Перехід на загальну систему з єдиного податку (перехідні особливості)

Чому суб’єкт господарювання може переходити на загальну систему з єдиного податку?

  1.  Порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування. Сюди відноситься:
  • перевищення дозволеної кількості найманих працівників;
  • перевищення граничного розміру доходу, встановленого для платників єдиного податку п’ятої або шостої групи;
  • застосування заборонених видів діяльності;
  • використання негрошових форм розрахунків;
  1.  Тимчасове призупинення підприємницької діяльності.
  2. Добровільне рішення щодо переходу.

Це лише основні випадки, коли підприємець вирішує покинути єдиний податок та перейти на загальну систему оподаткування. Можуть бути й інші. Також є багато окремих випадків з тих, що вказані вище.

Які строки подання заяви на відмову від спрощеної системи оподаткування?

Строки подання заяви встановлені пунктом 298.2 Податкового кодексу. Для переходу на загальну систему підприємець повинен подати до податкової служби заяву не пізніше 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу.
Для того, щоб податкова служба дозволила покинути єдиний податок, підприємець не повинен мати податкового боргу. Підприємець опиниться на загальній системі оподаткування з 1 числа кварталу наступного за кварталом в якому була подана заява.

Яким НПА затверджена заява? Де можна скачати бланк?

Форма заяви затверджена Наказом Міністерства фінансів від 20.12.2011 року №1675 «Про затвердження форми свідоцтва платника єдиного податку та порядку видачі свідоцтва, форми та порядку подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування та форми розрахунку доходу за попередній календарний рік».
Це та заява, яку подають підприємці при переході на єдиний податок. В ній лише треба поставити позначку про відмову. Бланк заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування можна скачати тут.
Подивитись відео, як заповнити заяву, можна тут.

Реєстрація платником ПДВ при переході на загальну систему оподаткування

В залежності від розміру оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців реєстрація може здійснюватися як в обов’язковому порядку так і за добровільним рішенням платника податків.
Обов’язкова реєстрація. Здійснюється у разі перевищення підприємцем обсягу оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців в розмірі 300 тис.грн. Реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему оподаткування (пункт 183.4 ПКУ). Наприклад, якщо перехід здійснено з четвертого кварталу, заяву слід подати до 10 жовтня.
Добровільна реєстрація. Якщо граничного обсягу оподатковуваних операцій 300 тис.грн. не досягнуто, проте підприємець бажає стати платником податку на додану вартість він подає заяву не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого він вважатиметься платником ПДВ (пункт 183.3 ПКУ).

Визначення податкових зобов’язань з ПДВ (перехідні положення)

Все залежить від першої події. Тут можна сформулювати загальне правило:
Якщо перша подія відбулася до реєстрації платником ПДВ, у момент здійснення другої події після реєстрації платником ПДВ податкові зобов’язання не нараховуються. Наприклад. Підприємець відвантажив товар своєму покупцю, перебуваючи на єдиному податку до реєстрації платником ПДВ. Коли він перейшов на загальну систему оподаткування та зареєструвався платником ПДВ, він отримав гроші за раніше відвантажений товар. Підприємець відображає дохід, але не нараховує податкові зобов’язання, оскільки перша подія відбулася до його реєстрації платником ПДВ. Це загальне правило діє для всіх суб’єктів господарювання за умови, якщо не обрано касовий метод виникнення податкових зобов’язань.

Визначення доходу (перехідні положення)

Слід звернути увагу, що під придбанням товару розуміється його отримання та оплата. Також, на всі операції підприємець має первинні документи.

