Що означає попередній календарний рік? Наприклад, платник податків переходить на спрощену систему оподаткування з третього кварталу 2012 року. Це означає, що у розрахунку доходу він повинен вказати розмір доходу за попередній 2011 рік. Відповідно, якщо суб’єкт господарювання зареєструвався з початку 2012 року та три квартали був на загальній системі оподаткування, у розрахунку доходу він ставить нулі.

Яким чином можна подати заяву? Чи можна надіслати її в електронній формі? Чи може заяву подати представник?

Згідно пункту 4 Наказу №1675 заява подається суб’єктом господарювання до органу державної податкової служби особисто або поштою. Виключень з цього правила немає. Тобто, заяву не можна подати в електронному вигляді та її не може подати представник.
Слід звернути увагу, що у разі надіслання заяви на єдиний податок поштою, датою подання заяви буде вважатися дата її фактичного надходження до податкової служби, а не дата надіслання. Тобто, якщо хтось вирішив подати заяву поштою, слід надсилати її заздалегідь, щоб лист прийшов до податкової служби в межах граничного строку подання заяви.

Чи треба разом із заявою подавати платіжне доручення про сплату єдиного податку?

Питання актуальне тільки для підприємців, які вирішили обрати першу або другу групу платників єдиного податку. Адже саме вони сплачують єдиний податок авансом не пізніше 20 числа поточного місяця (пункт 295.1 ПКУ). Наприклад, за січень податок треба сплатити до 20 січня. Всі інші групи єдинників сплачують податок за результатами кварталу.
У Єдиній базі податкових знань є відповідь на це питання, але вона не досить конкретна. Цю відповідь читаємо тут. Можна лише сказати те, що жодна норма Податкового кодексу не передбачає надання платіжки про сплату ЄП при поданні заяви. Але майже всі податкові вимагають документ про сплату.

Що зазначати у графі «Місце провадження діяльності» заяви, якщо таких місць багато, або вони не визначені?

Якщо платник єдиного податку планує здійснювати діяльність у декількох місцях, то він зазначає адреси всіх місць.
Якщо підприємець планує торгувати на виставках або на ярмарках, тобто конкретної адреси він заздалегідь не знає, у графі «місце здійснення діяльності» він зазначає «Торгівля на ринках України» та/або «Торгівля на виставках України». Розяснення ДПСУ з цього приводу читайте тут.
Якщо підприємець надає майно в оренду, то у заяві на застосування спрощеної системи оподаткування він зазначає всі адреси майна, яке буде надаватись в оренду.

Як платнику єдиного податку обрати групу?

Майбутньому платнику єдиного податку слід дуже ретельно віднестись до обрання відповідної групи, адже від цього залежить його оподаткування та умови роботи з певними суб’єктами господарювання. Детальна інструкція, як обрати групу, наведена у статті Як фізичній особі підприємцю — платнику єдиного податку обрати свою групу?
В будь якому разі, якщо група буде обрана неправильно, на підставі пункту 298.1.5 ПКУ, платник єдиного податку протягом року має право змінювати групу шляхом подання заяви за 15 календарних днів до початку кварталу.

Коли суб’єкт господарювання отримає свідоцтво платника єдиного податку?

Податкова служба повинна надати відповідь суб’єкту господарювання протягом 10 календарних днів з дня подання заяви. Якщо платник відповідає умовам спрощеної системи оподаткування, то йому видається свідоцтво платника єдиного податку. Якщо не відповідає, то йому видається письмова вмотивована відмова.

Чи встановлений строк дії свідоцтва платника єдиного податку?

Згідно пункту 299.3 Податкового кодексу, свідоцтво платника єдиного податку діє безстроково. Тобто, його не треба кожен рік подовжувати.
Дуже багато інформації про отримання та анулювання свідоцтва платника єдиного податку читайте тут svidoctvo-platnika-edinogo-podatku-reestraciya-anuluvannya-zapovnennya-zayavi-t250.html

На що слід звернути увагу?

Якщо платник податків був платником податку на додану вартість?

Якщо суб’єкт господарювання, перебуваючи на загальній системі оподаткування був платником ПДВ, то у нього є два варіанти:
Він може залишитися платником ПДВ. Для цього йому треба обрати третю (3%) або п’яту (7%) групу – для фізичних осіб-підприємців, або четверту (3%) чи шосту (7%) групу – для юридичних осіб. Таким чином реєстрація платником податку на додану вартість залишиться актуальною (частина а підпункту 4 пункту 293.8 ПКУ).
Він може анулювати реєстрацію платником ПДВ. Для цього суб’єкту господарювання потрібно обрати ставку єдиного податку без права сплати податку на додану вартість. Свідоцтво платник ПДВ анулюється на підставі частини «в» пункту 184.1 ПКУ.

