Податки > Податок на додану вартість > Останні зміни у ПКУ з ПДВ в грудні 2018. Закон від 09.11.2017 № 2198-VIII

Останні зміни у ПКУ з ПДВ в грудні 2018. Закон від 09.11.2017 № 2198-VIII

Дмитрий Дрючин

Дмитрий Дрючин

Практикуючий бухгалтер та сертифікований аудитор. Із задоволенням відповім на ваші питання у коментарях до моїх статей.

Вам нужно выполнить перевод технического текста насыщенного специальными терминами? Агентство переводов Times выполняет перевод технических текстов качественно и в оговоренные сроки. Подробнее смотрите на их сайте по ссылке.

Вносити ключові зміни в чинне законодавство перед Новим роком, стало доброю традицією українських законодавців. Не обійшлося без них і в цьому році. З 3 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стабілізації розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України» від 09.11.2017 р. № 2198-VIII. Незважаючи на те, що в тексті йдеться про оптовий ринок електричної енергії, зміни до ПКУ, внесені цим Законом, торкнуться всіх без винятку платників ПДВ. Що це за зміни, давайте розбиратися детальніше.

Терміни реєстрації податкових накладних та РК

До внесення змін, зазначеним вище Законом, строк реєстрації податкової накладної становив 365 календарних днів. Мається на увазі, термін, наступний за датою виникнення податкових зобов’язань, протягом якого, в принципі, можна було зареєструвати податкову накладну, що містилася раніше в тексті п. 201.10 ПКУ.

Читайте також: Аналіз критеріїв блокування податкових накладних

Тепер, з п. 201.10 ПКУ зникли взагалі крайні строки на реєстрацію ПН, складені після 1 липня 2015 року. Звертаємо увагу наших читачів на те, що якщо ПН складена раніше (і, скажімо, з якоїсь причини не зареєстрована), то Єдиний реєстр не пустить її на реєстрацію.

Такі зміни були б неможливі без одночасного корегування і «штрафних» статей ПКУ. І вони не змусили себе чекати. Так, був оновлений і доповнений п. 1201-.1 ПКУ, де з’явився новий штраф (50 % від суми ПДВ, зазначеної в ПН) за прострочення реєстрації ПН «на 366 і більше календарних днів».

У даному контексті під словом «більше», слід сприймати, як раз те, що відтепер крайніх строків для реєстрації ПН не існує, і будь-яка ПН, складена після 01.07.2015 року може бути внесена в єдиний державний реєстр, якщо на те є воля продавця.

Незважаючи на настільки істотні зміни в системі обліку ПДВ, крайні «без штрафні» терміни реєстрації ПН законодавець залишив незмінними. Нагадаємо, що:

  • у першій половині місяця (з 1-го по 15-й календарний день (включно)), реєструються до останнього дня (включно) місяця складання;
  • у другій половині місяця (тобто з 16-го по останній день місяця (включно)), реєструються до 15-го календарного дня (включно) наступного місяця.

Звичайно, що все вищесказане повною мірою стосується і реєстрації РК в єдиному державному реєстрі.

Читайте також: Блокування (припинення) реєстрації податкових накладних. Відповіді на питання

Податковий кредит в обліку покупця

Відтепер, оновлений п. 198.6 ПКУ, тепер сохраняє за покупцем право скористатися податковим кредитом протягом 1095 днів з дати складання ПН або РК.

Таким чином, тепер поточний податковий кредит, отриманий від продавця, за своїм бажанням, включаємо в декларацію по ПДВ протягом трьох років або 1095 календарних днів.

Загальне правило відображення податкового кредиту за зареєстрованим податкових накладних буде виглядати так:

  • У разі, коли ПН або РК зареєстровані своєчасно, то податковий кредит можна показати в періоді складання ПН/РК, але не пізніше 1095 днів з дати їх складання;
  • У разі, коли ПН або РК зареєстровані несвоєчасно, то право на податковий кредит виникає у періоді реєстрації ПН/РК і зберігається протягом 1095 днів з дати їх складання.

Читайте також: Блокування податкових накладних. Критерії і порядок засідання комісії ГФС

Буквальне прочитання оновленого п. 198.6 ПКУ, наштовхує на думку про те, що всі раніше зареєстровані, але не включені в податковий кредит ПН або РК (незалежно від того, складені вони були до 01.07.2015 р. або пізніше цієї дати), тепер можна буде сміливо включити в поточну декларацію по ПДВ. Однак, це лише думка автора, офіційної позиції фіскалів в цьому питанні поки немає, тому цей путь підійде тільки для найсміливіших бухгалтерів, які не бояться відстоювати свою позицію в суді.

Нагадаємо, що раніше, до набрання чинності обговорюваного Закону, після закінчення 365 календарних днів, податковий кредит ми могли показувати тільки через уточнюючий розрахунок — протягом 1095 календарних днів.

Продовження термінів реєстрації на період блокування ПН або РК

Дані зміни носять, швидше, косметичний порядок, оскільки ці норми ПКУ і так були очевидні (у попередній редакції), однак тепер вони містяться і в самому тексті ПКУ. Так, в ПКУ, тепер повністю зникло згадування про те, що на період блокування реєстрації ПН/РК припиняється:

  • для продавця — протягом термінів, відведених для реєстрації ПН/РК. Адже, по-перше, тепер все одно максимальні терміни реєстрації ПН необмежені. А по-друге, розблоковані ПН, по факту, все одно реєструються заднім числом — днем їх початкової подачі на реєстрацію. Тому, особливої доцільності у цій нормі не було;
  • для покупця — протягом строків, відведених для відображення податкового кредиту. Очевидно, цю норму також вважали не потрібною, оскільки покупцеві, для відображення податкового кредиту, відведено 1095 днів.

Читайте також: Блокування податкових накладних. Критерії моніторингу та блокування

Звертаємо увагу наших читачів на те, що на період припинення реєстрації ПН/РК, до прийняття рішення про відновлення їх реєстрації, штрафи, передбачені ст. 1201 ПКУ, не застосовуються. Як бачимо, тут все залишилося без змін.

Як же на практиці це буде працювати? А на практиці, це означає, що якщо ПН, яку заблокували, просто залишити без уваги, і не подавати жодних пояснень та підтверджуючих документів, то рішення про відновлення або скасування реєстрації не буде прийнято ніколи. Таким чином, термін блокування не закінчиться ніколи, а це означає, що і штрафні санкції застосовувати не для чого.

Звичайно, якщо на операцію з постачання Ви взагалі не зареєструєте ПН, то контролери можуть застосувати штраф за відсутність реєстрації ПН.

Останні зміни у ПКУ з ПДВ в грудні 2018. Закон від 09.11.2017 № 2198-VIII
3.9 (77.78%) 9 votes

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Send this to a friend

MAXCACHE: 0.92MB/0.00122 sec