Подія відбулася на єдиному податку Подія відбулася на загальній системі
1. Придбання товарів у постачальника. Наслідків у податковому обліку немає. 2. Відвантаження товару покупцю. 3. Отримання оплати за товар. На дату отримання коштів ФОП на загальній системі відображає дохід (касовий метод). Разом з доходом визнаються і витрати (пункти 177.4, 138.4 ПКУ).
1. Отримання передоплати за товар.На дату отримання грошових коштів, підприємець збільшує дохід (пункт 292.1 ПКУ). 2. Відвантаження товару покупцю. Податкових наслідків для підприємця не виникає, оскільки дохід визнається за касовим методом (пункт 177.2). Витрат теж не буде, оскільки вони формуються одночасно з визнанням доходу (138.4).
1. Отримання часткової передоплати за товар. У підприємця виникає дохід на суму отриманих грошових коштів (п.292.1). 2. Відвантаження всієї партії товару покупцю. 3. Отримання другої половини коштів. Дохід виникає на дату отримання грошей (п.177.2). Підприємець має право на витрати, але не на всю суму. Витрати формуються пропорційно отриманому доходу. Якщо ФОПу надійшла половина суми, то і витрати формуються рівно у половину суми.
1. Придбання товару та відвантаження його покупцю.Оскільки гроші не надходять підприємцю, то і наслідків у податковому обліку немає. 2. Отримання оплати за товар. Підприємець відображає доходи на дату отримання грошових коштів. Також ФОП має право на витрати, які визнаються одночасно зі збільшенням доходу. Те, що кошти були сплачені у період перебування на єдиному податку, не має значення.
1. Здійснення передоплати за товар. Товар поки не отримано. Наслідків у податковому обліку не виникає. 2. Отримання товару. 3. Реалізація товару постачальнику (відвантаження та отримання оплати). Дохід виникає на дату отримання коштів (п.177.2) разом із витратами, які визнаються разом із отриманням доходу (п.138.4).

Слід звернути увагу, що для того щоб під час перевірки підтвердити правомірність формування чи неформування доходів або витрат підприємцю потрібно буде надати перевіряючим документи, в яких чітко буде видно, де передоплата, де відвантаження, де отримання товару.

Платником яких податків стає підприємець при переході на загальну систему?

Власне, майже всіх. Але тільки в тому разі, якщо він підпадає під визначення платника того чи іншого податку. Стаття 297, яка звільняла підприємця від сплати низки податків і зборів у період перебування на єдиному податку, вже не діє. Зокрема, тепер підприємець повинен буде сплачувати збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності шляхом придбання торгового патенту, а також земельний податок та збір на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства у разі торгівлі алкоголем.

Особливості подання першої звітності при переході на загальну систему оподаткування

Згідно пункту 177.5.2 Податкового кодексу, за результатами першого кварталу роботи на загальній системі оподаткування, підприємець повинен подати до податкової служби податкову декларацію про майновий стан та доходи. Після цього, декларація подається тільки раз на рік.

Чи треба вказувати у декларації за перший квартал авансові платежі з ПДФО?

Згідно пункту 177.5.1 ПКУ підприємець самостійно розраховує авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб, але не менш як 100 відсотків річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік. Оскільки ФОП у минулому році перебував на спрощеній системі оподаткування, в нього не могло бути оподатковуваного доходу. Тому, можна сказати, що законодавство не зобов’язує підприємця вказувати авансові платежі з ПДФО у декларації за перший квартал роботи.
Підприємець може вказати авансові платежі за своїм бажанням або у добровільно примусовому порядку на вимогу інспектора податкової служби. Про те, як розрахувати авансові платежі читайте у статті Розрахунок авансових платежів з ПДФО та приклад заповнення декларації для підприємців, що перейшли на загальну систему оподаткування.

Чи треба реєструвати іншу книгу обліку доходів та витрат?

Загальна система оподаткування для підприємців передбачає ведення обліку в іншій книзі обліку доходів та витрат ніж та, що використовувалась на єдиному податку. Книга обліку для ФОП на загальній системі затверджена Наказом ДПАУ від 24.12.2010 №1025 «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення». Тобто, треба реєструвати іншу книгу. Стара книга зберігається у підприємця протягом трьох років з дати останнього запису.

Що треба знати підприємцю на загальній системі для здійснення діяльності?

Треба знати дуже багато. На форумі та на блозі є деяка інформація, з якою я вам пропоную ознайомитися.
ФОП на загальній системі оподаткування (все, що треба знати).
Витрати ФОП на загальній системі оподаткування. Що можна, а що ні?
Як заповнити книгу обліку доходів та витрат для підприємця на загальній системі оподаткування. Детальний приклад.

Перехід на загальну систему з єдиного податку (перехідні особливості)
Оцініть статтю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

MAXCACHE: 0.53MB/0.00124 sec