Якщо особа не була платником ПДВ, проте бажає зареєструватися?

Такий суб’єкт господарювання має обрати третю (3%) або п’яту (7%) групу – для фізичних осіб-підприємців, або четверту (3%) чи шосту (7%) групу – для юридичних осіб. Строки подання заяви на реєстрацію платника ПДВ, в цьому випадку, встановлені пунктом 183.3 ПКУ, а саме до не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, в даному випадку – кварталу.

Що робити з відвантаженими та неоплаченими товарами?

Цей пункт слід розділити на два. Оскільки визнання доходу для підприємців та юридичних осіб – платників податку на прибуток відрізняється.
Підприємці на загальній системі оподаткування. Якщо товари були відвантажені на загальній системі оподаткування та за них ще не були отримані гроші, відповідно, вони не потрапили до доходу підприємця, оскільки дохід ФОПа визначається за касовим методом. Витрати по цим товарами не формувались, оскільки доходу ще не було. Коли за товар надійдуть гроші, їх треба буде обкласти єдиним податком. Права на витрати, на єдиному податку, як відомо, немає.
Платники податку на прибуток. Для платників єдиного податку, які раніше були платниками податку на прибуток є спеціальні норми. Згідно частини 6 пункту 292.11 ПКУ, не є доходом єдиноподатника суми коштів, які надішли як оплата за товари, реалізовані у період перебування на загальній системі оподаткування.

Що робити з оплаченими та невідвантаженими товарами?

Підприємці на загальній системі оподаткування. Коли підприємець, перебуваючи на загальній системі, отримав гроші, він включив їх до доходу за касовим методом. Відповідно, відвантаження цих товарів на єдиному податку не призводить до податкових наслідків.
Платники податку на прибуток. Згідно пункту 292.6 ПКУ якщо юридична особа платник єдиного податку відвантажує товари, за які у період перебування на загальній системі була отримана передоплата, то таке відвантаження є доходом платника єдиного податку.

 

Коментарі:

 

 cosmoira » 18 ноя 2012, 23:04

Дуже дякую за статтю, дуже для мене актуальна.
Є декілька питань.
1. Про місце здійснення діяльності. Якщо я планую відкрити інтернет-магазин, то в цьому пункті я маю вказати інтернет-адресу сайту, чи місце свого проживання, за яким я зареєстрована як підприємець?
2. До того як я перейшла на загальну систему оподаткування я знаходилась на спрощеній і в мене були зареєстрованні у державного реєстратора певні КВЕДи, тепер коли я хочу знову перейти на спрощену систему, чи потрібно знову реєструвати ці КВЕДи у державного реєстратора.
3. Окрім заяви на спрощену систему, треба подавати на реєстрацію книгу обліку для спрощеної системи і здавати книгу обліку для загальної системи?
Буду дуже вдячна за відповіді

 bykashka » 19 ноя 2012, 11:55

1. Якщо у вас немає офіційного офісу, то вказуйте місце проживання.
2. Ці КВЕДи у вас весь цей час були присутні у Єдиному реєстрі. Вносити їх туда знову не потрібно. Єдиний момент, ви міняли старі КВЕДи (квед 2005) на нові (квед 2010)?
3. Книгу треба зареєструвати нову. Для спрощеної та загальної системи вони різні. Книгу для загальної системи до податкової здавати не треба. Вона залишається у вас і ви зберігаєте її протягом трьох років.

 

 cosmoira » 19 ноя 2012, 17:19

bykashka писал(а):1. Якщо у вас немає офіційного офісу, то вказуйте місце проживання.
2. Ці КВЕДи у вас весь цей час були присутні у Єдиному реєстрі. Вносити їх туда знову не потрібно. Єдиний момент, ви міняли старі КВЕДи (квед 2005) на нові (квед 2010)?

