Право > Печатка підприємства. Як отримати дозвіл на виготовлення

Печатка підприємства. Як отримати дозвіл на виготовлення

Олексій

Внутрішній аудитор. Консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку. Буду радий вашим питанням у коментарях до моїх статей.

На сьогоднішній день, коли економічні відносини між суб’єктами господарювання стрімко розвиваються, виникає необхідність правильного документального оформлення цих відносин. Однією з ознак юридичної сили документа є наявність на ньому печатки підприємства.

Для того щоб почати використовувати печатку, її виготовлення необхідно замовити у спеціалізованого підприємства та отримати дозвіл на таке виготовлення в органах МВС.

Та чи обов’язково суб’єктам господарювання використовувати у своїй діяльності печатку? Для підприємств-юридичних осіб відповідь категорична – так. Це підтверджує ст.62 Господарського Кодексу України [1], згідно з якою:

Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банку, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
Печатка підприємства. Як отримати дозвіл на виготовлення
Для підприємців-фізичних осіб такої категоричної відповіді немає. Так ст. 128 того самого Кодексу, що визначає статус, права та обов’язки громадянина-підприємця, не висуває вимог щодо обов’язкового застосування печатки. Підприємець на власний розсуд може використовувати, а може і не використовувати печатку у своїй діяльності. На кожен з цих варіантів можна навести деякі аргументи:

Ні, підприємець може не використовувати печатку.Головний аргумент вже прозвучав вище. У діючому законодавстві немає вимог, де чітко вказується на необхідність та обов’язковість застосування печатки підприємцям-фізичним особам. Врешті решт, процес отримання печатки це зайві клопоти, гроші (які зайвими не бувають ніколи), та дорогоцінний час підприємця.

Так, підприємець повинен використовувати печатку.
Тут аргументи, щодо цього варіанту відповіді на питання: “Чи потрібна підприємцю печатка?” можна розкласти по пунктах. Перший пункт має характер обов’язкового та беззаперечного. Другий та третій можна віднести скоріше до рекомендацій.

1. Обовязкова наявність печатки, якщо підприємець зареєстрований платником ПДВ. Платник ПДВ має обов’язок виписувати податкову накладну, яка, згідно Порядку [2], повинна бути скріплена печаткою. В такому разі податкова накладна має юридичну силу, що дає право покупцю віднести суму ПДВ до податкового кредиту.

Отже, якщо підприємець є платником ПДВ, то він зобов’язаний використовувати печатку.

2. Наявність печатки на документі тільки добавляє довіри до підприємця з боку клієнтів та контрагентів (у контрагентів в першу чергу). Більшість юридичних осіб, з якими буде необхідно укладати договори, не стануть працювати з підприємцями без печатки.

3. Якщо підприємець видає довіреність, наприклад, на свого працівника і якщо в нього немає печатки, то, зазвичай, таку довіреність рекомендується завіряти у нотаріуса. Діюче законодавство не висуває прямих вимог до підприємців, завіряти нотаріально свою довіреність. Проте така довіреність завжди викликає негативну реакцію зі сторони третіх осіб.

Отже, якщо підприємець дорожить своїм престижем, то йому слід замислитися над придбанням печатки.

Отримання дозволу та виготовлення печатки підприємства

Для виготовлення печатки необхідно звернутися до спеціалізованого підприємства, що надає ці послуги. Там вас проконсультують що треба робити та куди звернутися.

Порядок видачі дозволу на виготовлення печатки регулює інструкція [3]. Для того, щоб одержати дозвіл на виготовлення печатки, необхідно подати заяву до відділу з видачі дозволів органів МВС за місцем проживання. Разом із заявою необхідно додати:

копію квитанції банку або платіжного доручення про сплату послуг за видачу дозволу;

нотаріально завірену копію свідоцтва про державну реєстрацію;

два примірники зразка печатки;

копію довідки про присвоєння номеру платника податків (для громадян-підприємців).

На протязі трьох робочих днів з дня отримання документів державний орган видає дозвіл на оформлення замовлення на виготовлення печатки, або надає письмову мотивовану відмову.

З цим дозволом і йдемо до підприємства, що займається виготовленням печаток, та, після її виготовлення, отримуємо завітну “кругляшку”. Після отримання печатки, постає питання бухгалтерського обліку, використання, зберігання та знищення печаток. Про це можна почитати тут.

Перелік використаних джерел.

  1. Господарський Кодекс України вiд 16.01.2003  № 436-IV.
  2. “Порядок заповнення податкової накладної ” затверджений Наказом ДПАУ від 30.05.1997р. №165.
  3. “Інструкція про порядок видачі міністерствам та іншим центральним органам иконавчої влади, підприємствам, установам, організаціям, господарським об’єднанням та громадянам дозволів на право відкриття та функціонування штемпельно-граверних майстерень, виготовлення печаток і штампів, а також порядок видачі дозволів на оформлення замовлень на виготовлення печаток і штампів” затверджена наказом МВС України вiд 11.01.1999  № 17.

Печатка підприємства. Як отримати дозвіл на виготовлення
Оцініть статтю

2 Responses to Печатка підприємства. Як отримати дозвіл на виготовлення

  1. Татьяна:

    мой муж открыл ФОП в прошлом месяце и сразу сделал печать, не подавая никаких заявлений. Это неправильно? Что делать? идти подавать заявление пост-фактум?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.92MB/0.00139 sec