Ні не міняла, я в 2008 була зареєстрована як ФОП і тоді додала 2 КВЕДи, а в 2010 у другому кравталі додала ще один, але старі не змінювала

 bykashka » 19 ноя 2012, 18:39

До нового року вам треба змінити кведи. Більше того вам треба їх змінити до того, як ви будете подавати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування. У заяві ви повинні будете вказати нові кведи:

298.3. У заяві зазначаються такі обов’язкові відомості:
5) обрані фізичною особою — підприємцем першої та другої груп види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010;

 cosmoira » 19 ноя 2012, 19:10

А якщо я планую перейти па спрощену систему в 2 кварталу 2013 року, всеодно треба змінити КВЕДи до кінця 2012 року

 bykashka » 19 ноя 2012, 20:21

так. з 2013 року старі кведи перестануть діяти

 cosmoira » 19 ноя 2012, 20:35

Міняти треба у Державного реєстратора подавши їм заяву?

 bykashka » 20 ноя 2012, 08:51

да

Cherry_11 » 05 дек 2012, 13:37

Добрый день!У меня такой вопрос, по поводу расчета дохода за предыдущий календарный год:
мы были на едином налоге, со 2 кв. 2012г. перешли на общую систему, а сейчас хотим с 2013 вернуться снова на единый налог. При подаче заявления встал вопрос как рассчитать этот доход, старых отчетов за 2011 год у предпринимателя нет и книга не велась, тогда в налоговой нам подсказали написать тот доход, который у нас получился за 2012 год, хоть он еще и не закончился, но примерно написать какой. В общем мы так и сделали.Но беспокоит правильно ли это?

 bykashka » 05 дек 2012, 14:30

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених цією главою.

При цьому якщо суб’єкт господарювання протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення фізичної особи — підприємця, то при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається вся сума доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік.

Форма розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року ПЕРЕХОДУ на спрощену систему оподаткування, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

З одного боку, ви переходите на спрощену систему з 2013 року, значить розрахунок за 2012 рік. З іншого боку, ситуація досить спірна. Можна тлумачити і так і так.

 Cherry_11 » 05 дек 2012, 15:55

Спасибо за ответ!
А можно ли будет продолжать вести старую книгу, которую мы вели первый квартал 2012г будучи на едином, там буквально пара страниц заполнена или надо новую регистрировать?

 bykashka » 05 дек 2012, 16:02

Стара книга у вас недійсна. Ви зарєстровані заново, у вас нове свідоцтво платника єдиного податку, тому ви маєте реєструвати нову книгу.

 Cherry_11 » 05 дек 2012, 16:05

Ясно. Спасибо большое!

Rari » 09 янв 2013, 20:40

Доброго дня.

Пр переході на спрощену систему з загальної, які потрібно здавати додаткові звіти? Чи тільки починаючи за перший квартал на протязі 40-ка днів з дати закінчення кварталу?

Спасибі!

 bykashka » 15 янв 2013, 12:27

какая группа?

 Rari » 15 янв 2013, 19:05

2 група!

 dmkushnir » 16 янв 2013, 12:00

раз в рік декларацію, якщо немає найманих
якщо є наймані то на загальних основах як всі, до 10-го в пенсійний, 1-ДФ здається зараз щоквартально напротязі 40-ка днів
в нас просто найманих немає, то не можу сказати точно

 bykashka » 16 янв 2013, 16:09

За наемных раз в месяц отчет в ПФ и раз в квартал 1дф в налоговую. 1 раз в год отчет в Фонд несчастного случая

tvavec » 28 мар 2013, 12:06

Добрий день!
Маю таке питання стосовно переходу, раніше була ФОП на заг. системі з другого кварталу 2013 у мене перехід на єдиний податок 3 група 5%, чи потрібно подавати декларацію за перший квартал 2013? Дякую за відповідь

 a_lena » 02 апр 2013, 18:40

З об’єктивних причин була допущена велика заборгованість по сплаті єдиного податку (більше року). З боку податкової ніяких претензій поки не надходило. Чи уникну я штрафних санкцій, якщо сплачу суму боргу? Чи штраф і пеня нараховуються автоматично? І чи потрібно вказувати суму проплати заборгованості в декларації поточного року? Дякую.

 nkndr » 10 апр 2013, 15:05

Добрий день!
Маю таке питання стосовно переходу, раніше був ФОП на заг. системі з першого кварталу 2013 у мене перехід на єдиний податок 3 група 5%.Мені нарахували авансовий платіж по загальній системі мотивуючи що я подавав звіт за 2012 рік і вказав у ньому авансові платежі на наступний рік. А єдиний податок я зобов»язаний платити згідно поданої заяви про перехід на єдиний податок. Таким чином я плачу два податки.

 Maryna.Sheremeta » 05 мар 2018, 09:14

Скажать, будь ласка, виникла проблема.ФГ Було на системі оподаткування 4 групи Єдиний податок, а тепер через виплившу заборгованість у 7 грн нас перекине на Загальні підстави. Якось можна виправити ситуацію, коли заборгованість була лише у 7грн?
Перехід на єдиний податок із загальної системи оподаткування (все, що треба знати)
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *